Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FARIDIN TAFALLARI: PĖR KOHĖN E ARTĖ... (VIII)
Publikuar më 30 janar, 2015 nė orėn 01:32 ( ) Faridin Tafallari | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
PJESA E TETĖ)

FARIDIN TAFALLARI

KUJTIMET E VEPRIMTARISĖ SIME DHE SHOKĖVE TĖ MI, QĖ NĖ MOSHĖN E RINISĖ SĖ HERESHME, VEPRIMTARI ATDHETARE, E NISUR QĖ NGA VENDLINDJA DHE DUKE VAZHDUAR NĖ MĖRGIM, KONTAKTET ME BASHKĖVEPRIMTARE, KORRESPONDENCA IME ME RĖNDĖSI TĖ VEĒANTĖ, ME TĖ MADHIN JUSUF GĖRVALLA DHETĖTJERĖT...

*Ndihma nė tė holla, PĖR MBROJTJEN E KOSOVĖS.
Dy blloqe-dokument, ku janė regjistruar paguesit e ndihmave, PĖR MBROJTJEN E KOSOVĖS, nga data 27. 08. 1991 deri mė 14.05.1999 me pranuesit: 1. Faridin Tafallari, 2. Ali Duraku, 3. Rrustem Bajraktaraj
Ky aksion ndihmash nė tė holla, u bė nga personat e lartshėnuar, tė cilėt janė nėnshkruesit e tė gjitha kėtyre pranimeve. Kėto ndihma janė dhėnė, duke i shkuar secilit tek dera e shtėpisė, (banesės).
*Pagues nė Quittung Nr. 1- dhe Nr. 2-

*1. Faridin Tafallari,………...1.500 DMf. Struzhė-Prizren
2. Ali Duraku,………………2.000 DM f. Krushė e Madhe.
3. Isah Demi,………………….500 DMf. Koretin-Kamendicė(Dardanė)
4. Rrustem Bajraktaraj,……..500 DM f.Kashicė-Istog
5. Vezir Kelmendi,…………....500 DM f.? Pejė
6. Ahmet Zeqaj,……………....300DM f.Strellcė i Ulėt-Deēan
7. Ali Nuhiu,………………...1.000 DMRr. R.Sadiku 14/15 Gjilan
8. Mejdi Duraku,…………...1.000 DMKrushė e Madhe
9. Qamil Duraku,…………..1.000 DMKrushė e Madhe
10. Begzat Duraku,…………..500 DM Krushė e Madhe
11. Azem Halili,…………….1.500 DM Gėrdovcė-Podujevė
12. Hamdi Sabiti,…………….400 DM Mitrovicė e Kosovės
13. Fatmir Misini,…………….500 DM f.Shajnė-Dragash
14. Musa Zela,………………..600 DM Pejė
15. Bekim Dreshaj,…………...300 DM Pejė(Student)
16. Demė Demaj,……………1.000 DM f. Dubovė-Pejė
17. Vehbi Berisha,……………300 DM f. Dubpvikė-Deēan
18. Selim Neziri,…………….1.000 DM f. Metergovcė-Podujevė
19. Nexhmi Halimi,………...1.000 DM f. Dumnicė-Podujevė
20. Emini Isamidini,………..1.000 DM f. Zgatar-Prizren
21. Qemal Haxhillari,………...500 DM f.Struzhė-Prizren
22. Rizah Hoxha,……………..500 DM f. Pleshinė-Ferizaj
23. Kamber Baraliu,…………300 DM Ferizaj
24. Hamz Kurtaliqi,………….200 DM f. Pleshinė-Ferizaj
25. Isah Vllasa,……………….500 DM f. Leban-Prishtinė
26. Arie Morina,……………...800 DM f. Qeskovė-Pejė
27. Nezir Fejza,………………....500 DM f. Radavcė-Istog
28. Canė Krasniqi,………..........600 DM Pejė
29. Adem Duliqi,……………...1.600 DM f. Marajli-Malishevė
30. Avdullah H.Kryeziu,……….500 DM f. Bubavecė-Malishevė
31. Rexh Morina(K.Aachen),.....500 DM f.Qeskovė-Klinė
32. Zeqir Morina,……………….500 DM f. Qeskovė-Klinė
33. Avdi Morina,………………..500 DM f. Qeskovė-Klinė
34. Haki Shala,………………….500 DM f. Milovanė-Pejė
35. Sokol Dobraj,……………….500 DM f. Carabregė-Deēanė
36. Shukri Morina,……………..200 DM f. Ostrozub-Malishevė
37. Ferat Shabani,……………...400 DM f. Budrik-Viti
38. Nasip Zeqiri,………………1.000 DM f.Krushė e Madhe
39. Gani Gashi,…………………500 DM f.Pėrqevė-Malishevė
40. Muharrem Dallaveraj,……..500 DM f.Shtupec-Klinė
BLLOKU NR.2
1. Alush Ferati,………………….500 DM f.Radobravė-Prizren
2. Zebil Pireci,…………………...600 DM f.Struzhė-Prizren
3. Sefer Gashi,…………………..500 DM f.Pėrqevė-Klinė
4. Reshat Kurtaj,……………….500 DM f.Zhurė-Prizren
5. Beqir Ahmetaj,………………500 DM f. Korishė-Prizren
6. Ahmet Muharremi,………….500 DM f.Gjinocė-Suharekė
7. Ismet Ukaj,…………………...200 DM f.Dumnicė-Podujevė
8. Haxhi Seremi,………………..500 DM Gjakovė
9. Avdyl Kadriu,……………….200 DM f.Slivovė-Ferizaj
10. Shaban Hysenaj,…………..100 DM f.Petrovė-Ferizaj
11. Fahrije Fejza,………………200 DM f.Radavcė-Pejė
12. Emin Samidini,…………….500 DM f.Shajnė-Dragash
13. Asdren N.Fejza,……………100 DM f.Radafc-Pejė Kosovė
14. Ahmet Blakaj,……………..500 DM f.Jabllanicė e Vogėl-Pejė
15. Selman Trinaku,………...1.000 DM Dragash
16. Ismet Ukaj,………………...300 DM f.Dumnicė-Podujevė
17. Muhamet Bajraktari,……..500 DM Pejė
18. Imer Bajraktarari,………...500 DM Pejė
19. Ibrahim Kryeziu,…………1.000 DM….?
20. Prek Prenaj,………………...400 DM f.Cerovik-Klinė
21. Ruzhdi Sejdiu,……………...300 DM f.Neredime P-Ferizaj
22. Pal Krasniqi,………………..500 DM f.Meqė-Gjakovė
23. Pjetėr Krasniqi,……………..500 DM f.Nepole-Pejė
24. Martin Matiqi,………………400 DM f.Persink-Klinė
25. Nue Krasniqi,………………..500 DM f.Nepole-Pejė
26. Zenel Krasniqi -fundi i vitit 1991-………1.000 DM f.Drenovici M
27. Vesel Baraliu-viti 1997-pėr Ēlirim……….100 DM Ferizaj
28. Elsadat Uka pėr Ēlirimin e Kosovės,…….100 DM Nagold
29. Adi Ademi pėr Ēlirimin e Kosovės,………100 DM Rotfelden-(Kėrēovė)
30. Vesel Baraliu pėr Ēlirimin e Kosovės,……100 DM Pf-weiler-(Ferizaj)
31. Elsadat Uka pėr Ēlirimin e Kosovės,……..500 DM Nagold-(Podujevė)
32. Qazim Hoxha vullnetar pėr UĒK-nė,……1.000 DM f.Vlashnė-Prizren
33. Jahir Tėrmkolli pėr Ēlirimin eKosovės,...1.000 DM Leotkirch
34. Sanije Tėrmkolli pėr Ēlirimin e Kosovės,..200 DM Leotkirch
35. Elsadat Uka pėr UĒK, dy herė nga 500=1.000 DM Nagold-Podujevė
36. Ndihma Fond J. Gėrvalla “Alevit Turq”.….135 DM Nagold
37. Merkez Camil in Nagold (25.05.99),………275 DM Nagold
38. Cemyeti Osmanli Hilfe Kosova 3.6.1999,…140 DM Nagold
39. Aksemsedi Ēami-i in Nagold-viti 14.05.99,..825 DM Nagold
40- Njė Quittung Bosh, i pa pėrdorur.

*Dy blloqet e pagesave pėr Vetmbrojtje…
***
*PROĒESVERBAL MBI DORĖZIM-PRANIMIN
E NDIHMAVE PĖR KOSOVĖN.
Pėrpiluar me rastin e dorėzimit dhe pranimit tė tė hollave pėr ndihmė KOSOVĖS, me moton “TE NDIHMOJMĖ KOSOVĖN PĖR VETĖMROJTJE”, ndihma, tė mbledhura nė Nagold me rrethin.
DORĖZUESIT E NIDHMAVE------PRANUESIT E NDIHMAVE!
1. Faridin Tafallari–Nėnshkrimi.------------------1. Shaban Bobaj-Nėshkrimi
2. Rrustem Bajraktari-Nėnshkrimi.---------------2. Nezir Fejza-Nėnshkrimi
3. Ali Duraku---------Nėnshkruasit dy palėve----3. Tefik Kallaba-Nėnshkr
Deklarohemi qė tė dy palėt se, dorėzimi dhe pranimi i ndihmave ėshtė bėrė nė mėnyrė tė rregullt nga dy palėt…U dorėzuan kėto tė holla 30.000 DM, me shkronja, tridhjetėmijė Marka. Vendi, Shtutgart. Data, 22.09.1991.
VULA e LDK-Dega nė Gjermani-Shtutgart. Nėnshkrimi: Sh. BobajDy dėshmitė me shkrim me vulėn zyrtare…1-Quittung 8.700 DM
Tetėmijėeshtatėqind marka. Aktivi i Nagoldit.
Ndihma pėr Kosovėn mė 23.11.1991.
VULA LDK-sė. Nėnshkrimi H. Gagicės dhe Sh. Bobaj

*FONDI I SOLIDARITETIT PĖR KOSOVĖN NĖ ACHEN
(DER SOLIDARISCHE HILFSFOND FÜR KOSOVO IN ACHEN)

Hyrja nė Fondin e Kosovės nė 1991 nga Nagoldi-(Shtutgart)
1. Faridin Tafallari 1x200-DM. Dhe 1x300=500, DM
2. Muharrem Dallaveri 100-DM…..18. Selim Neziri DM-100
3. Mehdi Duraku DM-100………....19. Musa Zela DM-100
4. Fatmir Misini DM-100………… 20. Isuf Berisha DM-200
5. Qamil Duraku DM-100………….21. Faridin Tafallari 1x300
6. Gani Gashi DM-100………….22. Rizah Hoxha DM-500
7. Nasip Zeqiri DM-1x100………….23. Azem Halili 500
8. Sefer Gashi DM-100…… ……….24. Mustaf Avdullahu DM-500
9. Arif Morina DM-100 …………….25. Qemajl Haxhillari DM-100
10. Sahit Sahiti DM-100 ……………26. Nasip Zeqiri DM-1x 100
11. Canė Krasniqi DM-100 ………...27. Isamidin Emini DM-100
12. Nexhmi Halimi DM-100 Faqe 2
13. Ram Abdullahu DM-100………..28. Ali Duraku DM-1x 200
14. Haki ?……..29.Selam Trinjaku DM-400
15. Sokol Dobraj DM-100 30. Nasip Zeqiri DM-1x100
16. Rrustem Bajraktari DM- 100 ….31. Ahmet Blakaj DM-50
17. Ali Duraku DM1x100.1x200=300. 32. Nasip Zeqiri DM-1x100
33. Nebi Kryeziu DM-100 Gjithėsej DM 5.350.
VULA Fondit tė Ahenit. Nėnshkrimi Marjan Tunajt Aachen; 27.6.91


*Raporti gjatė periudhės, 8.09.91-29.10.1993
Hyrjet nga antarėsia e aktivėve tė nėndegės sė LDK nė Baden-Würtemberg
Faqe 1- Faqe 2-
1. Sindelfingen-----16.360 DM…….28. Tuttlingen---------2000 DM
2. Shtuttgart----------4.160 DM…….29. Singen---------------4.312 DM
3. Felbach--------------5.380 DM…….30. Isny------------------2.700 DM
4. Ludwigsburg--- --8.420 DM…….31. Loeitckirch-----------944 DM
5. Sielmingen---------8.583 DM…….32. Ravensburg------11.865 DM
6. Nagold--------------7.000 DM…….33. Tettnang------------1.985 DM
7. Metzingen----------8.000 DM…….34. Sigmaringen-------1.848 DM
8.Kirheim Teck----11.055 DM……35. Schweb Gmünd---3.849 DM
9. Göpingen-----------3.910 DM……36. Aalen-----------------1.850 DM
10. Ulm-----------------9.279 DM……37. Raihenbach-----------xxxxxxx
11. Albstadt-----------5.840 DM……38. Obendorf--------------530 DM
12. Bietinghen--------3.416 DM……39. Müssingen-----------1.270 DM
13. Heilbronn---------4.910 DM……40. Weildshut---------------xxxxxx
14. Manheim----------8.000 DM……41. Horb---------------------xxxxxx
15. Sinsheim-------------776 DM…….42. Heidelber---------------xxxxxx
16. Mergetheim-------1.990 DM……43. Ditzingen---------------xxxxxx
17. Waldürn----------1.308 DM……..44. Biberach-----------5.757 DM
18. Schwetzingen----2.170 DM……..45. Calw-------------------770 DM
19. Wisloch------------1.780 DM…….46. Schweb Hall----------xxxxxx
20. Mosbach-----------------------…….47. Waighoosel------------xxxxxx
21. Mülacker---------1.040 DM……..48. Wenhwim--------------xxxxxx
22. Karlsruhe-------11.914 DM……..49. Tiberg--------------1.220 DM
23. Baden Baden----3.000 DM……..50. Backnang-----------xxxxxxx
24. Ofenburg---------8.433 DM……..51. Hockenheim--------xxxxxxx
25. Lörrach-----------5.050 DM……..52. Bondorf--------------xxxxxxx
26. Freudenstadt----1.380 DM……...53. Eschteteengen—---xxxxxxx
27. Donauschingen---xxxxxxx……..54. Bad Canstadt-----1.000 DM
Njė person, 120 DM, Januz Mulliqaj 240 DM
Gjithsej. 187.414 DM.
Komisioni: 1. Shabani (Bobaj) 2. Faridini (Tafallari) 3. Tefik (Kallaba)
Lidhja Demokratike e Kosovės, Dega nė Gjermani,
Nėndega e LDK. Nė B.W. (Baden-Würtenberg)
Shėnimet nga Komisioni mbikqyrės pėr Arkėn e Nėndegės sė LDK.
Pėr Baden Würtemberg nė Weissach.
1. Shaban Bobaj 2. Faridin Tafallari 3. Tefik Kallaba

*Raporti gjatė periudhės dyvjeēare, qė nga data 08.09.91- 29.10.93

Hyrjet e anėtarėsive tė aktivave tė LDK sė nėndegės pėr Baden Würtenberg-Gjermani.
Hyrja e pėrgjithshme gjatė periudhės sė lartshėnuar ėshtė kjo: Gjithsej 187.414 DM, tė cilat janė tė dokumentuara nė listėn Njė dhe Dy (1+2)tė tė gjithė aktivave tė Baden Würtenbergut.
Nga tė ardhurat e anėtarėsisė janė shpenzuar pėr nevojat e aktivitetit tė Nėndegės sė BW:
1. Degės nė Gjermani nga nėndega BW. Ju dorėzuan 143.961 DM
2. Nėndega, pėr aktivitetet e saj, nga shuma prej 43.453 DM Shpenzoj kėto tė holla:
1. Telefoni dhe faxi 2860 DM Faqe II
2. Postimet 1799 DM
3. Udhėtimet 2875
4. Sallat pėr manifestime dhe tubime informative 8034 DM
5. Ndihma Solidare 4089 DM
6. Pritjet nga pėrfaqėsues tė partive nga Kosova 1.049 DM
7. Pėr kufomat, dėrguar nė vendlindje 8.000 DM (kufomat?)
8. Kopje 349 DM
9. Shpenzimet (material harxhus) 621 DM
10. Vulat 1631 DM
11. Pronė pėr Nėndegėn (kopjus) 1956 DM
12. Flamujt pėr Aktivat (30) dhe pllakatat 1350 DM
Nga tė gjitha nga kėto tė llogaritura dhe nė bazė tė fakteve erdhėm nė kėtė pėrfundim:
Nėndega ka bėrė gjithsej 34.588 DM Shpenzime
Komisioni sė bashku me kryetarin e nėndegės sė LDK, tė Baden Wyrtembwrgu z. Shaban Bobaj, e sheh tė arsyeshme kėtė shumė nė listėn Njė dhe Dy (1+2) shpenzimesh, nė krahasim me nėndegėt e tjera tė LDK-sė nė Gjermani, pasi Qendra e LDK-ė, pėr Diasporė gjendet nė Shtuttgart nė bazė tė aktivitetit qė janė bėrė edhe shpenzimet janė tė mėdha.
Arka sot posedon 13.000 DM
VULA e nėndegės sė LDK pėr Baden-Wyrtemberg
Komisioni kontrollues. Nėnshkrimi i anėtarėve tė komisionit. 1. Sh. Bobaj, 2. F. Tafallari, 3. Tefik Kallaba
***
FATURA Nr.1 – DĖSHMI.
Fatura Nr.1-Dėshmi- dokumentojnė ndihmat e dhėna pėr Fondin e Republikės sė Kosovės-Fonds der Republik von Kovova.
1. Pėr Minatorėt e Kosovės. Pagoj: 500 DM Tafallari Faridin 72202 Nagold
2. Hilfe für Kosovo Konto Nr.201125005 Bankleizahl 6039130
Volksbank Sindelfingen eG Spende.-Pagoj: 100.00 DM Faridin Tafallari, Haiterbacherstr. 75,7270 Nagold 1143676-18.X.1990.
3. Fonds der Republik von Kosova.B.Deutsche Bank 16.02.1993-1500 DM.
Kont.Nr. 2380100200 Bankleizahl 630 204 50
Haiterbacherstr. 75, 7270 Nagold Faridin Tafallari 1143676 DM 1500-
4. Fonds der Republik von Kosova-pėr union tė stud. Kn. 2380100200 Bankleizahl-630 204 50Haiterbach - 1 Dez 1997
Pagoj:100 DM Faridin Tafallari
5. Faturė: Ndihmė Drenicės, R.Kosovės
Fonds Republik von Kosova. Konn.2380100200 Bankleizahl 630 204 30 Pagoj: 5000 DM Faridin Tafallari. 72221 Haiterbach 17. MRZ 1998
***
FONDI I QEVERISĖ SĖ REPUBBLIKĖS SĖ KOSOVĖS.
FONDI I REPUBLIKĖS SĖ KOSOVES.
Nr.4/96 Bonn, 24.08.1996-Postfach 200 636 53 136 Bonn Tel.0228/955850 Fax 0228/354536
Anėtarėve tė Komisionit Qendror
I nderuar zotėri,po ua dėrgojmė shkresėn e Ministrisė sė Financave tė Republikės sė Kosovės dhe materialet e Kėshillit Qendror pėr Financim tė Kosovės, lidhur me aktivitetin, qė duhet tė zhvillohet nė terren rreth nxitjes sė grumbullimit tė mjeteve.
Lidhur me ēėshtjet konkrete kontaktoni kryetarin e komisionit Qendror nė tel. 09306/2793. Me nderime
Pjetėr Coli, d.v. Kryetar i Komisionit Qendror
***
KRAHINA E BADEN-WÜRTEMBERGUT.

Kjo krahinė ėshtė e dalluar nė nivel tė Gjermanisė,pėr suksesin nė realizimin e obligimit financiar ndaj Qeverisė sė Kosovės, si dhe nė organizimin e ndihmave plotėsuese. Ēdo aksion qė eshtė organizuar nė Gjermani, pėr tė ndihmuar Kosovėn, ėshtė kryer me rezultate tė mėdha nė krahinėn e Baden-Würtembergut, ku vlerėsohet se, nė rreth 22 mijė shqiptarė i pėrgjigjen 3% mė mirė se, nė pjesėt e tjera tė Gjermanisė.Pėr mbarėvajtjen e aksionit tė 3%, nė kėtė krahinė gjermane flet Fahrudin (Faridin) Tafallari, kryetar i Komisionit krahinor tė Baden-Würtembergut.
Megjithėse ėshtė vėshtirė tė pėrcaktohet numri i pėrqindjes sė atyre qė, pozitivisht i pėrgjigjen 3% pėr arsye se, njė pjesė e refugjatėve janė shpeshherė duke ndėrruar vendbanimet, mund tė themi se, mbi 60% e bashkatdhetarėve tanė e paguajnė 3%.
Bashkatdhetarėt tanė, tė cilėt punojnė nė krahinėn e Baden-Würtembergut, sa herė qė ėshtė shtruar nevoja pėr organizimin e ndihmave pėr Kosovėn janė dalluar nė nivel nė tėrė Gjermaninė. Kėshtu gjatė aksionit tė ndihmojmė Kosovėn u tubuan rreth 1.138.350 DM- marka gjermane(Njėmilion e njeqindetridhjetėetetė mijė e treqind e pesėdhjetė DM).Ndėrkaq gjatė vitit tė kaluar jashtė 3% e ka ndihmuar Fondin e Qeverisė edhe me 141 mijė marka.Aktualisht gjendja e pagesės sė 3% ėshtė nė rritje, por ka nevojė pėr organizim mė tė fuqishėm dhe mė masiv.
Ėshtė e nevojshme zgjerimi i komisioneve lokale dhe rajonale me individ, tė cilėt vėrtetė angazhohen dhe nuk vuajnė nga komplekset e ndasive partiake apo tė tjera. Pėr shembull tė mirė ka edhe shumė shqiptarė nga trojet etnike shqiptare,qė rregullisht e paguajnė 3%.
Pėr rezultatet e periudhės njė vjeēare do tė njohftohemi nė mbledhjen qė do tė mbahet mė 19 shkurt, ku presim nga komisionet lokale dhe rajonale tė sjellin raportet komplete.
F. Tafallari Weisloch 08.01.1994

REPUBLIKA E KOSOVĖS
REPULIC OF KOSOVA
Ministria pėr ekonomi dhe Finansa
Ministry of Ekonomy und Finance
02 Nr..-No. 7/92 Gj
Prishtinė 17.10.1992
Nė bazė tė nenit 1.2 dhe 5 tė Vendimit mbi formimin e Komisioneve, pėrkatėsisht Kėshillave pėr zbatimin e Vendimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės mbi grumbullimin e mjeteve financiare pėr Republikėn e Kosovės, Ministri Republikan pėr Ekonomi dhe Financa bjen kėtė:
* A K T V E N D I M
1.Emrohet z. Faredin Tafallari pėr anėtar tė Komisionit Qėndror pėr zbatimin e Vendimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės mbi grumbullimin e mjeteve financiare pėr Republikėn e Kosovės nė teritorin e Gjermanisė.
2.Nė kryerjen e tė drejtave dhe obligimeve tė tij, anėtari i Kėshillit bėnė organizimin e tubimeve instruktive lidhur me grumbullimin e mjetev me bashkėatdhetarėt tanė qė punojnė dhe jetojnė nė Gjermani, organizon shpėrndarjen e fletėdeklarimeve dhe tė ēeēeve, udhėheqė listat e obliguesve dhe tė atyre qė i kryajnė obligimet, kontrollon kryerjen e obligimeve nga obliguesit (punėtorėt, ata qė gėzojna ndihma tė shtetit, pronarėt e firmave private), sipas Vendimit tė Qeverisė dhe informonė Komisionin dhe Ministrinė lidhur me gjendjen nė kryerjen e kėtyre obligimeve ndaj shtetit tė Kosovės.
Pėr punėn e tij si dhe tė Komisionit,anėtari i Komisionit i pėrgjigjet kryetarit tė Komisionit dhe Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave tė Republikės. Ministri i Ekonomisė dhe Financave mr. Isa Mustafa-nėnshkr-Vula
***
Republika e Kosovės-Prishtinė
FONDI I REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS
Komisioni Qendror pėr Gjermani-Bonn,10.01.1997
Z.Faridin Tafallari, anėtar i Komisionit Qendror, tė Fondit tė Rapublikės sė Kosovės pėr Gjermani. Me qėllim tė organizimit mė funksional, tė komisioneve tė Fondit tė Republikės sė Kosovės, jemi pėrcaktuar qė organizimi i komisioneve nė rajon, nė kuadėr tė landeve tė bėhet sipas hartės zyrtare,tė cilėn po ua dėrgojmė sė bashku me kėtė shkresė.
Detyrė e Komisionit tė Landit tė Baden-Würtembergut, tė cilin ju e pėrfaqėsoni eshtė tė bėni organizimin e ri tė komisioneve nė kėto rajone:

1.Shtutgart 2.Karlsruhe 3.Freiburg 4.Tübingen
Njėkohėsisht nga veprimtarėt e verifikuar, nė aktivitetet e Fondit tė Republikės sė Kosovės, duhet tė bėni propozimet pėr kryetarė tė komisioneve rajonale. Propozimet ia dėrgoni kryetarit tė Komisionit Qendror tė Fondit tė Republikės sė Kosovės, nė Gjermani.Kjo punė duhet tė kryhet deri nė fund tė muajit mars tė vitit 1997. Pėr nevoja tė komunikimit mekryetarin e Komisionit Qendror, kontaktoni pėrmes zyrės sė Fondit nė Bonn, tel.0228 955 850 ose pėrmes zyrės sė Fondit nė Wiessenhorn tel.07309 42231. Kryetari i Komisionit Qėndror
Pjetėr Coli, Vula e Fondit
***
Tė nderuar anėtarė tė Komisionit tė 3% pėr Baden-Würtemberg.
Ju pėrshėndes pėr pjesėmarrjen tuaj nė kėtė takim dhe ju uroj sukses e punė tė mbarė!
Nė ftesat,qė keni janė dhe pikat e rendit tė ditės. Ju pyes a jeni dakord apo tė hiqet, ose ndryshohet apo tė shtohet ndonjė pike, qė mund tė propozohet nga ju.
Pika e parė ėshtė raporti pėr BW, pėr vitin 1997, por unė do t’i shtoja edhe pėr vitin `96, qė duhet lidhur apo tė bėjmė njė krahasim nga viti nė vit. Por as unė nuk kam diēka tė veēantė, mė tė saktė e mė aktuale pėr BW, nga Qendra e Fondit tė Republikės sė Kosovės nė Bonn, pos nga raporti i mėhershėm. Ngase janė shpėrnda fletudhėzimet, pėr plotsimin e marrjes sė tatimit, besoj se, tani do tė jetė mė lehtė, pėr tė dhėnė numrin obliguesit ēdo landi nė Gjermani veē e veē, pėr informata mė tė sakta mbi kryerjen e obligimeve, si nėpėr lande po ashtu edhe pėr Gjermaninė nė tėrėsi.
Pika e dytė ėshtė Raporti i Komisioneve lokale pėr BW.Me siguri se, as nga ju nuk kemi raporte tė sakta, pasi kohėt e fundit ėshtė folur e po flitet pėr kthimin e strehim kėrkuesėve, pra dėbimin e tyre pėr nė Kosovė.Dhe kjo me siguri qė ka ndikuar negativisht pėr mbledhjen e raporteve. Ne e dimė se, njė pjesė e e mirė, e anėtarėve tė komisioneve lokale, janė strehim kėrkues dhe nga pritja e pėrditėshme se, kur po i kthejnė, ata nuk kanė bėrė atė, qė duhej bėrė pėr Kosovėn pra pėr 3%.Andaj pikėrisht pėr kėtė, ne na duhet qė tė ndėrmarrim diēka qė, punėt tė na shkojnė mė mirė dhe tė kemi sukses.
Pika e tretė,pra ėshtė pėr kėtė se, si tė organizohemi e si t’i koordinojmė punėt mė mirė dhe nė kėtė duhet tė diskutojmė mė gjėrė e mė gjatė.Duhet organizimi mė i mirė me koordinator. Por jo vetėm me kordinator, po edhe me tė gjithė ne anėtarėt e komisionit rajonal tė BW.Mendimi im ėshtė qė, tė organizojmė tubime nėpėr qendra tė ndryshme dhe ta praktikojmė nė tė gjitha qytetet, ku kemi bashkatdhetarėt tanė.
Nė mbledhjen e 22 marsit 1997,qė u mbajt nė Rotweil i emėruam edhe koordinatorėt sipas ndarjes territoriale tė BW.
Pėr Baden-Würtemberg, pėr Tübingen dhe Rotenburg u emėrua Avdyl Muqiqi dhe si ndihmės do tė jetė Hazir Beqaj.
Pėr Karlsruhe u emėrua Tefik Ramadani.Por meqenėse Karlsruhe ėshtė si territor i hapur, mund t’i caktohet edhe njė ndihmės.
Pėr Shtutgart u emėrua Kemajl Ēollaku.Shtutgarti ėshtė si kryeqendėr e BW dhe qė mos tė ngelet mbrapa nga qytetet e tjera, na duhet me tė vėrtetė njė angazhim mė i madh.
Pėr Freiburg e Ofenburg u emėrua Ekrem Lohaj.Edhe aty duhet tė ndihmohet,sepse, sikurse nė vende tė tjera ashtu edhe nė Freiburg e Ofenburg na ka mbetur i painformuar ai territor!?
Duhet tė bėjnė ēmos qė tė mbahen disa tubime nėpėr ato qytete dhe duhet tė gjejmė njerėz aktivistė, qė do ta marrin detyrėn me seriozitet.Ne formuam kėshillin pėr informim dhe kėshillin prej tre anėtarėsh:1.Kemajl Ēollaku, 2.Tefik Ramadani, dhe i treti jam unė, Faridin Tafallari.Edhe ky kėshill duhet tė kryej detyrėn e vet.Nė radhė tė parė tė bėjė informimin nė shtyp.Sepse shtypi ėshtė informimi mė i shpejtė dhe atje, ku arrin shtypi, ne nuk mund tė shkojmė, dhe aq mė tepėr nuk mund tė shkojmė pėrēdo ditė!? Nuk e di sa po e pėrcillni shtypin tonė, aty gjen shumė pak diēka tė mirė ose pėr mirė. Mungojnė shumė gjėra, qė na ēojnė pėrpara dhe qė i duhen sot Kosovės e mbarė kombit shqiptar. Nė shtyp gjen tash me shumicė kundėrshtime, sharje e fyerje ndėr mė tė rėndat, duke ndikuar pėr keq nė popull, duke krijuar ndasi nė mesin e tij.Dua ta lidh me atė,qė tė bėhen edhe shkrime lidhur me kryerjen e obligimeve. Andaj nė pikėn e tretė tė diskutojmė dhe t’i kushtojmė rėndėsinė e duhur se, nuk mund tė ecim pėrpara, poqese nuk angazhohemi tepėr dhe me mė shumė seriozitet me tė gjitha mėnyrat e gjetjen e koordinimit.Sot nga kjo mbledhje tė dalim me konkluzione dhe ato t’i lexojė KQ, qė do tė mbahet mė 14.06.97 nė Frankfurt.Njė kopje t’i dėrgohet Qendrės nė Bonn.
Pika e katėrt,tė ndryshme.Nė kėtė pikė do tė ndalem te ēėshtja e Kartave tė Identitetit (Librezave) se, cilėt i kanė marrė e cilėt jo.Pėr ata,qė i kanė marrė,kėrkojė qė t’i shėnojnė emrat dhe atyre, qė nuk u janė dhėnė tė mė kthehen, qė unė t’i kthej nė Qendėr tė Fondit tė Qeverisė, nė Bonn.Duhen qė tė dihen tė gjithė anėtarėt, qė posedojnė libreza dhe tė evidencohen nė librin e Regjistrės.Tė gjithė duhet ta kemi tė kjartė se, ato nuk duhet tė ju lėshohen atyre, qė nuk kanė dėshmuar me punė pėr kėtė ēėshtje shumė tė rėndėsishme.Ka pasur prej tyre qė, vetė i kanė dėrguar fletformularėt,pa ju drejtuar kryetarit tė komisionit rajonal pėr 3% nė BW.Kurse ata, qė e meritojnė ju isha lutur qė, sa mė parė tė ju bėhet e ditur qė, tė paisen me libreza. Kjo detyrė ju takon anėtarėve rajonalė, qė i njohin edhe si individ,por edhe si aktivista.
Tani ėshtė ēėshtja e shpenzimeve, sidomos e udhėtimeve lidhur me kėtė ēėshtje,si nėpėr takime,mbledhje etj. Nė BW, qė nga formimi i Komisionit e deri mė sot, janė mbajtur 18 mbledhje (takime) dhe pėr kėto askush nuk ka marrė asnjė lek pėr shpenzime e mos tė flasim edhe pėr tubime tė tjera, qė ju janė kushtuar kėsaj ēėshtje. Prandaj edhe pėr kėto tė bisedohet dhe bashkarisht tė merret vendimi se, si do tė veprohet tani e tutje. Shpenzime kemi bėrė tė gjithė edhe do tė bėjmė, prandaj tė vendosim dhe t’i grahim punės edhe mė tutje.Ju pėrshėndes tė gjithėve duke iu uruar shėndet tė mire, punė e suksese nė aktivitetet tona tė shenjta!Lumi ai,qė po i kushtohet kėsaj ēėshtje mbarėkombėtare!
Me respekt Faridin Tafallari
Kryetar pėr 3% e Fondit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Leonberg, 07.06.1997
***
FOND DER REPUBLIK VON KOSOVA
Buchweg 7. 89264 Weißenhorn, Tel/Fax: 07309/42231
(Letėr nė dorėshkrim)
Zotėri: Faridin,
Letrėn tuaj, me kėrkesėn qė, tu lėshohen vėrtetimet personave, tė cilėt i keni shėnuar e morra.
Ibush Bytyqi. Tek unė, nė regjistėr, e gjeta njėfarė I. Bytyqi, me ratėn mujore 40 DM. Ndoshta ėshtė ky!? Nėse ėshtė lėshoja vėrtetimin, nėse jo atėhere le t’i ēojė fletėpagesat nė adresėn tonė.
Ajet Mehmeti. Kam disa persona me tė njėtin emėr e mbiemėr nė regjistėr, tė lutem dėrgoma ratėn mujore (sa paguan nė muaj) nė mėnyrė qė ta dallojm nga tė tjerėt.
Kemajl Ēollaku. Kėtė emėr nuk e gjeta nė regjistėr, ndoshta banka e ka tė regjistruar ndryshe, i thuaj tė lutem, tė na paraqitet me telefon, qė ta sqarojmė kėtė problem.
Me respekt Beqir Menzelxhiu: fax+tel: 0730942231HXPOBANK WEIßENHORN BLZ 630 204 50, KTO 2 380 100 200 Amsgericht Neu-Ulm, VR 753.
Sqarim:Kjo pėrgjigje nuk pėrputhet me kėrkesat e parashtruara nė letrėn time?!?(tė F. Tafallarit)

***
KOMISIONI PĖR FONDIN E 3% NĖ BW.

Ju lutem mė dėrgoni fletdėshmitė e anėtarėve tė Komisionit, pėr zbatimin e grumbullimit tė mjeteve financiare, pėr territorin e Baden-Würtembergut, pėr tė vėrtetuar se, sa janė korrekt kėta persona ndaj obligimeve tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės.
1.Faridin Tafallari, kryetar, Haiterbacherstr.75,72202 Nagold DM 2460
2.Muharrem Mėziu anėtar, Feldbergstr.33,7700 Singen-kordin. DM-- 3.Tefik Kallaba anėtar, Eisenbahnstr.14,7433 Detingen-Metzng DM.1200
4.Avdyl Muqiqi anėtar, Rosenstr.8, 7464 Schemberg DM 1960
5.Murat Kryeziu anėtarė, Rossenstr.105, 7024 Bernhausenn DM 2200
6.Kolė Paloka anėtar,Karlsruherstr.15,7022 Ehterdingen DM ---
7.Ruzhdi Veseli anėtar, Grafberhardstr.4, 7992 Tetnang(ka shumė me te -njėtimer e mbiemėr…?
8.Lekė Preēi anėtar, Paul Gerhardstr.27, 7470 Albstadt DM 360
9.Dan Gashi anėtar, ---- Baden Baden DM 2200
10.Rasim Krasniqi anėtar, Breisawerstr.39, 7800 Freiburg DM 1530
11.Imer Idrizi anėtar, Kaiserstr.23, --- Tuttlingen DM 720
12.Fran Krasniqi anėtar,? DM 340
13.Isa Shala anėtar i Beslidhjes - Baden Baden DM 600
Kėrkesa tjetėr ėshtė ndoshta mė e madhe, por duke u nisur nga detyra e pergjegjesisė ju kisha lutur qė listėn e atyre, qė i pėrgjigjen obligimeve nga krahina (Landi) i Baden-Würtembergut tė ma dėrgoni, dhe mundėsisht numrat e postave tė qyteteve, kėshtuqė do tė na mundėsohet mė mirė pėr t’i gjetur ata, qė po mshifen pas perdes.
Me shumė respekt, i juaji Faridin Tafallari, Kryetar i Komisionit pėr 3% tė Krahinės sė Baden-Würtembergut dhe njėherit dhe anėtar i Komisionit Qendror pėr Gjermani.
Nagold, 27.12.1993 Adresa:Faridin Tafallari.
Haiterbacherstr. 75,72202 Nagold
(Nėnshkrimi)
***
*LISTA E OBLIGUESVE, DĖRGUAR NGA
FAHREDIN TAFALLARI
1.Adem Dedolli--------DM 236 …….. 16.Mejdi Lajqi------------DM 1270
2.Ajet Mehmeti--------DM 780 …….. 17.Mithat Bylykbashi---DM 2425
3.Adyl Muqiqi---------DM 600 …….. 18.Murat Kryeziu--------DM 1200
4.Bajram Kosumi-----DM 600 …….. 19.Naim Istrefi------------DM 210
5.Dan Gashi------------DM 1200 ……. 20.Nami Ramadani-------DM 1200
6.Ekrem Lohaj--------DM 720 ……. 21.Nezir Fejza--------------DM 740
7.Enver Camaj------- DM 160 …….22.Ramė Dreshaj----------DM 540
8.Enver Ismajli--------DM 1200 …….23.Rasim Krasniqi--------DM 1680
9.Faridin Tafallari---DM 1340 .…….24.Ruzhdi Veseli-----------DM 960
10.Gani Mehmeti-----DM 415 …….. 25.Selim Koci----------------DM 1080
11.Hazir Beqaj--------DM 300 ……..26.Shaban Bobaj-----------DM 900
12.Imer Idrizi----------DM 720 ……..27.Tefik Kallaba------------DM 1200
13.Ismet Rugova------DM 720 ……..28.Tefik Ramadani--------DM 760
14.Kemajl Ēollaku---DM 480 ……..29.Zenun Gashi-------------DM 250
15.Lekė Preēi-----------DM 360 ……..30.Hafiz Gagica-------------DM -----
31.Nebi Hoxha---------------DM ?
Vula e Fondit tė Qeverisė sė Kosovės -Nėnshkrimi-

***
Anėtarėt e Komisionit Qendror tė Fondit, tė Republikės sė Kosovės nė Gjermani, tė cilėt marrin pjesė nė mbledhjen e Komisionit nė Bonn mė 18.11.1995
-Pjetėr Coli,(kryetarGjermani) Dorbuschweg39,8702Eisingentel.0930 62793
-Faridin Tafallari, (B.W) Haiterbaherstr,75,7270Nagold.tel 07452 66108
-Nami Ramadani, (B.W)Karlsbaderstr.12, 7300 Esslingen 0711 3160277
-Shaban Bobaj, (BW) Mittlerestr.16,72511 Weissach tel. 07044 33631
-Nebi Hoxha, (BW) Mittlerestr.16, 72511Weissach tel. 07044..33
-Fazli Mema, Barth str.42, 4830 Güterrsloh tel. 05241340669
-Sebastian Nuiēi, Berlinerstr.9-06196 43436 Eschborn Ts
-Hasan Kurtaj, Van-Den-Berphstr.1, 4190 Kleve tel.02821..0109
-Demė Ēeta, Hasan Kurtaj, Man
-Isa Podrimaj, Jones-Koresak Allee 15, 5000 Hanover
-Xhelil Musa, Ehestorferweg 161 A 21H.H.90 tel. o4o 7922318
-Lutfi Demiri Otto str.60 41 Diesburg 17 tel. 02066 36724
-Martin Ēuni, Atelsdorf. 4, 8602 Schlüsselfeld tel.095521582
-Rashit Nikēi, Xhemajl Krasniqi, Idriz Dakaj, Osman Ferizi,
-Gani Blakaj, Hysen Grulaj
***
F T E S A P Ė R K.R. TĖ 3% NĖ BW
KOMISIONI PĖR ZBATIMIN E VENDIMIT TĖ QEVERISĖ SĖ REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS MBI GRUMBULLIMIN E MJETEVE PĖR FINANCIMIN E REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS NĖ BADEN-WYRTEMBERG TĖ GJERMANI
F T E S Ė
Ftohen antarėt e Kryesisė tė Komisionit Rajonal pėr B.W. nė mbledhjen e parapėrgatitjes, qė do tė mbahet mė 05.02.1994 tė shtunėn, nė ora 15.00 nė klubin “Fazli Graiēevci” nė Sielmingen.
Propozohet qė mbledhja tė mbahet me kėtė rend dite:
1.Situata aktuale nė Republikėn e Kosovės.
2.Raport i anėtarėve tė kryesisė, pėr punėn dhe aktivitetin e dermėtanishėm, si dhe materialet e tubuara tė komisioneve lokale, nė mjediset ku veprojnė.
3.Diskutime rreth zgjerimit tė komisionit rajonal dhe atyre lokale, si tė gjejmė mėnyrat mė tė frytėshme,pėr tė vizituar bashkatdhetaret tanė, qė mos tė mbetet asnjė bashkėkombas pa informim.
4.Propozimi i rendit tė ditės, pėr mbledhjen e dt.19.02.1994
5.Tė ndryshme dhe ndonjė pikė e propozuar,gjatė mbledhjes.
Tė nderuar anėtarė tė komisionit, ju lutem qė, para se tė vini nė kėtė mbledhje, e para, t’i keni mbajtur mbledhjet me komisionet lokale.E dyta, tė pėrgatiteni dhe tė sillni dhe materialet pėr njė raport tė pėrgjithshėm.Raportet dhe pėrgatitja do tė bėhen me dt. 05.02.1994!
Me nderime e shumė respekt,
Faridin Tafallari, Haiterbacherstr.75,72202 Nagold.
Emri mbiemri. Nėnshkrimi.16.01.1994
***
F T E S A P Ė R KOMISONIN RAJONAL TĖ 3% NĖ BW.
KOMISIONI PĖR ZBATIMIN E VENDIMIT TĖ QEVERISĖ SĖ REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS MBI GRUMBULLIMIN E MJETEVE PĖR FINANCIMIN E REPUBLIKĖS NĖ BADEN-WYRTEMBERG TĖ GJERMANISĖ.
F T O N Ė
Tė gjithė anėtarėt e komisionit tė trepėrqindshit(3%), nė Baden-Würtemberg. Mbledhja do tė mbahet me datėn 23.09.1995, tė shtunėn ora 16.00, nė sallėn e klubit “Kadri Zeka”, nė Nürtingen (pėr ballė stacionit tė trenit).Plohingenstr.14
Tė nderuar zotėrinjė,
Kemi marrė pėrsipėr detyrė shumė tė rėndėsishme dhe na duhet ta kryejmė me nder. Mos tė na gjykoj e ardhmja, mos tė turpėrohena para pasardhėsve tanė!
Jemi dėshmitarė tė kohės dhe tė situatės shumė tė rėndė e tepėr provokuese,qė po mban mbi supe populli ynė, duke u pėrballuar me vėshtirėsi tė madhe.Nė mbledhjet,takimet, qė janė mbajtur nga komisioni i 3% nė B.W.ka shumė mungesa nga anėtarėt sepse, akoma nuk janė pėrgjigjur e nuk kanė ardhur nė kėto mbledhje tė gjithė anėtarėt!Pjesėmarrja ka qenė e pėrgjysmuar!? Nuk ka kohė pėr lutje!Kėtu ka “PO” mundem tė veproj,tėpunoj ose “Jo” nuk mundem dhe liroi rrugėn tjetrit.
Pėr rend dite:
1.Situata nė Republikėn e Kosovės, si dhe nė trojet etnike shqiptare
2.Situata nė territorin e krahinės sė B-Würtembergut,pėr kryerjen e obligimeve tė 3%
3.Pėr njė organizim mė tė mirė dhe mė tė efekshėm nė pėrgjithėsi.
4.Tė ndryshme.
Me pėrshėndetje vėllazėrore,
Faridin Tafallari, kryetar pėr komisionin e trepėrqindėshit(3%), nė Baden-Würtemberg-Gjermani. Nėnshkrimi i F.T. Nagold,11.09.1995

KOMISIONI PĖR ZBATIMIN E VENDIMIT TĖ QEVERISĖ SĖ REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS MBI GRUMBULLIMIN E MJETEVE PĖR FINANCIMIN E REPUBLIKĖS NĖ BADEN-WYRTEMBERG TĖ GJERMANISĖ.
F T O N Ė
Anėtarėt e komisionit rajonal, tė trepėrqindshit (3%) nė Baden-Würtemberg. Mbledhja do tė mbahet nė klubin shqiptar “Fazli Graiēevci” nė Sieelmingen seestr.48, mė 9.3.1996, tė shtunėn, nė ora 16.00.
Rend dite:
1.Situata aktuale nė Republikėn e Kosovės.
2.Gjendja aktuale nė kryerjen e obligimeve, ndaj Qeverisė sė Kosovės.
3.Dorėzimi i Raporteve me shkrim nga terreni.
4.Tė ndryshme.
Zotėrinj tė nderuar,
Duke u nisur nga situata shumė e rėndė nė mbarė trojet shqiptare, e pamė tė arsyeshme qė, tė takohemi dhe t’i analizojmė punėt e aktivitetin, pėr atė detyrė, qė jemi caktuar. Andaj na duhet edhe shumė punė pėr tė bėrė, qė tė arrijmė suksese.Raportet, qė posedojmė, janė punė konkrete, qė ėshtė bėrė nga anėtarėt e komisioneve nė kėtė krahinė gjermane.
Pra do tė duhet tė kompletojmė kėto, qė i kemi dhe ato qė mungojnė, edhe nga shumė qytete, nga tė cilat nuk kemi asnjė raport!? Ju lutemi qė, tė gjitha ato, qė janė bėrė t’i kemi si dėshmi e fakte dhe tė dalim para atyre, qė i kryejnė obligimet dhe tu tregojmė se, tė regjistruar janė edhe ata, qė akoma po presin se, ēfarė po ndodh me Kosovėn!Po ēlirohet apo?!
Nė mbledhjen e ardhėshme, qė do tė mbahet me tė gjitha komisionet lokale do japim raportin para tyre.
Me nderime Faridin Tafallari, (Nėnshkrimi i F.T.) 7.2.1996

***
F T E S Ė
MBLEDHJE INFORMATIVE

Tė dashur bashkatdhetarė, vėllezėr e motra,
Duke u nisur nga situata qė po mbretėron nė vendlindjen tone, nė Kosovėn e dashur, na obligon tė gjithėve qė, nė kėto momente tė nevojshme, mė shumė se kurrė, t’i gjindemi sa mė afėr Kosovės!Ani edhe pse larg fizikisht, por me mendje e zemėr tė jemi pranė vėllezėrve e motrave tona, qė po i reziston armikut, okupatorit serbo-ēetnik,asaj ushtrie barbare e kriminele qė ėshtė lėshuar si bishė e egėr mbi popullin tonė tė pafajshėm e tė pambrojtur, nė trojet e veta shqiptare. Koha na detyron qė, tė jemi sa mė pranė, tė lidhur me njėri tjetrin, si mishi me thoin, Nuk ėshtė koha pėr t’i qėndisur fjalėt, as pėr tė treguar filozofi, as pėr t’ju bindur e pėr t’ju lutur se, tė gjithė jemi vėllezėr,tė gjithė jemi shqiptarė, tė gjithė flasim njė gjuhė, gjuhėn shqipe tė shqiptarėve,tė gjithėve na dhemb VENDI YNĖ!Kosova ėshtė e tė gjithėve, edhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė e tė gjithėve, eshtė e popullit shqiptar, qė po lufton pėr ēlirimin e mbarė Kosovės! Po vriten e po e japin jetėn pėr njė qėllim, pėr LIRI!UĒK ėshtė betuar se, do tė luftojė dhe do ta ēlirojė Kosovėn njėherė e pėrgjithmonė nga hordhitė serbo-ēetnike, nga ēizmja e egėr serbe.Prandaj edhe ne t’i kryejmė detyrimet qė, si bijė e bija tė asaj Kosove, tė asaj toke tė larė nė shekuj me gjakun e pastėr shqiptar, tė mblidhemi dhe t’i qajmė hallet si vėllau me vėllanė, tė bisedojmė se, ē’tė bėjmė, si ta ndihmojmėmė sė miri, sė bashku t’i japim mendimet e sė bashku t’i marrim vendimet, dhe ashtu tė bashkuar,krah njėri tjetrit tė veprojmė, tė veprojm pa humbur kohė, pa u ndalur kurrė, se kemi mjaft pėr tė bėrė sepse jemi tė coptuar nga tė katėr anėt, dhe ēdo gjė pritet nga ne, nga bijtė e bijat e tokės mėmė, pritet nga ne SHQIPTARĖT!!!
Me anė tė kėsaj Ftese, ftojmė tė gjithė bashkatdhetarėt tanė nė mbledhjen, qė do tė mbahet mė 9 janar’99, nė ora 15.00, nė “Jungen Zentrum” nė Nagold. Nė kėtė mbledhje informative kemi nderin qė si mysafirė do tė jenė tė pranishėm edhe dy anėtarė tė kėshillit tė Fondit “Vendlindja Thėrret”, pėr Baden-Würtemberg.
Luten tė gjithė bashkatdhetarėt qė, t’i pėrgjigjen ftesės me pjesmarrjen e tyre nė mbledhje.Sot Kosova ėshtė nė rrezik dhe ne t’i ikim takimeve, mbledhjeve dhe ēdo thirrjeje tė atdheut, nuk do t’i falet askujt! E ardhmja do tė na gjykojė, e ardhmja nuk do tė na falė,Kosova nuk do tė na njohė si bijtė e saj!
Me nderime dhe shumė respekt, bashkėvendasi dhe bashkatdhetarii tė gjithė shqiptarėve.
I Juaji Faridin Tafallari. (Nėnshkrimi i F.T.)4.9.1999 Haiterbach-Gjermani

***
KOMISIONI I FONDIT TĖ 3% PĖR B.W.

Anėtarėt e Komisionit Rajonal pėr Baden-Wurtemberg,janė kėta:
Faridin Tafallari kryetar, Nagold, Calw, Freudenstat, Horb, Herrenberg, njėherit edhe pėrfaqėsues nga Komisioni Rajonal nė Baden-Wurtemberg nė Komisionin Qendror pėr Gjermani.
Anėtarė:-Shaban Bobaj, Böblingen, Sindelfingen, Weil der Stadt, Mülaker.-Nami Ramadani, Esslingen, Shtutgart.-Murat Kryeziu, Emin Ilazi Fidelstadt, Gerlingen, Degendorf, Shtutgart.-Kolė Paloka, Waidlingen.-Tefik Kallaba,Isuf Aliu, Metzingen, Reutlinge, Bad Urach. Ismer Ibrahimi, Müsingen, Tübingen.
-Avdyl Muēiqi, Lekė Preēi, Balingen, Albstadt, Sigmaringen,
Vilingen Shweningen,Donauschingen, Schremberg Helingen, Oberndorf.
-Zenel Krasniqi, Reihenbach, Esslingen, Shtutgart.
-Nebih Hoxha, Leonberg, Feurbach, Pforzheim, Degendorf.
-Selim Koca, Böblingen, Sindelfingen.
-Tefik Ramadani, Haidelberg, Manheim, Mosbach.
-Ajet Mehmeti, Ulm.-Ruzhdi Veseli dhe Mithat Bylykbashi, Ravensburg, Biberach, Vangen, Isny, Laitkirch, Tetnang, Fridrischafen.
-Dan Gashi dhe Isa Shala, Baden Baden, Karlsruhe.
-Kemajl Ēollaku, Heilbronn, Ludwigsburg, Bitikheim.
-Gani Mehmeti, Bad-Canstadt, Shtutgart.
-Rasim Krasniqi, dhe Sokol Bozhdaraj, Ofenburg, Freiburg, Rastat, Büchl, Brenzgau, Lahr, Emendingen, Mülheim, Titise, Kallnau, Breisach, Lörach.
-Hasan Hajdaraj, Singen, Konstanz, Tutlingen, Waldsuht, Tingen, Berlingen, Meersburg.
1.Hazir Beqaj…….5.Ekrem Lohaj ……… 10.Ismet Rugova
2.Sefer Ēoēaj……..6.Halil Ēoēaj………….11.Sokol Bozhdaraj
3.Ismet Rugova…..7.Muharrem Mėziu……12.Xheladin Visoēa
4.Mentor Thaēi…..8.Fran Krasniqi………13. Isa Shala
9.Kolė Paloka…………14.Emin Ilazi

*Nga e majta Gani Mehmeti, tre tė tjerėt me pamje tė pakt…i pesti nė mes Faridin Tafallari, Pjetėr Coli, shoku nė radhė nuk mė kujtohet emri. Vazhdon me Lekė Preēi, dhe i pari nga e djathta Bedriu Fazliu, tė tjerėt nuk kanė pamje tė plotė, ndaj nuk po ua them emrat.

*Letra e Gani Mehmetit, kryetar i komisionit,aktivist i dalluar i Bad Canstadt, e shkruar me dorėshkrim.Badcanstadt,24.05.94

Mirėdita zotri Faridin, me anė tė kesaj letre, sė pari ju pyes se, si jeni me shėndet dhe si kaloni? Kėtė raport po ju dėrgoj aq sa kam pasur mundėsi me njė afat tė shkurtėr, por edhe tani ne gjendemi nė aksionė nė disa haime (shtėpi azilkėrkuesave), por mbetemi me shpresė se mbrenda njė afati tė shkurtėr do tė jau dėrgoj edhe raportet e tjera hajmeve, tė cilat jemi tė obliguar.Kėto raporte janė prej 4 hajmeve tė cilat janė tė shėnuara edhe adresat nė krye tė raportit.
Nė aksione kemi pasur polemika prej disa individėve, por kuptohet dihet prej atyre qė nuk i kryejnė obligimet ndaj Qeverisė, por nuk ėshtė me rėndėsi pėr ata.Kemi disa pyetje prej disa individėve tė cilėt nuk jua kam kthyer pėrgjegjen pa u konsultuar me juve, duhet ju tė m’i ktheni pėrgjigjet e unė atyre:
1. Ajemi tė obliguar t’i verifikojmė nacionalitetin rom dhe a janė tėobliguar.
2. A ka mundėsi tė na sillni njė urdhėresė qė, pa marrė parasysh se sa fėmijė i ka njė familje, nga tė ardhurat mujore ta paguan 3%? Sepse kemi raste nėdisa familje qė, i ka 4-5-6-7-8 fėmijė, kurse ai paguan vetėm 30 DM, unė ju kam spjeguar se pagesa nuk eshtė nė rregull, ata mė kanė thėnė se ne e paguajmė vetėm pėr vete edhe bashkėshorten, sepse tjerat tė holla janė shtesa fėminore.Pėrkundrazi kėto familje, me 7-8 fėmijė, tė ardhurat mujore i marrin deri nė 3000-3500 DM nė muaj
Unė jua kam lexuar edhe vendimin e Qeverisė sė Kosovės,i cili ėshtė shtypur mė 26.04.92, nga Ministri i Financave Mr. Isa Mustafa dhe kryetari i Qeverisė Dr. Bujar Bukoshi edhe atė e nėnshkruar nėn numrin rendor nėn 3.Por disa individė thojnė se, aty nuk po pėrmenden fėmija. Mu kanė lutė qė, mbrenda mundėsive tė keni njė urdheresė nga ana e komisionit Qendror, ma tė kjartė pėr pagimin e 3% pėr njė familje me fėmijė.Njė autorizim e kam marrė nga ju por disa individė kėrkojnė qė, tė jetė i vulosur, meqenėse autorizimi im nuk ka vulė dhe te disa persona ky autorizim ėshtė i dyshimtė pa vulė.Kėshtu qė po i nxisin tė tjerėt se, gjoja komisioni punon me autorizime tė falsifikuara. Kėshtu qė edhe anėtarėt e tjerė janė tė interesuar pėr njė autorizim, por mundėsisht tė vulosen pėr shkak qė, mos tė kemi polemika me njerėz.
Kėta janė anėtarėt e komisionit:
1. Agim Jashari-Degerloch….4. Shefqet Ramadani-Vahingen
2. Sokol Morina-Pleningen….5. Salih Gashi-Feuerbach
3. Gani Makiēi-Feuerbach…..6. Sokol Ramadani-Bad-Canstadt
7. Gani Mehmeti-Kryetar pėr Bad-Canstadt
Pra nė se ka mundėsi nga njė autorizim mundėsisht tė vulosun mė keni premtuar se do t’i sillni, por kur t`ju dėrgojė raportet ndoshta tė kujtohet, kemi biseduar me anė tė telefonit.
Zotri Faridin, me kaq edhe pėrfundoj pėrgjigjet i priti edhe autorizimet e komisionit me adresė time dhe jau shpėrndaj. Pra nė fund ju pėrshėndes zemrishtė dhe uroj punė tė mbarė!
Tė fala nga Gani Mehmeti
*Kartindentiteti pėr anėtarėt e K-Lokal pėr 3% nė B.W.-Gjermanisė
Sqarim: Pas kėrkesave tė anėtarėve tė komisioneve Lokale pėr Baden-Würtemberg qė tu lėshohen (jepen) Kartidentiteti i antarit. U lėshuan dhe iu shpėrndanė ashtu sipas meritave (ka pasur edhe tė tillė qė nuk e kanė merituar, por iu ėshtė dhėnė) nėpėr anėtarėt e komisioneve nga data 27.12.1996, me afat pėr dy vite. Shėnimi i F. T.

...Shoku im, aktivisti i devotshėm dhe patrioti i ndershėm, Gani Mehmeti, mė shkruan pėrsėri njė letėr, nė tė cilėn mė shpreh shqetėsimet e tij tė drejta, pėr detyrėn qė i ėshtė ngarkuar dhe ku proklamatat e H.Gagicės e detyrojnė tė kėrkojė dorėheqjen…

I Nderuar z. Faridin,

Sė pari ju pėrshėndes, unė jam mirė, dėshiroj qė edhe ju tė jeni mirė.Sa i pėrket videokasetės, atė e kam pėrgaditur. Formularėt i kam kryer dhe plotėsuar, pėrveē njė hajmi nė Feurbach, aty kemi pasur disa polemika me disa individė, deri sa nė kėtė e kam autorizuar antarin e komisionit z.Gani Makiēin. Por, pėr disa individė i pėrmenduri ėshtė i papėrshtatshėm pėr ata njerėz.Unė i kam edhe emrat e tyre, tė cilėt pengojnė nė kėtė aksion.Kėtapersona e kanėkėrkuar sqarime mė tė hollėsishme nga anėtari i komisionit dhe kryetarja e aktivit, meqenėse nuk kanė arritė nė mirėkuptim dhe e ka ndėrpre kėtė aksion, deri sa tė mos shkoj unė vet aty, nė atė hajm pėr sqarim mė tė kjartė. Pastaj mė ka ftuar kryetarja e aktivit qė, tė shkoj aty tek ata persona nė bisedė.Janė tubuar tė gjithė dhe kam biseduar, kemi dhėnė skjarime dhe qėllimi i formularėve,pastaj pas kėsaj bisede aksionin e kemi aktivizuar nė kėtė hajm.Por edhe njė autorizim pėr anėtarin e komisionit nė atė hajm, edhe atė detyrė e kam kryer me autorizimin tuaj, pėr lėshuarjen e autorizimit,por gjerė mė tani kemi arrit njė suksesė nė atė hajm, pėrveē njerit, qė e kėrkon edhe vulėn nė autorizim. Por tek ai nuk ėshtė me rėndėsi, sepse atė e njohim dhe e dimė kėshtuqė edhe formularin e ka shkye dhe e ka gju pas dere. Sa i pėrket ketij aksioni mė duket se, kemi punuar mjaft, por me diskutimin e z.Gagica jam ftofė nė punėn time dhe jam demoralizuar, pasi qė ka proklamuar se nuk ka nevojė te ketė komisione nė aktive tė LDK-sė, mė ka ardhur keq tė jap dorėheqje pa i krye plotėsimin e kėtyre formularėve. Por pasi qė do ta kryej kėtė aksion, prap ju them mė vjen keq personalisht nga ana juaj, pėrkundėrazi mė vjen mirė qė kam pasur rast, qė tė punojė me njė veprimtar dhe njė njeri qė ka mirėkuptim, por pėr shkaqe objektive nė mbledhjen e parė qė i kryej aksionin e formularėve do tė afroj dorėheqje.Vendimin pėr anėtarė tė komisionit pėr Baden-Würtemberg, qė e kam marrė nga ju do tė jua kthejė kėtė edhe atė tė mėparshmin.
Mund tė ju falenderojė personalisht juve z. Faridin, qė keni shpreh dėshirė dhe kemi hasur mirėkuptim dhe keni shprehė dėshirė qė tė jem bashkėpunetor i juaj, prap ju them vetėm mund tė ju falenderojė nė emėr tim personal. Mė vjen shumė keq ndoshta ju kam shqetsuar pak, por deri sa z. Gagica del me kėso proklamata nuk mund tė punojė mė gjatė. Ju pėrshėndesė familiarisht, Tė fala Gani Mehmeti

(VIJON...)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 55 vizitorë
Lexuar: 2,751 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
Ali Meta – mėsues dhe patriot i madh (1925-2...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:39
Mėsuesi dhe patrioti Ali Meta i pėrket familjes sė madhe fisnike shqiptare tė Alimetėve tė Gjurgjevikut nė Kosovė e fisit Berisha, me tradita e kontribu...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi