Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
Publikuar më 29 qershor, 2014 nė orėn 00:21 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri legjendar i kombėtares zvicerane Ottmar Hitzfeld. Kjo shprehje nė momentet nėpėr tė cilat po kalojmė ne si komb, kam frikė se edhe pėr shumė kohė, nuk do tė mbetet moto, vetėm e njė trajneri me famė botėrore tė futbollit.

Megjithatė, ne le ti kthehemi rastit tė trajnerit gjerman, tė cilin pas vendimit pėr largim nga Bajerni dhe kalimin e tij nė shtetin e vogėl fqinj, Ueli Hoeness njėri nga bosėt e kėtij klubi tė mirėnjohur gjerman, do ta pyeste i ēuditur dhe me dozė jo vetėm nėnēmuese por paksa edhe tė tepruar mosbesimi,; Ēfarė bėnė? Vėrtetė shkon nė Zvicėr?! Mos tė lutem, nė atė vend tė vogėl, nuk do tė arrish sukses tė madh as nuk mund tė bėhesh kurrė kampion botėror...

Sidoqoftė, nė njė intervistė pėr TV-Eurosport nga fundi i vitit tė kaluar, trajneri i tanishėm i Ekipit Helvetik, pas sukseseve me kombėtaren zvicerane, do tė deklaronte; besoj se tanimė ia kam arritur synimit tim.
Dhe vėrtetė, qysh nga ardhja e tij nė Zvicėr e cila vetėm pak kohė mė parė kishte njė ekip gati tė panjohur dhe qė nuk gėzonte ndonjė reputacion tė veēantė nė arenėn ndėrkombėtare tė futbollit,nė kėtė vend ndryshoi ēdo gjė pėr tė mirė, sa i takon kėtij sporti.
Pėr ngritjen e klubit- helvetik, nė lartėsinė ku sot qėndron, strategu dhe profesionisti i mirėnjohur gjerman e ndėrkombėtar i futbollit Ottmar Hitzfeld, u mbėshtet pikėrisht tek futbollistėt premtues dhe cilėsor shqiptar tė cilėt edhe pėrbėnin numrin mė tė madh tė lojtarėve aktiv.

Ishin 5-6 emrat mė tė dalluar tė futbollit zviceran, tė gjithė tė rinj e tė shėndetshėm dhe mjaft kualitativ, duke filluar nga Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Adnan Mehmeti, Blerim Xhemajli e tė tjerė, me tė cilėt ky trajner edhe njė herė u tregua i pagabuar, duke ngjitur Zvicrėn kėsaj radhe nė pozita tė cilat kjo kombėtare nuk i pati asnjėherė nė tė kaluarėn,dėshmoi se me mbėshtetjen nė djelmoshat shqiptar, ai bėri pėrzgjedhjen mė tė mirė tė tij.
Sportistėt e lartpėrmendur emblematik,jo vetėm se ishin shpresa kryesore dhe vendimtare pėr mbarėvajtjen e ekipit, por ē`ėshtė e vėrteta, ata u kthyen edhe nė faktor determinues, si pėr kualifikimin nė kampionatin botėror 2014, ashtu edhe pėr lojėrat befasuese dhe arritjet sublime tė Ekipit Zviceran, nė kampionatin botėror qė po mbahen kėto ditė nė Brazil.

Pėr sukseset e tij, nė Gjermani dhe Zvicėr, kudo qė ai punoi,Ottmar Hitzfeld, shpesh herė nė vend tė Ottmar, do tė thirrej me epitetin nderues "Gott"-mar, qė pėrkthyer nė shqip- (Gott-Zot), i bie tė cilėsohet si "Zot" i futbollit, nėn udhėheqjen e tė cilit Zvicra para disa ditėsh mundi hiq mė pak se njėrin nga ekipet mė tė mira tė 16-shit, tė parė favorit pėr kėtė kampionat, si Hondurasin me njė rezultat tejet atraktiv 3=0, tė cilin do ta kishin lakmi shumė vende me pėrvojė edhe mė tė madhe dhe renome mė tė gjatė e tė kamotshme ndėrkombėtare nė futboll.
Madje, gjėja mė e kėndshme nga e gjithė kjo histori pėr ne shqiptarėt kudo, ėshtė fakti se realizues sublim i tė tri shėnimeve ishte futbollisti mė i dalluar dhe njėri nga golashėnuesit tanimė mė tė njohur ndėrkombėtar, bashkėkombėsi ynė i ndritshėm- i famshmi Xherdan Shaqiri.
Pra, ai ishte hero i kėtij takimi kualifikues tė kampionatit botėrorė dhe pa mė tė voglėn mėdyshje ylli mė rrezatues i cili gjatė krejt ndeshjes shkėlqeu fort e gjithanshėm pėr tė gjithė.
Xherdani, qė nė minutėn e 6-t, shėnoi golin e parė dhe mė tė mirin, jo vetėm nė kėtė ndeshje, gol qė njė specialist i futbollit zviceran e cilėsoi si tė veēantė, tė cilėt deri atė ditė kishte menduar se mund ti realizonte vetėm Leonel Messi, por nga sonte edhe ne kemi Messin tonė, deklaroi ai me kėnaqėsi.

Shaqiri,pas minutės sė 30-t, dha golin e dytė, duke ngritur rezultatin nė 2=0, me tė cilin pėrfundoi edhe pjesa e parė.

Madje golashėnuesi i artė shqiptar i doli shumėfish hakut edhe lojtarit me origjinė kroate, tė lindur nė Lachen, Kantoni i Schwyz-it, tė Zvicrės, Josip Dėrmiē, pėrndryshe lojtar i FC-Nyrnberg tė Gjermanisė, dhe pjesėtar i kombėtares Zvicerane tė futbollit, duke i krijuar disa shanse, pėr shėrbimet qė i bėri Xherdanit, por me gjithė mundėsit e mira qė pati, pėrpjekjet e tija u treguan tė pa mjaftueshme pėr shėnim.

Ndaj, sikur nuk mbeti rrugėdalje tjetėr, veēse fenomeni shqiptar Xherdan Shaqiri, tė mblidhte edhe njė herė tė gjitha forcat dhe nė minutėn e 71-t, tė realizonte edhe hat-trikun e parė shqiptar tė shėnuar ndonjėherė, dhe tė dytin nė kėtė Kampionat Botėror, (pas Myllerit tė Gjermanisė) pėr ēka duhet tė ndihemi krenar tė gjithė shqiptarėt kudo, duke ngritur rezultatin nė 3= 0, me tė cilin edhe do tė pėrfundonte ky takim i suksesshėm me Hondurasin.

Por, t'i kthehemi pak edhe biografisė sė kėtij trajneri kaq tė suksesshėm. Kush ėshtė nė tė vėrtetė Ottmar Hitzfeld?. Kryesuesi shumėvjeēar i Ekipit Helvetik, i cili nga vera e vitit 2008 e kėtej udhėheqė me sukses kombėtaren zvicerane dhe njihet si trajneri i dytė mė i suksesshėm i tė gjitha kohėve nė ligėn federale gjermane pas Josep Gardiolės, nga pikėt e arritura nė ēdo lojė!...

Ottmar Hitzfeld u lind mė 12 Janar tė vitit 1949 nė vendin e quajtur Lörach tė Badenit nė Gjermani. Ai,fillimisht do tė njihej si matematicient i shkolluar dhe mėsues efektiv sporti, por qė pėr kohė tė shkurtėr, do tė kthehej nė njėrin nga trajnerėt mė tė suksesshėm gjerman dhe ndėrkombėtar tė futbollit.
Pėr kualitete e treguara, jo rrallė emri i tij nga Ottmar do tė shndėrrohej nė “Gott”-mar, qė pėrkthyer nė shqip, (“Gott”- Zot), siē u cek mė lart-nėnkupton cilėsimin e tij si Zot tė futbollit.

Hotzfeld ishte udhėheqės i klubeve futbollistike; Grasshopper tė Cyrihut, Borusisė sė Dortmundit dhe Bajernit tė Mynihut, kohė gjatė sė cilės realizoi 18 tituj tė lartė dhe dėshmua si trajneri mė i suksesshėm gjerman e ndėrkombėtar i futbollit, pėr ēka edhe do tė zgjidhej dy herė si trajneri mė i mirė i vitit.

Ai ėshtė edhe njėri nga pesė trajnerėt qė me dy klube tė ndryshme do tė fitonte kupat Evropiane tė UEFA-s, nė ligėn e Kampionėve.

Falė kėtij profesionisti shembullor dhe kualitetit qė treguan lojtarėt shqiptarė, Otto Hitzfeld si asnjė ekspert tjetėr mė parė, djelmoshat e emigrantėve tanė, i ndihmoi tė shndėrrohen nė Yje, kurse ata me lojėn sublime i dolėn hakut trajnerit tė tyre dashamirės, duke mbajt me energji tė pashtershme kurdoherė tė ndezura dritat jeshile pėr kualifikimin me sukses tė shtetit zviceran nė kampionatin botėror, ndaj sot pėr kombėtaren helvetike luajnė hiē mė pakė se 5 djelmosha tė dalluar nga Kosova dhe Ilirida, tė cilėt pėrbėjnė mėse gjysmėn e gjithė ekipit tė angazhuar nė kėtė kampionat botėror.

Nė anėn tjetėr, nuk ėshtė aspak pėr tu ēuditur se nuk qe vendimtar numri prej rreth 200 mijė bashkėkombėsish tanė qė pėr kaq kohė dhe vite jetojnė kėtu, por ishte heroizmi - sportivė i kėtyre djelmoshave tė dalluar, ai qė rriti respektin dhe ngriti nė piedestal reputacionin jo vetėm tė tyre si lojtarė nė ekipin e kėtij shteti, por tė njė populli tė tėrė, me ē`rast gazeta prestigjioze zvicerane "Die Weltwoche" erdhi e stolisur me pamje tė flamurit tonė kombėtar dhe "regjistrojė" "Kosovėn" si kantonin e 27 tė Zvicrės, nga 26 sa i "kishte deri mė tani" ky shtet.

Bijtė tanė bėnė qė pas Francės e cila kryeson me 7, Zvicra tė zinte vendin e dytė nė grup me 6-t, pikėt e fituara, kur nga 6,-golat e shėnuara, 5 i realizuan lojtarėt shqiptar, njė Xhaka, njė Mehmeti dhe tre Xherdan Shaqiri.

Kėshtu qė, pas kualifikimit tė arritur me 5 golat e shqiptarėve, 3 nga tė cilat i realizoi Shaqiri vetėm nė ndeshjen kundėr Hondurasit, tė gjithė futbolldashėsit e Zvicrės, pėr kėtė Kampionat Botėror qė po mbahet nė Brazil , shpresat e tyre i kanė varur te ky luan i artė 22 vjeēar, dhe krenaria e kombit tonė nė futbollin zviceran e ndėrkombėtar, si dhe kolegėt e bashkėkombėsit e tij me prejardhje nga Kosova dhe Ilirida, si Granit Xhaka, Valon Behrami, Admir Mehmeti, Blerim Xhemajli etj., tė udhėhequr nga miku i madh i shqiptarėve, trajneri gjerman me famė botėrore, Ottmar Hitzfeld.

Pra edhe pse Zvicra nė tė tetėn e finales, mė 1 korrik tė kėtij viti, pėr kundėrshtar do ta ketė njė ekip tė klasit tė lartė dhe njė nga kombėtaret mė tė forta dhe mė me pėrvojė nė futbollin ndėrkombėtar, siē ėshtė Argjentina, Helvetikėt tė trimėruar nga suksesi me Hondurasin, shprehen se nuk kanė pse tė frikėsohen, derisa ata siē e thonė edhe vet, tanimė e kanė Leonel Messin e tyre, duke menduar nė Xherdan Shaqirin, tė cilin e krahasojnė me Naymarin e Brazilit dhe Messin e Argjentinės si dhe konsiderojnė- hero pėr momente tė mėdha!

Ndaj, si ēdo herė edhe me kėtė rast kaq sublim, ne dhe tė gjithė bashkėkombėsit kudo, urojmė nga zemra qė lojtarėt shqiptar tė luajnė sa mė mirė, tė japin gjithēka nga vetvetja pėr fitoren e radhės, tė arsyetojnė besimin e shprehur nga trajneri Hitzfeld, Zvicra dhe pjesėtarėt e popullit tė tyre kėtu dhe kudo nė botė, tė kurorėzojnė me sukses mundin e dhėnė dhe tė bėhen shembulli mė i mirė i mundshėm i tė gjitha gjeneratave, i atyre qė presin dhe u dėshirojnė avancime tė mėtejshme kėtyre heronjve, duke na nxjerrė tė gjithėve faqebardhė dhe bėrė tė ndihemi pėr jetė krenar me djelmoshat tanė, Emblemėn e sportistėve heronj.

Gani Qarri

Cyrih, 28 qershor 2014
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 3 vizitorë
Lexuar: 1,683 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi