Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MASAKRA NĖ ABRI TĖ EPĖRME - KRIM I PANDĖSHKUAR!
Publikuar më 21 qershor, 2013 nė orėn 01:50 ( ) Sheradin Berisha | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mė 26 shtator 1998, nė Abri tė Epėrme, forcat kriminale serbe kryen njė nga masakrat mė tė tmerrshme, gjatė luftės nė Kosovė 1998-1999. Nė kėtė ditė u masakruan 23 anėtarė tė familjes Deliu, nė mesin e tyre gra, fėmijė e pleq (nga mosha 6 muajshe e deri nė 94 vjeē). Nga 25 shtatori, familja Deliu ishte strehuar nė mal, pėr t’i shpėtuar sulmeve shfarosėse serbe. Njė ditė mė vonė (mė 26 shtator, rreth orės 10 paradite), aty kishte depėrtuar kėmbėsoria serbe. Me kėtė rast ishin dėgjuar tė shtėna armėsh e britma njerėzish. Tė gjithė ishin qėlluar nė kokė nga afėrsia dhe ishin masakruar derisa po pėrpiqeshin tė iknin nga sulmi. Trupat e tė ekzekutuarve tregonin dėshmi tė qarta tė njė kasaphane. Luljeta Deliu, qė kishte dy muaj shtatzėnė, barkun e kishte tė prerė plotėsisht. Pajazit Deliu ėshtė gjetur me fyt tė prerė dhe njė pjesė tė trurit tė nxjerrė jashtė dhe tė vendosur pranė tij. Foshnja gjashtėjavėshe, Diturie Imer Deliu, u gjet e gjallė, e tėra e mbuluar nė gjak nė krahėrorin e sė ėmės sė masakruar. Kjo foshnje, qė i mbijetoi masakrės, vdiq mė 19 nėntor ’98, si pasojė e kushteve tė rėnda. Ndėrsa, mė 4 tetor, pak mė larg vendit tė masakrės, u gjetėn dy viktima tė masakruara tė kėsaj familjeje: Antigona Hysen Deliu (14) dhe Mihane Hysen Deliu (16), tė cilat para se tė masakroheshin ishin dhunuar. Abria e Epėrme shtrihet rreth 11 km nė perėndim tė Drenasit(ish-Gllogocit).

Territori i komunės sė Drenasit (ish-Gllogocit) shtrihet nė pjesėn e Kosovės qendrore. Sipėrfaqja e gjithėmbarshme e kėsaj komune pėrfshin 290 km2 apo 2.66 pėrqind tė sipėrfaqese sė territorit tė Kosovės. Sipas vlerėsimeve tė fundit, Komuna e Drenasit ka mbi 73.000 banorė, 42 vendbanime: 36 fshatra, 2 qendrave urbane, 3 lokalitete dhe qytezėn e Drenasit. Popullatėn e Drenasit e pėrbėjnė 51.3% meshkuj dhe 48,7% femra, ekskluzivisht tė nacionalitetit Shqiptar. Gjithė kjo trevė, ėshtė e rrethuar me Malet e Berishės, Kasmaqit, Qyqavicės, Goleshit dhe Lipovicės (ish-Blinajės), tė cilat shtrihen nė tė dy anėt e Luginės sė lumit Drenica. Nėpėr kėtė komunė kalon edhe lumi Vėrbicė, dhe uji i tyre shfrytėzohet pėr nevojat e ujitjes sė tokave bujqėsore e pėr nevoja tė tjera nė kuadėr tė sistemit tė ujitjes "Ibėr". Kjo komunė, lidhet mė pjesėt tjera tė Kosovės mė anė tė hekurudhės Fushė Kosovė - Pejė dhe rrugės magjistrale Prishtinė - Bushat (ish-Komoran) - Pejė dhe rrugėt ndėrkomunale Shalė - Lipjan dhe Bushat-Drenas-Skėnderaj. Nė kėtė komunė ėshtė miniera dhe shkritorja e "Feronikelit", si dhe punojnė disa gurore. (1)

Vrasjet, ekzekutimet, masakrat dhe dėmet e shkaktuara gjatė luftės 1998-1999 nė Komunėn e Drenasit

Nė bazė tė dėshmive tė grumbulluara nga burime tė ndryshme, nė periudhėn janar 1998 - 12 qershor 1999, nga forcat ushtarako - policore dhe paramilitare serbe, nė Komunėn e Drenasit "u vranė 707 shqiptarė, prej tyre 503 meshkuj dhe 114 femra dhe kanė rėnė 199 dėshmorė, prej tyre 5 femra". (2). Nga tė dhėnat e KMDLNJ-sė, del se nė kėtė komunė "u bėnė 7 masakra kolektive, dhe u gjetėn mbi 16 varreza masive. Janė evidencuar 75 tė zhdukur, 320 tė plagosur dhe 252 tė burgosur. Pa njėrin prind kanė mbetur 187 fėmijė, ndėrsa pa tė dy prindėrit 89 fėmijė. Gjithashtu, janė dėmtuar dhe shaktėrruar 8.142 shtėpi (prej tyre 2.643 tėrėsisht), ndėrsa prej 32 objekteve shkollore, qė ishin para luftės vetėm njė ka shpėtuar pa u shkatėrruar. Janė djegur 7 biblioteka me 1.220 000 tituj librash. (1) Janė shkatėrruar shumė objekte shėndetėsore dhe fetare si dhe mijėra objekte tė tjera tregtare, nė sektorin privat dhe nė atė shoqėror.

Nė komunėn e Drenasit, forcat kriminale serbe (gjatė viteve 1998 - 1999) kryen masakrat mė tė tmerrshme, tė cilat tronditėn opinionin publik. U vranė, u masakruan dhe u dogjėn pa mėshirė shumė civilė shqiptarė tė paarmatosur, kryesisht pleq, gra e fėmijė. Me kėtė rast po i veēojmė disa masakra: Mė 28 shkurt dhe 1 mars 1998 nė Likoshan, janė vrarė e masakruar 10 anėtarė tė familjes Ahmeti dhe njė mysafir. Ndėrkaq, gjatė viteve 1998 - 1999 janė vrarė 34 banorė civilė dhe kanė rėnė dėshmorė katėr ushtarė tė UҪK-sė, ndėrsa janė tė zhdukur tre banorė tė tjerė. (3)

Mė 26 shtator 1998, nė Abri tė Epėrme (nė lagjen Deliu), forcat kriminale serbe kryen njė nga masakrat mė tė tmerrshme gjatė luftės nė Kosovė. Masakruan 23 anėtarė tė familjes Deliu, nė mesin e tyre gra, fėmijė e pleq (nga mosha 6 muajshe e deri nė 94 vjeē)

Nė prill 1999, forcat ushtarako - policore dhe paramilitare serbe vranė e masakruan qindra shqiptarė tė kėsaj komune.

Mė 12 prill 1999, nė fshatitn Negroc u vranė 20 civilė shqiptarė. Mė 14 prill 1999 nė Vasilevė, dhe mė 16 prill nė Gllanasellė dhe nė fshatrat e Qyqavicės, u vranė e masakruan shumė civilė shqiptarė, kryesisht tė moshuar. (1)

Mė 17 prill 1999 nė Ҫikatovė tė Vjetėr janė vrarė e masakruar 128 shqiptarė tė kėtij fshati dhe tė fshatrave tė tjera. Po atė ditė nė fshatin Poklek, nė shtėpinė e Sinan Muēollit (nė dhomėn prej 20 m2), u vranė me breshėri automatiku, u masakruan dhe nė fund u dogjėn 53 shqiptarė, (nė mesin e tyre 23 fėmijė tė moshės 6 muaj deri nė 14 vjeē), pastaj 12 vajza, 14 gra, 2 burra dhe 2 djemė. Nė kėtė masakėr u vranė 33 anėtarė tė familjes Muēolli, 4 anėtarė tė familjes Caraku nga Dobrasheci, 1 anėtar i familjes Hoxha nga Karrotica e Epėrme etj. Pas dy ditėve, forcat kriminale serbe u kthyen nė vendin e krimit dhe sėrish ua japin zjarrin kufomave me goma, plastikė dhe lėndė djegėse me qėllim tė zhdukjes sė gjurmėve tė krimit tė kryer. Mė 18 prill 1999, forca tė shumta serbe sulmuan malet e Berishės, ku ishin strehuar mbi 70.000 civilė shqiptarė dhe ku gjendej Shtabi i Pėrgjithshėm i UҪK-sė dhe Radio "Kosova e Lirė". (1/2)

Mė 30 prill 1999, forcat kriminale serbe gjatė njė sulmi nė fshatrat Vėrboc e Shtuticė vranė e masakruan mizorisht mbi 166 civilė shqiptarė. Atė ditė nė Vėrboc u vranė 96 civilė( 65 nga Vėrboci dhe 31 veta nga fshatrat e tjera), kurse nė Shtuticė u vranė mbi 70 civilė shqiptarė (prej tyre 33 ishin nga Shtutica) (1)

SI NDODHI MASAKRA NĖ ABRI TĖ EPĖRME (MĖ 26 SHTATOR 1998)

Abria e Epėrme shtrihet rreth 11 km nė perėndim tė Drenasit. Ėshtė ndėr fshatrat me territor mė tė madh nė Drenicė dhe gjendet nė brigjet qė ndajnė rrafshin e Dukagjinit me rrafshnaltėn e Drenicės, nė trekėndėshin e territorit tė komunave: Klinė, Skėnderaj dhe Drenas. Abria e Epėrme ėshtė vendbanim kodrinor, i tipit tė shpėrndarė, dhe i ndarė nė lagje. Pėr mė tepėr Abria ėshtė ndarė nė dy pjesė dhe bashkon territoret e komunave qė tėrsisht i takojnė regjionit tė Drenicės; Drenasin dhe Skėnderajn. (4)

Sipas shenimeve tė Kuvendit Komunal, ky vendbanim kishte 391 shtėpi (215 familje) me 2450 banorė. Gjatė luftės janė shkatėrruar 370 shtėpi (160 shtėpi tė kategorisė III - IV dhe 210 shtėpi tė kategorisė V) si dhe janė shkatėrruar: shkolla me tėrė dokumentacionin, ambulanca dhe pjesėrisht xhamia e fshatit. Gjatė luftės nė Kosovė 1998 - 1999, forcat kriminale serbe, nė Abri tė Epėrme - vranė e masakruan 59 shqiptarė (prej moshės 6 muaj e deri nė 94 vjeē) ndėrsa nė altarin e lirisė ranė 14 dėshmorė. (2) Vetėm mė 26 shtator 1998, u vranė e masakruan mizorisht 23 anėtarė tė familjes Deliu.


Nga 25 shtatori, familja Deliu ishte strehuar nė mal, pėr t’u shpėtuar sulmeve shfarosėse serbe. Njė ditė mė vonė (mė 26 shtator, rreth orės 10 paradite), aty kishte depėrtuar kėmbėsoria serbe. Tė shtėna armėsh e britma njerėzish ishin dėgjuar pastaj. Tė gjithė ishin qėlluar nė kokė nga afėrsia dhe ishin masakruar derisa po pėrpiqeshin tė iknin nga sulmi. Trupat e tė ekzekutuarve tregonin dėshmi tė qarta tė njė kasaphane. Luljetė Deliu, qė kishte dy muaj shtatzėnė, barkun e kishte tė prerė plotėsisht. Pajazit Deliu ėshtė gjetur me fyt tė prerė dhe njė pjesė tė trurit tė nxjerrė jashtė dhe tė vendosur pranė tij. Foshnja gjashtėjavėshe, Diturie Imer Deliu, u gjet e gjallė, e tėra e mbuluar nė gjak nė krahėrorin e sė ėmės sė masakruar. Kjo foshnje, qė i mbijetoi masakrės, vdiq mė 19 nėntor ’98, si pasojė e kushteve tė rėnda. Ndėrsa, mė 4 tetor, pak mė larg vendit tė masakrės, u gjetėn dy viktima tė masakruara tė kėsaj familjeje: Antigona Hysen Deliu (14) dhe Mihane Hysen Deliu (16), tė cilat para se tė masakroheshin ishin dhunuar. (5)

YMER DELIU - NĖ KĖRKIM TĖ FAMILJES SĖ MASAKRUAR!

Dita e 26 shtatorit 1998 ishte ditė me shi e mjegull jo aq tė dendur. Unė isha i pozicionuar nė lagjen Strumcaku, me disa shokė ushtarė nė largėsi 1500 - 2000 m. Vėzhgonim forcat serbe kur rreth orės 11:00 hynė nė lagjen Deliu, e cila tani ishte e boshatisur. Pasi e demoluan ia vunė zjarrin dhe u larguan me pak krisma kryesisht tė automatikėve dhe morėn rrugėn nė drejtim tė lagjes sė Mulliqėve dhe Hysenajve Pasi unė me shokė ishim nė distancė tė madhe dhe pėr shkak tė shiut e tė mjegullės nuk mund tė dallonim veprimet e tyre. E vetmja gjė qė tregonte prezencėn e forcave serbe ishte zhurma e shkrepjeve tė armėve dhe e makinerisė nė lėvizje - poashtu edhe e tre helikopterėve qė vazhdimisht qarkullonin mbi fshat e rrethinė. Isha i merakosur pasi edhe familja ime ishte e strehuar nė pyll nė mes tė lagjeve Deliu e Hysenaj. Edhe kjo ishte njė arsye qė natėn e 26 - 27 shtatorit, rreth orės 02:00 pas mesnatės vendosa tė shkoj nė lagje edhe pse rruga ishte me rreziqe tė mėdha.

Nga Lagja e Strumcakėve u nisėm bashkė me Afrim Hysenajn drejt lagjės Deliu. Kur iu afruam rrugės Abri-Likoc pamė njė tendė najlloni, qė nė atė mėngjes tė hershėm e plotė mjegull na u duk sikur tankė armike. Afrimi mė propozoi tė kthehemi, por isha i vendosur tė vazhdoj rrugėn. E luta atė tė kthehej dhe tė mos rrezikojė asgjė shkaku im, por ai nuk mė la vetėm, kur e pa vendosmėrinė time qė me ēdo kusht tė vazhdoj rrugėn. E ndėrruam pak drejtimin dhe nja njėqind metra para se tė ndahemi me Afrimin vėrejmė njė person nė pyell. E detyrojmė tė ndalet. Ishte kushėriri im Bashkim Deliu, i paarmatosur dhe me tė meta fizike (ēalon nė njėrėn kėmbė). Ai kishte qėndruar nė lagjė, shkaku i babait tė vjetėr dhe tė paaftė pėr tė lėvizur nga shtėpia. Tash kisha shoqėruesin dhe Afrimit i thashė tė kthehet te shokėt. Bashkė me Bashkimin vazhduam rrugėn drejt lagjės sonė. Para se tė hyjmė nė lagjė kemi hasur nė gjurmė tė shumta lufte. Pėrplotė gėzhoja armėsh kėmbėsorie, por edhe topash e tankesh, sanduēe municioni tė zbrasta, karikatorė fishekėsh dhe tė mos flasim pėr lloje tė ndryshme ushqimesh tė konzervuara, qė kishin pėrdorur armiqtė nėpėr pozicionet ku kishin qėndruar, por askund nuk pamė ndonjė trup tė tyre. Ngadal po futeshim nė lagjėn tonė dhe atė pranė shtėpisė sime. Te dera e oborrit njė kufomė seē e theu "qetėsinė" time shpirtėrore. Vrapoi drejt saj dhe ishte Ademi, vėllau i im. Njė gurė i rėndė mė rėndoi nė krahėror, por u pėrmbajta, sepse "duhej kursyer veten nga tė papriturat qė do tė vijnė pastaj"! Ademi ishte qėlluar me rafale automatiku me tre plumba nė kokė ndėrsa tė tjerėt e kishin qėlluar nė krahror. Afėr kufomės gjetėm 16 gėzhoja tė automatit, ndėrsa afėr derės sė odės gjetėm edhe njė gėzhojė. Kufomėn e tij e futa brenda oborrit, sepse filloi tė bjerė shi e nuk mund ta lija vėllaun jashtė. Bashkė me Bashkimin nisemi dretj shtėpisė sė tij tė bėrė shkrumb e hi ashtu si tė gjitha shtėpitė tjera. E brenda nė shtėpi ishte djegur edhe plaku 94 vjeēar, Fazli Deliu (babai i Bashkimit). Vetėm eshtrat i dalloheshin ende nga ashti i kokės deri nė gjunj, pėrndryshe trupi i tij ishte djegur nė tėrėsi. Nuk prekėm asgjė dhe s'kishim as ēka tė bėjmė nė gjendjen nė tė cilėn ishte tash kufoma e Fazliut.

YMER DELIU

Pastaj, jemi nisur drejt vendit ku ishin strehuar familjet tona dhe nė rrugė hasėm nė kufomėn e axhės Zeēir Deliu e bėrė shoshė nga plumbat. Vazhdojmė mė tutje dhe diku 30 - 40 m para se tė mbėrrinim te tenda, hasėm nė kufomėn e 4-tė tė fqinjit Ali Deliu i shtrirė nė shpinė. E kishin prerė nė fyt me thikė dhe thikėn i kishin vendosur nė krahėror. I hoqa thikėn dhe e rrotullova trupin e tij. Nė kokė kishte plagė tė shkaktuara nga njė goditje e fortė. Kufomėn e ktheva nė gjendjen e mėparme dhe vazhdoj drejt tendave. Aty hasėm dy kufoma tė reja (tė 6-tė dhe 7-tė) tė mixhės Pajazit dhe gruas sė tij Havės.

Trupi i mixhės Pajazit ishte nė tende. Nė kufomėn e Pajazitit nuk vėrejta goditje plumbi, por koka e tij ishte ēarė nga pas dhe trutė iu kishin derdhur nė shtrojė pranė kufomės, brenda nė tendė. Gjashtė-shtatė metra larg tendės ishte kufoma e Havės (Hava Deliu Elshani - motra e babės (halla) e Ymer Deliut - Sh.B) e cila kishte kėmbėn e majtė tė kėputur nėn gju, kishte shumė plagė nė trup dhe veēanarisht njė plagė tė madhe /tė thellė/ nė kokė, qė ka mundur pastaj tė jetė rezultat i ndonjė eksplodimi. Sido qė tė jetė ajo ishte tortuaruar rėnd. Pasi binte shi e thėrras Bashkimin tė mė ndihmoj pėr ta futur kufomėn brenda nė tendė, por Bashkimi si dukej kishte humbur fuqinė nga pamjet rrėnēethėse qė kishte parė dhe ishte trishtuar pa masė. Nuk kishte forcė tė bėj asgjė. E tėrhoqa zhagas kufomėn deri nė tendė. Pas kėsaj Bashkimi mė vishet pėr trupi dhe mė lut qė tė ikim dhe tė mos gjejmė kufomė tjetėr. kėshtu vazhdova gjetjen e kufomave nė vetmi.

Vazhdoj rrugėn nė kėrkim tė familjes sime. Personi tjetėr (kufoma e 7-tė) qė do tė takoj ėshtė Jetoni, djali im i madh! Ishte i shtrirė nė krahun e djathtė dhe dorėn e kishte futur nėn kokė, ndėrsa dorėn e majtė e kishte tė zgjatur. Ende i shkėlqente ora nė dorė. Nė atė moment m'u duk sikur po ma ofronte orėn pėr kujtim. Pa e prekur ende trupin e shikoj orėn dhe pashė se ende punonte dhe tregonte kohėn 05:49 minuta. "Do ta mbaj tėrė jetėn kėtė orė, o biri im!", i premtova me zė.

Sipas traditės, i bie nė fytyrė me fjalėt: "Gjaku yt u shpėrbleftė me lirinė e kėtij dheu, o biri im!" Pastaj e rrotulloj dhe vėrej se nė anėn e djathtė e kishte tė thyer nofullėn e poshtme dhe dhėmbėt e veshin e djathtė tė prerė pėrmes, kurse kokėn e ēarė nė anėn e djathtė, ndėrsa nėn krahror kishte njė plagė tė ēelur.

Pėrshėndes djalin e masakruar dhe 5 - 6 metra mė larg takoj kufomėn e 8-tė, trupin e nėnėns sime - Halime. E pėrkėdheli si tė ishte gjallė dhe nga xhepi i nxora 3 dardha qė i kisha ruajtur dhe ia lash pranė gojės sė hapur qė ma kujtonte ofshamėn e fundit tė jetės sė saj me shumė mundime e sakrifica, por gjithnjė e vendosur dhe e pathyer.

Nėna ishte goditur nė kokė nė anėn e djathtė dhe nė pulpe nė pjesėn e brendshme nė kėmbėn e majtė. Nuk mbaron as me personin mė tė dashur nė jetėn time. Mbėshtetur pėr shpinėn e nėnės ishte kufoma e kunatės, Luljetės, gruaja e vėllaut Enverit. Ishte goditur nė kokė, njėsoj si nėna, vetėm se kjo ishte goditur nė anėn e majtė tė kokės. Luljeta ishte nė muajin e fundit tė shtatėzanisė dhe motra Havė para katėr pesė dite e kishte pagėzuar foshnjėn e palindur Malėsor ose Malėsore, pėr tė pėrkujtuar vuajtjet tona nėpėr male. Aty afėr ishte edhe kufoma e Mirit, shpiritit tė Bacit - djali i vėlla Ademit, Valmir Deliu. Kishte plagė tė shumta nė trup dhe ishte pėrgjakur i tėri. "Cuclla" i kishte mbetur varur nė qafė... I afrohem shoqės sime Lumnijes, qė ishte e shtrirė nė krahun e djathtė, ndėrsa pas shpine kishte vajzėn Menduhijėn, kurse para vetės mbante Diturien gjashtėjavėshe. Tė triat i pashė tė vdekura. Sė pari e rrotullova kufomėn e vajzės Menduhies. E kam dashur shumė atė! Kishte dy goditje, njėra nėn veshin e majtė dhe tjetra pak nėn fyt. Pastaj i kap dorėn Lumnijės dhe ia largoi nga Dituria. Foshnja, sikur nuk i pėlqen veprimi im dhe mė bėhet sikur lėviz pakėz sytė. Pėrpiqet t'i hap, por nuk ia arrinė. E kap pastaj Diturien dhe e dėrgoj te tenda ku qėndronte Bashkimi, duke qajtur dhe i them se fėmija ėshtė gjallė. E lus tė mė sjell pak qumshtė qė kishin lėnė kriminelėt serbė pėrreth. Ia pastroj gojėn e mbushur pėrplot gjak foshnjės, sigurisht ishte gjaku i derdhur i nėnės sė saj dhe ia ofroj qumshtin. Ajo fillon ta pijė atė. E xhvesha ashtu nėpėr shi tė shoh se mos kishte ndonjė plagė nė trup, por jo. Ajo nuk kishte asnjė shenjė nė trup. Pastaj atė do t'ia lė nė prehėr Bashkimit, pėr t'u kthyer sėrish te shoqja ime, Lumnija, trupi i saj ishte dėmtuar nė gojė dhe krahėror e supė tė krahut. Jo fort larg qėndronte e shtrirė kunata, Mihanja, gruaja e Ademit. Ajo ishte goditur nė shpinė dhe plaga ishte shumė e madhe, sa qė edhe organet e brendshme duket sikur kishin dalur jashtė... Pastaj edhe dy kufoma tjera tė Donjetės dhe nėnės sė saj Zahides. Donjeta kishte njė goditje tė rėndė nė kokė nga pas ndėrsa Zahidja, poashtu ishte goditur nė kokė dhe trutė i kishte tė nxjerrura jashtė... Gjashtėmbėdhjetė vdekje qėndronin rreth nesh, ndėrsa gjashtė tė tjera do tė zbulohen mė vonė: Habibi, Hyseni, Antigona, Mihanja. Pastaj Sherifi, qė do tė konsiderohet i zhdukur deri mė 29 mars 1999. I plagosur rėnd, gjatė kėsaj masakre kishte ikur dhe pastaj kishte vdekur nė Zabelin e Hysenit. Hajrizi do tė jetė kufoma e njėzetė e dytė e kėsaj masakre...Vetėm liria e vėrtetė nė Kosovė do tė shpaguaj kėtė gjak tė derdhur!" - pėrfundon rrėfimin Ymer Deliu. (1/4)

* * *

Mė 26 shtator 1998, nė lagjen Deliu, tė fshatit Abri e Epėrme, vetėm njė kilometėr larg shtėpive tė tyre, forcat ushtarako-policore serbe masakruan 23 anėtarė tė familjes Deliu, nė mesin e tyre gra, fėmijė e pleq (prej moshės 6 muaj deri nė 94 vjeē):

1. Fazli Deliu (1904)
2. Ali Deliu (1930)
3. Pajazit Deliu (1929)
4. Hava Deliu-Elshani (1936)
5. Hamide Deliu (1938)
6. Habib Deliu (1944)
7. Hysen Deliu (1946)
8. Zeēir Deliu (1954)
9. Hajriz Deliu (1964)
10. Adem Deliu (1965)
11. Lumnije Deliu (1969)
12. Mihane Deliu (1943)
13. Zahide Deliu (1971)
14. Luljeta Deliu (1971)
15. Mihane Deliu (1982)
16. Antigona Deliu (1984)
17. Gentiana Deliu (1990)
18. Donijeta Deliu (1991)
19. Jeton Deliu (1988)
20. Mendohije Deliu (1993)
21. Valmir Deliu (1993)
22. Diturije Deliu (1998),
23. Sherif Deliu (1931) (5)


Pėr pėrmasat e masakrės sė kryer mė 26 shtator 1998 nė Abri tė Epėrme, flet gjerėsisht edhe: Ekstrakti nga Rasporti i Vėzhguesve pėr tė Drejtat e Njeriut - Java e terrorit nė Drenicė: Shkeljet e ligjeve humanitare nė Kosovė) me titull: "ABRIA E EPĖRME: MASAKRA NĖ PYLL" (GORNJE OBRINJE: MASSACRE IN THE FOREST [An extract from the Human Rights Watch Report - A Week of Terror in Drenica: Humanitarian Law Violations in Kosovo].

ABRIA E EPĖRME: MASAKRA NĖ PYLL

Ekstrakt nga Rasporti i Vėzhguesve pėr tė Drejtat e Njeriut - Java e terrorit nė Drenicė: Shkeljet e ligjeve humanitare nė Kosovė.

Luftimet nė Abri tė Epėrme

Kah mesi i Korrikut, 1998, armata jugosllave dhe policia serbe filluan njė ofanzivė tė pėrgjithshme kundėr UĒK-sė. Ajo, pothuaj kishte humbur kontrollin, sipas njė vlerėsimi, nė mbi njė tė tretėn e territorit tė Kosovės. Ofansiva qė shoqėrohej nga artileria e rėndė, tanket, forcat ajrore, pati efekt tė lartė nė detyrimin e forcave tė UĒK-sė pėr t'u tėrhequr nga shumica e pozicioneve tė tyre drejt maleve mes drunjėsh. Dhe nė fund tė kėsaj ofenzive, vetėm pak luftėtarė tė UĒK-sė u vranė apo u zunė rob. Vuajtjet mė tė mėdha i pėrjetoi popullata civile shqiptare, qė jetonte nė zonat e luftimeve. Mė shumė se dyqind fshatra janė shkatėrruar dhe sė pakut 300 mijė njerėz kanė mbetur pa strehė. Shumica e mė se 2000 tė vrarėve gjatė shtatorit janė civilė. Rreziku qė u kanosej civilėve nė Kosovė ishte artikuluar nė njė qėndrim publik tė Komiteitit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq lėshuar nė shtator: "Nė momentin e tanishėm mbretėron gjendje e rėnd dhe e pandryshueshme pėr disa javė me radhė. Dhjetėra e mijėra civilė janė nė rreth tė hekurt tė sulmeve dhe tė zhvendosur nga trojet e veta. Ata i janė ekspozuar dhunės, madje u kėrcnohet edhe jeta, shkatėrrimi i shtėpive, ndarja nga familjet dhe abdukcioni. Mijėra sish nuk kanė vend ku tė strehohen as tė kėrkojnė vetmbrojtje..."Nga mesi i shtatorit, presioni ndėrkombėtar ndaj Millosheviqit pėr tė ndėrprerė kėtė ofansivė ishte rritur. Por, tashmė ēeveria kishte arritur tė shkatrrojė qendrat dhe vendqėndrimet e UĒK-sė, duke i shtyer ata drejt maleve. Veprimet shkatrruese kishin ngelur pambaruar edhe nė njė zonė tė rėndėsishme; Drenicėn, pjesėn qendrore tė Kosovės, ku kishin zėnė vend luftimet mė tė shumta mes UĒK-sė dhe forcave tė qeverisė. Dyshohej se ditėt finale tė ofansivės ishin kalkuluar me kujdes. Kryetari Millosheviq dhe krerėt e tij ushtarak e dinin se kishin pak kohė pėr ta kompletuar objektivin e tyre nė Kosovė e pastaj pėr tė manipuluar me njė kėrkesė pėr tėrheqje rapide tė forcave nga Kosova, siē kėrkon perendimi. Fshati Abri e Epėrme gjendet nė territorin e komunės sė Gllogovcit tė Drenicės. Fshat i vjetėr 500-vjeēar, qė kishte rreth 300 shtėpi tė ndara nė disa komponime (lagje) tė mėdha familjare, me fusha dhe drunjė nė mes tyre, llogaritur edhe lagjėn Deliu dhe atė Hysenaj, tė cilat zėnė vend tė posaēėm nė kėtė raport. Tri kilometra nė veri, nė maje tė bregut gjendet Likoci, qė ishte nė shėrbim tė UĒK-sė, por qė nga 13 shtatori (1998 - Sh.B) riokupohet nga forcat jugosllave. Gjatė muajit shtator, forcat e qeverisė morėn njė ofansivė nė regjionin e Drenicės qė kishte pėr qėllim tė dislokojė UĒK-nė nga kjo trevė e fuqishme. Policia dhe ushtria sulmuan nga drejtimi i Klinės, nė jugperendim tė Gllogovcit, pastaj edhe nga Qyēavica, malet nė lindje dhe me efikasitet do t'i rrethojnė forcat e UĒK-sė nė bregun e Abrisė. Duke ju referuar Naim Malokut, njė komandues i UĒK-sė dhe ish oficer i armatės jugosllave i intervistuar nga "Nju Jork Times", forcat jugosllave hasėn nė rezistencė tė UĒK-sė mes Abrisė dhe Likocit... Pas pushtimit tė Likocit, forcat e qeverisė ishin nisur drejt Abrisė. Sipas Zejnije Deliut, qė ishte me famijlen e saj nė Abri, nė fillim tė ofanzivės, forcat e qeverisė filluan tė bombardojnė lagjėn Deliu nga Likoci qė nė mėngjes, rreth orės tetė, tė premtėn, mė 26 shtator, nga llojet mė tė ndryshme tė artilerisė dhe mortajave. Shumica e banorėve tė Lagjės ishin strehuar nė pyll, pėr t'u ikur granatimeve. I vetmi civil qė kishte ngelur nė Lagje gjatė granatimeve ishte Bashkim Deliu, 21 vjeēar, qė duhej tė kujdesej pėr babain e tij Fazliun, 94 vjeēar dhe invalid. Bashkimi sqaron se sulmet vazhduan sėrish tė shtunėn nė mėngjes, pasi nė mbrėmjen e sė premtės policėt sėrish ishin kthyer nė Likoc. Gjysma e konvojit tė tankeve nė Likoc, qė ishin rreth 68 gjithėsejt, kishin lėvizur nė drejtim tė Lagjės Deliu. Ata hedhnin pandėrpre gjyle nga topat e tankeve mbi Lagjėn tonė. Kėmbėsorėt vinin pas tankeve dhe shumica e tyre kishin mjekrra. Unė vazhdoja tė qėndroja me babain tim, qė kishte nevojė pėr ndihmėn time, pėr ujė dhe ushqim. Ishim duke tymosur nga njė cigare, kur granata ra nė kulm tė shtėpisė. Kėrceva jashtė nga kati i dytė i shtėpisė dhe vrapova nėpėr oborr. Shikova nga njė vrimė e derės sė oborrit dhe pashė se nė shtėpinė e fqiut ishin futur ushtarė e paramilitarė. I pashė ushtarėt tek vinin drejt shtėpisė sime jo mė larg se tridhjet metra. Kishin uniforma ushtarake ngjyrė kafeje dhe shumė prej tyre kishin thika tė mėdha ose sopata tė vogla, pėrveē armėve tė zjarrta. Vazhdova tė vrapoj me sa forcė qė kisha drejt Badėrlakėve (Lagjės fqinje)... Pėr disa ditė me radhė pastaj forcat jugosllave do tė mbajnė nėn kontroll Abrinė, duke kryer keqbėrjet e cekura nė kėtė raport.

Nė bazė tė bisedave tė zhvilluara me njė komandues tė UĒK-sė gjatė funeralit tė Driton Hysenajt, forcat speciale. (Jedinice za Specijalne Operacije) tė kryesuara nga Franko Simatoviq - "Frenky", tė njohura si "Frenky's boys", ishin prezente, gjithashtu gjatė luftimeve nė Abri tė Epėrme. Ata kishin uniforma tė parregullta, por shpesh shfaqeshin edhe me uniforma policore ose ushtarake dhe bartnin thika tė mėdha, sipas shumicės sė dėshmitarėve, qė i kishin parė nė Abri tė Epėrme. Kjo njėsi kishte njė reputacion tė arrogancės dhe krimeve. Sipas fjalėve tė njė polici serb qė kishte kaluar gjashtė muaj nė Deēan, i intervistuar nga Vėzhguesit pėr tė Drejtat e Njeriut nė Beograd, "Frenky's boys" kanė vrarė gjithēka kanė hasur. Mė besoni, ju nuk do tė dėshironit t'i takoni ata." Mė, 26 shtator 1998, Vėzhguesit e tė Drejtave tė Njeriut vėrejnė njė konvoj prej 47 automjetesh tė artilerisė sė rėndė ushtarake dhe 16 automjete ndihmėse, duke u larguar nga Drenica rreth fshatit Mleqan, disa mila nė perendim tė Gllogovcit. Konvoji pėrmbante shumė tanke, artileri tė rėnd, armė kundėrajrore dhe armatim personal tė llojeve mė tė ndryshme. Sipas Mediave Qendrore nė Prishtinė, tė afėrta me qeverinė serbe, sė pakut shtatė policė ishin vrarė nė zonėn e Abrisė, mė 25 shtator, njė ditė para masakrės nė Lagjėn Deliu dhe pushkatimin e civilėve nė fshatin e afėrt, Gullboc. Pesė policė rezervistė ishin vrarė poashtu afėr Likocit, kur automjeti i tyre hasi nė njė minė, qė si duket ishte vendosur nga ushtarėt e UĒK-sė...

(Pasojnė emrat e tyre dhe pothuaj tė gjithė janė nga qytete tė ndryshme tė Vojvodinės - B.D). Pastaj kėto media informojnė se janė vrarė edhe dy policė, mė 25 shtator, nga njė grup shqiptarėsh tė armatosur nėn Abri tė Ultė, dhe tė dytė ishin nga Kosova:Mirosllav Sloviq, i lindur, mė 1974, nė Zubin Potok dheRajko Radovanoviq, i lindur, mė 1973, nė Skėnderaj. Si duket kėto media kishin fshehur tė vėrteten tjetėr se edhe tre policė tjerė ishin vrarė nė kėtė vend, gjė tė cilėn e zbulojnė autoritetet jugosllave nė Gllogovc. (Pasojnė emrat e tyre, tė parėndėsishėm pėr lexuesin tonė. Ishin me rėndėsi dy emrat e mėsipėrm, pasi ishin nga Kosova - B.D). Mė 26 shtator 1998, Vėzhguesit pėr tė Drejtat e Njeriut vėrejtėn njė helikopter jugosllav me shenjėn e Kryqit tė Kuq tek fluturonte mbi fshatin Plloēicė nė drejtim tė Abrisė sė Epėrme, i cili pastaj do tė kthehet pas pėrafėrsisht njėzet minutash. Abria e Epėrme ishte shkatėrruar plotėsisht gjatė ofensivės. Fshati ende kundėrmonte, kur vėzhguesit arritėn rreth orės 11.00, mė 29 shtator, dhe gjuajtjet sporadike tė armėve dėgjoheshin nė afėrsi. Shumica e shtėpive ishin rrėnuar dhe kudo shiheshin gjurmėt e njė goditje tė rėnd. Shumė shtėpi ishin shndėrruar nė gėrmadha, apo edhe ishin goditur nga zjarri i tankeve. Poashtu gjendje e ngjashme ishte vėrejtur edhe nė fshatrat pėrreth. Disa shtėpi ende ndodheshin nė flakė.

Tė vrarėt nė Lagjėn Deliu

Kur Vėzhguesit e tė Drejtave tė Njeriut kishin arritur nė skenėn e masakrės, fshatarėt lokalė kishin larguar trupat e viktimave nga pylli nė njė kėndė tė fushės sė quajtur Lluga e Ferizit afėr lagjės Deliu. Vėzhguesit vėrejtėn trupat e tri viktimave tė mbėshtjelluara me batanie, duke i bartur pėrmes disa leseve tė ndėrtuara thjeshtė nga fshatarėt qė ndihmonin. Njė nga trupat ishte i fėmiut Valmir Deliut, 18 muajsh. Shtatė trupat tjerė tė: Zahides, Gentianės, Donjetės, Mendohies, Mihanės, Lumnisė dhe Hamidės ende qėndronin nė pyll, aty ku ishin vrarė, tri ditė mė parė.

Fazli Deliu - kryefamiljari, i djegur deri nė vdekje

Vėzhguesit e tė Drejtave tė Njeriut takojnė njė grup gazetarėsh ndėrkombėtarė gjatė rrugės pėr nė pyll. Dikush tha se ka parė tre trupa brenda nė fshatin Abri e Epėrme tė vrarė. Njė trup ishte brenda nė shtėpi, thanė ata, i djegur plotėsishtė. Duke iu referuar evidencės sė mundshme, ky ishte trupi i Fazli Deliut, 94 vjeēar, kryeplak i familjes Deliu. Anėtarėt e familjes u thanė Vėzhguesve se Fazliu ishte invalid dhe kishte qėndruar nė fshat nga pamundėsia tė lėvizė deri nė pyll. Jonathan Steele nė "Guardian" (Londėr) e pėrshkruan mė sė miri gjetjen e trupit tė Fazli Deliut nė njė artikull rreth kėsaj masakre. "Dalim nga mali, ku kishte ndodhur maskara, te fusha nė tė cilėn kishin filluar t'i hapin varret pėr viktimat. Pastaj vazhdojmė drejt Lagjės Deliu dhe hymė nė shtėpinė e parė, qė ende po digjej. Hymė nė njė dhomė pritje tė demoluar dhe tė djegur. Kulmi i kishte rėnė pėrbrenda. Njė fshatarė na tregoi se kjo ishte shtėpia e njė 95 vjecari... "Njė gazetar prezent nė skenė i gazetės "Times" (Londėr) pėrshkruan kėshtu gjendjen e trupit tė Fazli Deliut:

"Njė djalė i ri kėrcen nga kulmi nė dhomėn e nxirė nga tymi dhe flakėt. Nė njėrin kėnd tė saj qėndron njė grumbull hiri i trupit pa kokė, i djegur, me ngjyrė kafeje. "My father!", thirri djaloshi dhe shtoi "Fazli Deliu, 95 vjeēar". Bashkim Deliu, djali njėzetenjėvjeēar i Fazli Deliut zbuloi trupin e babait tė djegur, tė hėnėn, mė 28 shtator. Bashkimi kishte qėndruar me babain e tij derisa ishte detyruar tė largohej, para se forcat serbe tė futen nė shtėpinė e tij. Babait i kishte thėnė se po shkonte tė pres lopėt nga ara, duke mos i treguar tė vėrtetėn e hidhur qė po i priste. Bashkimi, poashtu u tha Vėzhguesve se ėshtė kthyer pas dy dite nė shtėpi bashkė me axhėn e tij Ymer Deliun. "Pasi gjetėm trupin e Ademit, i thash Ymerit: "Tė shkojmė tė shohim babain tim!" Shkuam te dritarja e shtėpisė dhe pashė se asgjė nuk kishte mbetur nga babai im, pėrveē kėtij pluhuri dhe skeletit tė njeriut, siē e kam parė dikur nė atlasin e biologjisė...

Adem Deliu

Tė hėnėn nė mėngjes, mė, 28 shtator (1998 - Sh.B),Ymer Deliu qė veten e quan luftėtar i UĒK-sė dhe Bashkim Deliu kthehen nė Lagjėn e tyre tė shohin ēfarė ka ndodhur me familjet e tyre. Ymeri u rrėfen Vėzhguesve se si e ka gjetur trupin e vėllaut Ademit, 33 vjeēar, pranė derės sė oborrit tė shtėpisė sė tyre: "Kur unė dhe Bashkimi mbėrrimė te fqinjėt tanė, pamė tek digjeshin shtėpitė e Aliut dhe Pajazitit. Shtėpia e axhės, Sherifit, poashtu ishte djegur. Kur shkova nė shtėpinė time, nė hyrje e pash Ademin, vėllaun tim, disa metra larg hyrjes. Ishte i vdekur. Pėrreth tij ishin gjashtėmbėdhjet gėzhoja fishekėsh. Ai kishte tri plagė nė kokė dhe krahėror. Filloi tė bjerė shi dhe nuk munda ta lė Ademin nė shi. E tėrhoqa deri nė njė vend ku nuk e merrte pika tė pushojė aty. Ai nuk kishte patur kurrė armė as edhe kishte patur ndonjėherė problem me qeverinė. Bashkim Deliu u mor nė bisedė ndaras nga Ymeri dhe prej tij morėm pėrgjigje identike. Personi i fundit qė e pa Ademin tė gjallė ishte Blerim Deliu-15 vjecar. Ai u tha Vėzhguesve se kishte ecur drejt shtėpisė sė Zeēir Deliut, axhės sė tij bashkė me Zeēirin dhe axhėn tjetėr Ademin rreth orės 1:00, tė shtunėn, mė 26 shtator. Kur mbėrrim te shtėpija e Zeēirit, njė polic serb na doli para dhe na urdhėroi tė ndalemi ose do tė na vriste. Blerimi vrapon drejt Lagjės sė Hysenajve bashkė me Ademin dhe Zeēirin, por mė vonė i humb bashkėudhtarėt, ngase: "Unė vrapova shpejt, sepse edhe isha mė larg nga polici se ata dy",-tregon Blerimi.

Katėrmbėdhjetė tė vdekur nė pyell

14 trupa tė vdekur u gjetėn nė pyllin ku ishin strehuar lagja Deliu, duke i shtuar trupave tė katėr burrave tė gjetur rreth kėsaj lagje. Kėshtu numri i viktimave arrinė nė tetėmbėdhjetė, mė 29 shtator. Kur Vėzhguesit e tė Drejtave tė Njeriut arritėn, disa nga trupat kishin filluar tė tėrhiqen nga pylli pėr t'i varrosur. Fshatarėt lokalė dhe vet Ymer Deliu, qė kishte arritur i pari nė vendin e ngjarjes, kishin rekonstruktuar lokacionin e tė gjithė personave tė vrarė. Kėshtu Vėzhguesit kishin mundėsi tė marrin shėnime dhe fotografi pėr tė vėrtetuar identitetin e tė gjithė personave tė gjetur nė anėn e tė masakruarėve, mė mirė se nė gjendjen e gjetur. Pėrshkrimi nė detaje i plagėve, prerjet me thika dhe tė gjitha lėndimet e shkatuara nė trupat e viktimave lėnė tė kuptojmė se kjo nuk ishte njė vrasje incidentale, por e kryer me paramendim dhe atakim direkt mbi civilėt e pambrojtur. Tė gjithė trupat ishin nė rroba civile dhe nuk ka kurrfarė evidence pėr ndonjė rezistencė tė shfaqur. Trupat sė pari ishin zbuluar nga Zejnije Deliu, kur ajo shkon nė pyll tė dielėn nė mėngjes, rreth orės 8:00, mė 27 shtator, me qėllim qė t'i tregoj familjes sė Ymerit ēfarė kishte ndodhur me Habibin, Hysenin dhe Adem Deliun. Tė njejtėn ditė edhe Ymeri e Bashikimi shkojnė nė pyll dhe poashtu i shohin 14 trupat e vdekur. Njė ekipė i Misionit Vėzhgues Diplomatik nė Kosovė e vizitoi kėtė anė, tė hėnėn nė mbrėmje dhe mori fotografi shtesė, llogaritur edhe tė dhėna tė reja nė raportin e tyre konfidencial, i cili ende nuk ėshtė publikuar...

Ali Deliu, gjashtėdhjetetėvjeēar, i therrur nė fyt

Trupi i Ali Deliut u gjet pranė shtegut qė shpie nė luginėn e pyellit. Fotografėt e Vėzhguesėve arritėn tė tregojnė qartė fytin e prerė tė Ali Deliut. Thika qė ishte pėrdorur pėr kėtė qėllim kishte ngelur nė anėn e majtė tė krahėrorit tė tij. Fshatarėt thanė se thika ishte pronė e tij dhe ata besojnė se Aliu kishte ngelur mbrapa nė fshat, ndėrsa familja kishte dalur nė pyll. Ishte zėnė nga trupat serbe dhe pastaj e kishin detyruar t'i shpie te familjet, para se ta vrasin. Zejnije Deliu u tha vėzhguesve se kur kishte gjetur trupin e Aliut. "kishte njė shall qė mbulonte fytyrėn e tij tė pėrgjakur. E largova shallin dhe pash fytin e tij qė ishte prerė". Pastaj edhe Ymer Deliu rrėfen si e kishte gjetur trupin e Aliut, ditėn tjetėr: "Rreth tridhjet metra larg tendave e gjetėm trupin e Aliut, 65 vjeēar, qė ishte prerė nė fyt me thikėn e tij qė ende qėndronte nė gjoksin e tij. E rrotullova dhe pashė se kishte njė plagė mbrapa nė kokė dhe pastaj e ktheva nė pozicionin qė e gjeta. Ai e mbante gjithmonė atė thikė me vete pėr tė grirė duhan.

Skica e vendit ku jane gjetur trupat e masakruar tė familjes Deliu - nė pyll.
Ne skicė janė emrat dhe mosha e tė vrarėve.


Familja Deliu besojnė se Aliu ishte nisur te vendi ku kishte duhanin, afėr lagjės, ku ishte zėnė nga policėt serbė dhe me forcė e kishin detyruar t'u tregoj rrugėn drejt pyllit. Por duke iu referuar familjes sė tij, Aliu sapo kishte pėrgatitur duhanin pėr atė ditė, tė cilin nuk do tė arrijė ta shpenzoj, ngase tė njėjtėn ditė vritet mizorisht.

Hava dhe Pajazit Deliu

Rreth gjashtėdhjetė fitė (rreth shtatėmbėdhjetė metra) poshtė rrugicės malore, ku ishte vendosur pėrkohėsisht trupi i Aliut, nė tendėn me kornizė tė drunjtė dhe mbulesė ngjyrė tė gjelbėrt, ishte strehuar edhe njė familje e Deliajve. Shtroja nė mes ishte e spėrkatur me gjak dhe njė tru njeriu kishte ngelur nė anėn e majtė. Duke ju akorduar vėzhguesve diplomatik dhe gazetarėve qė vizituan kėtė skenė, derisa trupat tjerė ende ishin tė gjithė nė pyll, trupi i Hava Deliut, grua 62 vjeēare dhe Pajazit Deliut, burrė 69 vjeēar u gjetėn nė kėtė tendė. Pjesėmarėsit e kėsaj skene pėrshkruajnė se si Hava Deliu kishte plagė plumbi nė kokė dhe pastaj edhe kokėn e prerė nė fyt. Pėrfaqėsuesit diplomatikė pastaj vėrejtėn se kėmba e djathtė ishte shkėputur nga trupi, si duket kishin tentuar t'ia shkėpusin atė me thikė. Pajaziti qėndronte afėr me trurin e nxjerrur jashtė nga kreniumi dhe tė vendosur pas trupit tė tij. Zejnije Deliu ua pėrshkruan kėshtu Vėzhguesve pamjen nė tendė, mė 27 shtator: "E pashė Pajazitin tė shtrirė nė stomak dhe njė pjesė tė kokės sė tij i ishte hequr. Ai ishte nė anėn e djathtė tė tendės, siē e keni vėrejtur.. Ana e majtė e kokės sė tij i mungonte. Shtroja ishte spėrkatur me gjakun e tij. Pastaj e pashė trupin e Havės tė dalur jashtė tende dhe kėmbėt e saj Hava Elshani tė prera thellė me thikė... pėrreth kishte plotė gjak... "Tė njejtėn gjė e konfirmojnė edhe Bashkim dhe Ymer Deliu nė intervista tė ndara. Ymeri u tha vėzhguesve se kėmbėt e Havės ishin tė prera thellė dhe vetėm njė pjesė e lėkurės dhe mishit i mbante tė ngjitura pėr trupi. Ymeri dhe Bashkimi e kishin futur brenda nė tendė ngase kishte filluar tė bjerė shi. Mė poshtė rrugicės sė malit nė njė vorbull trupat e 11 personave, kryesisht fėmijė dhe gra. Shumica prej tyre ishin goditur nė kokė dhe ekzekutuar nga afėrsia.

Grupi prej 4 trupash i gjetur nga antarėt e familjes, vėzhguesit diplomatik dhe gazetarėt, qėndronte disa fitė pėrmbi vorbullėn e malit. Kėtij grupi i takonte viktima mė e re e kėsaj masakre, fėmiu 18 muajsh, Valmir Deliu, e gjetur me fytyrė tė pėrgjakur. Pastaj Jeton Deliu, djaloshi nėntėvjeēar, i gjetur pranė Valmirit me fytin e prerė me thikė ose plumb. Ymer Deliu nė intervistėn dhėnė Vėzhguesve pėrshkruan kėshtu gjetjen e kėtyre trupave, qė paraqet disa nga trupat e familjes sė ngusht tė tij: Duke u ngjitur pashė djalin tim 9 vjeēar Jetonin. Ai kishte njė plagė nga veshi i djathtė deri te goja. Shpresoj se plaga ishte shkaktuar nga plumbi e jo nga thika (me shpresė se nuk ka vuajtur shumė). Ėshtė trupi i vetėm qė nuk dij si ka mbaruar. Njė kėpucė e kishte tė mbathur, ndėrsa tjetrėn jo...

Pesė metra mė larg ishte nėna ime, 60 vjeēare e shtrirė nė anėn e majtė. Kishte njė plagė plumbi nė anėn e djathtė tė kokės dhe njė tjetėr mė tė vogėl nė krahėror. Mendoj se ajo ishte vrarė me armė zjarri nga afėrsia. Ishte goditur nė fytyrė por jo me thikė. Krejt pranė saj trupi i Luljetės, gruaja shtatėzėnė e vėllaut tim, qė prsinim sė shpejti tė lind vajzėn e saj, tė cilėn e pagėzuam Malėsore, pėr tė pėrkujtuar vuajtjet tona nėpėr male. Ajo dukej njėsoj si nėna, Hamidja. Qėndronte e shtrirė nė anėn e djathtė dhe kishte njė plagė nė anėn e majtė tė kokės sė saj. Ishte goditur nė pjesėn e mbrapme tė kokės. Kishte njė plagė tė vogėl nė hundė dhe kėrci. Trupi tjetėr ishte i Valmir Deliut, 18 muajsh, djali i Ademit. Ai kishte njė palgė nė anėn e djathtė tė fytyrės sė tij afėr nofullės. Nė dorėn e djathtė kishte njė vrimė por jo nga plumbi dhe disa plagė tė vogla nė trup dhe "cuclla" i kishte ngelur varur nė krahėror. Unė supozoj dhe shpresoj se tė gjithė trupat, nga nėna ime - tė jenė vrarė me armė zjarri nga afėrsia, (pėrfundon Ymeri me shpresė se ata nuk kanė vuajtur nga torturat e kriminelėve serb, sqarim i autorit). Nė kujtimet e Zejnije Deliut, e intervistuar ndaras nga Vėzhguesit e tė Drejtave tė Njeriut, pėrputhen pėrshkrimet qė u bėnė pamjes sė trupave Ymer Deliu. Njė variacion vėrehet te pėrshkrimi i Luljetės shtatėzėnė. Ajo thekson:"Luljeta ishte shkyer e tėra, duke filluar nga krahėrori dhe pėrgjat stomakut. Ajo kishte rrobat, por edhe ato ishin prerė gjithashtu..."

Lumnije, Mihane, Menduhije, Diturije dhe Zeēir Deliu

Ymeri kishte gjetur edhe trupin e gruas sė tij, Lumnies, tė shtrirė pranė vajzės sė tij 6 javėshe, Dituries, qė pėr ēudi kidhte mbijetuar kėtė tragjedi. Zejnia i kishte hasur trupat njė ditė mė parė, por nuk kishte vėnė re se Dituria ishte ende gjallė. Ajo u tha Vėzhguesve: "E pashė Lumnien, gruan e Ymerit tė shtrirė nė anėn e djathtė tė saj. Dituria ishte nėn krahun e majtė tė nėnės sė vdekur. Fytyra e Lumnies ishte prerė e tėra dhe krahu i saj pėrreth fėmijės ishte poashtu i prerė me thikė. Goja e voglushės ishte pėrplotė gjak qė kishte rrjedhur nga krahu i nėnės dhe nuk e kam marrur me mend se ajo mund tė ishte ende gjallė... "Pas mė shumė se 24 orė tė vizitės sė Zejnies, Ymeri dhe Bashkimi e gjejnė tė gjallė foshnjėn. Ymeri rrėfen zbulimin e tmerrshėm para Vėzhguesve: "Unė pastaj gjeta trupin e gruas sime, Lumnies. Ajo qėndronte nė krahun e djathtė, ndėrsa dy vajzat qėndronin pranė saj, njėra pėrballė e tjetra mbrapa. Dora e nėnės ishte mbi Diturien e vogėl. Pėr njė moment Dituria hap sytė, jo krejt, pėrgjysėm dhe e kuptova se ėshtė gjallė. U pėrpoqa t'ia fshij gjakun dhe ajo nxori gjuhėn pak nga goja. I lash trupat dhe mora ca rroba tė foshnjės. Kundėrmonte njė erė e rėnd. E kontrollova mirė dhe pashė se ajo nuk ishte lėnduar. E vesha pastaj atė dhe e mbėshtolla me xhaketėn time... "Vėzhguesit pėr tė Drejta tė Njeriut e vizituan foshnjėn Diturie Deliu, mė 8 nėntor, nė Likoc, ku ajo qėndronte te tė afėrmit e saj. Mjerisht, ajo vdiq mė, 19 nėntor tė vitit 1998.

I shtrirė qėndronte edhe trupi i Menduhies, 4 vjeēare, vajza e Ymerit dhe Lumnies, pastaj kushėriri i Ymerit, Zeēiri, 44 vjeēar dhe Mihanės, 25 vjeēare, gruaja e Ademit. Ymeri e pėrshkruan kėshtu gjendjen e Mihanės:"Trupi tjetėr pranė ishte Mihanja, nėna e Valmirit. Ajo qėndronte e shtrirė nė stomak dhe organet e saj tė brendshme kishin shpėrthyer jashtė nga njė vrimė e madhe nė shpinėn e saj. Dukej sikur ishte goditur nga ndonjė explodim granate, jo plumb..."Fotografėt e inēizojnė gjendjen e Mihanės, duke konfirmuar thėnjen e Ymerit. Pastaj Ymeri i bėnė njė shikim mė tė afėrt Menduhies dhe vėren se ajo kishte flokėt e larė nė gjak, ndėrsa poashtu Zeēiri ishte "plotė gjak nga koka deri te gishtėrinjtė e kėmbėve".

Zahide Deliu dhe dy vajzat e saj: Donjeta dhe Gentiana

Nė maje tė rripit me drunjė, Vėzhguesit hasėn edhe tre trupa tjerė; Zahide Deliu, 27 vjeēare, ishte goditur siē duket duke tentuar tė ik nga tragjedia qė e priste. Plumbi e kishte goditur nga largėsia pas koke. Ajo kishte vetėm qorapa mbathur, por jo edhe kėpucė dhe si duket ishte duke pushuar nė tendė. Dy vajzat e saj ngelėn tė vdekura krejt pranė, pas saj. Donjeta 5 vjeēare kishte njė plagė tė dukshme, qė i kishte hequr pjesėn e djathtė tė fytyrės sė saj. Gentiana 7 vjeēare kishte kapakun e kresė tė hequr, si duket nga rafalet e plumbave. Zejnia ishte tejet e emocionuar dhe u kthye pas para se tė shkonim te kėta trupa. Ymeri gjithashtu dha pėrshkrime tė limituara tė kėtyre trupave pasi ai veē kishte gjetur trupin e gruas dhe fėmijėve dhe ishte shpesh i traumatizuar. Duke iu referuar Bashkimit, ai dhe Ymeri nė kalim kishin shkuar tė shohin Zahiden dhe dy vajzat e saj para se tė kthehen te gruaja e Ymerit dhe fėmijtė, ku ata kishin gjetur Diturien ende gjallė.

Ymeri pėrshkruan kėshtu atė qė kishte mbajtur mend:

"Donjeta 5 vjeēare qėndronte e shtrirė me faqe pėr dhe. Kishte plagė nė krahun e majtė dhe nėn veshin e djathtė... Fytyra e saj dukej e deformuar... S'mund ta pėrshkruaj gjendjen e Gentianės, 7 vjeēare, Nuk mbaj mend plagėt e saj dhe do tė ishte mė mirė tė mos flas rreth kėsaj... "Trupi tjetėr ishte i Zahide Deliut, nėnės sė tyre. Ajo kishte njė plagė tė madhe nė maje tė kokės, por nuk i mungonte truri. Unė nuk e rrotullova trupin e saj sepse do tė ishte kundėr traditave tona. Pas kėsaj fillova tė kėrkoj edhe katėr fėmijė tjerė qė mungonin, bashkė me Diturien nė krah, por assesi t'i gjeja. "Tė dytė: Ymeri dhe Bashkimi, sidomos Bashkimi shpesh dukej i traumatizuar nga ajo qė kishte parė mbi trupat e tė afėrmve dhe nganjėherė ishte edhe histerik. Megjithatė, pėrshkrimet e tij tė dhėna ndaras dalin si nė pasqyrė tė njejta me kujtimet e Ymerit dhe Zejnies. Duke ju referuar Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, tė grupit lokal, trupi i Hajriz Deliut, 34 vjeēar, ishte gjetur nė ujin e njė pusi afėr Abrisė sė Epėrme, mė 21 tetor 1998. Hajrizi, burri i viktimės sė masakrės, Zahide Deliu dhe babai i Donijetės dhe Gentianės ishte zhdukur qė nga masakra nė Lagjėn Deliu. Ai ishte therrur nė fyt e pastaj ishte hedhur nė pusin e thellė me kokė teposhtė. Fotografitė e bėra dėshmojnė tė vėrtetėn e dhėnė nga Kėshilli Lokal pėr tė Drejtat dhe Liritė e Njeriut.

Vrasja e Habib, Hysen, Antigona dhe Mihane Deliut

Duke iu shtuar 14 viktimave edhe grupin tjetėr tė vrasjeve serike nė lagjen Deliu tė Abrisė sė Epėrme. Ky grup pėrbėn Habibin, qė ishte burri i Zejnies, Hysenin bashkėshortin e Flories; dy vajzat e Hysenit (nga njė martesė e mėhershme, Antigonen dhe Mihanen). Duke iu akorduar intervistave tė ndara me Zejnijen dhe Florien, dėshmitarė qė i shpėtuan mė tė keqes, tė premten mė 25 shtator, tė gjithė kėta anėtarė tė familjės ishin sė bashku nė Abri tė Epėrme, kur filluan granatimet rreth orės 8.00 nė mėngjes. Me tė filluar tė gjuajtjeve tė gjithė kanė dalur nė Zabele, afėr familjes sė Ymer Deliut. Nė mbrėmje rreth orės nėntė ata ishin kthyer nė Lagjėn Delijaj dhe natėn e kishin kaluar afėr shtėpisė sė tyre, nė njė bunker tė ndėrtuar nga Habibi dhe i mbuluar me dushk, duke e lėnė kėshtu familjen e Ymerit nė pyll.

Tė shtunen nė mėngjes Habibi ishte zgjuar dhe kishte dalur me gruan Zejnien, Antigonen, Mihanen, dhe Mentorin, duke i lėnė Hysenin dhe Florien, Maliqen dhe Ajeten nė bunker. Habibi me familjen e tij do tė dal kėmbė nė Tėrstenik, ku mbėrrijnė reth orės 8.00 nė mėngjes dhe atje kishin filluar tė pėrgatisin ushqim e ziejnė nė fushė. Gjuajtjet fillojnė dhe granatat bijnė afėr fushės dhe familja detyrohet tė tėrhiqet. Ata gjetėn strehim nė drunjtė e afėrt dhe shoqėruesit i njohtuan se ishte plagosur Sherif Deliu dhe lagja Deliu ishte djegur e tėra.. Sherif Deliu, deri mė, 21 Janar 1999 llogaritej i zhdukur.

Tė shtunėn rreth orės pesė, nė mbrėmje, kishin vendosur tė kthehen te shtėpitė e tyre nė Abri tė Epėrme dhe tė shohin ēfarė kishte ngjarė atje me Hysenin dhe tjerėt qė i kishin lėnė pas. Ata u kthyen, sėrish kėmbė nė Abri tė Epėrme dhe kaluan rrugėn kryesore pėr nė drejtim tė Likocit, ku ishin stacionuar numėr i madh i policėve serbė. Njė konvoj i madh automjetesh luftarake po kthehej nga Abria pėrsėri pėr nė Likoc. Ata kishin pritur mbi njė orė e gjysmė nė kaēuba tė kalojė konvoji. Pastaj kishin bėrė pėrpjekje tė lėvizin dhe policėt i kishin vėrejtur. Hapet zjarr nė drejtim tė tyre, duke i detyruar tė shpėrndahen. Zejnia u tha Vėzhguesve: "Deshėm tė kalojmė nė Lagjėn tonė, por shumė shpejt njė grup prej pesė-gjashtė policėve kanė vėnė re lėvizjen tonė dhe mėnjėherė kanė filluar tė gjuajnė nė ne. Ne tė gjithė kemi vrapuar nė drejtime tė ndryshme. E pashė Antigonėn qė ra pėr dhe e goditur nga plumbat. Isha mė sė afėrmi me policė dhe i ndjeja plumbat si binin pranė kėmbėve tė mia. Vazhdoja tė ngjitem zhagas pa ditur nė ēfarė drejtimi shkoja. Ata vazhdimisht gjuanin me pushkomitralez e pastaj edhe me armė tė tjera. Unė vazhdoja zhagas dhe nuk dija mė asgjė pėr askend... "Mė vonė plumbat e kishin goditur nė fytyrė, duke i shkatuar njė plagė tė cilėn Vėzhguesit edhe pas njė muaji e kishin vėrejtur nė fytyrėn e saj, gjatė njė interviste me tė. Ajo arrinė nė bunker, afėr shtėpisė, ku edhe do tė gjej vetėm Maliqen. Pastaj kthehet edhe Floria me Mentorin dhe Ajeten dhe rrėfejnė se si Habibi e Hyseni janė vrarė duke e kėrkuar atė. Duke kėrkuar Zejnien, Mihanen dhe Antigonen, policėt i kishin zėnė dhe akuzuar si pjestarė tė UĒK-sė. Habibi ua pėrseriste se kishin dalur tė kėrkojnė trupat e gruas dhe vajzave. Ata e kishin pyetur Habibin pastaj pėr djalin Dr. Sami Deliun, ngase doktorėt ndiqeshin me akuzė se ndihmonin UĒK-nė.(Fati i Dr, Lec Ukės para disa ditėsh nė Qycavicė flet mė sė miri pėr kėtė, Autori). Habibi u ishte pėrgjigjur se Samiu ishte nė Prishtinė. Ata fillojnė ta godasin dhe Habibi bjen pėr tokė dhe pastaj polici nxjerr revolėn dhe e qėllon atė. Hyseni, qė kishte probleme mentale, duke iu akorduar anėtarėve tė familjes, kur e sheh vėllaun e vrarė fillon tė bėrtas pa kontroll. Po pastaj edhe ai do tė qėllohet nga dy plumba nė kokė. Floria i tha Zejnies se Mentori ka vrapuar drejt Habibit, por polici e shtyri duke i thirrur: "Bezhi!", vogėlushit. Habibi ishte maltretuar rėnd. Trurin e kishte jashtė. Ishte prerė me thikė nė shpinė. Njė gjė ėshtė me rėndėsi se Habibi kishte pėrmendur emrin e Xhafer Qorrit, qė ishte prezent aty, nė uniformėn policore serbe, i cili pastaj do tė mund tė dėshmonte pėr kryerėsit e kėsaj vepre. Por, Xhaferi nuk do ta bėjė kurrė kėtė , sepse ai do tė vritet bashkė me dy serbė lokal, mė 11 dhjetor 1998, te trafostacioni kryesor nė Gllogovc. Mė 29 shtator, u thanė Vėzhguesve pėr tė Drejtat e Njeriut disa anėtarė qė mbijetuan masakrėn nga familja Deliu se mungonin ende dy vajza tė reja 14, respektivisht 16 vjeēare; Antigona dhe Mihane Deliu. Trupat e shkatėrruar tė dy vajzave u gjetėn mė 4 tetor 1998 nga anėtarėt e familjes Deliu. Vėzhguesit e vizituan vendin ku u gjetėn trupat e tyre. Ishte mbarimi i rrugės pėr nė Likoc, ku serbėt kishin ndėrtuar njė bunker, qė kontrollonin rrugėn. Aty u gjet njė karikator i zbrazėt i armėve tė prodhimit jugosllav 7.62 mm. Dyshimet nga familjarėt dhe Kėshilli pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė Njeriut pėr dhunimin e vajzave para se tė vriteshin, nuk mund tė konfirmohen nga Vėzhguesit pėr tė Drejtat Njerėzore.

Vrasja e Driton Hysenajt

Pėr shkak tė luftimeve tė ashpra nė Abri tė Epėrme dhe pėrreth, tė premten, mė 25 shtator, rreth 150 banorė tė Lagjes Hysenaj, kishin dalur bashkė me gjėrat qė kishin pėrdorė nė pyll, duke lėnė njė numėr tė vogėl pleqėsh pas. Klani Hysenaj kishte ngritur njė kamp nė pyllin e quajtur nė gjuhėn shqipe, Brija e Tėrdecit, mė pak se njė kilometėr nga lagja e tyre, duke qėndruar atje pėr dy ditė me radhė. Duke ju akorduar dėshmitarėve tė intervistuar nga Vėzhguesit e tė Drejtave tė Njeriut, nė varrimin e Driton Hysenajt, shumica e personave ishin gra, fėmijė dhe pleq si dhe disa burra tė moshės sė re. Asnjėri prej tyre nuk ishte i armatosur.

Tė shtunėn, mė 27 shtator, diku rreth orės 11 .00 deri kah ora 3.00 pas dite, forcat serbe kishin vėnė nė rreth kampin Hysenaj. Daut Hysenaj i cili ishte prezent nė pyell, u thotė Vėzhguesve:

Policia i kishte ndarė meshkujt nga femrat, duke i detyruar tė zhvishen ata nė tė njejtin vend. Pastaj i rreshtuan meshkujt dy nga dy dhe i nisėn drejt Lagjes Hysenaj.

Gjatė zhveshjes nuk ishin pėrdorur armėt, madje as thikat, rrėfen Brahim Hysenaj, qė kishte qenė prezent, por disa kishin marrė tė rėna tė forta nga kondakėt e pushkėve. Nofulla e njė burri, Raif Hysenajt, ishte thyer gjatė kėsaj kohe. Policėt kishin zgjedhur grupin prej 22 meshkujsh, duke i lejuar tė visheshin dhe nisur pėr nė Lagjen Hysenaj. Nė hyrje tė Lagjes i detyruan tė ulen. Siē dėshmon Brahim Hysenaj, qė ishte njė nga 22 meshkujt, aty kishte qindra e qindra policė. Ata u vėnin flakėn shtėpive pėrreth, shpjegon Brahimi.

Policėt vazhdojnė tė rrahin e torturojnė meshkujt e kėsaj lagjeje, siē Dėshmon Daut Hysenaj: "Policėt filluan tė na rrahin pėrsėri. Ashtu siē ishim tė lidhur ata erdhėn tek ne. Grupi i parė na shuplakoi, ndėrsa i dyti na grushtoi ashpėr. Grupi i tretė na goditi me kondakė tė automatikėve. Kjo zgjati reth 15-30 minuta…"

Pas kėsaj torture ēnjerėzore, policėt kishin pėrgatitur njė traktor, pasi kishin djegur gjithė ushqimin e gjetur nė rimorkio. Na urėdhruan ashtu tė lidhur dy nga dy tė ngjitemi nė rimorkio, duke na nisur nėpėr rrugėn e pėrbaltur drejt Likovcit, ku ishte njė bazė e ofenzives sė qeverisė. Daut dhe Brahim Hysenaj tė intervistuar ndaras e shpjegojnė njėsoj rastin mė rrėnēethės tė vrasjes me thikė tė njė djaloshi tė ri, Driton Hysenajt.

Brahimi thotė:

"Gjatė rrugės pėr nė Likovc, ne duhej tė kalonim nėpėr Lagjėn Delijaj, ku pamė policėt duke djegur shtėpitė pėrgjatė gjithė rrugės, Drejtuesi i traktorit do tė ndalet, qė t'i lejoi kolegėt tė shfryhen nė ne. Ata nuk na kursyen duke pėrdorur tė gjitha mjetet nė dispozicion pėr tė na goditur, madje edhe me hunjė." Kur meshkujt kishin arritur nė Likovc, disa policė kishin thirrur se traktori bartėte pjestarė tė Ushtrisė Ҫlirimtare tė Kosovės. Pa pritur, njė polic i paidentifikuar, sipas Dautit dhe Brahimit, kėrcen nė rimorkio dhe e kap pėr flokėsh 16 vjeēarin Driton Hysenaj dhe i pret fytin me thikėn e gjatė qė mbante nė dorėn tjetėr. Unė kisha qorapėt e bardha dhe ato u bėnė tė kuqe nga gjaku. Tjetri polic i pren litarin me tė cilin ishte lidhur djaloshi tjetėr pėr Dritonin, Qerimi, i cili ishte tmerruar dhe u shty larg nga polici i frikėsuar se edhe ai do tė pėsoi njėsoj. Krahu i tij ishte thyer nga goditjet qė kishte marra mė herėt.

Duke iu akorduar Brahim Hysenajt, qė ishte oficer rezervė i ish Armatės jugosllave, polici qė kishte prerė nė fyt Dritonin mbante uniformė ngjyrė kafeje, tė zezė dhe tė kamufluar tė verdhė dhe kapelė tė errėt nė kokė, qė nėnkupton se kėto uniforma ishin karakteristike pėr forcat speciale antiterroriste SAJ (Specialne Antiteroristicke Jedinice). Trupi i Dritonit ishte larguar nga disa policė, duke mbetur i zhdukur deri mė 13 nėntor 1998, kur kufoma e tij u gjet nė njė varr, jo shumė tė thellė nė Likoc, nga disa fshatarė qė pėrpiqeshin tė rindėrtonin shtėpitė e rrėnuara…"

(Pėrktheu dhe pėrshtati nga anglishtja: Blerina Demaku.(4)

Lexoni tė plotė kėtė raport nė anglisht:

(GORNJE OBRINJE: MASSACRE IN THE FOREST [An extract from the Human Rights Watch Report - A Week of Terror in Drenica: Humanitarian Law Violations in Kosovo]. (6)

http://www.ess.uwe.ac.uk/kosovo/kosovo-massacres6.htm
__________________________

Burimet:

1. KMDLNJ: Krimet e luftės nė Kosovė 1998 - 1999, Monografi 1, Prishtinė, 2010 - faqe 271./ Historia e Drenasit: Wikipedia http://kk.rks-gov.net/gllogoc/City-guide/History.aspx.
2. Agjencia shtetėrore e Arkivave tė Kosovės - Krimet e Serbisė nė Kosovė 1998 - 1999, Libri 1, Prishtinė 2010, fq.163.
3. Sheradin Berisha: Masakra e Likoshanit, Ҫirezit dhe Prekazit tė poshtėm - krime tė pandėshkuara! - pashtriku.org.
4. Fadil Demaku: Abria e stinės sė armėve, Virgjinia, USA, Shtator 2004 - Botim i autorit.
5. Human Rights Watch: Trupat e viktimave - dėshmi tė qarta tė kasaphanės, “Koha Ditore”, 30.9.1998; Human Rights Watch, Njė javė e terrorit nė Drenicė, shkurt 1999.
6. GORNJE OBRINJE: MASSACRE IN THE FOREST [An extract from the Human Rights Watch Report - A Week of Terror in Drenica: Humanitarian Law Violations in Kosovo]. http://www.ess.uwe.ac.uk/kosovo/kosovo-massacres6.htm.

20. 06. 2013

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sheradin Berisha
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 62 vizitorë
Lexuar: 3,751 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
Ali Meta – mėsues dhe patriot i madh (1925-2...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:39
Mėsuesi dhe patrioti Ali Meta i pėrket familjes sė madhe fisnike shqiptare tė Alimetėve tė Gjurgjevikut nė Kosovė e fisit Berisha, me tradita e kontribu...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi