Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KATUNDARI DHE GOMARI
Publikuar më 16 nėntor, 2014 nė orėn 20:53 ( ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ishte praku i dimrit, rrezet e para tė diellit ranė mbi katundin Gurrė. Ky katund ndodhej nja tri orė larg qutetit Therranjet. Por nė qafėn e grykės malore mbi katundin Gurrė ndodhej nja njė orė larg katundi Grykas.
Eh, mu nė katundin Gurrė, nė mes banorėsh tė tjerė, jetonte Gurashi me gruan e tij Lumtėn dhe pesė djem.

Gurashi edhe pse njė bujk e bari i zellshėm, me atė cope tokė qė kishte s’mund ta siguronte bukėn pėr tanė vitin. Pėr kėtė nxori nga ahuri gomarin dhe mbi shpinė i ngarkoi samarin se duhet tė shkonte nė qytet nė pazar pėr te blerė drithin.
Pa e bėrė tė gjatė vuri nė tarrēuk dy kokrra vezė tė ziera, njė cope djathė, njė spec djegės, njė cope bukė misri, dhe ca kripė. Kėshtu hipur mbi gomar u nis pėr nė Therranjet.
Ndėrsa ecte pėrmes pazarit tė drithrave, nxori shaminė prej mėndafshi dhe fryu hundėt pa vėshtruar rretheqark. Befas u dėgjua zėri i mprehtė i imamit tė xhamis qė po thėrriste drekėn majė minarės. Gurashi shqiptoi fjalėn “O, Zot”, e shpejtoi kėmbėt pėr ta blerė drithin.
I lehtėsuar qė bleu drithin, e ngarkio mbi shpinėn e gomarit, mori rrugėn drejtė shtėpisė, rrugės pasi kish lėnė qytetin bie njė shi i rrėmbyer e kokėrmadh i fundit tė vjeshtės, por pushoi shpejt. Mė tė ndjerė se kalio rrėbeshi, natyra nis tė zgjohet, zogjtė dualėn nga foletė e ja nisėn cicėrrimave. Gurashi mbushi gjoksin me ajėr tė freskėt e ashtu paksa tė lodhur ai dhe gomari vazhduan tė ecin grykės sė maleve, qė retė e zeza po pėrhapėshin pėrmbi katundet Gurrė e Grykas, i dukej se ngadale po ecte gomari, e ai kishte frikė se mos po fillon te bie bore e do ta zinte nata rrugės. Befas i ra nė mend speci djegės, nxori nga tarrēuku e ja djegu me spec prapanicėn gomarit. Gomari e shpejtoi hapat, ecte me tė katrat, por Gurashi filloi tė lodhej e nuk po mund ta nxinte gomarin, atėherė djegu me spec edhe prapanicėn e vetė, kėshtu shpejtoi ai hapin dhe arriti tė ecte prapa gomarit.
Ai e mori me mend se gruaja e tij Lumta po e priste nė oborr tė shtėpisė kthimin e tij nga qyteti. Mė tė vėrtet si ju afrua oborrit Lumta i doli pėrpara me ecjen e saj prej malėsoreje:
- E, more Gurash? – Ē’i ke bėrė gomarit e vetes ashtu, qė nuk po zini vend?!
- Hiē, mos mė pyet Lumta!
- Mirė moj grua, - i pėshpėriti Gurashi. – Tashti e di vetė se ēfarė dua unė. Shkarkoje drithin nga gomari, se unė po vazhdoj tė ecėn pėr nė katundin Grykas.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 425 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dallgė poetike
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:23
(Duke lexuar vėllimin “Thashė, tė bėhem edhe unė poet!” tė shkrimtarit Viron Kona). Kėto ditė lexuesit dhe kritika u njohėn me vėllimin poetik “Thashė,...
MOTI I VOCĖRR I CEN DESKUT
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:48
Nė shenjė rrespekti pėr herojntė tė cilėt shtrinė dorėn e pajtimit nė vitin 1990, reagoj ndaj librit Pajtimet nė Motin e Madh. Cen Desku pasi k...
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 05 dhjetor 2017 - 19:40
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Orė letrare festive me rastin e Ditės sė Flam...
E dielė, 03 dhjetor 2017 - 22:51
Njė kurorėzim afirmativ i konkursit letrar mbėshtetur nga Ministria e Diasporės. Nė prozė, tregimi “I huaj” me autor Hazir Mehmetin, ēmimi i parė. Nė ...
Nėnė Shqipėri
E merkurė, 29 nėntor 2017 - 06:32
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi