Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėrkimi juaj sjelli gjithsej 110 rezultate nga autori "Mr. Ardian Ramadani"
Ironia nė lėvizje- Pse na mallkoi historia?
E martė, 30 qershor 2015 - 19:15
(Vėshtrim librit tė Shefki Ollomanit « Ēėshtja kombėtare shqiptare », Shkupi, Mars 2008, fq. 246) Ciceroni nė njė rast do tė shprehej pėr historinė se ajo ėshtė njė ironi nė lėvizje. Popuj tė shumtė kanė mėsuar nga gabimet e tyre dhe nuk i kanė pėrsėritur. Ka edhe tė tillė qė kanė mėsuar nga gab...
albaniapress.com/lajme/21366/Ironia-ne-levizje--Pse-na-mallkoi-historia.html
Unė jam gegė + toskė =shqiptar
E premtė, 03 prill 2015 - 17:30
(Vėshtrim librit “Unė jam gegė”, autor Mustafa Nano, shtėpia botuese universitare “UET Pres”, Tiranė, 2013, 193 faqe) Libri i autorit Mustafa Nano mori dhenė. Ky libėr doli nė dritė nė momentin kur dikotomia gegė-toskė ėshtė bėrė tejet shqetėsuese, nė momentin kur shqiptarėt nė vend tė unifikim...
albaniapress.com/lajme/21080/Une-jam-gege--+-toske-=shqiptar.html
Edhe njė bashkėmendimtar nė klubin e Llatasit dhe Milenkos- reagim ndaj klisheve tė Ljubēo Zlatevit
E shtunė, 14 mars 2015 - 20:21
Nė klubin dhe nė plejadėn e gazetarėve nė Maqedoni, nga radhėt e komunitetit maqedonas ka normalisht gazetarė tė ēmuar dhe tė vlefshėm, qė shkruajnė dhe analizojnė pa anime. Ka edhe tė atillė qė ndonjėherė ia qėllojnė e ndonėherė jo. Por nė mesin e tyre ka edhe tė ashtuquajtur mercenarė dhe vrasės m...
albaniapress.com/lajme/21015/Edhe-nje-bashkemendimtar-ne-klubin-e-Llatasit-dhe-Milenkos--reagim-ndaj-klisheve-te-Ljubco-Zlatevit.html
Njė libėr monumental
E enjtė, 15 janar 2015 - 18:36
(Vėshtrim librit “Nacionalizmi shqiptar”, autor Milazim Krasniqi, shtėpia botuese “LOGOS-A”, Shkup 2014, 175 faqe) Ėshtė shkruar e stėrshkruar pėr konceptin dhe parimin e nacionalizmit. Ėshtė thėnė e stėrthėnė shumėēka pėr kėtė parim. Me gjasė, nė fillim tė duket sikurse nuk ka se ēka tė thuhet m...
albaniapress.com/lajme/20808/Nje-liber-monumental-.html
Lulėtar nė kėtė kohė! Sfidė e vėrtetė
E hėnė, 13 tetor 2014 - 19:21
Unė shkruaj; jo pse di tė shkruaj aq mirė, por kam arsye tė forta pėr tė shkruar pėr tė mirėn kundėr sė keqes! – Iljasa Salihu (Vėshtrim kritik ndaj librit “Shtrati i lules – pėrmbledhje aforizmash” i autorit Iljasa Salihu)
albaniapress.com/lajme/20464/Luletar-ne-kete-kohe-Sfide-e-vertete.html
Bashkėbisedim i imagjinuar me njė luftėtar
E dielė, 05 tetor 2014 - 17:36
Duke lexuar librin mė tė ri tė autorit kumanovar, profesorit tė historisė Minir Ademit, tė titulluar: « Komandant Sllupēani », kushtuar dėshmorit nga fshati me po tė njėjtin emėr, Beqir Sadikut, mė kaploi njė ndjenjė e papėrshkruar, ndjenjė kjo qė nuk mund tė shpjegohet me fjalė. Ndjenjė kjo e cila ...
albaniapress.com/lajme/20437/Bashkebisedim-i-imagjinuar-me-nje-luftetar.html
Tė rinjtė dhe kultura
E shtunė, 26 korrik 2014 - 01:17
Motori lėvizės dhe shtylla kryesore e ēdo shoqėrie ėshtė rinia. Ajo me vullnetin, me elanin e saj, me vlerat dhe atributet e saja ka arritur tė jetė jo vetėm artikuluese e ndryshimeve, por njėkohėsisht edhe bartėse e ndryshimeve, transformimeve shoqėrore, politike, njerėzore e kėshtu me radhė. Andaj...
albaniapress.com/lajme/20239/Te-rinjte-dhe-kultura.html
Shteti i sė drejtės i kryeministrit Rama
E shtunė, 21 qershor 2014 - 02:10
Mbase po shihen sukseset e para tė qeverisė shqiptare me nė krye, z. Edi Ramėn. Aksioni i suksesshėm nė Llazarat, dėshmoi se shteti kur donė, ngase pėr tė mundur mundet ēdoherė, arrin tė tregoje efiēiencėn e tij dhe tė shtrijė ndikimin nė tėrė territorin e vet.
albaniapress.com/lajme/20113/Shteti-i-se-drejtes-i-kryeministrit-Rama.html
Shqipėria dhe Kosova nė prizmin e Rexhep Qoses
E hėnė, 12 maj 2014 - 07:55
Akademiku shqiptar nga Kosova, ideologu i shqiptarizmės, njeriu i penės dhe i librit, autori i cili me veprat e tija frymėzoi gjenerata tė tėra nė drejtimin e zgjimit tė vetėdijes kombėtare shqiptare, solli freski dhe botoi njė libėr mjaft domethėnės vitin qė lamė pas, pra mė 2013. Titulli qė ishte ...
albaniapress.com/lajme/19948/Shqiperia-dhe-Kosova-ne-prizmin-e-Rexhep-Qoses--.html
5 vite tė ankthit dhe tė pritjes (pėrkitazi me 5-vjetorin e burgosjes sė Rexhail Qerimit me shokė)
E dielė, 05 janar 2014 - 00:14
U bėnė pesė vite qė kur u burgos bashkėfshatari, ish ushtari i UĒK-sė, Rexhail Qerimi, me pretekstin e vrasjes sė njė polici, vrasje kjo qė nuk u ndriēua kurrė si duhet. Nė mesin e kėtyre tė dėnuarve pėrpos Rexhail Qerimit nga fshati Opajė, u dėnuan edhe dy tė tjerė, poashtu tė pėrkatėsisė etnike sh...
albaniapress.com/lajme/19346/5-vite-te-ankthit-dhe-te-pritjes-perkitazi-me-5-vjetorin-e-burgosjes-se-Rexhail-Qerimit-me-shoke--.html
« E para
« Prapa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Tjetra »
E fundit »
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi