Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin
Publikuar më 10 tetor, 2011 nė orėn 11:56 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Edhe njė fitore e madhe, edhe njė gėzim i madh i bashkėkombasit tonė Sevdail Sherifi, i cili gėzoi me mijėra bashkatdhetarė qė jetojnė dhe veprojnė nė Zvicėr dhe padyshim, do ti gėzojė tė gjithė ata qė do ta marrin kėtė lajm, por ata qė patėn mundėsi tė jenė aty brenda nė sallė, ku u zhvillua meēi, nuk do ta harrojnė kėtė fitore tė madhe, me qė pėrjetuan emocione tė papėrshkrueshme.

Pėr tė pėrkrahur bashkėkombasin tonė Sevdail Sherifi nga Tėrnava e Preshevės, kishin shkuar shumė bashkatdhetarė nga katėr anėt e atdheut, por kishte tė pranishėm edhe bashkatdhetarė nga shtetet tjera, si Franca, Austria, Italia dhe Gjermania. Sevdailit, iu deshtėn disa muaj qė tė pėrgatitet pėr kėtė meē tė rėndėsishėm kundėr hunagrezit Gyorgy Cselovszky. Flamuri ynė kombėtarė, valonte nė sallė dhe nuk mungonin edhe brohiritjet: Sevdail, Sevdail, Tėrnava, Presheva, Kosova, Tetova ėshtė me Ty". Me tė filluar ky meē, shihej se Sevdaili ishte nė gjendje tė mirė shpirtėrore dhe e shikonte nė sy kundėrshtarin e tij dhe ia bėri me dije, se nuk do ta ketė tė lehtė. Edhe pse hungarezi ishte me pesh pak mė tė rėndė se bashkėkombasi ynė, Sevdaili i tregoi atij, se pesha e grushtit ėshtė mė e rėndėsishmja kėsaj radhe. Nė raundin e parė e tė dytė, Sevdaili e grushtoi disa herė hungarezin nė kokė dhe mbrohej me mjeshtėri qė tė mos merr grushta nga kundėrshtari i tij 89.2 kg dhe me njė trup mė tė madh se sa ai. Raundi qė ia "gėrditi" boksin kėsaj here hungarezit Sevdaili, ishte i treti, kur me disa goditje tė fuqishme me dorė tė majtė e herė pas here edhe me tė djathtėn dhe me njė shikim tė fuqishėm, bėri qė hungarezin ta nakautoj, pra ai pranoi nokaut klassik. Por, hungarezi mendoi, se do tė pėrballojė pėrsėri grushtat e Sevdailit, por e pat tė kotė, sepse Sevdaili ishte i pamėshirshėm, grushtonte e grushtonte dhe referi kryesorė Fabian Guggenheim e ndali meēin, kur e pa, se hungarezit i fluturoi mbrojtėsja e dhėmbėve nė publikė. Gjatė tėrė meēit, bashkatdhetarėt tanė, brohoritnin, duke e pėrkrahur Sevdailin dhe duke u kėnaqur me pėrgatitjen e tij taktike e fizike dhe padyshim edhe ate psiqike. Ishte njė mbrėmje vėrtetė e madhe sportive. Ne me Sevdailin patėm mundėsi tė bashkėbisedojmė shkurtimisht dhe ti marrim njė prononcim dhe ai ndėr tė tjera tha: "Falėnderoj perendinė, falėnderoj prindėrit e mij, familjen time, tė dashurėn time, tranjerin, tė gjithė ata qė mė pėrkrahėn dhe po mė pėrkrahin, qė unė tė dal fitues. Padyshim, se kur e kam kėtė pėrkrahje, unė do tė dal fitues pėrgjithmonė. Nuk guxoj tė anashkaloj edhe portalin tuaj qė mė ka pėrkrahur dhe po mė pėrkrah dhe tė gjithė ata gazetarė qė vėrtetė duan tė shkruajnė pėr suksesin tim. Unė me vullnet tė madh po luftoj dhe shpresoj shumė, se suksesi im veēse ka filluar, nuk do tė ndalem dhe do tė jem edhe mė i fortė dhe atje ku keni dėshirė tė gjithė. Kur shikoja sytė e babit tim, tė nėnės sime, zemra mė vlonte nga vullneti e flamurin tonė kombėtarė, sinqerisht, shpirti mė shtynte qė tė forcohem edhe mė shumė dhe kundėrshtari mė dukej i vogėl, edhe pse ishte me trup mė i madh se sa unė. Do ta respektoj punėn, respektoj mikun, familjen padyshim, e tė gjithė ata qė do mė flasin drejt e do tė mė ndihmojnė. Natyrisht, se do tė kem nevojė pėr pėrkrahje edhe mė tė madhe, sepse vetėm nuk mundesh tė bėsh asnjėherė aq sa duhet, por me tė gjithė. E di, se do tė gėzohej e tėrė Tėrnava, Presheva, Medvegja, Bujanoci, Tetova, e tėrė Kosova dhe e gjithė shqiptaria. Falėnderoj edhe publikun e shumtė, qė mė ka pėrkrahur dhe qė po mė pėrkrah. Ka qenė publikė fantastikė dhe ka qenė njė atmosferė shumė e mirė e me kėtė, fitore desha ta bėj barazimin e kalur, qė e pata me kroatin Toni Visiē, po edhe me atė, do tė vije revanshimi e do ta nokautoj. Sė shpejti, do mė shihni atje, ku do tė duhej tė jem, nė kategoritė mė tė forta". Pa kėtij meēi Sevdaili do ta ketė njė meē tjetėr nė prill tė vitit 2012 dhe mė pastaj do tė rangohet nė kategorinė e mirėnjohur me karakter botėror IBF, aty ku kanė qenė Tyson, Holyfield, Lewis, Abraham dhe tash Klitschko, e kampiona tjetė botėrorė.Sevdail Sherifi me kėtė fitore, po ecė sigurt drejt sukseseve tjera, ku ne e pėrgėzojmė dhe padyshim, se njė ditė, tė gjitha medaljet do ti sjell nė Tėrnavė e Preshevė, nga ai vend, ku e ka prejardhjen.

Dashnim HEBIBI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 23 vizitorë
Lexuar: 2,382 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi