Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė mėdha
Publikuar më 21 nėntor, 2013 nė orėn 01:45 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 16 nėntorit dhe gjithė ata, qė e pėrkrahėn dhe, qė po e pėrkrahin nė vazhdimėsi. Mbrėmja e madhe e sė shtunės sė 16 nėntorit, nė njė arenė tė madhe tė sportit tė boksit nė New York, ishte pėrplot me emocione nga shumė dashamirės tė sportit tė boksit qė patėn mundėsi ta pėrcjellin edhe pse, nuk i doli ashtu siē dėshiruan tė gjithė, por edhe vet Sevdailit. Ndoshta, ndonjėhere, paska mundėsi, qė tė mos shkojnė punėt mirė ashtu siē je pėrgaditur, apo faji mundet tė jetė tek dikushi.

Sido qė tė jetė, Sevdail Sherifi, ishte pėrgaditur nė maksimum dhe ai mori fjalė tė mira nga shumė boksierė qė ishin prezent, nga organizatori dhe nga sportėdashės tė boksit. Sevdail Sherifi, ashtu edhe si herave tė tjera, edhe pse shihej, se ishte lodhur nga fluturimi i largėt pėr nė Cyrih, ai ndėr tė tjera tha enkas pėr portalin tonė: "Meēi me amerikanin qė e pata Quantis Graves, i cili nė karrierėn profesioniste kishte 9 fitore, 4 prej tė cilave me nokaut, ishte i fortė, por fitues dola unė, por gjyqtarėt vendosėn ndryshe, pėr njė barazim. Ta them shumė sinqerisht, se nuk pajtohesha me ate vendim, sepse isha mė i fortė dhe shihej edhe gjendja e boksierit amerikan se si ishte, por do ta shihni edhe nė youtube dhe do tė bindeni. Por, ēka ti bėsh, edhe kėshtu ndonjėherė, nuk tė shkon ashtu, si ke dashur, por me rėndėsi, se isha super mirė i pėrgaditur dhe i tregova, se me mua nuk do ta kesh tė lehtė. Meēi u zhvillua nė Turning Stone Casino nė Verona tė Neu York-ut. Pėr gjashtė raunde isha mė i fortė.

Nė raundėn e dytė, me njė goditje tė fortė, qė ia bėra, ja qajta buzėn dhe menjėherė, prita, se do tė dorėzohej, sepse filloi edhe ti rrjedh gjaku. Nuk ka shkuar shumė gjatė, me njė goditje tjetėr, me tė majtė dhe dy tė tjera me tė djathtė, ia qajta edhe vetullėn dhe pėrnjėherė shihej gjaku i madh dhe mė erdhi keq, edhe pse jemi boksier, mendova ti jap edhe ca grushta tė tjerė e ta nokautoj, por mendova, se do tė rrėzohej vet, por ai qėndroi dhe kėshtu shkuam nė gjashtė raunde.

Pastaj, nuk e di, se si u motivoke kundėrshtari, im sepse ishte nė shtėpi tė tij, pra nė vendin e tij dhe qėndroi mezi deri nė sekondėn e fundit. Nuk them, se unė nuk mora goditje nga ai, por, goditjet e tija nuk ishin aq tė forta, sa qė tė mė dėmtoj. Nė fund, me tė kryer meēi, vendosėn gjyqtarėt pėr barazim, sa qė u vėrejt nga tė gjithė, se diēka nuk ishte nė rregull, por sido qė tė jetė, shikuesit e shumtė qė ishin, tranjeri, promotori dhe menaxheri im, e panė se fitorja ishte nė anėn tonė. Mė kryesorja, zhvillova njė meē tė mirė tė diciplinuar, ashtu si kėrkohej me rregulla dhe i rashė nė sy edhe shumė ekspertėve tė boksit dhe mu afruan disa kontrata pėr meēe tė tjera shumė tė forta pėr tė ardhmen nė SHBA. Pėr kėto ndoshta ėshtė herėt tė flas, por shumė shpejt, do ju njoftoj, sepse e di, se i gėzoj tė gjithė ata qė mė duan dhe qė e duan sportin e boksit.
Pėr ata, qė nuk kanė mundur ta shohin kėtė meē dhe sidomos pėr vendasit e mi kudo qė janė, munden ta shohin nė nė youtube.com (http://www.youtube.com/watch?v=YLjaedIXDWU&feature=youtu.be). Edhe njėherė falėnderoj tė gjithė, qė mė pėrkrahėn, do ta shihni Sevdailin sė shpejti me fitore tė tjera. Pėr kėtė meē ka zgjatur shumė, sepse dy here mė ndėrruan kundėrshtarin mbrenda dy javėve dhe sido qė tė jetė, tek sportisti shihen ato shqetėsimet, sepse mezi pritsha tė dal nė ring pėr tė fituar dhe pėr tu kėnaqur tė gjithė sportėdashėsit.
Dua tė ju njoftoj gjithashtu, se kundėrshtari im, pra qė e pata me 16 nėntor, e pat mundur boksierin Joshua Harris, ky boksier, qė pata humbur para ca muajve nė SHBA. E kėtu pra shihet, se sa jam pėrgaditur pėr kėtė meē qė e pata. Nuk shkonė gjithmonė me fitore. Falėnderoj tranjerin tim, organizatorėt dhe gjithė vėllezėrit nė SHBA, qė mė kanė pritur mirė dhe qė po mė presin jashtėzakonisht mirė".
Boksieri i shpresės sė madhe Sevdail Sherifi, dita ditės, po tregon, se nė njė tė ardhme tė shpejt, do ta shohim, aty ku tė gjithė duam, tė jetė i pari nė boksin profesionist. Enkas pėr lexuesit tanė, Sevdaili, na ofroi disa foto, qė shihet qartė, gjaku i kundėrshtarit, nė momentet, kur pėrfundoi meēi, pra nga gėzimi, kundėrshtari i tij e ka pėrqafuar dhe e ka bėrė me gjakė. E kėshtu e ka boksi, nuk fitohet lehtė. Sevdail Sherifit, i urojmė suksese nė tė ardhmen. Krejt nė fund, Sevdaili, nuk harroi pa falėnderuar nga zemra, ato media, qė e kanė pėrkrahur.

Pėrgatiti: Dashnim Hebibi

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 16 vizitorë
Lexuar: 1,940 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi