Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ti Shqipėri, mė jep nderė, mė jep emrin shqiptar
Publikuar më 25 janar, 2014 nė orėn 02:27 ( ) Afrim Morina | Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Intervistė e imagjinuar me veprimtarin e shquar tė ēėshtjes kombėtare, bilbilin e gjuhės shqipe dhe rilindėsin e devotshėm pėr emancipim kombėtar.

Vet emri Naim Frashėri thotė bukur shumė. Besoj se nuk ka shqiptar qė ka kryer shkollėn fillore e tė mos ketė njohuri pėr kėtė burrė tė madh tė kombit. Ai hyri nė historinė e letėrsisė, nė mendimin filozofik, nė qasje tė edukimit tė gjeneratave, pa bujė. Me njė gjuhė tė rrjedhshme, nė tė shkruar e trajtuar problemet, qoftė historike, qoftė filozofike, e letrare dhe mu pėr kėtė nga studiuesit e tij, morri epitetin “bilbil i gjuhės shqipe”. Pėr qasje nė shėrbim tė kombit, lexuesve po ua sjell kėtė intervistė

Gjer nė fund tė viteve shtatėdhjeta keni shkruar persisht dhe kryesisht keni ndjekur stilin e bejtexhinjve?

Po, se shkollimi im ishte nė gjuhė tjera, derisa e mėsova gjuhėn tonė mirė. Ata ishin poetėt e kohės.

Arsyeja e tė shkruarit shqip?

Pa shihni ē'gjuh' e mirė! Sa shije ka e hije, ē'e bukur'edh'e lirė, Si gjuhė perėndie.

Pėrmes gjuhės Ju na porositni se?

S'jemi as turq as kaurė, Mos e thoni kėtė kurrė, S'jemi grekėr as bullgarė, Jemi vetėm shqipėtarė

Nė atė botė shqiptarėt nuk ishin tė shkolluar dhe u mungonin shkollat shqipet dhe vėshtirė e kishin tė mėsonin nė shkollat e huaja, mė shumė pėr shkaqe ekonomike. Ndėrsa me hapjen e shkollės sė parė shqipe Ju?

Po, bėrtita! O vėllezėr shqipėtarė, Gėzohi qė erth kjo ditė, Kaq' e mir'e kaq'e mbarė, Qė sjell gjithė mirėsitė!

Ia pate lakmi Korēės?

Lumja ti, moj korē'o lule, Q'i le pas shoqet' e tua! Si trimi nė ball'u sule, Ta paēim pėrjetė hua!

Ju dhe lėshuat kushtrimin?

O vėllezrė shqipėtarė! Pa tė zėm' udhėn e mbarė, T'i bijem pas urtėsisė. Dhe dritės e diturisė, Tė mos rrimė n'errėsirė, Se nuk ėshtė pun' e mirė. Neve qė qemė njėherė Nė gjithė botėt tė ndjerė, Dhe tė par' e tė lėvduar, E tė rėnd' e tė dėgjuar, Trima tė fort e tė mirė, Tė rrimė sot n'errėsirė.

Hapja e shkollės sė parė shqipe, bėri ndryshimin edhe tė epokave, prandaj?

O burra, shqipėtarė, Tė marrim dituritė, Se s'ėshtė koh'e parė, Tani lipsetė dritė.

Shkollat e huaja na e shtrembėronin edhe historinė, ndėrsa shkolla shqipe do tė jetė edhe shkollė kombėtare qė do tė ngjallin atdhedashurinė, se njė komb gjallon pėrmes gjuhės?

Me qėnė gjall shqipėtari, Ē'kėrkon greku dhe bullgari? Dhe Mal'i Zi e Sėrbia Ē'kėrkojnė nga Shqipėria! Sot pėr sot Maqedhonia, Thesprotia, Mollosia, Dhardhania, Iliria, Paravea, Haonia Bėjnė gjithė Shqipėrinė.

Pra, shkolla e parė kishte misionin e arsimimit tė kombit tonė dhe Ju menjėherė, o...?

Vėllezėr shqipėtarė! Tė prekim urtėsinė, Tė zėm' udhėn e mbarė, Tė ngjallim Shqipėrinė. Se njerėstė gjithė vdesin, Po jeta s'mbetet e shkretė, Gjuha, mėmėdheu mbesin, Tė patundurė pėrjetė. Bashkomi, bėmi vėllezėr edhe fjeshtė shqipėtarė, Falmi, falmi Shqipėrisė ditėn e bardh' e lirisė.

Feja nė shkrimet e Juaja zė vend bukur tė madh?

Po feja tė mos na ndanjė, Nė xgjedhė tė mos na mbanjė. Pėrpiqi pėr vethet tuaj, Mos pėr bot' e pėr tė huaj. Shqipėri, tė qofsha falė! Tė kam mėm' e mė ke djalė, Nė gjit tėnt ngrihem e bije, Ti ke fuqi perėndie, E mer nė gjit bukurinė Dh'e nxjer prapė kur hap gjinė.

Edhe nė kohėn e juaj pėrpiqeshin fqinjėt tanė t’i pėrvetėsonin personalitet historike si tė tyre?

Gjithė ē'qenė tė mbėdhenjtė, S'qen' as grekrė as bullgarė, Ishin burra shqipėtarė. Kombinė tėn e nderuan Dhe Evropėn e shpėtuan

Pra Shqipėria ishte bėrė parzmore e perėndimit?

Kush i rrij kundrejt Tyrqisė, Veē burrat' e Shqipėrisė, As Sėrbij' as Bullgaria, As Elladha as Vllahia, As Venetia qėndronte,
As tjatėrė komp kuxonte. Evropa ishte e shuar, Grekėrėtė posi gratė,
Me fjal' e me thashetheme, Janė tė gjitha tė rreme.

Si e ndjeve vetėn kur pe armėt e Sklenderbeut?

"Lum ti, moj Shqipėri!" thashė, Armėt e ti' kur i pashė Ndė Belvedere nė Vjenė, Sikur pashė Skėnderbenė.

Pėr tė pėrshkruar bukurit e Shqipėrisė dhe pėr tė pėrshkruar bėmat e shqiptarėve, nga mėrgata, Ju zgjodhėt...?

Tomor! o mal i bekuar, fron i lartė, qė rrij Zoti, Pas fesė vjetrė qė kishinė shqipėtarėtė qėmoti.

Jo vetėm Tomori, por...

O malet' e Shqipėrisė e ju o lisat' e gjatė! Fushat e gjėra me lule, q'u kam ndėr mėnt dit' e natė!

U zotuat se?

Do tė kėndonj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni, O vendėthit e bekuar, ju mėndjen ma dėfreni.

Mėrgimi ua shtoi edhe mė shumė dashurinė pėr Shqipėrin, cila ishte Shqipria e Naim Frashėrit, nė tė cilėn Ju do tė shkonit?

Me gas tė math do t'i vinjam Shqipėrisė brėnda nė gji! Pėr me marrė drejt Shkumbinė edh' Elbasan' e Tiranėn, E me ardh ke ti, o Shkodrė, tė shof Drinin e Bujanėn, Kostur, Pėrlep, Fėllėrinė, Dibrė, Ipek e Jakovėn, Mat' e Ysqyp e Prėshtinė dhe Mirėdit' e Tetovėn;
Krojėnė e Skėnderbegut, q'i ka pas dhan ner Shqypnisė, Durres, o qytet i bukur, qė je kėrthiz' e mėmėdheut! Edhe ti Leshi me emrė, qė ke eshtrat e Skėnderbeut! Burrat tuaj aqė trima do ta lenė vall' Ylqinė

Pse me aq mall do tė vrapoje drejt Shqipėrosė?

Nat'atje'shtė tjatrė natė edhe dita tjatėr ditė,

Ēfarė do tė shihte Naimi, qė nuk e shihnin tė tjerėt?

Bariu plak krabėn nė dorė edhe urdhėron tė rinjtė, Tė shoh kedhėrit' e shqerrat, deshtė, cjeptė, dhėntė, dhitė, Qiellin' e sbukuruar, dhenė me lul'e me dritė. Bariu vė tufėn pėrpara, vasha pėrkėdhel sheleknė, Nusja pshi e ndreq shtėpinė edhe bėn bukėn e gjellėn, I shoqi sheh kanė, lopėn, viēnė, demnė, kalėn, pelėn, Bujkun e xgjuan me natė edhe vė pėrpara qetė, Nisetė pa zbardhėllyer pėr punėzėt tė vėrtetė;

Ēfarė malli ke pėr Shqipėrinė?

Shqipėri, o mėma ime, ndonėse jam i mėrguar, Dashurinė tėnde kurrė zemėra s'e ka harruar. Kur dėgjon zėthin e s'ėmės qysh e le qengji kopenė, Blegėrin dy a tri herė edhe ikėn e merr dhenė, Edhe nė i prefshin udhėn njėzet a tridhjetė vetė, E ta trėmbin, ajy s'kthehet, po shkon nė mes si shigjetė.

Nė kėto shėtitjet tua nė Shqipėri, edhe ēka tjetėr keni parė?

Nė pshat, posa sbardhėllehet, sheh njė plakėzė tė gjorė, Ngrihet, hap derėn ngadale, e del me kusi nė dorė.

Tjetėr?

Veē njė njeri shoh pa punė dhe tė mjer' e tė brengosur, Tė kėputur, tė mjeruar, tė grisur e tė rreckosur; Lipėn i gjori pa shpresė, se atje e pru pėrtimi.

Shqiptarėt janė tė njohur edhe si prodhues tė verės, ēfarė porosie keni pėr ta?

Ju shokė, kur pini verėn, mos dehi, mos zėmėrohi, Mos u zihni, mos u shani, mos lėvdohi, mos qėrtohi, Mos u bėj i lik e i keq, i paudh' e i pabesė, I rrem, i ndyrė, i dėmshim, i rėnduar e pa shpresė.

Pėr tė nxėnė dituri shqiptari, Ju?

Si qiri Nė mes tuaj kam qėndruar e jam duke pėrvėluar, qė t'u ap pakėzė dritė, natėnė t'ua bėnj ditė. Do tė tretem, tė kullohem, tė digjem, tė pėrvėlohem, qė t'u ndrinj mir' e tė shihni, njėri-tjatėrin tė njihni.

Ngjan nė Nositin kjo?

Unė zjarrit nuk i druhem dhe kurrė s'dua tė shuhem, po tė digjem me dėshirė, sa tė munt t'u ndrinj mė mirė. Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė, tė mos mbeti n'errėsirė. Jakėni rreth meje rrini, flisni, qeshni, hani, pini, unė duke pėrvėluar, njerėzit i kam ndrituar. Kam qėnė mik me njerinė, andaj i di e mė dinė.

Tetė vjet pas Jush u hartua alfabeti i gjuhės tonė, katėr vjet mė pas, Shqipėria u bė e mėvetėsishme, por Turqia dhe shtetet evropiane nuk e panė me sy tė mirė dhe na ndan tokėn tonė nė Greqi, Serbi dhe Mal tė Zi dhe mė pak se gjysma u pavarėsua.

Nuk ka mė luftėtar dhe poet shqiptar?!

Ēdo komb ka tradhtar, siē e pėrshkruani edhe Ju te Historia e Skėnderbeut, Hamzanė. Mirėpo, edhe pas shpalljes sė Shqipėrisė sė mėvehtsishme e tė mos varme, kanė dal tradhtar tė shumtė?

Buk' e mėmėdheut zėntė Tradhėtorėt e pabesė! Ata turpinė fitojnė, O, popo ē'turp kanė marrė! Janė bėrė tradhėtorė Dhe s'janė mė shqipėtarė, Se nga kombi hoqnė dorė. Me tė huajnė u bėnė, Me armikn' e Shqipėrisė, S'duanė gjuhėnė tėnė Armikėt' e Perėndisė!

Sot ende nuk jemi tė gjithė bashkė, jo vetėm si territor, por edhe nė mendime, prandaj?

Me qėnė gjall shqipėtari, Ē'kėrkon greku dhe bullgari? Dhe Mal'i Zi e Sėrbia Ē'kėrkojnė nga Shqipėria!

Edhe nė kohėn Tuaj kishte armiq dhe ju paralajmėronit?

Shokė, kemi ne mest tėnė Shum' armik' e trathėtorė! Popo! mos u qoftė thėnė! Veē qė s'kanė gjė nė dorė.

Armiqtė e sotėm kanė nė dorė mė shumė se sa dikur, pra kemi ndryshim raportesh nėpėr kohė, sa at bukuri qė Ju pėrshkruanit e dogjėn nėntėdhjetė e shtatė vjet pas Jush, qė mos tė na ndodh mė, si do tė na kėshillonit?

Shqipėri, o jetėgjatė, ty tė kemi mėmė e atė dhe pėr ty do tė luftojmė gjersa tė tė trashėgojmė.

Pse me aq afsh i kėndove Shqipėrisė?

Ti Shqipėri, mė ep nderė, mė ep emrin shqipėtar, Zėmrėn ti ma gatove plot me dėshirė dhe me zjarr.

Prishtinė, 24. 01. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 108 vizitorë
Lexuar: 3,625 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Intervistė me veprimtarin, shkrimtarin e publ...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:33
(kjo intervistė ka qenė e botuar edhe tek Radiokosovaelire me ndryshime tė vogla) Mehmet Bislimi u lind mė 24 mars 1958, nė fshatin Prekaz tė Epėrm tė D...
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi