Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Veriu merret me luftė
Publikuar më 19 dhjetor, 2013 nė orėn 23:47 ( ) Salih Mehmeti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
“Serbi ėshtė thuajse dėshtimi mė i madh i bėrė ndonjėherė nga natyra nė pėrpjekjet e saj pėr tė krijuar njė njeri tė qytetėruar. (...) Serbi ishte njė tinėzak, frikacak dhe vrasės qė nga fillimi; ai nuk kishte mėshirė as ndaj atyre qė ishin tė po tė njėjtės fe. (...) Personalisht njė serb ėshtė i vrazhdė, qyqar dhe i mbėrthyer nga njė vetė-mburrje e tepruar dhe njė antipati pėr tė gjitha vuajtjet qė nuk prekin organizimin e tij tė vrazhdė...Ai madje pėrvetėson formėn mė tė ulėt tė frikės – vetėshkatėrrimin”.
John Mill, “The Ottomans in Europe’’ 1876

Shteti multietnik i Kosovės mė tepėr ėshtė i predispozuar t’i ndėshkojė policėt shqiptarė sesa agjentėt e MUP-it serb. Zhgradimi i 11 pjesėtarėve tė njėsive speciale (ROSU), ėshtė njė proces qė shkon nė mėnyrė komplementare me avancimin e frikshėm tė njerėzve tė MUP-it si dhe paramilitarėve tė tjerė serb nė radhėt e Policisė sė Kosovės. Mė shumė sesa masė ndėshkimore, ulja nė detyra e 11 pjesėtarėve tė njėsive speciale ėshtė krijim i njė imazhi tė paprekshmėrisė pėr agjentėt e MUP-it qė u rrasėn brenda Policisė, madje u ngjitėn edhe nė majat drejtuese tė saj. Problemi nuk ėshtė se ata kaluan pa verifikim meqė edhe pa u bėrė fare verifikimi dihet pagabueshėm prejardhja e tyre nga MUP-i dhe strukturat e tjera ushtarake tė Serbisė. Problemi kardinal qendėrzohet rreth faktit se policia po zbhėhet, duke krijuar njė tjetėr plasaritje nė sovranitetin fiktiv tė Kosovės, shtetėsia e tė cilės po brydhet vazhdimisht. Sė kėndejmi, pikėkalimet kufitare qė pėr hir tė korrektėsisė politike po quhen ‘vija administrative’ po ngjajnė gjithnjė e mė shumė si disa garnizone fiktive tė huajtura nga ‘Shkretėtira e Tartarėve’ e Dino Buxatit. Ēmimi i tyre del pallogaritshėm i shtrenjtė: pėr to serbėt legalizuan njė entitet kryekreje autonom, i cili ėshtė larg mė i fortė sesa vetė shteti i Kosovės. Ky pėrfundim kaq i palavdishėm nuk mund tė ishte ndryshe, kur dihet qė Qeveria e Kosovės e ka kapur marrėzisht problemin nga bishti e jo nga kryet. Pėr vite me radhė, problemi i veriut ėshtė jashtėsuar krejtėsisht, duke u zhvendosur gjithnjė e mė larg nesh si njė realitet i vagullt, tė cilin s’jemi nė gjendje as ta prekim. Zgjidhja e problemit nė veri nuk e ka emrin ‘mbajtje e zgjedhjeve’ e as zėvendėsim i pushteteve ilegale me ato legale. Duke pėrdorur eufemizma tė tilla, zgjidhjet surrogate veēse kanė rritur vėllimin e problemit.
Veriu nuk ėshtė asgjė tjetėr vetėm mos-dėshira e deri diku edhe frika jonė pėr ta ndjesuar si njė problem kryekreje ushtarak. Gjendja aktuale atje ėshtė poashtu besėtytnia jonė primitive se autonomia serbe ėshtė vetėm diēka e mundshme, por jo edhe reale, njė apokalips religjioz qė mund tė ndodh sot, por mund tė ndodh edhe pas mijėra vitesh. E njė besėtytni tė tillė sikur nė nėnvetėdijen tonė ngjall vizionin fėmijėror se ditėn e autonomisė sė serbėve tė veriut do tė ngjajė njė eklips i madh duke errėsuar dritėn e diellit.
Njė shoqėri me besėtytni tė tilla dosido e jashtėson rrezikun aktual, duke e zhvendosur nė njė tė ardhme apokaliptike. Njė shoqėri kėsisoj harron se autonomia tashmė ėshtė natyralizuar nė ēdo pėrmasė tė mundshme: ajo nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė entitet i mėvetėsishėm qė lidhet ligsht me autoritetet qendrore. Mantra e ligjėrimit publik tė politikės nė Kosovė ėshtė se problemi nė veri do tė zhbėhej pėrmes gjetjes sė njė formule magjike politike. Kjo alternativė ėshtė provuar tė jetė shterpe: njė varg marrėveshjesh tė ndėrmjetėsuara nė Bruksel mbi veriun nuk e kanė paqėtuar aspak kėtė pjesė; ajo vazhdon tė jetė destabilizuese dhe kėrcėnuese si mė parė. Veriu ėshtė problem klasik ushtarak, zgjidhja e tė cilit duhet tė kėrkohet tek imponimi me forcė, tek armėt, minahedhėsit, predhat e snajperėt. Pėr vite me radhė nė vend tė tyre ka pasur rropatje qesharake, duke i ofruar oferta bujare mijėra paraushtarakėve tė MUP-it, raison d’etre e tė cilėve ėshtė pėrjetėsimi i njė konflikti tė pėrhershėm. Zaten, Serbia ėshtė e argasur me njė pėrvojė tė tillė mė shumė se kushdo tjetėr nė Ballkan.
Dy shekujt e fundit tė serbėve nė Ballkan nuk janė asgjė tjetėr veēse historia e njė paqeje tė pamundshme me secilin. Rezistenca qė modeloi Serbinė moderne qysh kur kjo ishte hapėsira e pashallėkut tė Beogradit, ėshtė ajo e plaēkitjeve kufitare, masakrave dhe paudhėsive tė tjera.
E kėtu ka tė drejtė Andrew Heywood kur thotė se fryma e nacionalizmit ėshtė mbrujtur edhe nga rrethanat nė tė cilat dalin synimet nacionaliste dhe nga shkaqet politike me tė cilat lidhet ai. Kėshtu kur nacionalizmi ėshtė prodhim i ērregullimit shoqėror dhe ndryshimit demografik, ai shpesh ka njė frymė mendjengushtė e pėrjashtuese dhe mund tė pėrdoret pėr racizėm e ksenofobi. Mijėra banditė serbė pėrfituan nga sajimi i kufirit ushtarak midis Perandorisė Habsburge dhe asaj Osmane, i cili me pak lakadredha pėrshkonte Translivaninė, Kroacinė, Vojvodinėn e Hungarinė. Derisa Vjena e Stambolli sipėrfaqėsisht paqėtonin marrėdhėniet, flaka e luftės mbahej gjallė nga banditėt serbė tė kufirit, tė cilėt mė vonė u legalizuan si njėfarė milicie kufitare. Pikėrisht, ata e mbanin gjallė shpirtin hakmarrės e shkretues, duke e ngjallur luftėn nė format e saj mė tė egra. Nga ai qė quhej ‘Vojna granica’ (kufiri ushtarak), serbėt krijuan profilin e tyre modern – njė qenie konfliktuoze e problematike pėr tė gjithė. E gjendja nė veri ėshtė pėrsėdytje moderne e ’Vojna granica’, ku mijėra serbė tė armatosur sajojnė incidente, viktimizohen e thurrin provokime edhe nė jug tė Ibrit. Sado kolosale pėrfitimet e tyre, serbėt nė veri do tė vazhdojnė sė viktimizuari vetėn pasi qė ata, siē vėrente eksperti i CIA-s, David Kanin, e ndjesojnė vetėn si vija e parė e frontit ngjashėm me kolonėt hebraik nė Bregun Perėndimor. Nė kėtė dritė, pėrshkrimi i Herbert Vivian pėr serbėt e Kosovės para 109 vitesh merr njė vlerė aktuale. Duke folur mbi serbėt, ai thotė: “...biseda e tyre ėshtė ajo e njė vajtimi tė gjatė; ata e kalojnė tėrė kohėn duke pėrsėritur tregime vrasjesh, tė cilat zor se kanė ndonjė mbėshtetje; ata gjithmonė ankohen pėr vetėn e tyre me shumė fraza tė turbullta mbi shtypjen dhe dėshpėrimin, por ata janė tė paaftė kur dikush u kėrkon tė dėshmojnė ndonjė detaj nė mbėshtetje tė ankesave tė tyre. Sjellja e tyre ėshtė e fshehtė; ata flasin me pėshpėritje edhe kur nuk ėshtė nevoja e ndonjė fshehtėsie...” (The Servian Tragedy, 1904, f.245). Faji historik qė mė sė shumti do ta rėndojė kėtė Qeveri tė palavdishme ėshtė se ajo i ka dhėnė njė fytyrė ’humane’ kėsaj ’Vojna granica’ qė jeton nė veri. Kriminelėt e banditėt (dmth ēetnikėt) zhvaten njė pėrfitim si askund tjetėr: ata u bėnė bashkiakė e administratorė. E njė zgjidhje tjetėr idioteske ėshtė edhe krijimi i njė komune tė re serbe nė veriun e Mitrovicės, e cila do tė funksionojė si kryet e entitetit serb nė veri. Konflikti kėsisoj projektohet nė tė ardhmen e afėrt, shpėrblim ky qė do ta kenė brezat e rinj nga politikanėt e sotėm kompromisaxhi. Nė kėso gjendje, Mitrovica veriore shndėrrohet nė njė Stalingrad modern me konsekuencėn e tij historike: luftėn e vrazhdė qė shpėrhapet shtėpi mė shtėpi. Zhgradimi i 11 pjesėtarėve tė njėsive speciale – ROSU – ėshtė nė kuadrin e njė politike tė mirėmenduar tė dobėsimit tė potencialeve tė armatosura pėr kthimin e veriut me luftė, e vetmja mundėsi e natyrshme. Tė njohur edhe si ‘Gardė Pretoriane’, njėsitė speciale tė Policisė sė Kosovės kanė dėshmuar ndėr vite shkallė tė lartė qytetarie duke u pėrballė me sprova tė rėnda megjithė pagat e ulėta krahasuar me kolegėt e tyre nėpėr vendet e tjera. Por, imazhi i tyre i mirė ėshtė vėnė shpesh edhe nė pikėpyetje, kur politika i ka keqpėrdorur duke i ndėrsye ndaj protestuesve paqėsorė. Sidoqoftė, qindra pjesėtarė tė ROSU kanė dhėnė njė nga provimet mė tė rėnda kombėtare, duke dėshmuar njė guxim qė i mungon pjesės mė tė madhe tė shqiptarėve nė Kosovė, tek tė cilėt ėshtė injektuar kompleksi i inferioritetit. E kjo sprovė e rėndė u pa me 25 dhe 26 korrik tė vitit 2011, kur me shpėrpjestim tė plotė forcash, ROSU dhe FIT mėsynė veriun e mbushur me paramilitarė serbė. Avancimi i tyre pėrballė barrikadave e pritave tė njėpasnjėshme serbe ishte i admirueshėm. Por, inferioriteti inherent i Qeverisė sė Thaēit shkalafiti edhe ato pak suksese tė arritura nė terren meqė tė nesėrmen e aksionit (26 korrik) u dha urdhri i pakuptueshėm pėr tėrheqje. E sprapsja politike e Thaēit i ka inkurajuar serbėt pėr tė zhvatur pėrfitime politike.
Megjithatė, njėsitė speciale thadruan njė precedan tė jashtėzakonshėm duke sfiduar pėr herė tė parė ēetnikėt e armatosur serbė. E psikoza e frikės qė u krijua te kėta tė fundit ishte e barabartė me atė proverbin e njohur romak ‘Hannibal ante portas’.
Diskriminimi i pjesėtarėve tė ROSU sikur kompleton rebusin e pazgjidhur pėr tė dhėnė ogurin jo aq tė mirė: ROSU po dobėsohet vijimėsisht duke mbetur nė nivelin e njė njėsie kundėr-kryengritėse e cila pėrdoret ekskluzivisht pėr t’i shym revoltat politike e sociale tė shqiptarėve. Ndėrkaq, veriu kėrcėnues ngarkon si imperativ politik tė kohės: ROSU duhet tė militarizohet skajshmėrisht, gjė qė shprehet me rritjen e kapaciteteve tė saj numerike dhe pajisjen me armatime e pajime tė nevojshme. Investimet nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės (FSK) janė dėshmuar vetėm shpenzime tė kota pa kurrfarė dobie nė kėmbim. Mė keq se kaq, FSK ngjan si njė investim pretencioz pėr tė ardhmen, duke u zhytur nė gjoja ‘misione paqeruajtėse’ gjithandej botės, qė nė tė vėrtetė janė institucionalizim i mercenarisė moderne.

18 dhjetor 2013

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Salih Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 59 vizitorë
Lexuar: 933 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Shqipėria nė BE, pas zbardhjes sė vrasjes ma...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:47
Barometri diplomatik *** Vrasja e njerėzve tė pafajshėm nuk ėshtė vetėm ēėshtje individuale, grupore dhe ēėshtje e brendshme e shtetit, por edhe objekt ...
EU…DISA CUBA TĖ LĖVIZJES VETĖVENDOSJE…!?
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:45
…DISA CUBA TĖ VV-sjes, E PANĖ SE, LVV ĖSHTĖ SERIOZE DHE ME PUNĖN E SAJ VETMOHUESE, KA PĖRPARUAR…E NUK PO KA TĖ NDALUR NĖ RRUGĖN DREJT ORGANIZIMIT TĖ SUKSES...
A DI KUSH T’I LEXOJĖ DEKLARATAT ANTISHQIPTARE...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:37
Veprimtaria “patriotike” e “shqiptare” e shqiptaro-titistėve shihet nė ēdo hap tė jetės sonė tė “re” antishqiptare dhe kulmi i sė keqes ėshtė se ajo po vaz...
Ja pse ka degraduar edhe sistemi i ...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:35
Shkak pėr kėtė shkrim ėshtė fakti se shumė personalitete dhe media tė shquara dhe meritore nė Kosovė refuzuan dekoratat e dhena pėr dhjetėvjetorin e Pavare...
Kur korrupsioni ėshtė normė
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:26
Mungesa e lojtarėve tė shėndosh mendėrisht nė politikėn shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe nė mungesėn e gjykimit tė shėndoshė te qytetarėt. Kur sigu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi