Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Almhofer, mbron bandat ēetnike nga Serbia
Publikuar më 01 korrik, 2012 nė orėn 00:28 ( ) Ramiz Bojaj | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Shefi i OSBE-sė nė Kosovė, Verner Almhofer, nė vend qe tė dėnojė dhunėn dhe terrorin e bandave serbe qe shkaktuan nė Kosovė me 28 qershor (ku u lėnduan 35 policė kosovarė), ky njeri dėnon mobilizimin e PK-sė, pėr tė mbrojtur sigurinė dhe paqen kėtu. Nėse shefi i OSBE-sė, nuk mund tė jep sqarime ose edhe kėrkim falje pėr shpifjet, shtrembėrimet dhe lajthitjet e qėllimshme, atėherė ky duhet tė dėbohet nga Kosova, si njeri i padėshirueshėm.

Agresioni i Serbisė ndaj territorit tė Kosovės, tashmė pėrmes bandave tė veta ēetnike (duke gjetur shteg pėrmes motiveve liturgjike ‘Vidovdanit’), vazhdojnė tė kėrcėnojnė paqen dhe sigurinė nė territorin e shtetit tonė. Kėtė e forcon fakti se mė tė hyrė nė kufirin e Kosovės, tė bandave ēetnike, kanė sulmuar me armė zjarri policinė e Kosovės, duke shkaktuar plagosjen e mė se 35 pjesėtarėve tė policisė. Sikur tė mos ndodhte mobilizimi duhur i PK-sė dhe KFOR-it, bandat agresive tė Serbisė mund tė prodhonin luftė tė hapur ndėretnike nė Kosovė. Sulmet terroriste tė bandave serbe i dėnuan tė gjithė faktorėt politikė e institucionalė tė Kosovės, duke filluar nga Presidentja Jahjaga, kryeministri Thaēi, kreu i MPB-sė, Bajram Rexhepi, pėrfaqėsues tė UNMIK-ut, KFOR-it dhe ambasadave tė ndryshme tė akredituara nė vendin tonė. I vetmi institucion qė mbron formacionet paramilitare ēetnike e terroriste serbe, ėshtė Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Ambasadori Verner Almhofer, i cili kėrkon hetim pėr policėt e Kosovės, kinse pėr dhunė e tepruar, duke harruar se PK-ja u angazhua pėr tė mbrojtur paqen dhe sigurinė, por edhe qytetarėt nga bandat rebele tė Beogradit. Shefi i OSBE-sė, Almhofer, duket se nuk ėshtė nė rrjedha reale politike nė tė cilėn gjendet Kosova. Z. Almhofer, nė vend qė tė dėnojė dhunėn dhe terrorin psikologjik e fizik qe bandat serbe i sollėn nė Kosovė, ky zotėri kėrkon llogari nga Policia e Kosovės, kinse pėr dhunė tė tepruar. Dhunė e tepruar nuk mund tė quhet, mobilizimi policor pėr ēarmatosjen e bandave kriminale, dhunė e tepruar nuk mund tė quhet mbajtja e rendit dhe qetėsisė publike, por dhunė dhe terror quhen bandat qė kėrcėnojnė sigurinė dhe jetėn e qytetarėve. Pra, edhe tė policėve.

Provokimi serb i pėrgatitur

Nė njė akt kur janė plagosur me shumė se 35 policė nė kryerjen e detyrave ditore, kėtu nuk kemi tė bėjmė me dhunė tė tepruar por me pėrpjekje pėr tė ekzistuar, ose mbijetuar. “Jam i shqetėsuar nė lidhje me raportimet pėr pėrdorimin e tepruar tė dhunės nga disa policė, dhe i bėjė thirrje Inspektoratit tė Policisė sė Kosovės qė tė hetojė ēdo sjellje tė keqe tė policisė. Sulmet e raportuara ndaj njerėzve qė udhėtonin me autobus janė tė papranueshme dhe unė i dėnoj fuqishėm ato”. Almhofer, gėnjen kur thotė se janė sulmuar nė autobus udhėtarėt. Pėrleshja mes Policisė sė Kosovės dhe bandave ka ndodhur ne kufij, ku terroristėt serbė qėlluan edhe me armė zjarri organet e rendit. Duket se zotėriu nga OSBE, ėshtė i ndikuar nga mediat dhe politika e Beogradit, duke lajthitur qėllimshėm nga realiteti i ndodhur. Almhofer mė kujton qėndrimin e Gallucit nė Mitrovicė, i cili mbronte me ēdo kusht bandat ēetnike nė veriun e Mitrovicės, duke injoruar institucionet legjitime e shtetėrore tė Kosovės nė kėtė pjesė tė territorit tonė. Pasojat e sė cilės edhe sot janė tė ndjeshme. Kjo mė shtyn qe nė si shoqėri civile, por edhe institucionet shtetėrore tė Kosovės, tė kėrkojnė llogari dhe shpjegim pėr qėndrimin jo korrekt, tė njėanshėm dhe tendencioz tė Almhoferit. Nėse edhe pas kėsaj, shefi i OSBE-sė, sėrish vazhdon avazin e shpifjeve, shtrembėrimeve dhe lajthitjeve tė qėllimshme, atėherė ky njeri duhet tė dėbohet nga Kosova, si njeri i padėshirueshėm dhe keqdashės.

Aradhja e Almhoferit

I pari qe e nisi betejėn e Vidovdanit me motiv tė shkeljes sė territorit tė Kosovės, e ka shpikur krimineli famėkeq Slobodan Milosheviq, nė vitin 1989, i cili ngjalli idenė e Serbisė sė madhe pėrmes fabrikimeve tė krajlave serb pėr spastrim etnik tė vendit tonė. Beteja e humbur kundėr Turqisė me 1389, ishte shpifja mė famėkeqe e politikės, historisė dhe memorandumeve pėr spastrimin etnik tė Kosovės.

Fjalėt e Milosheviqit u pėrsėritėn edhe nga Patriku serb Irinej duke deklaruar nė Graēanicė se “Kosova ėshtė Jerusalemi serb. Kemi ardhur kėtu qė me praninė tonė tė tregojmė e tė dėshmojmė se kjo ka qenė dhe do tė do tė mbetet tokė e shenjtė serbe-Jerusalemi serb. Kosovėn e shenjtė nuk guxojmė ta humbim”. Kėtij trumbetari politiko-liturgjik, i ėshtė bashkuar edhe kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiq, i njohur si “Slloba i vogėl”, duke deklaruar se Serbia angazhohet pėr kthimin e forcave serbe tė sigurisė nė Kosovė. “Vidovdani ėshtė njė festė e madhe pėr popullin serb dhe nė ēdo Vidovdan ndodhin incidente nė Kosovė.

Nė Kosovė ne nuk i kemi forcat tona tė sigurisė, por qeveria e re e Serbisė do tė insistojė qė t’i kthejmė rreth 1000 forca tė sigurisė. Kjo nuk ėshtė thirrje e re pėr dislokim tė forcave serbe tė policisė dhe ushtrisė nė territorin e shtetit tė Kosovės, por duket se mentaliteti i vjetėr ende ushqen gjeneratat e reja nė Serbi. Se kthimi i policisė dhe ushtrisė sė Serbisė nė territorin e Republikės sė Kosovės ėshtė e pamundur, kėtė e di edhe Daciēi, Irinej, Almhofer etj., por ėshtė e ēuditshme se si ėshtė e mundur qe njerėz normal tė kenė lajthitje kaq kilometrike me realitetin.

Se Kosova u ballafaqua me bandat serbe e dėshmon edhe ministri i MPB-sė, Bajram Rexhepi. “E kemi kthyer njė grup tė njohur si Delije (simpatizantė futbolli tė Cėrvena Zvezdės), qė njihen si nacionaliste dhe me atė rast janė lėnduar disa policė. Janė dėgjuar edhe tė shtėna me armė zjarri, por ato kanė qenė nė anėn e Serbisė". “Vidovdani” e njohur si festė e shpifur nga ish-krimineli Ballkanik, Sllobodan Milosheviq, vazhdon tė mbahet ‘gjallė’ nga politika milosheviqiane e Beogradit, por tashmė nėn petkun liturgjik.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Ramiz Bojaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 48 vizitorë
Lexuar: 1,046 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi