Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SIKUR TĖ ISHA PĖRBALLĖ ME Z, HARADINAJ DO TĖ DERTOHESHA KĖSHTU ME TĖ!
Publikuar më 23 nėntor, 2014 nė orėn 18:31 ( ) Fadil Shyti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Z, Kryetar i AA-sė, Haradinaj!
Druaj fort, qė jeni vonuar qė t“i mundni tė kėqijat:
"E liga dhe e keqja", -si thua ty me tė drejtė!...
-Mendoj se, kur bashkohen, zor se ia prishin rehatinė e "terezinė, njėra tjetrės; nėse nuk del dikush edhe mė e fortė se ato kur tė dyja bashkohen!!!

Jeni vonuar si mos mė keq Ty, Jakupi dhe Limaj edhe pėr faktin qė, kur Albini me VV bėnte thirrje qė prej vitit 2011 pėr njė koalicion tė opozitės,- ju baco jeni treguar jo sa duhet bashkėpunues, por goxha sqimatarė madje; .nė mos tė themi mohues; me gojė keni aprovuar njėfarė bashkimi hibrid, por kėtė unitet nuk keni dashur pėr ta nėnshkruar me kohė, pastaj, pėrpjekjet e ndryshme..., mė vonė pėr unitet u bėnė, -por siē po shihet vajtėn "pėr dhjam qeni", pas njė kohe kaq tė gjatė, nga tradhtia e atij tė ashtuquajturit, "Putini", Isės shqipfolės qė veē sherrin atij dhe partisė sė tij gjithė ia pa dhe po ia sheh vendi!!!

-Kėsaj thirrjeje tė arsyeshme dhe tė domosdoshme pėr shpėtimin e vendit, natyrisht, iu kam bashkuar edhe unė, si njėri nga veprimtarėt e hershėm tė VV !
-Nė bisedat e mia me shokėt tanė qė janė nė kryesitė dhe anėtarė nė radhėt e partive tuaja, po herė-herė edhe nė shkrimet e mia.
-Mirėpo, sipas vlerėsimeve tė tyre (emrat nuk po i ceku pėr hir tė etikės);
pra, sipas tyre kjo ishte shumė e zorshme...; tash, atyre shokėve tė devotshėm, por jo sa duhet largpamės, ua shtroj pyetjet:

-A mė e zorshme ishte dje tė bashkoheshit ju, apo kur po e shihni se u bashkuan PDK-LDK?

-A mė e zorshme ishte tė bashkoheshit me mė tė mirėt tė rinj e tė reja shqiptarė/e, -pra me VV, apo tė munden tash,-mė tė kėqijtė, -pra tė liqtė dhe tė kėqijtė?!

-A mė zor ishte dhe ėshtė tė shihet gjendja jonė nė prapakthime ekonomike, politike, sociale, kulturore, shkencore e tė tjera, sesa tė marshonit e tė marshojmė pėrpara tė bashkuar duke e mundur reaksionin mė tė egėr qė e ka parė Kosova pas luftės, nė ballė tė saj, pa sovranitet, pa ekonomi tė zhvilluar, pa ardhmėri tė pėrparuar, pa siguri tė garantuar, - e tė tjera e tė tjera...?!!!

-A nuk kishte shumė tė drejtė Albini me VV, kur edhe aleancėn "Bllokun", me Isė Mustafėn e LDK-sė, e quante "bashkim prej zorit"?!

I nderuar atdhetar, Ramush!
-Ke pėrballuar shumė sakrifica mė tė mėdha, tejet tė mėdha gjatė luftės, siē thotė populli ynė familja juaj emblematike, "Ka pirė gjak me lugė"!!!

Ty, gjithashtu, reaksioni i brendshėm, nė bashkėpunim me reaksionin e jashtėm, tė kanė vėnė bllokada qė, po tė mateshin me ato bllokadat e serbėve rrugėve tė Mitrovicės e tė Kosovės, do tė dukeshin lojėra kalamajsh; por Ty si Vigan i ke tejkaluar, i ke thyer, je rrėzuar, pėrkohėsisht ke rėnė nė gjunjė, por je ngritur i fuqishėm, ke ecur pėrpara furishėm.

-Duke e njohur qėndresėn tėnde biblike- do tė thosha; UNĖ, dyshoj se, Ty "Dikushėt" nga brenda apo nga ata kėshilltarėt "e mėdhenj" tė jashtėm pėr qėllime tė mbrapshta , tė kundėrta me objektivat tuaja dhe tė AAK-sė, po t“ua pėshtjellon punėt, kėtė dyshim e kam tė bazuar nė fakte si mė poshtė:
-Pėshtjellimet e para tė lėmshit nė AAK, unė i kam vėrejtur qė, kur disa nga partitė pėrparimtare aleanciste tė krijuara menjėherė pas luftės si LPK-ja, UNIKOMB-i, e tė tjera simotra u larguan nga AAK, dhe si pėr pasojė AAK,-ja mbeti aleancė...,-vetėm sipas emrit tė saj.
...Mė vonė, krejt pakuptimshėm hyre nė bashkėqeverisje me titistėt e Ibrahim Rugovės, ndėrsa ai "rahmetlia" ndihej tepėr komod, kur ty tė hoqėn qafe ndėrkombėtarėt, pėr nė Hagė!
-Po i rikthehem mundėsisė sė re pėr aleancė me VV dhe Nismėn:
-A nuk tė paska shkuar mendja ndonjėherė baco qė, ky fillim ishte mjaft i mbarė, por atėbotė mori tatėpjetėn...,-prandaj kur tė erdhi mundėsia mjaft e favorshme pėr njė aleancė tė re me Albinin, Limajn, Jakupin; -kėtė do tė duhej ta bėje pa u vonuar dhe pa hezitim?!
-Pse, pse mor burrė nuk e more me qetėsi e maturi kėtė ndryshim shumė pozitiv pėr Ty dhe AAK-n?!
-Por, mbi tė gjitha pėr Kosovėn dhe kombin shqiptar.

-A nuk tė paska shkuar kurrė ndėrmend qė, "Dikushėt", me tė kaluar titiste aty brenda kalasė, po ua bėnte dhe po ua bėn edhe sot e sot hendeqet, tamam si ato tė llogoreve tė luftės nė frontet e Dukagjinit Heroik?!

-A nuk tė ka shkuar mendja qė edhe politika e diplomacia kanė llogore, aspak mė tė cekėta se ato qė i ceka mė lart?!
Mendoj, qė ka edhe shumė bile, -madje, nuk e besoj qė as ju nuk e dini kėtė!!!

-E mbrama qoftė me hair!-siē thotė ky popull, i shkreti edhe pse po na dhimbset goxha fort, ēfarė e ka gjet dhe do ta gjen tash e tutje; mos tė harrojmė qė, mbi tė gjitha, ėshtė ky popull "i zgjuar", i mashtruar dhe fort i shantazhuar varfėria; duke u shfrytėzuar si "mish pėr topa", nga klikat e partive politike mafioze nė pushtet dhe qė po synojnė me ēdo kush tė sundojnė me kėtė pushtet pa sovranitet tė shtetit tė Kosovės; pra, edhe populli e ka pjesėrisht fajin qė, po i voton "putinėt dhe hutinėt"...;-pra, qė pushtetin po ua japin si hutėrve tė majmur nė zgavrat, e "maleve plot derra", nė klanet e rajonale tė Kosovės sė varfėr.

Vallė, deri kur do tė kthjellohet, e vetė-sundohet populli ynė, deri kur???!!!
Me nderime atdhetare!

22. Nėntor. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 660 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi