Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
5 vite tė ankthit dhe tė pritjes (pėrkitazi me 5-vjetorin e burgosjes sė Rexhail Qerimit me shokė)
Publikuar më 05 janar, 2014 nė orėn 00:14 ( ) Mr. Ardian Ramadani | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
U bėnė pesė vite qė kur u burgos bashkėfshatari, ish ushtari i UĒK-sė, Rexhail Qerimi, me pretekstin e vrasjes sė njė polici, vrasje kjo qė nuk u ndriēua kurrė si duhet. Nė mesin e kėtyre tė dėnuarve pėrpos Rexhail Qerimit nga fshati Opajė, u dėnuan edhe dy tė tjerė, poashtu tė pėrkatėsisė etnike shqiptare. Ekspertizat gjyqėsore tė cilat janė fund e krye tė manipuluara prej pushtetit edhe ashtu tė centralizuar dhe tė monopolizuar, gjykata themelore si dhe Gjykata e Apelit, duke mos marrė fare nė konsideratė provat dhe dėshmitė e bashkėfshatarėve, qė dėshmuan nė favor tė drejtėsisė, e ajo ėshtė se nė momentin kur ka ndodhur vrasja e policit Rexhaili ka qenė nė kafene me shokė, shqiptuan dėnimin me burgim tė pėrjetshėm dhe qė prej atij dhjetori famėkeq familja Qerimi, vėllezėrit, bashkėshortja dhe i tėrė rrethi, gjenden nė ankth dhe nė pritje.

Nė saje tė shumė demarsheve dhe pėrpjekjeve tė bėra pėr ta liruar, respektivisht pėr ta ndriēuar rastin, kjo familje nuk la vend dhe vrimė pa mos kėrkuar drejtėsi por mė kot. Ata pėrpos asaj qė i`u drejtuan organeve gjyqėsore te kėtij shteti, partive dhe partiēkave politike shqiptare, partive politike nė Shqipėri dhe nė Kosovė, ambasadave tė huaja nė Maqedoni, si asaj amerikane, franceze, gjermane, nuk lanė vend pa mos kėrkuar qoftė njė grimcė drejtėsie, por mė kot.

Organet e drejtėsisė edhe ashtu tė shtrembėta dhanė verdiktin e hidhur me ē`rast futėn edhe njė shqiptar mė tepėr nė burg, duke rritur kėsisoj numrin e ish luftėtarėve shqiptarė nė burgjet e Maqedonisė gjer nė 130 pjesėtarė tė ish UĒKombėtare, prej tė cilėve 15 janė tė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm, pėrmes proceseve tė montuara.
Kjo familje humbi shpresėn nė kėto organe qė edhe zogjtė e malit e dinė se janė kryekėput tė dirigjuara dhe tė kontrolluara prej pushtetit. Pas humbjes sė shpresės, kjo familje iu drejtua partive politike shqiptare nė Maqedoni. Partia shqiptare nė pushtet e dhėnė pas tenderėve dhe pas pasurimit thuajse u bė e shurdhėr, ndėrsa partitė opozitare shqiptare nė mungesė tė njė kohezioni dhe bashkėrendimi ishin tė pasuksesshme fare nė kėtė drejtim. Me kėtė problematikė nuk u morr askush tjetėr pėrpos deputetit tė komunės sė Likovės, Orhan Ibrahimi qė vjen nga radhėt e PDSH sė, duke kėrkuar sqarimin e rastit dhe ndriēimin e tij, por pėrgjigja e ministreshės sė punėve tė brendshme, zonjės Gordana Jankullovskės, ishte se sipas saj, kėtij grupi, ku bie pjesė edhe Rexhaili i ishte shqiptuar dėnim bile i vogėl (imagjino dėnim i vogėl burgimi i pėrjetshėm). Partitė politike shqiptare nė Kosovė dhe nė Shqipėri duke u arsyetuar me atė se shqiptarėt nė Maqedoni kanė feudet e tyre dhe partinė e tyre nė pushtet as qė ēanė kokėn, nė pėrjashtim tė lėvizjes VETĖVENDOSJA, e cila pėrpos disa kumtesave dhe komunikatave qė nuk arritėn as nė veshin e auditorit shqiptar e mos tė flasim pėr mė tutje, heshtėn me njė heshtje tė ēuditshme, thuaja se nuk u kėrcet fare pėr shqiptarėt e Maqedonisė. Ndėrsa ambasadat e huaja pėrpos fjalimeve patetike dhe refrenizuese se kėrkojnė ndriēim tė plotė tė rastit dhe gjetjen e autorėve nuk bėnė asgjė mė tepėr.
Partia shqiptare nė pushtet e cila me krekosje mėton tė shpaloset si parti e dalė nga lufta, pėrmes pėrfaqėsuesve tė saj nė Kumanovė dhe Likovė, lėre qė nuk ka ndėrmarrė asgjė pėr kėtė rast, por edhe janė shprehur hapur se nuk mund tė bėjnė asgjė nė kėtė drejtim. Qė turpi tė jetė mė i madh, ėshtė pranuar se nuk mund tė bėjnė asgjė, e me kėtė kanė shpalosur tė vėrtetėn e ditur edhe pėr fėmijėt e djepit, se ky rast ėshtė kryekėput rast i montuar politik nga ana e pushtetit maqedonas, por se nuk kanė sqaruar hapur se ēfarė pozite kanė ata nė atė pushtet.

E familja e gjorė Qerimi, numėron ditėt, numėron netėt, javėt, muajt, vitet…. duke pritur zbardhjen e rastit dhe daljen nė shesh tė drejtėsisė. Ndėrsa unė, u them vazhdimisht tė mos humbasin shpresėn nė Zotin pėr ditė mė tė mira, por edhe me arsyetimin se edhe ne qė jemi jashtė grilave ngjajmė si tė dėnuar me burgim, ngase jemi burgosur si shqiptarė nė ēdo aspekt tė jetės, nė ēdo pore tė jetės, ku dita ditės e shohim se prangat e robėrisė na robėrojnė pjesė tė ndryshme tė trupit, e ne duke mos ndėrmarrė asgjė jemi bėrė pranues tė kėsaj robėrie. Siē do tė pajtohej edhe filozofi francez Zhan Zhak Ruso, sot pėr sot problemi kryesor aktual filozofik ėshtė njeriu dhe kushtet e ekzistencės sė tij, e unė do tė shtoja problemi kryesor sot ėshtė bėrė shqiptari nė Maqedoni dhe kushtet e ekzistencės sė tij. Kuptimi i politikės sė Hana Arendit qė nėnkupton lirinė, ka humbur kuptimin e vet. Kuptim kėtu ka vetėm robėria, servilizmi dhe poltronizmi. Ky zgabim (lajthitje e beftė) e politikės qeveritare shqiptare nuk po shihet se e ka njė fund. Kjo lukuni dhe zogori hesht me cinizėm atėherė kur duhet mė sė shumti tė flitet. Thuaja se gjithēka ėshtė mirė. Thuaja se asgjė nuk mungon. Ndėrsa shqiptari vazhdon tė jetė i lugosur, i gėrryer nga brenda, i ngrėnė, konkav. Ky shqiptar nuk e ka emrin vetėm Rexhail.

Pas vizitės sė bėrė nė burg Rexhaili me shokė, tė kuturisur pėr drejtėsinė, kėrkonin veprim mė tė guximshėm tė faktorit politik shqiptar. Ata edhe i janė drejtuar opinionit pėrmes mediumeve tė shkruara dhe atyre televizive, por mė kot. Lakenjtė (tė nėnshtruarit) dhe jesmenėt (servilėt) nuk ēajnė kokėn. Kėsisoj jemi shndėrruar tė gjithė nė viktima qė sodisim ekzekutuesin tonė. Me tė drejtė Jean Paul Sartre do tė thoshte se «urrej viktimat qė respektojnė ekzekutuesin e tyre». Pse kjo politikė e ndoruar dhe kjo mėnjanėri, ende nuk po arrihet tė kuptohet dot. Zaten as qė do kuptohet ndonjėherė.
Ēadajev, njė mendimtar rus dhe demokrat i paepur do tė thoshte « Mallkuar qoftė ai popull qė nuk poshtėrohet nga robėria ». E ne ende nuk po ndihemi tė poshtėruar, edhe pse na janė vėnė prangat, edhe pse na burgosen, vriten dhe eliminohen luftėtarėt e lirisė.
Kėsisoj a nuk do tė na shkonte pėr shtati edhe neve thėnia e Gėtes: «Askush nuk ėshtė mė shumė skllav sesa ai qė mendon se ėshtė i lirė pa qenė i tillė »? Sepse skllevėrit e lumtur janė armiqtė mė tė mėdhenj tė lirisė. Unė mendoj qė po. E besoj se dhe ti, i dashur lexues.

(Autori ėshtė profesor i gjuhės dhe letėrsisė frėnge, magjistėr i diplomacisė dhe shkencave politike, si dhe opinionist dhe kolumnist i rregullt)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mr. Ardian Ramadani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 47 vizitorë
Lexuar: 747 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHE...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi