Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Keni rėnė ndesh me politikėn e Presidentit Ruzvellt
Publikuar më 19 nėntor, 2014 nė orėn 01:08 ( ) Afrim Morina | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Letėr publike pėr Ambasadori amerikan nė Shqipėri, Arvizu

Esadistėt e zogollėt, si humbės tė shekullit tė kaluar, kur Shqipėria ishte nė dilemat hamletiane “tė jesh apo tė mos jesh”, u mishėruan me pushtuesin dhe i shpallėn luftė tė gjithė atyre qė ishin bėrė parzmore e Atdheut e kombit, ndėrsa viteve tė nėntėdhjeta ngritėn kokėn kėlyshėt e tyre, pėr tė mohuar historinė kombėtare dhe gjithė bėrėsit e asaj historie tė pėrgjakur, e pėr tė dal si mbrojtės tė Atdheut e kombit, veprime qė patėn peshė derisa u kuptua loja politike qė vinte nga misionarėt e shlyerjes sė historisė kombėtare.

Raritetet e asaj politike shihen edhe sot, por dal nga dal janė duke kaluar nė muze tė turpit, sepse kėndellja e mendjes kombėtare ėshtė duke u vėrejt dukshėm dhe kėtė mė sė miri kemi mundur ta shohim nė manifestimet e ēlirimit tė qyteteve nga nazizmi gjerman dhe bashkėveprimtarėt e tyre.
Mirėpo, z. Arvizu, Ambasador i Shteteve tė Bashkuara Amerikane, nuk ke misionin pėr ta pėrdhosur dhe pėrēmuar luftėn e shenjtė tė Ushtrisė Nacional Ēlirimtare tė Shqipėrisė, nė krye me komandantin Enver Hoxha. Pėr kėtė as qė je i thirrur shkencėrisht, se ndoshta dikujt do t’ia kishe mbushur mendjen.
Besoj se nė ndarjen e tė “vėrtetės” historike me “bijtė bastard tė etėrve dinak”, siē do tė shprehej Migjeni, po tė kishte qenė nė pushtet Ruzvellti, jo vetėm se do tė tėrhiqte nga misionari, por edhe do tė pėrgjigjeshe pėr njė mendim tė tillė. Keni vrarė mendjen, se ditėn kur u ēlirua Tirana, qė me dinjitet u munduan ta kremtonin ish ushtarėt e asaj ushtrie tė lavdishme dhe gjithė atdhetarėt qė e dinė peshėn e ēlirimit tė kryeqytetit, Ju i pėrēmuat e i keni fyer pa kurrfarė ndjenje, nė njė pjesė tė botės bėhej pėrgatitja pėr frontin e Normandisė, front i cili edhe e mposhti nazizmin.
Pra, nėse Ruzvellt ka qenė njė nga arkitektėt e atij fronte, nė kohėn kur Enver Hoxha hynė fitimtar nė Tiranė, kur mundoheni tė pėrdhosni kėtė figurė madhėshtore shqiptare, kjo nėnkupton, se pėrdhosni edhe figurėn e Ruzvelltit dhe bashkėmendimtarėve tė Tij, bashkėvepruesve tė Tij, gjeneralėve tė Tij dhe gjithė atyre dėshmorėve qė ranė nė mbrojtje tė vlerave qytetare, qė i kishte nėpėrkėmbur fashizmi. Enver Hoxha i takonte atij tabori, edhe pse Greqia fashiste, gjatė vitit 1945 – 1946, u mundua ta vė nė tabor tė fashizmit e nazizmit Luftėn Nacional Ēlirimtare tė Shqipėrisė, madje edhe nė konferencėn e Parisit, por Enver Hoxha me argumente tė forta, tė cilat i kishte edhe shėrbimi sekret i SHBA-ve, morri edhe mbėshtetjen e Pushtetit tė Juaj dhe ju sot, nė cilėsinė e Ambasadorit mundoheni ta vėnė nė bankėn e tė akuzuarve edhe atė kohė pas ruzveltjane.
Vėnie gishtin nė kokė, mendohu mirė, dhe kėrkoi falje pėr sė vdekuri Enver Hoxhės dhe gjithė dėshmorėve tė kombit shqiptar tė asaj kohe, tė cilėt ranė nė altarin e lirisė, qė ishin edhe gur themeltar tė Shqipėrisė, e jo tė pranoni me dėshirė qė tė Ju lidheni pėr drurin e turpit, tė cilin e ka mbjell Esati e Zogu, sepse ai dru turpin, nė historinė kombėtare shqiptare, mund tė jep fruta tė pėrkohshme, sa nuk arrin as ti rrit, e lė mė t’i pjek, sa herė qė arvizut shkojnė dhe e ujitin.

Nuk jeni i vetmi Ju, nė cilėsinė e Ambasadorit, e burrėshtetasit qė mundoheni ta shlyeni nga kujtesa e bashkatdhetarėve tė mi, bėmat e asaj ushtrie tė lavdishme dhe tė Komandantit Enver Hoxha, por kjo ėshtė e pa mundur, sepse, nėse Ju mund tė shkatėrroni arshivat tona, ndonėse ėshtė bėrė pėrpjekje edhe nga Evropianėt, nuk mund tė shkatėrroni arshivat e Juaja, tė anglezėve, francezėve, ruse, gjermanėve, etj. sepse nė to gjendet e gjithė pesha e shqiptarėve qė kishin nė atė luftė, e gjithė pesha e udhėheqjes ushtarake shqiptare tė kohės nė atė luftė, e gjithė pesha e Komandantit Enver Hoxha nė atė luftė, pėr njė orientim tė drejtė tė luftės, pėr njė mbėshtetje tė jashtėzakonshme nga qytetarėt, duke hedhur nė plehun e historisė gjithė tradhtarėt, kuislingėt, mercenarėt e bashibozuk tjerė, qė me njė fjali u mundova t’i rehabiliton, t’i nxjerr nga humbėtirat historike, qė i dėrguan bėmat e tyre.
Duhet t’i vėni gishti nė kokės dhe tė merreni me tė sotmen, jo me tė kaluarėn tonė tė lavdishme, se misioni i Ambasadorit ėshtė pėr tė ruajtur vlerat historike tė vendit ku kryen detyrėn, tė krijon marrėdhėnie tė shėndosha nė tė gjitha fushat e jetės, ku shihet interesi i pėrbashkėt, edhe pse shumė ambasador i tejkalojnė kompetenca misionare, pėr qėllime tė veta personale, e, ndoshta edhe tė shtetit qė pėrfaqėson.
Nuk duhet tė rreshtoheni nė taborin e humbėsit, tė nazizmit gjerman, duke u munduar tė plotėsoni apetitet e kolonės sė pestė, e cila sot yshtet nga Ju, por nesėr zgjedh njė partner tjetėr, se ata janė pa kurrizor dhe vrapojnė pas atyre qė u zgjasin tramakun. Nėse Ju ia keni zgjatur tramakun dikur Sali Berishės, pėr tė pėrfaqėsuar kėtė kolonė tė pestė, Ai do tė vrapojė pas tjetrit, nėse i ofrohet njė tramak mė i madh, se kėtė mė Ju nuk e bėni, ngase Ai nuk arriti ta kryej misionin e vet, qė e kishte marr dikur dhe nga ky mllef i dėshtimit, Ju dolėt kundėr LNĒSH dhe komandantit Enver Hoxha, nė vend se tė kėrkon llogarinė e investimit te Berisha dhe berishianėt.
Ambasador, lejoni qė shqiptarėt ta gdhendin vet historinė, se pėr tė mposhtur njė luftė ēfarė ėshtė bėrė, nuk keni mandatin e misionarit, nuk kemi mandatin e shkencėtarit, nuk kemi mandatin e bartėsve tė luftės sė bashkėkombėsve Tu, nė kohėn kur Enver Hoxha i printe njė ushtrie tė lavdishme, qė la emėr tė pa shlyer nė historinė kombėtare shqiptare dhe nė ate tė Luftės sė Dytė Botrore. Mos u njėso me politikėn serbe, e cila njė ditė mė parė, bėri homazhe te varri i Esat Pashė Toptanit, e Ju ta vajtoni pėr sė gjalli Berishėn, qė u mundua tė ndjek politikėn e Tij, kur i dhuroi Greqisė bregdetin shqiptar.
Ambasador z. Arvizu, edhe njė herė po Ju drejtohem, qė tė kėrkoni falje publike pėr fyerjet qė i bėtė luftės ēlirimtare, luftėtarėve ēlirimtar, Komandantit tė tyre Enver Hoxhės dhe dėshmorėve (28.000) tė kombit shqiptar, e familjeve tė tyre. Juve nuk do tu kushtonte asgjė, sepse do rreshtoheni krahas Ruzvelltit, gjeneralėve amerikan dhe dėshmorėve, tė paktėn, aty qė u vranė nė frontin e Normandisė, nė kohėn kur Shqipėria festonte lirinė.

Prishtinė, 18.11.2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 51 vizitorë
Lexuar: 781 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi