Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KOALICIONI QEVERISĖS PDK-LDK, EKUACION QEVERISĖS ME SHUMĖ TĖ PANJOHURA!
Publikuar më 27 nėntor, 2014 nė orėn 22:14 ( ) Avdi Ibrahimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pas rrėnimit tė bllokut tė formuar prej letre tė brishtė, nga ana e LDK’sė-AAK’sė-NISMA, falė paaftėsisė dhe mosmarrveshjeve te etshme pėr pushtet, nga LDK-AAK, i mundėsuan, qė PDK’ja t’i kthehet pushtetit aty ku e ka lėnė pėr gadi 6 muaj nė ngėrqin politik, dje kishte parteniretet nė qeverisje partinė e humbur tė Pacollit nė zgjedhjet e fundit, tani me partneritet tė ri qeverises ka Isen e LDK’sė, kjo bashkėqeverisje e “re” do tė jetė me problemet e njėjta, atė e presin sfidat tė shumta si bashkimi i Mitrovicės dhe integriteti territorial i vendit, pastaj zhvillimi ekonomik duke zvogėluar shkallėn e papunėsisė dhe luftuar dukuritė tjera si krimin e organizuar, korrupsionin, burokracinė, nepotizmin dhe ndikimin e grupeve tė interesit brenda institucioneve dhe shoqėrisė nė Kosovė. Por nuk besoj se do tė jetė efikase kjo bashkėqeverisje, kur dihet publikisht se tė dy kėto parti janė tė pėrfshira nė shumė afera korruptive, e krim te organizua!

PDK–LDK, qeverisėse nuk duhet tė harrojnė edhe disa statistika, pėrqindja e mosdaljes nė votime ishte alarmuese (mbi 55% e votuesve, nuk kanė dalur nė zgjedhje), problemet sociale janė shumė evidente dhe kupa e mllefit tė popullit ėshtė mbushur, durimi ėshtė para shpėrthimit, duke shtuar kėtu edhe premtimet boshe, e shumė tė guximshme tė z.Thaēit gjatė fushatės parazgjedhore. Kjo bashkėqeverisje jo e natyrshme, po vlon nga brenda kėtyre dy partive, qė pėr tė mbetur nė pushtet nuk po zgjedhin asfarė mjete tė moralshme njerėzore, pėr kėtė do te kenė probleme me anėtarsin e vetė nė tė ardhmėn e afėrt!

Pėr kėtė po i kthehem njė episodi tė pakėndshėm qė mė kishte ndodhur nė fillim qershori tė kėtij viti, isha me bashkėshortėn time dhe me njė mike duke pirė kefenė e mėngjesit nė ėmbėltorėn e qytetit nė Prizren, mikja ishte njė militante e PDK’sė, dhe po bėnte fushat partiake, pas pakė ēastesh befas aty vjen edhe njė mike tjeteėr, militante e LDK’sė me disa kolege te saja, dhe u ulėn ne tavolinėn tjeteėr aty afėr nesh. Me qė i njihnim unė dhe bashkėshortja u pėrshėndetėm me ato. Gjatė bisedės me miken, militantenen e PDK’sė, kuptova se ajo prej sė ishte bėrė militante e partis mbase nuk kishte lexuar asnjė libėr, edhe pse ajo punonte nė arsim.

Unė e dija, se mė pare ajo lexonte… - ajo pėr gjithė kohėn qė bashkėbiseduam na tregonte pėr vendimet qė ka marrė partia, pėr t’i fituar edhe kėto zgjedhje.

- I tregova thjesht se unė nuk mirrem me fushata partish, e as nuk i takoj asnjė partie, por ishte thjesht rastėsia qė u takuam. Fytyra e saj u vrenjtė, ashtu ulur ne karrige m’i hedh sytė e pikėlluar, - atėherė ju nuk jeni me PDK’nė. – Jo i them, por nuk kam qenė as edhe njėherė mė LDK’nė.

Nė ēast nga tavolina tjetėr militantja e LDK’se e thumboi militanten e partis tjetėr! – Ju me liderin tuaj keni mbjellur krimin e organizuar dhe nepotizmin nė Republikėn e Kosovės?! – Flakė pėr flakė u kundėrpėrgjigj tjetra, - mbase as ju nuk jeni mė tė mire, ju jeni parti titistash, dhe keni qenė kundėr luftės ēlirimtare…

Mu mė lindi nė kokė njė marrėzi, desha t`i kundėrshtoja tė dyja, se tė dyja kėto parti para sa vitesh kanė bashkėqeverisur nė Republikėn e Kosovės. Por u pėrmbajta. - Sa punė tė vėshtira kanė partite, mendova me vete! Lodhėn shumė duke punuar pėr popullin?! Me tė mbaruar zgjedhjet ata bėnė festė pėr fitorėn e PDK’sė. Populli u shkarkua nga njė barrė e rėndė e premtive boshe tė partive. U shkarkuam edhe ne, gjithė Kosova u shkarkua se ishim nė tension.

Pėr afėr gjashtė muaj, nė tension e ngėrē politik e futėn vendin mu kėto parti tė pandėrgjegjshme. Tani mė nė fund u hodh zari, dy partite mė kundėrshtare me njėra tjetrėn u bėnė bashkė pėr tė bashkėqeverisur, por mė tragjikomikja nuk ka kaluar ende, pritni tani, sahanlėpirėsit, puthadorėt, servilėt, lajkatarėt, llaskucat, larot, e tė dy partive, qė nėnshkruan marrėveshjen bashkėqeverisėse, tė thonė, tė ēirren, tė pėrjargėn, se ky koalicion ėshtė nė tė mirėn e vendit, nė tėmirėn e popullit, pastaj se ishte edhe ndėrhyrja e jashtme, si gjithnji ne e falim veten, dhe ua veshim fajin tė huajve, Amerikės, Europės e gjithfarė vendesh tė huaja.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 462 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Shqipėria nė BE, pas zbardhjes sė vrasjes ma...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:47
Barometri diplomatik *** Vrasja e njerėzve tė pafajshėm nuk ėshtė vetėm ēėshtje individuale, grupore dhe ēėshtje e brendshme e shtetit, por edhe objekt ...
EU…DISA CUBA TĖ LĖVIZJES VETĖVENDOSJE…!?
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:45
…DISA CUBA TĖ VV-sjes, E PANĖ SE, LVV ĖSHTĖ SERIOZE DHE ME PUNĖN E SAJ VETMOHUESE, KA PĖRPARUAR…E NUK PO KA TĖ NDALUR NĖ RRUGĖN DREJT ORGANIZIMIT TĖ SUKSES...
A DI KUSH T’I LEXOJĖ DEKLARATAT ANTISHQIPTARE...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:37
Veprimtaria “patriotike” e “shqiptare” e shqiptaro-titistėve shihet nė ēdo hap tė jetės sonė tė “re” antishqiptare dhe kulmi i sė keqes ėshtė se ajo po vaz...
Ja pse ka degraduar edhe sistemi i ...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:35
Shkak pėr kėtė shkrim ėshtė fakti se shumė personalitete dhe media tė shquara dhe meritore nė Kosovė refuzuan dekoratat e dhena pėr dhjetėvjetorin e Pavare...
Kur korrupsioni ėshtė normė
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:26
Mungesa e lojtarėve tė shėndosh mendėrisht nė politikėn shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe nė mungesėn e gjykimit tė shėndoshė te qytetarėt. Kur sigu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi