Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16 | Afrim Morina
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėveshjes pėr demarkacionin me Malin e Zi, e vitit 2015. Dikur nė opozitė, Ramushi e Famiri, tė cilit, edhe ishin mė tė zhurmėshėm pėr kėtė, u bėnė t...
 
 

  Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe alergjia pėr dem... Para 8 orė e 10 minutave
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dhe opinionet e masės. Ato janė sipėrfaqėsore e... » mė shumė
  Shteti “ka vdekur” Para 8 orė e 15 minutave
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrupsioni i organizuar i pushtetit,i drejtėsisė ... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt, por ribashkim ... Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Para 1 ditė e 11 orėve
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsisė sė Kosovės (2008-2018), deklaroi se “Kosova... » mė shumė
  VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTET NUK I DUAN AT... Faridin Tafallari | Para 1 ditė e 11 orėve
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMUR, AQ TĖ SHTRENJTĖ, FLAMUR GJAKU E DRITE PĖR ... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Kemi nevojė pėr gjak tė ri Para 1 ditė e 11 orėve
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I imi ėshtė mė i madh se i yti”. Dhe, ndėrsa kėta... » mė shumė
  Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen nė burg Para 1 ditė e 11 orėve
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent si dhe pėr njė anėtar tė Lėvizjes Vetėvendos... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė hap para dy hapa... Para 2 ditė e 15 orėve
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallur shtet me pavarėsi tė mbikėqyrur, duke i lėn... » mė shumė
  “FLAKA E JANARIT”, RREZIKON TĖ SHNDĖRROHET NĖ “PĖRFLAKJE TĖ ... Afrim Morina | Para 2 ditė e 16 orėve
Janari si muaj mė i gjatė, edhe pėr xhepin e qytetarit,, sepse, shpenzimet e vitit tė ri, domosdo, kanė ndiktuar nė zbrazjen e xhepave tė tij, por, kur kėsaj ia shtojmė edhe lojėrat politike, na del t... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  SHQIPTARĖT E DINĖ MIRĖ SE, DERI KU SHTRIHEN KUFIJTĖ E SHQIPĖ... Faridin Tafallari | Para 2 ditė e 16 orėve
…Eh Kosovė, Kosovė! Sa e sa herė nga thellėsia e shpirtit mė del kjo ofshamė, kjo thirrje malli pėr tokėn time tė shumėvuajtur Kosovė...!!! …Eh, sa e sa luftra i bėre O KOSOVĖ, sa bijė e bija u vranė... » mė shumė
  Bill Clinton dhe George W.Bush, tė shpallėn heronjė tė Kosov... Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Para 2 ditė e 16 orėve
Barometri diplomatik *** Kush ta shpėton jetėn dhe tė sjellė lirinė dhe pavarėsinė, ai ėshtė vėlla, mik dhe hero. Prandaj, tė mos i ndajmė, tė mos i injorojmė dhe tė mos i harrojmė heronjtė e Koso... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Bėj gajret, ore burrė i dheut! Jeta ėshtė shkollė Prof. Dr. Eshref Ymeri | Para 2 ditė e 16 orėve
Mosmirėnjohja ėshtė dobėsi e karakterit (Gėte) Para pak ditėsh, nga njė shoku im i vjetėr nga Tirana, me tė cilin jam njohur para shumė vitesh, mora njė letėr, nė tė cilėn, veē tė tjerash, mė shkr... » mė shumė
  Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Para 26 ditė e 3 orėve
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqiptar nė Ballkan.” ( “Kosova Sot, referat i par... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Flakėkashtizmi i protestave tek ne Para 26 ditė e 3 orėve
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do tė ēlirohet mė nė fund nga kjo qeveri e korrup... » mė shumė
  Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė kryen gjenocid... Para 27 ditė e 14 orėve
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtjes. Mė 3 maj 1985, njė ditė para pėrvjetorit,... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?! Faridin Tafallari | Para 27 ditė e 14 orėve
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJEN E TYRE DHE BĖN EDHE TĖ PAMUNDURĖN PĖR LIRI... » mė shumė
  PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT ME HELENIZIMIN D... Para 27 ditė e 14 orėve
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolonizimit ''Shkomtarizimit-Helenizimit'' tė Shqi... » mė shumė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Kosovė 2018: Viti i “Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit”, i he... Para 29 ditė e 9 orėve
Viti 2018 pėrkon me tre pėrvjetorėt mė tė rėndėsishėn nė historinė e lavdishme tė popullit martir dhe heroik tė Kosovės qė janė: 13 Qershori i vitit 1878- 2018, 140 vjetori i Lidhjes Shqiptare tė Pri... » mė shumė
  Edhe VV-ja ka tė drejtėn ta mbrojė kauzėn e vet?!... Para 29 ditė e 9 orėve
Udhėheqėsit e lėvizjes VV-sė, kanė tė drejtėn e tyre tė mbrojnė kauzėn qė e kanė nisur, megjithate nuk munden e nuk kanė tė drejtė t'i degradojnė sukseset e tė arriturat qė janė bėrė gjatė kėtyre vite... » mė shumė
 
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi