Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėrkimi juaj sjelli gjithsej 183 rezultate nga autori "Prof. Bedri Tahiri"
“SHPIRTPARAJSA”-NJĖ PERLĖ E VEĒANTĖ LETRARE
E premtė, 03 nėntor 2017 - 01:59
Botim i ri Sot, mė 27 tetor 2017, nė shtypshkronjėn Lena Grafic (botim i ArtClub “Rifat Kukaj”), doli libri mė i ri i krijuesit dhe studiuesit tė palodhur, z. Xhemail Peci “SHPIRTPARAJSA”.
albaniapress.com/lajme/23273/SHPIRTPARAJSA-NJE-PERLE-E-VECANTE-LETRARE.html
P L I S I
E merkurė, 25 tetor 2017 - 21:07
Tregim Pėr ta kuptuar historinė e njė populli lypset studiuar karakterin e tij. (Faik Konica) Xha Rrahimi, edhe pse ishte nė prag tė tė 90-ve, kurrė nuk e hiqte plisin e bardhė nga koka. Ama, kurrėn e kurrės, madje as kur flinte. Atė nuk e ndėrronte me asnjė tjetėr. Ashtu kishte vepruar qė n...
albaniapress.com/lajme/23253/P-L-I-S-I-.html
Shotė Galica dhe hilet e jetės
E dielė, 09 korrik 2017 - 16:49
Nė 90-vjetorin e vdekjes sė heroinės Shotė Galica Me vrasjen e Azem Galicės pothuajse mori fund edhe Lėvizja Ēlirimtare e njohur mė shumė si Lėvizja Kaēake e Kosovės. Ato pak ēeta tė mbetura luftonin aty-kėtu nėn thirrjen e njohur “O, PRITE, PRITE, AZEM GALICEN!” Ende nuk dihej pėr vrasjen e tij....
albaniapress.com/lajme/23112/Shote-Galica-dhe-hilet-e-jetes.html
BEJTĖ GALICA- TRIMI I BETEJAVE ANTITURKE
E dielė, 02 korrik 2017 - 17:46
Pėrvjetor: 110-vjetori i rėnies heroike tė Bejtė Galicės Nė vazhdėn e luftėrave qindvjeēare tė popullit shqiptar kundėr pushtuesve tė ndryshėm, qė pamėshirshėm u vėrsulėn mbi trojet tona, u veēuan disa lokalitete dhe vendbanime pėr njė qėndresė dhe rezistencė tė pėrhershme. Nė mesin e tyre vendba...
albaniapress.com/lajme/23103/BEJTE-GALICA--TRIMI-I-BETEJAVE-ANTITURKE.html
Latif Berisha- emėr qė na nderon
E enjtė, 29 qershor 2017 - 23:50
Fjalė e lexuar nė Orėn e madhe letrare garuese “FJALA E GURIT”, organizuar nga Klubi “Latif Berisha”, nė 86-vjetorin e lindjes sė Prof. Latif Berishės Latif Berisha- emėr qė na nderon Tė nderuar krijues dhe artdashės! Tė flasėsh para Jush qė ligjėroni me gjuhėn e hyjnive e me menēurinė e muzės ...
albaniapress.com/lajme/23094/Latif-Berisha--emer-qe-na-nderon.html
Pėrurim libri
E shtunė, 10 qershor 2017 - 01:46
Mė 8 qershor 2017, nė sallėn solemne tė Gjimnazit “ Eqrem Ēabej” tė Vushtrrisė, ku pėrveē nxėnėsve e mėsimdhenėsve, pati edhe mysafirė tė shumtė: drejtues tė arsimit dhe tė kulturės tė komunės sonė, krijues, drejtorė shkollash e artdashės, u bė pėrurimi i librit “VRULLE RINORE” tė grupit letrar “GJI...
albaniapress.com/lajme/23061/Perurim-libri.html
MOHIMI I BREZAVE
E dielė, 28 maj 2017 - 23:34
.
albaniapress.com/lajme/23036/MOHIMI-I-BREZAVE.html
Pėrurim libri
E merkurė, 24 maj 2017 - 23:52
Dokumente tė vlefshme arkivore e shkencore (Prof. dr. Jusuf Osmani, Kolonizimi, reforma agrare dhe shpėrngulja e shqiptarėve nga Kosova 1918-1941, Prishtinė, 2017) I nderuari autor i librit qё sot po pёrurohet, z. Jusuf Osmani! Tё respektuar studjues dhe Ju pjesёmarr&...
albaniapress.com/lajme/23032/Perurim-libri.html
AKTIVITETE KULTURORE NĖ DURRĖS
E martė, 16 maj 2017 - 20:14
Reportazh kulturor Gjatė dy ditėve (12 e 13 maj 2017) isha nė Durrės ku zhvilluam shumė aktivitete kulturore. Si pėrherė, konakun e kisha nė familjen bujare e atdhetare tė Skėnder Kapitit. NJĖ ENCIKLOPEDI E LLOJIT TĖ VET Ditėn e parė takova avokatin, krijuesin dhe atdhetarin Ilir Malindi nga S...
albaniapress.com/lajme/23018/AKTIVITETE-KULTURORE-NE-DURRES.html
Reportazh: NĖPĖR TROJET SHQIPTARE
E premtė, 21 prill 2017 - 01:44
Ekskursionet pėrherė kanė qenė dhe do tė mbesin tė vlefshėm, ngase, krahas tjerash, thellojnė njohuritė pėr vendet qė i viziton, mbase jo edhe pėr herė tė parė. Kjo vlen sidomos pėr nxėnės. Mirėpo, ne mėsimdhėnėsit e Gjimnazit “Eqrem Ēabej” kėtė e praktikojmė edhe pėr veten tonė. Kėsaj radhe zgjodhė...
albaniapress.com/lajme/22971/Reportazh--NEPER-TROJET-SHQIPTARE.html
« E para
« Prapa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Tjetra »
E fundit »
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi