Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
DIALOG ME SHKRIM ”PREJ SĖ LARGU NGA AFĖR” ME AMBASADOREN E GJERMANISĖ NĖ KOSOVĖ, Angelika Viets.
Publikuar më 02 janar, 2015 nė orėn 00:20 ( ) Fadil Shyti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
...Po, znj ambasadore, e Gjermanisė sė ribashkuar!
PAJTOHEM PLOTĖSISHT ME TY se, vėrtet Kosova do tė bėhet si Zvicra apo Singapori, PADYSHIM, nėse PARAPRAKISHT, URGJENTISHT, DOMOSDOSHMĖRISHT, -SA VET LIRIA DHE ZHVILLIMI I SAJ EKONOMIK, SOCIAL, POLITIK, USHTARAK , KULTUROR, SHKENCOR e tė tjera..., Kosova, URGJENTISHT e ritheksoj, t“ heq na skena politike-diplomatike, pra nga sundimi i saj , politikanėt hajna dhe kriminelė, dhe politikanet hajnesha dhe kriminele tė brendshėm dhe tė jashtėm, tė cilėt nga djersėt, lotėt dhe gjakderdhjet i popullit tonė, janė bėrė milionerė e milionere.

Kosova, do tė zhvillohet, fuqizohet dhe do tė barazohet me vendet tjera fqinje, kur tė vė nė fuqi jo vetėm teorikisht, por praktikisht parimin e RECIPRIOCITETIT nga tė gjitha fushat e jetės; me vendet sllavo-okupatore fqinje. Serbinė, Maqedoninė dhe Malin e Zi dhe mė gjer; -pa e radhitur kėtu, Nėnėn Shqipėri" Londineze"; sepse, pėr asnjė sek, asnjė ēast, Shqipėrinė, nuk e konsideroj, as nuk duhet askush nga shqiptarėt e shqiptaret qė mbetėm jashtė nga trojet e saj etnike; as e kishim as e kemi vend fqinj! Kosova, dhe trojet tjera , ishin janė dhe do tė jenė pėrjetėsisht pjesė tė saj. Kėtė vetėm hajvanėt dhe hajvanėt me "fytyra njerėzore", s“kanė dashur, apo s“duan ta kuptojnė!!...

-Kosova, do tė pėrparojė e lulėzojė kur nė ēdo pėllėmbė toke e pole tė saj, do tė zbatohet rendi dhe ligji pėr tė gjithė njėsoj, pa dallime kombi a kombėsie, pa dallime fetare, krahinore, ideore e tė tjera...!
-Kosova, nuk do tė bėhet kurrė si Zvicra as si Singapori, pa ia kthyer asaj jetėn e vrulleve ekonomike; tė hapen fabrikat, kombinatet, uzinat, tė fuqizohet klasa punėtore dhe t“i ketė tė drejtat e veta tė garantuara, qoftė nga sektorėt shtetėror dhe ata privat!!!
Znj e nderuar, ambasadore e Gjermanisė sė ribashkuar!
-Nė Kosovė qė prej viteve 90-ta, klasa punėtore nė Kosovė dhe nė viset tjera shqiptare, ėshtė goditur ashpėrsisht nga regjimet e huaja dhe regjimet ”kosovare” dhe ”shqiptare” tė borgjezisė reaksionare, ato nuk e deshėn s e duan njė klasė punėtore tė fuqishme qė t“i ketė nėn kontroll interesat e veta; si vendet e punės, mbrojtjen e fabrikave, kombinateve, uzinave, ta ketė nėn kontroll industrinė e lehtė dhe tė rėndė , ta ketė dhe zhvillimin e vendit nė bujqėsi e blegtori; tė gjitha kėto leva dhe shtylla tė forta qė, shtetet i mbajnė nė kėmbė, krenare dhe sovrane, dje dhe sot nėn maskėn e ndryshmeve tė sistemit; tė gjitha kėto janė nakatosur e dėrrmuar, shkėrmoqur e uzurpuar nga kjo borgjezi e brendshme dhe jashtme.
Nuk mbahet as nuk zhvillohet njė familje, pa lėre mė njė shtet , me premtime, me fjalime, “pėr diell e stuhi”; tė vjetra e tė “ra!!!
-Populli i Kosovės dhe shqiptarėt nė pėrgjithėsi kanė rėnė viktimė e sulmeve tė tilla jo vetėm nga tri luftėrat qė u detyruan t“i bėjnė pėr ēlirim, por kanė rėnė viktimė edhe nga mashtrimet e matrapazėve tė sistemit kapitalist i cili fillimisht popullit i thuhej se do tė hante ”me lugė tė arta”, sipas motos: o burrani ,ta heqim komunizmin ( qė nė fakt komunizėm kurrė s“ kishte nė trojet tona shqiptare , por kishte socializėm , rrugė qė shpinte nė komunizėm);-pra, ēirreshin gjer nė qiell, -ta heqim komunizmin e pastaj bota demokratike o t“na hedhė ”sheqer nga qielli”!!! Do ta bėjė Shqipėrinė Natyrale, tė ribashkuar dhe ”kopsht me lule” e tė tjera marrėzira e gėnjeshtra qelbėsira!...

Por, ja qė nuk doli askund ashtu!
Sikur, klasa punėtore shqiptare ta dinte se do tė prehej kėshtu nė besė, –nga tė pabesit e brendshėm dhe tė jashtėm; kurrsesi, nuk do tė hynte nė lojėra tė tilla tė poshtra aq tė rrezikshme pėr ardhmėrinė tonė.
-E shini sot, kur pas 24 vite tė "lulėzimit" tė kapitalizmit nė Shqipėrinė Natyrale dhe pas 15 vitesh tė ēlirimi tė PJESĖRISHĖM, tė Kosovės, shqiptarėt e pambrojtur nga qeveritė e tyre, tė pambrojtur as nga miqtė e tyre euro-amerikanė, po e shohin bujqėsinė, blegtorinė, e tė mos flasim pėr industrinė e lehtė e tė rėndė –pothuajse tėrėsisht tė shkatėrruar nga mashtruesit politikanė e biznesmenė tė pacipė , pėrfitues tė pangopur tė pasurive tė vendit tonė.
-Duke mos parė ardhmėrinė tė sigurt pėr familjet e tyre , tė indinjuar edhe nga pabarazia e feudal-kapitalizmit,po ikin ”me kokat nė trasta” kah sytė kėmbėt , tė kėrkojnė jashtė vendit, njė jetė mė tė mirė; ata pop e dinė se, ”parajsa” e premtuar nuk ekziston as nė vendet perėndimore kapitaliste, tė cilat janė zhytur nė kriza kronike , janė hedhur nė luftėrat e heshtura nė gara pėr kapjen e tregjeve nė rajone tė ndryshme nėpėr botė!...
Nėse e shohim nga ky kėndvėshtrim edhe vendet e BE-sė, janė nėn kėto ethe tė pėrditshme!

-PASTAJ, MOS TĖ HARROJMĖ!...
Jo, gjithēka tė shkėlqyer gjendet nė vorbullat e kėsaj bashkėsie euro-ballkanike, kėtė mė sė miri e dėshmojnė polemikat e udhėheqėsve tė Francės, Gjermanisė,apo Anglisė, rreth konkurrencės pėr dominime e pėr pėrfitime ekonomike; madje shihen dukshėm dhe ca frustrime tė kėtyre shteteve pėr ikjen nga BE-ja, duke i paraqitur ankesat e tyre pėr rėnie e ekonomisė e tė tjera…
-Pastaj, po nga ky prizėm shihen dhe mos pranimi i disa shteteve tė bėhen pjesė e BE-sė, nė veēanti shtetet skandinave si Norvegjia , e cila e ka ekonominė mė tė zhvilluar nė kėtė rajon polar, nė kufi me Rusinė. Suedia, fjala vjen me njė referendum qė e pat; populli i saj mezi i tha –po, hyrjes nė BE e tė tjera si kėto hezitime ishin dhe janė tė pranishme nė kohėn tonė, madje pėr goxha do vite mė herėt…
Zhurma qė bėhet qe 24 vite PANDĖRPRERĖ nga politikanėt ”kosovarė” dhe ata ”shqiptarė”, nė Tiranė, Prishtinė dhe nė Shkup se, vetėm hyrja e Shqipėrisė.-Kosovės, Maqedonisė nė BE, do t“i zgjidhė problemet e rėnda tė shqiptarėve, ėshtė hiē mė pak se, mashtrim si ato mashtrimet e viteve tė tėra qė i ceka mė lart!...
-Shqiptarė dhe shqiptare, kudo qė jetojnė njė gjė duhet ta kemi tė qartė: zhvillimi dhe pėrparimi ynė dhe i shtetit tonė shqiptar nuk vjen vetėm nga "guri magjik" , -nga hapja e kufijve tanė pa viza tė dalim nė Europė dhe nė botė, as nga pranimi i shtetit tonė nė BE, por vjen nė radhė tė parė nga hapja e fabrikave, kombinateve, uzinave, nga zhvillimi i industrive tona tė lehtė e tė rėndė, nga zhvillimi i bujqėsisė dhe blegtorisė, ku do tė hapeshin vende pune, ku dora e shtetit tė shihej e fuqishme nė ndihmė popullit tė tij.
Hyrja e vendit tonė nė BE, mbase, nga ndonjė aspekt i zhvillimit ekonomik, politike e tė tjera...,-mund tė ishte si ndihmė e pėrkohshme, por jo KURRSESI VENDIMTARE!
-Shqipėri-Kosova, do tė zhvillohet dhe prej saj nuk do tė ikin shqiptarėt as shqiptaret, (sepse, serbėt dhe tė tjera kombėsi e pakica, po financohen nga qeveria e "saj" dhe "miqtė" ndėrkombėtarė) ketė sovranitet tė plotė, qė askush tė mos mundet ta kapė nga hundėt bėje kėtė apo atė punė, zgjidhe kėtė apo atė kryetar shteti apo kuvendi, zgjidheni kėtė apo atė kryeministėr, kur Kosova do tė ketė fjalėn e vet pėr ardhmėrinė e ndritur tė saj, pra tė ketė parimin e VETĖVENDOSJES, pėrmes njė REFERENDUMI, pėr RIBASHKIM me shtetin amė, SHQIPĖRINĖ!

Znj, ambasadore, e Gjermanisė sė ribashkuar!
-Ėshtė koha e fundit qė populli i Kosovės dhe miqtė e tij nė Europė tė ndėrgjegjėsohen t“i bėjnė kėto NDRYSHIME nė favore tė ardhmėrisė sonė shqiptare; po e theksoj qė, pėr t“u arritur kėto suksese qė shpijnė drejt FITOREVE TĖ MĖDHA, pėr njė shtet tė RIBASHKUAR shqiptar ME IDENTITET TĖ VET PELLAZGO-ILIRO-SHQIPTAR nė Ballkan, duhet domosdoshmėrisht, qė me pėrpjekjet tona politike dhe diplomatike tė kurorėzohet lufta jonė ēlirimtare edhe nė aspektin e BARAZISĖ ekonomike, sociale etj..., lufta jonė e pandėrprerė ēlirimtare; duhet edhe mė tutje, -po, po edhe mė tutje gjer nė FITORE, -ndihma juaj, ndihma e miqve tė vėrtetė nė Ballkan, nė Europė, Amerikė dhe nė botė, por jo me "ndėrkėmbėza, politike, ekonomike e tė tjera..., qė, gjer mė sot pėrpjekjet i shkuan dėm popullit tonė, si me UNM-ik, EULEX-etj, me DIALOGUN me Serbinė, me privatizimin e egėr tė ekonomisė shqiptare tė Kosovės e mė gjerė e tė tjera bllokada!...
Ndihmat e vendeve mike tonat, jo vetėm nė Europė e Amerikė, por edhe gjetiu kudo nėpėr botė, duhet tė dėshmohen me investime tė pakursyera nga ato qė i ceka mė lart dhe shumė tė tjera qė, janė tė pamundura tė shkruhen nė njė shkrim i kėsaj natyre!...
Gjaku i dėshmorėve na thėrret!
O sot, o kurrė!
Brezat e sė ardhmes, do tė na gjykojnė ashpėr nėse nuk e arrijmė kėtė FITORE tė domosdoshme sa vet ajri, uji, toka, dielli, deti dhe qielli!!!
Pėrpara drejt sukseseve pėr ndryshime tė reja, o Shqipėria Jonė!

30. Dhjetor. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 703 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi