Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
EKONOMIA KOMBĖTARE
Publikuar më 17 janar, 2013 nė orėn 14:51 ( ) Ekonomi |
Rrit madhësinë e shkronjave
Doli nga shtypi libri i Mr.sc. Refik Kryeziut “Ekonomia Kombėtare“ nė botim tė Universitetit AAB Riinvest

Kėto ditė doli nga shtyp libri i Mr.sc. Refik Kryeziut, „Ekonomia Kombėtare” Qasjet dhe Perspektivat e Zhvillimit Ekonomik tė Republikės sė Kosovės, nė botim tė Universitetit AAB Riinvest. Studiuesi Refik Kryeziu, njohės i mirė i Finansave dhe i tė ardhurave buxhetore tė Republikės sė Kosovės, shkencės sė ekonomisė po edhe letėrsisė ekonomike i sjell njė libėr tė munguar me mendime dhe tė dhėna shkencore pėr kahet e zhvillimit tė Kosovės. Pėr librin e Mr.sc.Refik Kryeziut „Ekonomia Kombėtare“ vlerėsimet janė tė shumta. Mirėpo, ne po veēojmė mendimin e dy reēensentėve tė librit; Prof.Dr.Kolė Prenga, profesor nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit tė Tiranės, dhe Prof. Dr.Mejdi Bektashi, Profesor nė Fakultetin Juridik, tė Universitetit „Hasan Prishtina“ tė Prishtinės. Libri i Mr.sc. Refik Kryeziut, „Ekonomia kombėtare“ shkruan Prof. Dr. Kolė Prenga, ekonomist i mirėnjohur nga Tirana, ngėrthen nė vete njė sėrė ēėshtjesh tė problemeve ekonomike e zhvillimore nė Republikėn e Kosovės. Libri qė po i jepet nė dorė lexuesit, deshėm apo s“deshėm thotė Prof.Prenga, ėshtė libri qė na mėson tė ecim pėrpara. Pa libra, pa dije tė shkruara, s“ka as mėsim , as pėrparim nė asnjė lėmi. Mbledhja e dijeve, mendimeve, ideve, dhe pėrvojave ėshtė e domosdoshme nė kohėn tonė.

Kosova duhet vet ta projektojė tė ardhmen e saj. Papunėsia qė tash ekziston nė Kosovė, me njė organizim mė tė mirė, dhe me shfrytėzimin e pasurive natyrore tė saj, ka mundėsi qė krizėn e papunėsisė ta kaloj pa tronditje tė mėdha. Krizat ekonomike jo rrallė janė me dhimbje nė tė gjitha shoqėritė. Pasojat e kėsaj krize mund t“i vuajmė tė gjithė. Prandaj libri i Mr.sc.Refik Kryeziut, „Ekonomia kombėtare“ ėshtė njė prurje qė unė e vlerėsoj shumė. Ēėshtjet e ngritura nė kėtė libėr shprehet Prof.Dr.Prenga janė prezente nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend. Prandaj unė konsideroj shkruan profesor Prenga, se libri „Ekonomia kombėtare“ i Mr.sc.Refik Kryeziut, me studime, kumtesa dhe vėshtrime, ėshtė trajtuar me pėrgjegjėsi profesionale dhe shkencore. Ky libėr tash mė i botuar, do t“u ndihmoj shumė studentėve tė ekonomisė, ekspertėve tė saj, dhe institucioneve qeveritare.Ndėrsa Prof. Dr. Mejdi Bektashi, nė reēensionin e tij librin e Mr.sc.Refik Kryeziut,„Ekonomia Kombėtare“ e vlerėson shumė lartė, duke thėnė se ėshtė libri i parė i botuar i kėtij lloji nė Republikėn e Kosovės. Ky libėr nė mynyrėn mė shkencore trajton njė sėrė aspektesh dhe perspektivash tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės. Pasuritė e Kosovės nė librin „Ekonomia kombėtare“ nuk duhet vetėm t“i lexojmė, por ato duhet trajtuar nga mendja e shkencės, dhe dora e shtetit. Fuqia e shtetit tė Kosovės tani ėshtė ekonomia, ajo qė ngre lart mirėqenien e popullit tonė. Pa ekonomi tė mirėfilltė krizat ekonomike shkaktojnė dhimbje tė vazhdueshme, dhe shpėrthime sociale. Libri i Mr.sc.Refik Kryeziut. „Ekonomia kombėtare“ thotė Prof. Dr. Bektashi, ėshtė njė prurje e re pėr studentėt tanė, dhe pėr institucionet ekonomike tė Kosovės. Ne ende jemi nė udhėn e shtetformimit. Ky libėr i munguar pėr studentėt dhe shoqėrinė tonė do tė na mėsojė se si tė sillemi ndaj pasurisė tonė natyrore, dhe ndaj buxhetit tė kufizuar tė Republikės sė Kosovės. Libri i Mr.sc.Refik Kryeziut, „Ekonomia kombėtare“ka shtatė kapituj, dhe 261 faqe. Nė secilin kapitull autori me shifra dhe me tabela na e jep gjeografinė e zhvillimeve ekonomike nė Kosovė. Aktualisht, Kosova pėrballet me njė papunėsi tė lartė, me rreth 40% tė numrit apsolut tė tė papunėve. Thėnė nė numra, mbi 1 qind e 5 mijė e 7 qind e dyzet e njė tė papunė tė moshės 18 – 24 vjeēare. Shifėr vėrtetė rėnqethėse. Republika e Kosovės shkruan Mr.sc. Refik Kryeziu ėshtė shtet i ri, dhe mundėsitė e zhvillimit ekonomik tė Kosovės vazhdojnė tė jenė tė kufizuara. Perspektivat e zhvillimit, tė dhėna nė libėr ( nga aspekti real shkencor janė shpresėdhėnėse ). Pasuritė e shumta tė Kosovės, nė metale dhe jometale, si dhe nė bujqėsi, janė fonde tė ēmuara pėr tė ardhmen e ndritshme tė Kosovės. Nėse ekonomia dhe politika e Republikės sė Kosovės, harmonizojnė qėndrimet dhe qėllimet, shkruan Mr.sc. Refik Kryeziu, zhvillimi Ekonomik i Kosovės, mund tė pėrshpejtohet nė shumė fusha tė zhvillimit. Refik Nevzad Kryeziu u lind nė Roganė tė Dardanės me 11.o3 1957. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa Gjimnazin nė Dardanė. Pas shkollės sė mesme Refiku regjistrohet nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit tė Prishtinės, ku diplomon nė kohė rekorde. Mr.sc.Refik Kryeziu ka thirrje Akademike, Magjistėr i Shkencave Ekonomike, dhe kandidat i Dotoraturės nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit Shtetėror tė Tiranės. Nė vitet 2000-2006 Refik Kryeziu ka punuar nė Kuvendin Komunal tė Gjilanit, zyrtar pėr Hartimin dhe Realizimin e Projekteve Investive. Refiku ėshtė bir i dėshmorit, Nevzad Balė Kryeziut. Pas vitit 2006 Refiku punėsohet Asistent nė Fakultetin Ekonomit tė Universitetit AAB - Riinvest nė Prishtinė, nė lėndėt; Financa publike, Ekonomi monetare, Menaxhim i projekteve, Politika monetare dhe fiskale si dhe Finansat Ndėrkombėtare dhe Makroekonomi. Mr.sc.Refik Kryeziu krahas studimeve pasuniversitare, dhe tė doktoraturės, Refiku ka botuar edhe shumė punime shkencore. Monografi pėr ekonominė e Gjilanit, studime dhe vėshtrime nė 8 konferenca kombėtare e ndėrkombėtare, dhe nė disa simpoziume e kėshillime shkencore. Vlen tė pėrmendet se Mr.sc.Refik Kryeziu ka hartuar dhe realizuar mbi 30 projekte investive nė Kosovė, dhe tė gjitha me notė tė lartė vlerėsimi. Pa zhvillim ekonomik tė mirėfilltė, na thotė studiuesi Mr.sc.Refik Kryeziu, Republika e Kosovės, mund tė rrėshqas nė kriza qė nuk i dėshiron askushi nė Kosovė. Shpresojmė se sukseset do tė jenė mė tė mėdha se krizat. Pasuritė natyrore tė Kosovės janė tė vlerėsuara, dhe shteti ynė po punon nė kėtė drejtim. Sukses dhe shėndet autorit pėr kėtė libėr tė munguar tė shkencės sonė.

Rrustem Geci - Dortmund

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 25 vizitorë
Lexuar: 3,320 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
FRYMA E DAVOS-it
E martė, 29 janar 2013 - 17:08
Takimi mė i njohur nė botė i udhėheqsve politikė dhe tė biznesit -- Forumi Ekonomik Botėror 2013 nė Davos tė Zvicrės -- pėrfundoi punimet tė djelėn. Nė a...
EKONOMIA KOMBĖTARE
E enjtė, 17 janar 2013 - 14:51
Doli nga shtypi libri i Mr.sc. Refik Kryeziut “Ekonomia Kombėtare“ nė botim tė Universitetit AAB Riinvest Kėto ditė doli nga shtyp libri i Mr.sc. Refik...
NĖ SHQIPĖRI, EKONOMIA SHQETĖSIMI KRYESOR
E enjtė, 10 janar 2013 - 21:28
Sipas njė njoftimi pėr media tė botuar dhe shpėrndarė me 27 Dhjetor, Instituti Demokratik Kombėtar i Amerikės botoi njė raport mbi njė studim tė ri qė vle...
Kriza financiare globale: efektet shkatėrrues...
E shtunė, 07 shkurt 2009 - 21:15
Kriza aktuale ka pėrfshirė botėn e me theks tė veēantė, vendet mė tė zhvilluara, tė atyre shteteve qė kanė shumicėn e brutoproduktit botėror dhe qė kanė ni...
Thikė pas shpine, nga Mali i Zi
E martė, 27 janar 2009 - 10:09
Ministri malazez Branimir Gvozdenoviē, nė cilėsinė e kryesuesit tė sekretarit tė CEFTA-s, i shkruan MTI-sė se Kosova nė kėtė asociacion nuk mund tė prezant...
më shumë nga - Ekonomi »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi