Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“JU JENI AJKA E KOMBIT, I BĖNI NDER VETES DUKE I KUJTUAR DĖSHMORĖT...”
Publikuar më 31 dhjetor, 2014 nė orėn 01:06 ( ) Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pėrshėndetje z. Qyqalla!

Z. Qyqalla, pėr lexuesit, ju lus dy-tri fjalė rreth idesė pėr njė organizim ndryshe, apo formimit tė Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė...?

H. Qyqalla: Fillimisht ju Falėnderoj pėr vėmendshmerinė e pėrzgjedhjes qė tė jem i intervistuari juaj, pėrkatėsisht lexuesve, pėr kėtė fundviti. Tani mė lejo tė pėrshėndes gjithė krijuesit, anėtarė tė Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė (LKSHM), pėr gatishmėrinė, kontributin dhe finalizimin e idealeve tona tė pėrbashkėta, kėtu e njė vit mė parė qė nga themelimi i saj (LKSHM), nė Koblenz tė Gjermanisė. Mbase dhe ishte njė Kuvend intensivė pune, pse dhe jo madhėshtorė, madje edhe historik do ta quaja me plot kuptimin e fjalės, ku do ta veēoja ata qė na nderuan me pjesėmarrjen dhe mbėshtetjen e tyre, si: Z. Adem Demaēi, Z. Flora Brovina, Z. Zejnepe Alili-Rexhepi, Ministri i Diasporės, ish- Z. Makolli, etj. si dhe pėrfaqėsitė Diplomatike, kėtu nė Gjermani, qė ėshtė Institucioni mė i lartė i Mėrgatės mbarėshqiptare.
Pėrveē kėsaj pėrkrahje morale e inkurajuese kishim edhe njė mbėshtetje tė madh pėr Projektin e shfaqur tre muaj mė parė, nė Takimet e Krijuesve tė Mėrgatės, qė u mbajte nė Prishtinė. Pra, gjithnjė duke ju referuar vullnetit tė mirė dhe mrekullisė qė ka Arti dhe bota shpirtėrore e krijuesit. Ndaj i pėrshėndes tė gjithė ata qė kontribuuan nė themelimin e LKSHM-sė, si dhe ua uroj njėvjetori e saj!

Z. Qyqalla, gjatė tėrė njė viti qė nga themelimi i LKSHM-sė e deri nė fund tė kėtij viti 2014, keni pasur njė agjentė tė ngjeshur mbi tė gjitha edhe njė punė tė lodhshme rreth organizimeve, si keni arrit t’ia dilni mbanė kėsaj pune?

H. Qyqalla: Atėherė kur edhe themeluam Institucionin e LKSHM, Kuvendi zgjati dy ditė ku edhe miratuam Projektin e synimeve tona njėvjeēare, dy e katėrvjeēare. Prandaj, jam kėmbėngulės nė realizimin e tyre, pėrkundėr mundit, kohės dhe peripecive organizative qė gjatė rrugėtimit mund t’i hasim. Kjo, falė gjithnjė edhe koordinimit e bashkėpunimit sistematik me kolegėt e Kryesisė dhe Ministrisė sė Diasporės qė dhe kemi arritur tė institucionalizojmė asociacionin tonė.
-“Njeri i suksesshėm ėshtė ai qė arrin tė marrė shumė nga shokėt e tij, zakonisht, shumė mė tepėr nga sa i pėrgjigjet shėrbimit qė ai u bėnė atyre. Megjithatė, vlera e njė njeriu duhet parė nė faktin se ēfarė jep dhe jo nė atė se ēfarė ėshtė nė gjendje tė marrė”- do thoshte Albert Ajnshtajn.
Prandaj, falė njė bashkėpunimi tė mirė dhe koordinues me tė gjithė akterėt pėrgjegjės e pėrkushtues kemi arritur tė realizojmė nė tėrėsi Projektin njėvjeēar, si: “Manifestimi tradicional poetik i mėrgatės mbarėshqiptare”, qė u mbajt nė mars tė kėtij viti nė qytetin e Koblenzit tė Gjermanisė. Po ashtu edhe takimet tjera tė krijuesve tė mėrgatė nė atdhe, gjatė pushimeve verore; takimin “Promenadė poetike mėrgimtare”(e shpallur nga ky vit takimet tradicional tė mėrgatės), qė kėtė vit u mbajtėn mė 5 gusht nė Amfiteatrin e kompleksit “Zahir Pajaziti” nė Orllan.
Megjithatė, vlen tė pėrmendet shėrbimi edhe transportin qė ju bėhej krijuesve, gjė qė kjo na ndihmonte tė jemi sa mė tė organizuar dhe tė pėrpiktė nė mbajtjen e kėtyre takimeve. Vlen tė theksohet rrugės pėr nė Orllan,ku gjatė udhėtimit tė saj u ndalėm pranė shtatores sė heroit tė kombit, Afrim Zhitisė, pėr tė bėrė homazhe, ku ndėr tė tjera u pritėm nga bashkėfamiljarėt e dėshmorit; E, mė 6 gusht nė Bibliotekėn Kombėtare “Pjetėr Bogdani” nė Prishtinė bėmė promovimet e titujve tė rinj tė krijuesve nga mėrgata, kurse nė mbrėmje kishim njė takim letrar nė Fshatin Kukaj, ku kaluam ēaste tė mrekullueshme. Kjo, gjithnjė falė edhe koordinatorit Z. Shani Hamitaga nga Ministria e Diasporės, gjė qė nė kėtė takim u ndanė edhe MIRĖNJOHJE pėr gjithė pjesėmarrėsit. Po ashtu tė kėtij niveli ishin edhe “Takimet e Nėntorit”, qė u mbajtėn nė Munchen tė Gjermanisė mė 22 nėntor, si dhe nė Zyrich.

Z. Qyqalla pėr lexuesin shqiptar, qoftė nė mėrgatė apo nė atdhe, ē’ rėndėsi ka krijimi i LKSHM-sė dhe sa ėshtė nė bashkėpunim me LSHSH-sė dhe LSHK-sė?

H. Qyqalla: Pyetje e qėlluar. Krijimi i Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė, siē e ceka edhe mė lartė, ishte dėshirė e vullnetit tė mirė, duke thyer paragjykimet e shėmtuara se Shqiptarėt si bashkėsi nuk ia dalin dot. Prandaj u dėshmua edhe “minimizimi” i Globit, pra se Bota ėshtė e “vogėl”, kur i referohemi dėshirės sė realizimit tė idealeve tė pėrbashkėta shpirtėrore e mendore, rreth bėrthamės sė Artit; Ndodhi mrekulli e shenjtė, do tė thosha pa hezitim. Megjithatė, pėrveē rėndėsisė unikale, emblematike ka edhe pėrparsinė organizative (Manifestimeve poetike, promovimeve,...etj.), afirmative tė vlerave tė pėrbashkėta artistike (pretendojmė shpejt tė nxjerrim e pėrkthejmė njė Antologji me krijuesit nga mėrgata nė gjuhėt ku jetojnė vet krijuesit, si gjermanisht, frėngjisht, anglisht, italisht, greqisht, gjuhėt skandinave,...etj), si forma mė e mirė e pasqyrimit dhe identifikimit tė vlerave nė fushėn e artit krijues.
Ky institucion, institucioni i LKSHM, ka shtrirė bashkėpunimin e saj edhe me Lidhjen e Shkrimtarėve tė Kosovės, tė Shqipėrisė, Lidhjes sė Shkrimtarėve Shqiptarė nė Maqedoni, Mal tė Zi e Luginė. Po ashtu mė gėzon fakti, ndihem edhe i nderuar me kėto aktivitete intensifikuese dhe kurajuese, tė cilat do t’i avancojmė e t’i forcojmė edhe mė tutje si njė trup i pėrbashkėt, sepse vetėm me kėtė formė lexuesin e motivojmė me tė bukurėn dhe vlerėn kombėtare.

Z. Qyqalla, dallimi prej viteve tjera ėshtė se sponsor kryesor ka qenė Ministria e Diasporės. Konkretisht na thoni se nė ēka ėshtė ndihmuar LKSHM-ja dhe kjo ministri a ka nda ndonjė ēmim pėr krijuesin mė tė mirė, si dhe a ka ndonjė fond pėr botimin e librave tė poetėve tė mėrgatės?

H. Qyqalla: Kėtu nuk mund t’i pėrgjigjem nė tėrėsi kėsaj pyetje, pasi nuk i njoh nė tėrėsi objektivat e Ministrisė sė Diasporės, e as ato tė Ministrisė sė Kulturės. Po ajo qė mund tė jetė pak shqetėsuese ėshtė se Ministria e Kulturės nė asnjė rast nuk na ėshtė pėrgjigjur ftesės nė organizimet tona edhe pse ju kemi drejtuar disa herė me shkrim. Kurse me Ministrin e Diasporės kemi njė bashkėpunim, fillimisht ishte sporadik, qė nga themelimi i LKSHM, madje gjatė rrjedhės sė punės u bė edhe njė bashkėpunim i frytshėm e institucional. Ndėrsa sa i pėrket pjesė sė dytė tė pyetjes tuaj pėr ndarjen e ēmimeve pėr krijuesin mė tė mirė nga mėrgata, pėr kėtė nuk kam njohuri se a ndanė apo jo kjo ministri ēmime? Ajo qė mund tė them se gjatė Manifestimeve tona poetike me karakter garues, donacioni ėshtė nda nga Ministria e Diasporės. Nė pyetjen shtesė se a ka ndonjė fond tė veēantė pėr botimin e librave tė krijuesve nga mėrgata, edhe pėr kėtė nuk kam njohuri? Megjithatė ajo ēka ėshtė realja ėshtė se nė kėtė vit kjo ministri ka ndarė mjete pėr botimin e Albumit poetik “Promenadė mėrgimtare” (nga poetėt pjesėmarrės nė Takimet e Verės) si dhe tė njė libėr tjetėr “ Vėshtrime kritike pėr krijimtarinė letrare nė diasporė”, qė ėshtė kritikė letrare, kryesisht tė krijuesve nga mėrgata, pasi qė edhe ishte kėrkesė e LKSHM.

Gazeta Kosova sot: Z. Qyqalla, ju mė 05 gusht 2014 nė Amfiteatrin e Kompleksit “Zahir PAJAZITI” nė Orllan, nė Orėn e madhe letrare “Promenadė poetike mėrgimtare”, si dhe nė takimet tjera organizuat nė bashkėpunim me Ministrin e Diasporės takim me mėrgimtarėt, sa ishte e pranishme bota krijuese e atdheut, konkretisht Lidhja shkrimtarėve, tė Shqipėrisė dhe Kosovės, si dhe ajo e Maqedonisė dhe e Kosovės Lindore, dhe a keni menduar pėr njė garė tė pėrbashkėt nė tė ardhmen?

H. Qyqalla: Veē krijuesve nga shumė shtete tė Evropės, pastaj nga Amerika, Kanadaja, Zelanda e Re,... etj., ne kemi ftuar dhe kishim pjesėmarrės nga Lidhjen e Shkrimtarėve tė Kosovės (Flora Brovina, Prend Buzhala,...etj.), nga Shqipėria (Myrteza Mara, Nikollė Loka, Dedė Shkurti, piktori Pjetėr Marku) nga Maqedonia, (Kalosh Ēeliku, Nehas Sopaj, Adem Xheladini, Safet Hyseni) nga Lugina (Bilall Maliqi e Arsim Halili) nga Mali i Zi (Anton Gojēaj)...! Pra ishte Shqipėria nė miniaturė. Dhe me njė rast, nuk e kam thėnė rastėsisht se Ne krijuesit ia arritėm qėllimit, Bashkimin Kombėtarė, kurse politika le tė bėjė detyrėn e vet. Mos tė harroj tė pėrmend, se LKSHM ishte e ftuar kėtė vit edhe nė Strugė, falė koordinimit tė Z. Saranda Iseni nga Suedia me Kryetarin e Komunės Z. Zijadin Sela...! Ndaj, ne nuk pėrqendrohemi vetėm nė Kosovė, por nė tė gjitha trojet tona etnike, nė formė rotative!

Z. Qyqalla.- si Kryetar i Lidhjes se Shkrimtareve tė Mėrgatės, bashkė me Z. Shani Hamitaga- pėrfaqėsues nga Ministria e Diasporės , vizituan familjen e dėshmorit te Afrim Zhitis. Pėr kėtė mund tė na thoni mė tepėr se a keni menduar si LKSHM nė bashkėpunim me Ministrin e Diasporės tė ndani ndonjė ēmime pėr kėto familje?

H. Qyqalla: Fillimisht mė lejo tė Falėnderoj nga zemra Familjen e dėshmorit Afrim Zhitia, pėr gatishmėrinė qė treguan gjatė pritjes sonė. Njė ditė para Takimit, ishim me Z. Hamitaga nė Orllan qė tė pėrgatisim skenarin nė tėrėsi. Rrugės duke u kthyer ndaluam aty tek Memoriali i dėshmorit A.Zh. Pastaj, e biseduam me Z. Hamitaga qė tė ndalojmė aty dhe tė bėjmė Homazhe Dėshmorit A. Zhitia. Pėr kėtė kėrkohej edhe pėlqimi i Familjes Zhitia. Sa kthehem nė shtėpi i bie telefonit tė Familjes Zhitia dhe doli Nėnėlokja e Dėshmorit, gjė qė edhe i kėrkova falje qė telefonoj vonė, por Nėnėlokja e madhe, ma ktheu: “Djali im, jo nė telefon por edhe portat i kemi tė hapura nė ēdo kohė, veēanėrisht pėr ju mėrgimtarėt”! Sa i shpjegova arsyen e telefonatės, mė tha: “Ju jeni ajka e kombit, i bėni nderė vetes duke i kujtuar Dėshmorėt, e pėr ne respektin”!
Tė nesėrmen te Lluga Nėnėlokja ishte e para (me shumė bashkėfamiljarė), si krushqi na prit, lokja, dhe pėrshėndet tė gjithėve me radhė. Ishte ndjenjė e papėrshkruar. Biseduam dhe u ēmallėm me Nėnėmadhen Zhitia. Ato ndjenja qė krijuesit i morėn me vete, si njė copė malli, si njė ėndėrr i pėrshkruan shumė nga pjesėmarrėsit nė forma tė ndryshme. Padyshim, ne pas dy-tre ditėsh, vizituam nė shtėpi Familjen Zhitia ku na priti pėrveē Nėnėlokes, Baba Osmanit e motra Sadete Zhitia (qė njiheshim edhe mė parė me te), edhe anėtarė e familjes sė gjerė.
Me kėtė rast ia dorėzuam njė Mirėnjohje dhe Dekoratėn e shpalljes sė Pavarėsisė, meqė do tė ishte dhe jo e ndershme tė mos e pėrmendim edhe njė shqetėsim qė e kishim ne dhe tė gjithė pjesėmarrėsit krijues rreth mospėrkujdesjen sė organeve pėrkatėse pėr mirėmbajtjen, apo rregullimin dhe ndėrtimin e Kompleksit “Afrim Zhitia”. Ishte nė gjendje tė dhembshme pėr tė mos thėnė katastrofale. Shpresoj nė tė ardhmen se do tė vetėdijesohen organet gjegjėse, e do t’i lėvizin gjėrat pėr tė mirė, mbase gjaku i dėshmorėve ka vetėm njė ngjyrė: ngjyrėn e gjakut! Jo edhe ato partiake, fetare a lokale, qė pėr fat tė keq nė shoqėrinė tonė ky fenomen po ndodhė tė harrohet Heronjtė e kombit dhe tė vlerėsohen figurat partiake, apo...!

Z. Qyqalla brenda kėtij viti keni pasur shumė takime letrare, mund tė na thoni se sa jeni ndarė tė kėnaqur, po ashtu keni edhe Portalin e LKSH-sė sa ėshtė funksional ky portal?

H. Qyqalla: Kujtoj, suksesi i parė ėshtė sistamtizimi e koordinimi i Takimeve nė nivel mė tė lartė. Jemi tė ndarė nė grupe (si grupi pėr promovime, redaktorialė, pėrgatitje teknike,) dhe punojmė nė kėtė formė. Shpresojmė sė shpejti tė nxjerrim edhe Revisten tonė, mbase janė pjekė kushtet besoj. Ndryshe, ėshtė koha e fundit t’u ndalet hovi materialistėve, qė paguajnė lek tė majme tė pėrkthehen ne gjuhė tė huaja, dhe ofrojnė pseudovlera...! E tė tillė po “lulėzojnė” dukshėm kohėve tė fundit, si nė krijimtari poetike, po ashtu edhe me pėrkthime tė dobėta. Andaj pėr lexuesin tuaj njė informim se e kemi edhe portalin tonė (www.krijuesit.com) ku mund tė informohen qė nga themelimi e deri me aktualitetin mė tė ri. Megjithatė, jemi tė vetėdijshėm qė nuk ka vend pėr vetėkėnaqėsi, pavarėsisht sfidave ne vazhdojmė tė punojmė si deri mė tani.

Z. Qyqalla Nė Munih tė Gjermanisė, mė 22 nėntor 2014, nėn mbikėqyrjen e Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė (LKSHM) u mbajt njė takim festiv me krijuesit e mėrgatės. Ky takimi kishte pėr qėllim t’i festonte dy data tė mėdha historike; Tė alfabetit shqip-Kongresit tė Manastirit, si dhe pėr ditėn e Flamurit- Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Po ashtu me kėtė rast LKSHM-ja festoi edhe njė vjetorin e themelimit tė saj, ky manifestim vazhdoi edhe nė Cyrih tė Zvicrės. A mendoni se LKSHM-ja i ka arrit objektivat e veta tė pėrmbylljes me sukses pėr vitin 2014-tė?

H. Qyqalla: Po, patjetėr..., bile i kemi tejkaluar ato. Them kėshtu pasi ne kishim planifikuar njė Takim (fundjavė) dyditorė, por nė dy shtete! Prandaj, e them me krenari se ia kemi dalė mrekullueshėm...!

Z. Qyqalla Pėr fund mund tė na thoni diēka mė tepėr rreth LKSHM-sė, gjė qė ėshtė e mundur tė mos e kemi pėrmendur ndonjė fakt mė rėndėsi?

H. Qyqalla: Jo, kujtoj i kam elaboruar nė pėrgjithėsi aktivitet tona, por shpresoj tė del sa mė parė nga shtypi edhe Albumi poetik “Promenadė mėrgimtare” si dhe libri “Vėshtrime kritike pėr krijimtarinė letrare nė diasporė”. Gjithsesi falėnderoj gjithė krijuesit e mėrgatės, kryesinė e LKSHM-sė, pėr mbėshtetjen dhe bashkėpunimin e sinqertė e tė ndėrsjellė. Ėshtė formuar njė korrelacion i mrekullueshėm, pėrkundėr vėshtirėsive qė kemi, si pasojė e migrimeve nė shtete tė ndryshme e tejoqeanike.

Z. Qyqalla Pėr fund a keni ndonjė projekt tė hartuar pėr vitin e ardhshėm?

H. Qyqalla: Po, patjetėr qė i kemi hartuar Projektet tona edhe pėr kėtė vit dhe ua kemi ofruar Ministrisė. Jemi nė finalizimin e njė Projekti tė veēantė, qė pėrpiqemi ta mbajmė nė Pranverė, nė formė ndryshe: “Seminari shkencor pėr kulturėn, si faktor i rėndėsishėm pėr integrim dhe njohje reciproke”. Kėtė ide ia shpalosa edhe Ministrit tė sapo zgjedhur Z. Valon Murati, i cili e mirėpriti, por ka varėsi edhe nga faktorė tjerė... Shpresojmė t’ia dalim!

Z. Qyqalla Ju uroi suksese pėr vitin e ardhshėm, po ashtu ju uroi me shėndet kėtė Vit tė Ri!

H. Qyqalla: Mė kėtė rast mė lejoni t’ju uroj Festat e Fundvitit, gjithė anatrėve tė LKSHM, gjithė mėrgimtarėve ku do qė jetojnė e krijojnė, pėrkatėsisht gjithė bashkėkombėseve tanė. Edhe juve e lexuesve tuaj ju falėnderoj pėr intervistėn dhe GĖZUAR VITI I RI 2015.

Intervistoi: Mustafė Krasniqi

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 75 vizitorë
Lexuar: 3,130 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
INTERVISTĖ ME KRYETARIN E LKSHMSĖ Z. HASAN QY...
E dielė, 01 janar 2017 - 05:45
Z.Qyqalla ky ėshtė viti i tret, nga themelimi i Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė (LKSHM), ju si do na pėrshkruani shtegtimin e kėtij asociacioni, ...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi