Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėrkimi juaj sjelli gjithsej 21 rezultate nga autori "Salih Mehmeti"
Sulltan Murati I ishte pushtues i shqiptarėve dhe jo ēlirues
E shtunė, 20 qershor 2015 - 16:12
Janė tė pafundme datat e ngjarjet historike pėr tė cilat myftiu, Naim Tėrnava nuk ka as mė tė voglin nderim. Por, kreut tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės qė gjallon me kontributet e besimtarėve tė vobektė, nuk mund t’i ikė edhe 626 vjetori i vrasjes sė Sulltan Muratit I nė Betejėn e Kosovės (qershor 1...
albaniapress.com/lajme/21324/Sulltan-Murati-I-ishte-pushtues-i-shqiptareve-dhe-jo-clirues.html
Pėr solipsicistat
E shtunė, 30 maj 2015 - 14:20
Lufta nė Kumanovė nuk ėshtė vetėm pėrleshja e armatosur me 9 dhe 10 maj. Mė shumė sesa autoblindat, predhat, helikopterėt sulmues, mė aktiv ishin njė pjesė e medieve nė Kosovė qė gjakojnė me e zhduk idenė e njė rebelimi tė pėrgjithshėm nė Maqedoni. Duke e absolutizuar kėtė status-quo aktuale, mediet...
albaniapress.com/lajme/21265/Per-solipsicistat-.html
Stina e armėve nė Maqedoni
E enjtė, 14 maj 2015 - 00:44
Krimet e fundit nė Kumanovė e sipėrfaqėn faktin se problemi nė Maqedoni nuk ėshtė aspak te demokracia e brishtė, interpretim i pėrciptė qė nuk rrok as pėr sė afėrmi thelbin e gjėrave. Nė lentet e turbullta tė ambasadave perėndimore, problemi nė Maqedoni reduktohet vetėm nė monopolizimin e jetės poli...
albaniapress.com/lajme/21212/Stina-e-armeve-ne-Maqedoni.html
Biopolitika e Isa Mustafės
E merkurė, 04 mars 2015 - 10:54
Nė kabinetin e Qeverisė sė Isa Mustafės nuk janė veē ministrat e Listės ‘Srpska’ ata qė bėjnė riprodhimin e fjalėpėrfjalshėm tė fjalorit tė Beogradit. Nuk mbesin prapa as ministra si Blerand Stavileci, fodullėku i tė cilit shkon aq larg sa fyen krejt shoqėrinė. Qė tė jemi mė tė saktė, para disa dite...
albaniapress.com/lajme/20987/Biopolitika-e-Isa-Mustafes-.html
Njeriu i revoltės
E martė, 10 shkurt 2015 - 18:03
“... diēka po m’ngreh pėr kit ven… Diēka po m’kap pėr kto gurina, pėr kta lisa tė zgoruem, pėr at kolibė teme kah rrxohet… Jo, qe besa: ma mirė po rrnoj ngat therrave t’mija se midis fiqve t’huej!” (Adem Demaēi, Kthimi, Jeta e Re, 1953).
albaniapress.com/lajme/20924/Njeriu-i-revoltes-.html
Bondsteel-i tė sqarojė kush ėshtė mizantropi L.M
E martė, 05 gusht 2014 - 01:20
Akti i fundit prej mizantropi i individit, Lavdėrim Muhaxheri ku shihet me hanxhar nė dorė tek pren gurmazin e njė djaloshi duarlidhur nga Siria, ėshtė veēse njė pasqyrė e dhunės sė pashembullt qė ka pėrfshirė vendet e epėrme mbi Eufrat e Tigėr. Kjo spirale dhune qė ka pėrfshirė rajone tė tėra tė Ir...
albaniapress.com/lajme/20269/Bondsteel-i-te-sqaroje-kush-eshte-mizantropi-L-M.html
Klani i Surroit dhe OJQ-tė nuk mund ta diktojnė agjendėn politike
E enjtė, 13 shkurt 2014 - 03:14
Protestat tė cilat pėr konsum tė brendshėm u quajtėn studentore, fillimisht u pėrshėndeten si njė pėrpjekje e ēiltėr me e ndėshkue anomalinė 20 vjeēare nė Universitetin Publik tė Prishtinės. Fakti qė opinioni nė vend ėshtė mė i ndjeshėm ndaj Universitetit e gjithēka sillet nė orbitėn e tij, ka tė bė...
albaniapress.com/lajme/19552/Klani-i-Surroit-dhe-OJQ-te-nuk-mund-ta-diktojne-agjenden-politike.html
EULEX-i dhe Serbia: Njė dashuri e parrėfyer
E hėnė, 20 janar 2014 - 22:56
EULEX-it mund t’i jenė cingėritur nervat kur e pėrditshmja serbe ‘Kurir’ sipėrfaqi dėshmi tronditėse sesi shteti serb kishte gisht nė vrasjen e 6 tė rinjve serbė me 14 dhjetor tė vitit 1998. Prokurorėt e kėtij misioni qė ngjajnė sikur tė kenė dalė nga faqet e romaneve tė Kafkės, sigurisht se ishin d...
albaniapress.com/lajme/19436/EULEX-i-dhe-Serbia--Nje-dashuri-e-parrefyer.html
Veriu merret me luftė
E enjtė, 19 dhjetor 2013 - 23:47
“Serbi ėshtė thuajse dėshtimi mė i madh i bėrė ndonjėherė nga natyra nė pėrpjekjet e saj pėr tė krijuar njė njeri tė qytetėruar. (...) Serbi ishte njė tinėzak, frikacak dhe vrasės qė nga fillimi; ai nuk kishte mėshirė as ndaj atyre qė ishin tė po tė njėjtės fe. (...) Personalisht njė serb ėshtė i vr...
albaniapress.com/lajme/19259/Veriu-merret-me-lufte.html
Kontributi francez nė ndarjen e veriut tė Kosovės
E martė, 21 maj 2013 - 00:44
Qeveria e Thaēit ndjen njė nevojė kompulsive me e pėrligj inferioritetin e saj nė veri me mėnyrat mė bizare tė mundshme. Kjo bėhet pėrmes pėrsėritjes gebellsiane tė arsyetimit naiv se veriun nuk e ka ēliruar UĒK atėherė kur duhej. Kėsisoj kjo Qeveri rreket qė fajin ta zhvendos thellė e mė thellė nė ...
albaniapress.com/lajme/18335/Kontributi-francez-ne-ndarjen-e-veriut-te-Kosoves.html
« E para
« Prapa
1
2
3
Tjetra »
E fundit »
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi