Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėrkimi juaj sjelli gjithsej 116 rezultate nga autori "Prof. Hazir Mehmeti"
Abetare (A-B-C Fibel) nė diasporė, metoda, alfabetimi dhe porosia
E dielė, 27 gusht 2017 - 14:11
Nisur nga shumė kėrkesa tė mėsuesve nė diasporė nė seminarit e fundit (Gjakovė) pėr ta porositur Abetaren, po japim pak informata: Teksti –A-B-C Fiberl (Abtare) porositet dhe paguhet O-line nga tė gjitha vendet ku ka mėsim shqip: Weber E.Verlag, Tekste dėrgohet menjėherė sapo tė arrinė pagesa. Aktu...
albaniapress.com/lajme/23197/Abetare-A-B-C-Fibel-ne-diaspore-metoda-alfabetimi-dhe-porosia.html
Gjakova mikpritėse e mėsuesve nga Diaspora, seminar katėr ditor
E martė, 25 korrik 2017 - 23:54
Seminari i trembėdhjetė me radhė do tė mbahet prej 1-4 gusht nė Gjakovė ku do marrin pjesė mėsuesit nga shumica e vendeve evropiane. Seminari organizohet nga MASH, MASHTK dhe Komuna e Gjakovės. Mysafir i veēantė Prof. Dr. Dr. Basil Schader, Shkolla e Lartė Pedagogjike e Zürichut. Kėrkohet...
albaniapress.com/lajme/23148/Gjakova-mikpritese-e-mesuesve-nga-Diaspora-seminar-kater-ditor.html
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn shqipe
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
albaniapress.com/lajme/23077/Kengetari-Nikolle-Gjini-nje-jete-me-kengen-shqipe--------.html
Shuhet nga jeta Prof. Dr. Musa Kraja, yll i pedagogjisė shqiptare
E enjtė, 15 qershor 2017 - 14:58
Njė lajm i hidhur, u shua nga jeta Prof..Dr. Musa Kraja, kreator i shkencave pedagogjike, themeluesi i Akademisė sė Shkencave tė Edukimit- Tiranė, kryetari i saj. Shkenca pedagogjike shqiptare humbi njeriun e saj me vlera tė mėdha, por vepra e tij mbeti pasuri nė rrugėn e arsimit e edukimit kombėt...
albaniapress.com/lajme/23069/Shuhet-nga-jeta-Prof--Dr--Musa-Kraja-yll-i-pedagogjise-shqiptare-.html
Turnir futbolli i nxėnėsve dhe rinisė shqiptare nė Austri
E shtunė, 03 qershor 2017 - 23:24
Koloritit i flamujve e veshjeve kombėtare mblodhėn ngjyrat e ylberit nė fushėn e gjelbėr me futbollistė ambicioz nė hapat e tyre pėr nesėr. Prej tyre do merr frymė Liga Shqiptare e Futbollit nė Austri e cila garon tani e gjashtė vjet si ligė me disa ekipe futbolli. Ekipi “Dituria” nga Traiseni e ...
albaniapress.com/lajme/23046/Turnir-futbolli-i-nxenesve-dhe-rinise-shqiptare-ne-Austri-.html
Nė Suedi u mbajt konferencė pune e mėsuesve shqiptarė
E merkurė, 24 maj 2017 - 01:51
Nė pėrgjithėsi nė diasporė pėrqindja e atyre qė vijojnė mėsimin shqip ėshtė shumė e ultė dhe nuk e kalon 2 % , Suedia shembull me vijueshmėri rreth 60%...shtetet tona duhet ta ndihmojnė mėsimin amtar, njė detyrim i tyre kombėtar e kushtetues. Prof. Dr. Agim Vinca: “Ata qė donė ta copėtojnė kombin ...
albaniapress.com/lajme/23030/Ne-Suedi-u-mbajt-konference-pune-e-mesuesve-shqiptare-.html
Kuizi i Diturisė 2017, nė Traisenin e vogėl me zemėr tė madhe
E shtunė, 20 maj 2017 - 17:31
Cikli i Lartė i fillores, vendi i parė “Iliria” nga Welsi me nxėnėsit Anita Salihi, Emire Garipi, Blerina Gashi, Kaltrina Rexhepi i mėsueses Rafete Kosumi. Cikli i Ulėt “Ylberi” me nxėnėsit Artemisa Zenelaj, Erza Hasani, Elis Ramaj, Albina Zenelaj i mėsuesit Osman Ademi. Traisen, ...
albaniapress.com/lajme/23026/Kuizi-i-Diturise-2017-ne-Traisenin-e-vogel-me-zemer-te-madhe.html
Shqiptarėt nė Vjenė pjesė e Javės sė Kulturės Integrimit
E dielė, 07 maj 2017 - 00:16
Aktivitet kulturor i Lidhjes sė Shkrimtarėve e Krijuesve “Aleksandėr Moisiu” nė Austri Tani e tri vite krijuesit shqiptarė pjesė e Javės Kulturore se Integrimit nė Vjenė. Lidhja e Shkrimtarėve dhe Krijuesve Shqiptarė “Aleksandėr Moisiu” nė Vjenė, shembull i afirmimit tė vlerave krijuese le...
albaniapress.com/lajme/23001/Shqiptaret-ne-Vjene-pjese-e-Javes-se-Kultures-Integrimit.html
Lexim letrar nė Lalish Theater
E merkurė, 03 maj 2017 - 01:30
Nė kuadėr tė aktiviteteve vjetore, Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Krijuesve Shqiptarė “Aleksandėr Moisiu” nė Austri mbajti lexim letrar nė Lalish Theater. Ishte ky aktivitet ku morėn pjesė edhe krijues tė kombeve tjera tė cilėt lexuan krijimet e tyre tė reja tė pėrkthyera nė gjermanisht. Programin e d...
albaniapress.com/lajme/22993/Lexim-letrar-ne-Lalish-Theater.html
Freskim njohje e dashurie ndaj atdheut
E enjtė, 27 prill 2017 - 00:59
Reportazh udhėtimi me nxėnės. Ekskursionistė nga Austria nė vendlindje nėn mbėshtetjen e Minidstrisė sė Diasporės. . Pushimi i Pashkėve u pasuruar me ekskursionin mėsimor nė njohjen e atdheut, njėkohėsisht ēmallje me tė afėrmit e munguar. Kėsaj radhe ishte nga Austria grupi prej 43 nxėnė...
albaniapress.com/lajme/22978/Freskim-njohje-e-dashurie-ndaj-atdheut-.html
« E para
« Prapa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Tjetra »
E fundit »
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi