Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF tė Bazelit
Publikuar më 04 maj, 2013 nė orėn 13:51 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn.

Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian dhe Adonis Ajeti kur shkuan nė test te KF Barcelona, e cila kėrkoi qė kėta futbollist t’i afronte menjėherė nė radhėt e veta, ku ju plotėsoj tė gjitha kushtet,pėrfshirė edhe kėrkesat e Bazelit!? Mirėpo, njė veprim i tillė, njė transferim tė hershėm Bazeli nuk e praktikon pėr lojtarėt e rinj, pasi qė nuk ėshtė nė intersin e tij, por sipas ekspertėve nuk ėshtė nė interes edhe tė vetė futbollistėve.

Kėshtu pas shumė konsultash thotė prindėri i binjakėve Afrim Ajeti, dominoi mendimi profesional, qė kontratėn e parė profesionale ta bėjmė me Bazelin, dhe pasi tė piqen kushtet, pasi qė Bazeli t’i zhvillojė edhe mėtej, siē ka bėrė deri tani, hapen rrugė pėr klube tė tjera me renome siē ėshtė Barcelona dhe klube tė tjera.
Nė fakt thotė Afrimi, Adonisi e parandiente njė plogshti dhe nuk e lente aq lehtė Bazelin, pasi e lidhin shumė kujtime qė nga hapat e parė nė moshėn e fėmijėrisė.

Kėshtu kontrata e bėrė ditė mė parė pėr KF Bazeli na ka qetėsuar, sepse pothuaj tėrė vitin kemi qenė nė biseda tė shumta me udhėheqjen e klubit, pas kėrkesės sė Barcelonės, dhe kjo situatė,(kisha merak) se po bėhej edhe njė lloj ngarkese pėr futbollistėt binjakė,tregon prindi i tyre Afrim Ajeti.

Tė rikujtojmė se dy binjakėt Ajeti pėrveē tjerash janė edhe nė formacionin e kombėtarės zvicrane, tė cilėt nga U 16, tani janė tė ftuar edhe nė U 18, pavarsisht nga mosha po kualiteti i lojės gjithnjė e mė shumė tėrheq vėmendjen e prominetėve tė futbollit dhe atyre ju hap rrugė drejt njė kariere tė sgurtė.

Albiani ėshtė njėringa sulmuasit e njohur, dhe gjithmonė ka pozicionin, qendėrsulmues ,ndėrkaq, Adonisi ėshtė mesfushor, por qė luan disa pozicione edhe defenziv shumė i mirė.

Pėr karierėn e vllėzėrve ajeti tashmė mediat vendore i kanė nė fokus, se cilėt lojtarė klasifikohen si mė me perspektivės, ku binjakėt janė radhitur tė parėt. Analiza tė tilla dhe vlerėsime i gjelmė edhe nė revistėn e klubit Bazel „Rotweiss“ku pėrshkruhet kariera e vllėzrve Ajeti Arlindit(19) dhe binjakėve Albianit dhe Adonisit.
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 15 vizitorë
Lexuar: 2,257 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
"Shkėlqimi” i Federatės sė Futbollit tė Kosov...
E hėnė, 09 janar 2012 - 20:10
Njė dekadė e mė tepėr pas clirimit tė Kosovės qytetarėt e Kosovės kanė pritur ndryshime kolosale nė tė gjitha fushat. U pa mė vonė se improvizimet instituc...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi