Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Fadil Shyti: Poezi
Publikuar më 26 nėntor, 2014 nė orėn 00:08 ( ) Fadil Shyti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.NJĖZETĖETETĖMIJĖ!
(Njėzetetetėmijė dėshmorė e mbrojtėn Atdheun,
nė ēdo cep arbėror)


Njėzetetetėmijė, Zambakė e Trėndafile ishin,
Njėzetė e tetėmijė, madhėshti mbetėn nė histori,
Brezintė, me ideale proletare, ēlirimtare,
Sot e mot,-shekujve qė do vinė,
Do t“i ruajnė nė zemra, do t“i duan-PĖRJETĖSISHT,
Aq sa, -e ruajnė e duam Nėnė Shqipėrinė!...
Zambakė Trėndafiltė e Shqipėrisė.
Ranė heroikisht, pėr ty Atmėmėdhe!
Breznitė i frymėzuan, e do t“i frymėzojnė,
Ashtu, siē na frymėzuan,- tė luftojmė ne!
Me kushtrimin e PKSH-,me zėrin burimor-burrėror,
Tė Komandantit, gjeniut Enver Hoxhės,
U ngrit e tėra, Shqipėria Partizane,
Tė godas tradhtinė, armiqtė okupatorė!
Ashtu, si nė ato vite, kundėr fashizmit,
U ngrit, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės,
Nė luftė kundėr tradhtarėve e armiqve,
Pjella tė pista gjakatare, tė serbo-titizmit!
Kėshtu, kjo histori Jona Epike,
Do tė ngritet si Vullkane, ndėr vite,
Derisa, kėmbė tradhtari, as armiku,
Nuk do tė guxojė t“i errėsojė mėngjeset,
E, Liridones Ribashkime Shqiptare,
Tė pengojė, ardhjen e kėsaj dite tė madhe!
Fitoret tona, nuk shkruajnė lutje mjerane,.
Ato, nuk teshtijnė, pas orekseve-pacifiste,
Fitoret tona, janė tė ngjyera me gjak partizanėsh,
Fitoret tona tė kuqe proletare, SHKĖLQEJNĖ,
Mbi hiena tiranėsh,-i mposhtin idetė vrastare,
Tė botės fashiste-imperialiste,
Qė njerėzimit i sollėn dhe po i sjellin...,
Tragjeditė e mėdha planetare!....

17 Nėntor. 2014

...ĖSHTĖ E PAMUNDUR!
(T“I MOHONI VEPRAT ATDHETARE,
-REVOLUCIONARE TĖ ENVER HOXHĖS)


Ay, pėr gjysmė shekulli,
Nė ballė tė kombit,

E, nė ballė tė Partisė,
E bėri tė pamposhtur,

E mbuloi me krenari,
Emrin e bukur,

Emrin e shenjtė,
Tė Nėnė Shqipėrisė!

-Shqipėrinė , sfilitėse,
Shqipėrinė,-kryengritėse,

E bėri sovrane,
Nė rruzullin e botės!

-E bėnė tė lirė,
E, tė pėrparuar,

Pena dhe Pushka
E gjeniut, Enver Hoxhės!

Ėshtė e pamundur,
Tė mohohet toka,

Ėshtė e pamundur,
Tė mohohet qielli,

Ėshtė e pamundur,
Tė mohohet,-det Joni,

Ėshtė e pamundur,
Tė mohohet, Yni,-Enver Dielli!

15 Nėntor. 2014

DUAM VETĖM FLAMURIN KUQEZI!

Kot, e dogjėn, e shqyen, e luftuan,
Flamurin tonė kombėtar,
Bajlozė tė zinj, xhelatė,-monarkė e krajli,
Perandorė,-me mercenarė mizorė..,
Nga Azia, Ballkani, Evropa, Rusia,
Pasi menduam se, na erdhi liria!...
-Na, shpėrblyen, me pėrēarje...,
Me njė "Leckė-Flamur"-laramani, -Ahti Sari,
Kot, u pėrpoqėn tė na ndajnė,-me dinakėri!
Nė kombe, "kosovarė e shqiptarė" !!!...
O, sa tmerr!...
O, sa turp!...
O, sa zi!...
Disa politikanė kopukė,-disa trutharė,
Kosova, nuk pranon tė tilla peshqeshe!
Kosova Jonė, e lindur me Qeleshe,
E rritur, -me Pushkė dhe Abetare,
Nuk pranon nė zemrėn e saj !
-"Flamuj" dhe ide, qė pjellin tradhtitė zuzare!
Kosova me Vise,-pėr zemėr dhe emėr,
Dashuron, pėrjetėson dhe rinon,
Vetėm me Flamurin Kuqezi!...
Kosovė Jona,-Shqipėri!
Vetėm me shqiponjėn krenare,
Nė zemrat atdhetare,
-Do tė qėndrojė, do tė gėzojė!...
Nė historinė tonė,-shqiptare,
E stolisur,-kurdoherė me lavdi!...

16. Tetor. 2014

MJERIM APO ASIMILIM?!

Sonte, nė lajme tė RTK-sė, spikerja thoshte njė marrėzi politike,
"Po ikin ilegalisht" !!!
-Ndėrsa, nė st.shiheshin disa autobusė, duke i shpėrngulė shqiptarėt nga Kosova!!!!!
Mjerė, shqiptaret dhe shqiptarėt,
Veē, po ju ndėrrohen krajlitė
Veē, po ju ndėrrohen faqezitė,
Tė pangopurit, -pashallarėt!...
Dikur populli, nga zori kėndonte,
Gjendjen e rėndė e pasqyronte:
"Shkoi njė Pashė, erdhi tjetri, Mė i zi i riu, se i vjetri!
Ndėrsa unė,-nga revolta,
Po ju shkruaj, nga kurbeti:
Mjerė, o popull ē“ tė gjeti, Borgjezia reaksionare,
Si mos mė keq,-tė hodhi nė hendeqe Dhe, pėr muresh tė mbėshteti!
Ndaj, nė puse t“pafundme, Pėrditė e mė poshtė, -po bie shteti!!!
Kėto janė frytet e premtimeve,
Me dy gishta, si dy bishta dhie,
Qė po i shijon, o i miri popull,
Nė kėtė soj, feudal-demokracie!
E kush o lumė populli,
Ty, do ta bėjė ēarin,
Vetė e kėrkove, -nė vitet 90-ta,
Vetė u mashtrove, -keq u pendove,
Qe besa, -shumė " ia ke parė hairin"!
Forca o popull, shporri mashtruesit,
Shporri bukėshkalėt e zi...,
Deri kur do vuash, kėshtu,
Moj e uruara, zemėrplasura,
E jona, Nėnė Shqipėri?!!!

24. Nėntor. 2014

PARA NISJES!

Para nisjes tek Ty, moj, Nėnė Shqipėri,
Njė ndjenjė shqetėsuese, mė trazon!
Me gėzime e hidhėrime, mė pėrshkon,
Herė mė freskon, herė mė bėn valė!...
Ndjenjat e nisjes, me gėzime, mallėngjime,
Ndjenjat,-shpresa tė kthimit,-me pikėllime,
Zor, me Ty..., -e, kurrsesi s“ mundem pa ty,
Jetėn, po e rrokullisi, -me ikje e kthime...
O sa tmerr! Disi, po gjalloj, me tragjikomedi...,
Me ditė numėruara, tė paharruara ,-kėto takime,
Me Ty! O, tė dua mė shumė se gjithēka nė botė!
Ty, qė je dashuria dhe vuajtja,- Ty, je Vetvetja Ime!...

24 Nėntor. 2014

DERISA!

Derisa, ne po heshtim,
Ata, po forcohen,
Derisa, ne po durojmė,
Ata, po na sundojnė,
Derisa, ne po pėrulemi,
Ata, po na turpėrojnė,
Derisa, ne po shpresojmė,
Ata, po pėrfitojnė...,
Vetėm zgjimi dhe bashkimi,
Janė forca dhe shpėtimi!...
Janė fitoret proletare,-pėr ne,
Tė eliminojmė;-shtypės dhe gjakpirės,
Kudo qofshin mbi dhe!

17 Nėntor. 2014

TĖ SĖMURĖT E BOTĖS!

Janė tė sėmurėt e botės janė,
Mosmirėnjohėsit, dhe mosmirėnjohėset,
E njerėzve humanistė, qė krahėt ua dhanė,
Janė tė sėmurėt e botės:
Tė pabesėt, e tė pabesat,-qė si kafshėt,
Besnikėve dhe besnikeve,-bukėn e kripėn ua hanė!
Janė tė sėmurėt e botės:
Hileēarė e hileēare,
Mohuesit dhe mohueset...,
Janė tė sėmurėt e botės:
Vjelėsit dhe vjelėset,
E idealeve njerėzore dhe shqiptare!
Janė tė sėmurėt e botės:
Shkelėsit dhe shkelėset,
E poshtėr dhe tė poshtra...,
Me vepra tė ulėta...,
Qyqare barbare!
Po, a mund t“mė thotė dikush,
Cili ėshtė, "ilaē",-i mordit tė tyre?!
Pėr t“u ēliruar njerėzimi,
Nga turpe-krimet e zeza...,
Nė kėtė botė lakmuse,-shkrumbuese,
Nė kėtė botė tė ligė, prej mynxyre?!

10 Nėntor. 2014

JEMI!...
(Kushtuar, shokėve dhe shoqeve tė idealeve ēlirimtare)

Jemi kudo, si ajri, nė natyrė,
I duam hapėsirat, e duam freskinė,

Jemi si shkėmbinjtė, nė miniera,
E duam PAKUFISHĖM, Shqipėrinė!

Jemi si diellorėt, malėsorėt dhe malėsoret,
E duam lirinė, i luftojmė okupatorėt!

E duam pėrparimin, barazinė, drejtėsinė,
Tė grabitur, nga borgjezė-agresorėt!

Jemi vizionarė-revolucionarė,
Na mėson kurdoherė, manifesti proletarė,

Si flakė tė kuqe ēlirimtare,
E duam me ribashkim, ardhmėrinė,

Tė ndritur, pėr kombin shqiptar,
Dhe, pėr popujt, qė luftojnė skllavėrinė!

9 Nėntor. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 620 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi