Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėrkimi juaj sjelli gjithsej 209 rezultate nga autori "Agim Vuniqi"
Jean Valjean shqiptar, ėshtė ky John Alite
E premtė, 09 dhjetor 2016 - 02:39
John Eduard Alite alias “Johnny Alletto” ka lindur nė shtator tė vitit 1962. Alite ėshtė amerikan nga Nju York-u, me origjinė shqiptare. Ai nė qarqet mediale amerikane ka fituar simpati tė madhe pasi qė rrėnoi perandorinė e mafias Nju Jorkeze, shefi i sė cilės e kishte trathėtuar. Ai la pas vete...
albaniapress.com/lajme/22695/Jean-Valjean-shqiptar-eshte-ky-John-Alite.html
Balsamimi i figurave politike dhe krijimi i mitit si histeri per njeriun e "pavdekshem"
E dielė, 04 dhjetor 2016 - 21:59
Nje njeri i zakonshem, intelektual, lider i shqiptareve te Kosoves ne periudhen e roberise se plote te saj, dhe i perpjekjeve te tij per ringritje kulturore dhe politike ne kushte okupimi te rende, asesi president shteti, sepse nuk ka pasur shtet tjeter perveq Serbise, e cila ka pasur policine, usht...
albaniapress.com/lajme/22682/Balsamimi-i-figurave-politike-dhe-krijimi-i-mitit-si-histeri-per-njeriun-e--pavdekshem-.html
Festa e flamurit tė ngujuar!
E hėnė, 28 nėntor 2016 - 00:33
Festa e flamurit po afrohet, e atij flamuri me tė cilin u ēlirua Kosova, u fitua liria, tė cilin zyrtarėt e Kosovės e ngujuan zyrtarisht... Nė programet mė bashkėkohore dhe mė tė mira tė historisė ka zėnė vend Kosova, sipas programit te shkollave tė mesme nė Michigan. Programi pėr historinė ėshtė...
albaniapress.com/lajme/22663/Festa-e-flamurit-te-ngujuar-.html
Serbia eshte Kosove!
E martė, 22 nėntor 2016 - 06:55
1. Bythmadhi e bythimti Ne Kosove asgje e re, pas nje kohe relativisht te nxehte, u percolle me te reshura shiu, sot koha nuk eshte si dje, as politika provinciale, dy buaj ngrehes, njeri me fuqi ngrehese 37 kalfuqi, e tjetri me 30, u dakorduan te lidhen ne zgjedhe nen "kamxhikun" e ambasadores a...
albaniapress.com/lajme/22648/Serbia-eshte-Kosove.html
Marrėveshjet me Serbine akoma pjesė e menysė kosovare
E martė, 25 tetor 2016 - 05:07
Se a do tė gjej Kėshilli i Sigurimit kompromis me Rusinė pėr tė pranuar realitetin e ri tė Kosovės sė pavarur mbetet tė shihet, por njė gjė ėshtė e sigurt se nuk do tė ketė rikthim mbrapa, kėtė e di edhe Rusia, por edhe Serbia. Edhe sa kohė do tė mbetet pozicioni i ngurt i rusėve varet edhe nga rrit...
albaniapress.com/lajme/22582/Marreveshjet-me-Serbine-akoma-pjese-e-menyse-kosovare.html
A ėshtė Tan Lepri, i dyshuari i vrasjes sė Ahmet Krasniqit, nofkėn e tė cilit pėrmend portali shqiptari.eu, vet Dritan Avllaj, shoqėruesi i Thaēit nė fushatėn elektorale 2010?
E dielė, 23 tetor 2016 - 17:53
Ashtu siē i kishte paralajmėruar lexuesit, Shqiptari.eu botoi rrėfimin pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit, tė dorasit dhe tė atyre qė e porositėn! Aty thuhej se vrasjen e ka bėrė Tan L. dhe pėr kėtė ėshtė paguar 300.000 Dm. Kėtė e kanė pasur tė ditur shumica e eprorėve tė FARK-ut. Pėr rrėzimin e Krasni...
albaniapress.com/lajme/22579/A-eshte-Tan-Lepri-i-dyshuari-i-vrasjes-se-Ahmet-Krasniqit-nofken-e-te-cilit-permend-portali-shqiptari-eu-vet--Dritan-Avllaj-shoqeruesi-i-Thacit-ne-fushaten-elektorale-2010.html
Pa pardon!
E dielė, 31 janar 2016 - 16:01
Qytetarėt amerikanė flasin dhe shkruajnė shumė, ėshtė e drejtė e mbrojtur me ligj, “Bill of rights”, e drejta pėr tė folur dhe pėr tė shpehur mendimin “pa pardon”. Kjo tė ndihmon shumė tė shprehėsh mllefin, pra kur flet dhe shkruan nuk ka dhunė, fundja kėshtu zhvillohet mendimi, dhe fjala e lirė, i ...
albaniapress.com/lajme/22018/Pa-pardon.html
Los Anxhelosi dhe Amerika dėgjoi pėr herė tė parė pėr Kosovėn, mė 1984…
E shtunė, 30 janar 2016 - 12:32
“Kush ėshtė Aziz Salihu, tė tjerėt flasin pėr tė”, libėr i autorit Cen Pushkolli, qė u promovua, mė 18 janar 2016, nė praninė e mbi 200 pjesėmarrėsve, shumica sportistė dhe punėtorė sportive, libėr i sponsoruar nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, e ndihmuar nga Ministria e Arsimit, Shkencė...
albaniapress.com/lajme/22015/Los-Anxhelosi-dhe-Amerika-degjoi-per-here-te-pare-per-Kosoven-me-1984….html
Pėr Ded Gjon Lulin
E martė, 24 nėntor 2015 - 21:41
Njėri prej figurave prominente i njohur pėr veprimtarinė dhe luftėn drejtė bashkimit tė kombit ėshtė Ded Gjon Luli nga Malėsia e Madhe. Me 24 shtator 2015 u mbushėn 100-vjetė nga vrasja tradhėtisht e tij, kur mbaroi njėri prej kreshnikėve mė tė shquar tė kombit shqiptar, ndėrsa mė 27 nėntor bėhet in...
albaniapress.com/lajme/21797/Per-Ded-Gjon-Lulin.html
Nė Rochester NY, u vra Jehon Gėrvalla, djali i atdhetarit dhe bashkėpunėtorit tė Adem Demaēit, poetit Zeqir Gėrvalla
E hėnė, 27 korrik 2015 - 00:41
Lajmi pėr vrasjen e Jehonit, djalit tė atdhetarit dhe bashkėpuntorit te Adem Demaēit, poetit tė Shqiperise Etnike ka tronditur ēdo familje shqiptare nė Amerikė, tė cilin e kemi njohur si djalosh me tipare dhe karakter te pathyeshem, i cili mobilizonte edhe tė tjerėt me pėrkushtimin e tij ndaj punės....
albaniapress.com/lajme/21438/Ne-Rochester-NY-u-vra-Jehon-Gervalla-djali-i-atdhetarit-dhe-bashkepunetorit-te-Adem-Demacit-poetit-Zeqir-Gervalla.html
« E para
« Prapa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Tjetra »
E fundit »
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi