Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Gjeniu i vogėl Shkodran!
Publikuar më 03 qershor, 2010 nė orėn 12:46 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Me dėshirėn e madhe tė njė Prindi i cili duke qenė edhe vet boksiere, ai fliste edhe me bindje nga pėrvoja e tijė personale dhe krenari atėrore Shqiptare, pėr fėmiun e tij 6 vjeēar, Gjeniun e vogėl tė boksit,Brendon pllumaj nga Shkodra.

Gjeni ky i dashuruar nė sportin e boksit, qė nga mosha 3 vjeqare, kur edhe kishte nisur nėn kujdesin e tė atit tė ushtronte, pėr tė arritur kėshtu, qė edhe pse ishte vetėm nė moshėn 5 vjeqare tė fitonte ēmimin; Gjeniu i vogėl, nė boks!

Ky vogėlush nga Shqipėria qė nga ditėt e para tė pėrgaditjeve kishte treguar talent tė panjohur deri mė atėherė pėr moshėn e tij fėmijėrore nė sportin e vėshtirė tė boksit.

Brendon Pllumaj kishte lindur nė Michigan tė Amerikės. Ai tani ėshtė vetėm 6 vjeē dhe jeton me familjen qė kishte migruar dikur nga Shkodra nė Michigan .

Prindėrit shqiptarė, shprehen se Brendoni qė nga mosha 3 vjeqare kishte treguar interesim pėr boksin pėr t'u dashuruar pastaj me kėt sport tė vėshtirė, ndaj edhe janė tė bindur se Brendoni jo vetėm qė do tė jetė njė ndėr Boksierėt mė tė mirė, por ata edhe kanė shpresa tė mėdha se djali i tyre, njė ditė do tė jetė njė ndėr emrat mė tė njohur tė boksit profesionist botėror.

Brendoni edhe pse njė fėmijė vetėm 6 vjeqar i cili si gjithė bashkmoshatarėt e tij, pėrveq lojės dhe vrapimit, ai kishte edhe njė dėshirė tjetėr tė madhe e cila nuk mund tė vėrehet nė mėnyrė kaq tė theksuar edhe te fėmijė tė tjerė, dashurinė e madhe pėr boksin.

Aftėsitė e Gjeniut tė vogėl Shkodranė, Brendon Pllumaj nė boks, i kalojnė aftėsitė e njė fėmije tė moshės sė tij tė njomė, aftėsi tė cilat e dallojnė pėr levizje tė shpejta, mbrojtje tė pėrsosur dhe goditje tė forta me tė cilat Brendoni bėhet i pa pėrballueshėm, pėr secilin kundėrshtar.

Brendon Pllumaj ishte bashkė me tė atin, Kledin nė studion e Zėrit tė Amerikės nė Uashington, dhe secili qė mund ta ket parė, pa tjetėr se do ketė ndjerė shumė knaqėsi nga paraqitjet e tij burrėrore dhe guximin e pa shembullt pėr moshėn e tijė, i cili premton shumė!

Pėrgaditjet dhe stėrvitjen e Gjeniut tė vogėl, Brandon zhvilloheshin nėn kujdesin e boksierit profesionistė, Craig Coverson, Boksier ky qė kishte qenė edhe vetė kampion pėr peshė tė lehtė.

Madje menaxherėt e Brendonit i kishin pėrgaditur atij edhe njė takim me legjendėn e boksit Joe Frazier, i cili njihet pėr fitoren e vitit 1971 me kampionin e tė gjithė kohrave Muhamed Ali, e cila atė botė ishte quajtur edhe beteja e shekullit.

Gjeniu i vogėl Shkodranė, Brandon Pllumaj, si falėnderim pėr shumė kėshilla profesioniste tė boksit, nga Joe, edhe ai nė shenjė falėnderimi i kishte i dhuruar atij njė portret tė nėnės sonė shqiptare, Nėnė Terezės.

Paraqitja e Brendonit ishte mė tepėr se mrekulluese.Ai pėrveq ushtrimeve 5 ditore nė javė siq i numėronte edhe ai me gishtėrinjėt e tij tė vegjėl, secilėn ditė veq e veqė,na tregoi se kishte lindur nė Amerikė, por nė trupin e tij tė njomė rridhte gjak Shqiptari ndaj edhe kishte dėshirė qė nė tė ardhmen tė boksojė pėr Shqipėrinė.

Madje edhe i ati Kledi,me gjithė ofertat e shumta nė Amerikė, edhe ai dėshironte qė djali i tij i vogėl me perspektivė tė madhe para vetes, tė boksonte nėn ngjyrat e Flamurit Kuq e Zi, e qė i stolisur anash me ngjyrė dielli ndriste nė krahėt e Gjeniut tė shkėlqyer, i cili dėshironte qė nė tė ardhmen ta pėrfaqsonte Shtetin amė.

I ati, Kledi jo vetėm qė shpreson, por ai ishte edhe i bindur se Djali i tij 6 vjeqar Gjeniu i vogėl i boksit,nga Shkodra famėmadhe, Brendon Pllumaj do tė bėhet kampion i botės, i tė gjitha kohrave,pėr qka shpresojmė tė gjithė ne dhe me krenari e urojmė ne nga Zemra.

Gani Qarri

Cyrih, 02 Qershor 2010

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 56 vizitorë
Lexuar: 3,292 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi