Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FARIDIN TAFALLARI: PĖR KOHĖN E ARTĖ... (IX)
Publikuar më 31 janar, 2015 nė orėn 19:26 ( ) Faridin Tafallari | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
PJESA E NĖNTĖ)

FARIDIN TAFALLARI

KUJTIMET E VEPRIMTARISĖ SIME DHE SHOKĖVE TĖ MI, QĖ NĖ MOSHĖN E RINISĖ SĖ HERESHME, VEPRIMTARI ATDHETARE, E NISUR QĖ NGA VENDLINDJA DHE DUKE VAZHDUAR NĖ MĖRGIM, KONTAKTET ME BASHKĖVEPRIMTARE, KORRESPONDENCA IME ME RĖNDĖSI TĖ VEĒANTĖ, ME TĖ MADHIN JUSUF GĖRVALLA DHETĖTJERĖT...

ANĖTARĖT E KOMISIONEVE LOKALE PĖR 3%
NĖ BADEN-WURTEMBERG

1.AALEN, me rrethinė, (gjithėsej -142- po 12 jo 130) anėtarė tė KL 3%-Ahmedin Jusufi, Ramiz Cocaj, Blerim Elezi. Pagu.10-130 nuk paguajnė sipas Raportit 1993 tė A.J.
2.ALBSTADT me rrethinė Avdyl Muqiqi, Mustaf Shala…
3. Altensteig, me rrethinė, Sylejman Krasniqi…

3/2.AMSTETTEN, me rrethinė, Qaush Krasniqi…
4.BADEN-BADEN, me rrethinė dhe Karlsruhe (pėrgjegjės Dan Gashi) Obligimet i kryejnė nga gjithėsej-61-paguajnė 59 nuk paguajnė-nuk pag-2
5.BAD-CANSTADT me rrethinė. Obligimet i kryejnė 131 veta.Anėtarė tė KL janė:Gani Mehmeti kryetar, Halim Maloku, Gani Makiēi, Sokol Morina, Agim Jashari, G.Mehmeti, gjithėsej 31-7 jo
6.Bad-Canstadt me rrethinė, Ahmet Bytyqi…
7.BAD MERGETSEHEIM me rrethinė, Qazim Xhoshi…
8.BAKNANG me rrethinė, Hyzri Ibishi…
8/2.BERNHAUSEN me rrethinė, Murat Kryeziu, Rrahim Maliqaj…
9.BIBERACH me rrethinė Xhevdet Hasani dhe tė tjer…
10.BITIKHEIM me rrethinė, Razė Rexhepi, Rexhep Daka etj…
11.BLUMBERG me rrethinė, Raport i 3% nga 1.Bashkim Avdiu 78183 Hüfingen, 2.Mehmet Hyseni, 3.Gani Berhami
12.BONDORF me rrethinė, Ismet Tofaj…
13.CALW,me rrethinė Tafil e Isuf Berisha,(pėrgjegjės) 5 anėtar KL. Calwit. Raporti nga aktivisti Tafil Berisha, gjithsej 90 po 60 jo 30

Calw. Dua tė veēojė disa nga aktivistat e qytetit tė Calwit, qė dhan kontribut tė pa kursyar siq ishte Hazir Kaqndolli, Mustaf Avdullahu dhe shumė aktivist tė tjer…
14.DITZINGEN me rrethinė, Raport nga Muharrem Avdijaj, gjithėsej 46 po 31 jo 15
15.DONAUSCHINGEN, Raport i 3% nga kėta anėtarė, Rexhep Gashi,Ymer Ukaj, Besim Bicaj. Raport. Pa emėr, gjithėsej 90 po 50 jo 40-Bujar Bajraktari…
15/2.DIELHEIM, Ali Muriēi…
16.Ehtetingen me rrethinė, Naser Hashani…
16/2.ENINGEN me rrethinė, Asllan Dibrani
17.FREUDENSTADT me rrethinė, Raport nga Ragip Kryeziu, Nezir Fejza Rap.Ragip Kryeziu, gjithėsej (vetėm pėr arsim tė regjist.) 97 Po 87 jo10
18. Freiburg me rrethinė, Rasim Krasniqi…
19. Feuerbach. Rahim Isufi me rrethinė…
20. GÖPPINGEN me rrethinė, Veli Fazliu…
21. HAIDELBERG, Raport nga Fatmiri Zabregja, Tefik Ramadani, pėrgjegjesė. Gjithėsej 110 po 70 jo 40
22. HERRENBERG, me rrethinė, Raport nga 1. Skėnder Krasniqi, 2. Fetih Salihi-Dekenpfron, 3. Binak Morina. Rap. Skėnderi, gjithėsej 56 po 30jo 26*23. HEILBRONN me rrethinė, 1. Qazim Gashi, 2. Ramadan Mehmeti, 3. Besim Broqi, 4. Abaz Ymeri, 5. Bedri Januzi, 6. Agim Hoti, 7. Ismet Delija, 8. Lulzim Mehmetaj, 9. Zenun Gashi, 10. Qazim Gashi, (Kemajl Ēollaku pėrgjegjės) Raport. Q. Gashi, gjithėsej 1320 po 680 jo 640
*Ky ėshtė njė nga regjistrimi i Raporteve tė shumėta qė ishte nga puna e aktivistėve tė palodhur tė antarėve tė komisionit tė 3% nė Baden-Würtemberg, pėr Fondi e 3% tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės
24.HEHINGEN me rrethinė, Zenel Vatovci…
25.HORB me rrethinė, Musa Morina…
26.ISNY-ALGAU me rrethinė, Raport nga 1.Avdyl Zymeri, 2.Qazim Shabani, 3.Jusuf Mazreku. Rap. Gjithėsej.? I kryajn obligimet po 45 jo ?
27.Isny me rrethinė, Mehmet Krasniqi…
28.KARLSRUHE me rrethinė, Raport i KL pėr 3% nga 1.Shani Begaj, 2.Frok Lazri, 3.Ibrahim Gashi,4.Xhevdet Bajrami,gjithėsej 268 po?-jo?
29.Karlsruhe me rrethinė, Bajram Uka…
30.KIRCHEIM-TEK me rrethinė, Xhafer Leci, e tė tjer. Pa raport!?
31.KONSTANZ-SINGEN me rrethinė, nga Raporti i 3% KL. 1.Ismet Rugova, 2.Muharrem Mėziu, 3.Agim Kadrija. Gjethėsej 175 po-jo?
32.LACHINGEN me rrethinė, Raport KL i 3% Raport nga Sylejman Bejta, gjithėsej, 56 po 37 jo 19
32/2.LAITKIRSCH, me rrethinė Jahir Tėrnkolli…
33.Lachingen me rrethinė, Sami Bislimi…
34.LÖRACH, me rrethinė, KL i 3% Raport nga Sokol Lulaj, gjithėsej 166 po 118 jo 48
35. LÖRACH, me rrethinė, Sylė Hasani, Njazi Breca, Sinan Hyseni….
35/2.LUDWIGSCHAFEN, me rrethinė, Xheladin Visoēa…
36.LUDSWIGBURG, me rrethinė, Raport nga Ramadan Potera,gjithėsej 53 po 47 jo 36.Nė Ludwigsburg ėshtė bėrė njė aktivitet i dendur nga kryesia dhe anėtarėt e klubit “Bardhosh Gėrvalla” ku kanė dhėn kontribut shumė nga bashkatdhetarėt tanė. Dua ta veēojė Ahmet Ramėn, kryetar i cili e ka drejtuar kėtė klub pėr disa vite dhe ėshtė dalluar me klubet tjera nga mė tė sukseshmit…
37.Ludwigsburg me rhethinė, Ahmet Rama…
38.LEUTKIRCH, me rrethinė, AlushFerati…
39.METZINGEN- MÖSSINGEN-ROITLINGEN me rrethinė, Raport nga Isuf Alia, 2.Fevzi Mehmeti, 3.N.Muxhollaj, 4.Ismer Ibrahimi, Fabit Mula, (pėrgjegj Tefik Kallaba) Rap. Isuf Alia, gjithėsej 125 po 84 jo 41
40.MANHEIM, me rrethinė, Halil Ēoēaj…
41.MOSBACH me rrethinė, gjithėsej Raport i KL pėr 3% nga pa emėr gjithėsej 85 po 82 jo 3
42.MÜLACKER me rrethinė, Albert Tahiri…

*43. NAGOLD-HERRENBERG-Calw me rrethinė, Horb me rrethinė, Raport i KL i 3% (pėrgjegjės Faridin Tafallari, 2. Skėnder Krasniqi, 3. Isamedin Emini, 4. Rrustem Bajraktaraj, 5. Fetih Salihi, 6. Jahir Jahiri. Raport nga Skėnder Krasniqi, si vijon: gjithsej 78 po 60 jo 18-Skėnder Krasniqi, pėrgjegjės…pėr Herrenbarg
Vrejtje: Kėta persona (tė gjithė 50 janė tė shėnuar me emėr e mbiemėr) nuk gjinden nė evidencė. Nėse keni dėshmi mbi kryerjen e 3% na i dėrgoni.
44.OBENDORF me rrethinė, Raport nga KL i 3% nga Adem Dedolli, gjithėsej 82 po-jo 6

*45.OFENBURG me rrethinė, Raport i 3% tė KL. nga 1.Halit Kosumi,2.Haxhi Avdimetaj,3.Nuradin Alia. Ky Raport mban kėtė tekst: Ky Raport ėshtė raport qė nga viti 1992 ėshtė rritė nė mėnyrė pėrmanente gjatė vitit 1993.Ka njė numėr tė vogėl nė bazė tė dhanurave tona, qė nuk i pėrgjigjen, por me kohė me punėn tonė ky do tė rritet. Raporti jonė do tė ishte shumė mė i plotė nėse do tė ishte mundėsia qė, nga komisioni qendror pėr 3% nė Gjermani, tė plotėsohet nga tė dhanurat kompjuterike tė Bankės. Komisioni pėr 3% pranė aktivit nė Ofenburg: 1.z.Halit Kosumi, 2.z.Haxhi Avdimetaj, 3.z.Nuradin Aliu, dhe nėnshrimet, me datė 3.02.94
45/1.OTTERSWEILER me rrethinė Pjetėr Ndrejaj…
46.PFALZGRAFENWEILER me rrethinė, Raport i 3% nga KL. Jahir
Jahiri. Raporti, gjithsej 33 po -15 jo 18.
P.S. Lidhja Demokratike e Kosovės, Dega nė Gjermani e pėrkrah Fondin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės.Prandaj kėrkon nga nėndegėt dhe aktivet qė tė bėjnė shpėrndarjen e formularit tė pagesave nga 3%. Jahir Jahiri Zepelin str.6, 72285 Pfalzgrafenweiler, tel.07445/1046
47.PFORZHEIM-MÜLACKER,rreth.RaportKL.3% Xhevdet Nikqi, gjithėsej-po76? jo?

Rezultatet e 3% tė fondit tė Qeverisė sė Republikės,
sė Kosovės, nga Aktivi i Müllackerit pėr vitin 1992.

Tė gjithė tė regjistruarit nė listė i pėrgjigjen fondit tė Republikės sė Kosovės, me tė hollat prej 15.120 DM.
Me pėrshėndetje shoqėrore nga Kryesia e Komisionit lokal Kryetari Xhevdet Nikqi-me Nėnshkrim, (174 veta, shėnimi i F.T.)
48.RAWENSBURG me rrethinė, Ruzhdi Veseli, Ramiz Dėrmaku, Ramir Dėrmaku, Halil Zymeri...


*49.RAIHENBACH me rrethinė, Raport i 3% KL.nga Naser Jusufi,njėri nga aktivistėt e dalluar, e dalluar se vete puna e tij me shokė, siē janė, Bibė Bibaj, Hazir Ademaj, Abduhrrahman Dogani e bashkėveprimtarė tė tij, kanė bėrė punė tė madhe. Unė do t’i shenoj vetem pak nga ato shumė, qė i kanė bėrė ata. Raporti i Naserit ėshtė shumė i zgjeruar dhe shumė I rregullt, por unė siē thashė do i nxjerr disa pjesė mė elementare, pa emėrat e shėnuar tė paguesave janė si vijon: Shuma e pėrgjithshme: 1500.00 DM.Tė gjitha kėto tė holla janė derdhur nė xhirollogarinė e Fondit tė RepublikėsKosovės,tė titulluar“Ndihmė Humanitare pėr Familjet e Varfėra nė Kosovė” Pėr Komisionin e Ndihmave-Nėnshkrimi-Lula dhe Vula.
Kėto tė dhėna u morėn nga “Libri i Komisionit, tė tre pėrqindėshit” Nr.9/94. Tė dhėnat i mblodhi nė terren Komisioni rajonal i trepėrqindėshit, i pėrbėrė nga z.Bibė Bibaj,kryetar i komisionit, z.Sahit Asllani,anėtarė i komisionit, si dhe z.Islam Shahini, anėtarė i komisionit. I mori nė pranim: Lulzim Sahiti (Lula). Pėr kėto tė dhėna e lusim z.Faridin Tafallari qė tė na i vėrteton nga Libri i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pėr secilin person veē e veē.Nė mesin e kėtyre personave tė lartėshėnuar ka edhe tė atillė, qė nuk i kanė treguar fare ēeēet e tre pėrqindshit dhe pėr kėtė arsye duhet t’i kemi tė dhėnat edhe pėr kėta persona. Shuma e pėrgjithshme 17320.00DM
06.06.1995 Raichenbach/Fils,Pėr KomisioninRajonal-Nėnshki-Tufa e Vula.
49/2.ROTENBURG, me rrethinė Hazir Beqaj…
50.SINDELFINGEN, me rrethinė Enver Sinani, Ibrahim…,Naser Kuka etj.
51.SINZEHEIM, me rrethinė, Fatmir Ramusholli…
52.SIGMARINGEN, me rrethinė, Raport 3% KL. Hysen Ramadani
Shėnim i komisionit tė 3% nė Sigmaringen me rrethinė. 17.II.1994
Komisioni pėr kontrollim tė 3% pėr fondin e Republikės sė Kosovės pėr komunė tė Sigmaringenit. Nga 74 bashkatdhetarė tė evidentuar, gjithsej 18 i kanė krye obligimet plotėsisht (24%) 18 pjesrisht (24%) e 38 fare nuk i kanė paguar (52%).Raport i ngjeshur me shumė tė dhėna, vazhdon duke i shėnuar tė gjithė personat me emėr e mbiemėr.
Nga anėtarėt e komisionit, Hysen Ramadani,Schießtät str.12 88356 Ostrach-Sigmaringen
Nė Sigmaringen gjithėsej sipas raportit janė 74, po 38, jo 36
53.Sigmaringen me rrethinė, Liman Cakaj…
54.SILMINGEN-BARNHAUSEN rrethinė, Murat Kryeziu, Hysen Gėrvalla etj. KL.3%.Gjithsej, po 127 jo-?
55.SHTUTTGART me rrethinė, Shaban Qela…
55/2.SHTUTGART,me rrethinė, Danush Lluzha,Astrit Vuci, Skėnder Ngucati. Isuf Prokshi, Islam Morina, Isuf Morina, (Unterturkhein)
56.SINGEN me rrethinė, Januz Alushaj…
57.SCHWABISCH GMÜND me rrethinė, Selim Limani…
58.SCHWABISCH HALL me rrethinė, Hazir Nikqi…
59.SCHWEZINGEN me rrethinė, Raport i KL pėr 3% Halit Berisha.
60.TUTLINGEN, me rrethinė, Imer Idrizi…
Nė kėtė regjion gravitojnė gjithsej 210 shqiptarė. Aksionit gjithėkombėtar, ndihma pėr “Shkollėn Shqipe” nuk i janė pėrgjigjur 41persona.13%. Ndėrsa i janė pėrgjigjur aksionit 5 veta, qė kane dhėnė njė shumė mė tė madhe se, sa ka qenė obligimi i shumės, e kėta janė:
1.Binak Hakaj-----200 DM…….2.Bedri Selimi----------200 DM
2.Zejnillah Olliri---200 DM…….4.Osman Mustafa----200 DM
5.Zymber Sejdiu------180 DM

Personat qė nuk i janė pėrgjigjur obligimit janė 41 veta:

1.Fatmir Ferati,…………..14.Shemsi Zeka,………..28.Islam Seniku
2.Arsim Ahmeti,……........15.Xhevdet Kabashi,…..29.Qazim Sadiku
3.Artan Muqolli,…………16.Xhevdet Fekaj,……...30.Sadri Kadriu
4.Arif Ēalapeku,…………17.Enver Bela,………….31.Xhavit Topallaj
5.Agim Topaunika----------18.Flamur Ferati----------32.Zybehar Zybehari
6.Besim Shala-----------------19.Osman Hamza---------33.Ismet Tahiri
7.Kjani Bela-------------------20.Shaban Ramadani----34.Avdullah Kuqi
8.Shaban Ramizi-------------21.Naim Pantina-----------35.Rasim Hajdari
9.Shukri Rexha---------------22.Zekiria Bela-------------36.Ramė Shehu
10.Shkėlzen Shala------------23.Din Pulaj-----------------37.Muhamet Shabani
11.Fehmi Halili----------------24.Fatmir Shabani--------38.Arben Krasniqi
12.Luan Bela------------------25.Selim Mulaj-------------39.Ahmet Hadra
13.Osman Ferati--------------26.Berham Jashari--------40.Faik Zukaj
27.Fadil Salihu----------------41.Demush Kėrnaja
Shuma e pėrgjithėshme e mjeteve, tė cilat janė grumbulluar nė kėtė regjion ėshtė 16.160 DM. Kryetari i Komisioni-Halit Berisha, 06.XI.94

Nė rrethin e Haidelbergut, nė lokalitetet Schwetzingen-Hokenheim, janė tė pėrqėndruar gjithsej 210 veta. Nė kėto lokalitete veprojnė dy aktive tė LDK-sė, Partia Balli Kombėtar, si dhe Partia Liberale e Kosovės. Kur ėshtė fjala tek pėrgjigjja e obligimeve tė Fondit tė RK(Republikės sė Kosovės) gjendja nuk ėshtė edhe aq e kėnaqshme, si dhe ndryshon nė ēdo periudhė kohore. Prej kėtyre 200 e mė tepėr vetave obligimet tė Fondit tė RK-sė i pėrgjigjen afėr 60% qė do tė thotė se nuk ėshtė nė nivelin e duhur.Prandaj mendojm qė duhet tė mirren masa pėrkatėse qė tė pėrmirėsohet sadopak gjendja.Si masa mė efikase do tė jenė organizimi dhe tubimet informative mė tė shpeshta me bashkeatdhetarėt nga ana e subjekteve Politike si dhe personave tė tjerė qė janė mė me autoritet, tė ngjashme si kėto. Kryetari Halit Berisha-19.02.95
60.SCHWETZINGEN, me rrethinė, Mehmet Blakaj…
61.SCHWETZINGEN-PLANGSTADT me rrethinė, Raport i 3% KL.nga 1.Sheremet Pantina 2.Naim Marevci 3.Ejup Uka.
Kryesia e LDK Scwetzingen-Plangstadt 4.01.1994
Raporti pėr 3% e Republikės sė Kosovės: Nė kėtė rajon gravitojnė gjithsej 97 bashkatdhetar. Obligimet ndaj qeverisė sė Kosovės i paguajnė 80 bashkatdhetarė, nuk i pėrgjigjen 11 bashkatdhetarė. Ndėrsa 6 bashkatdhetarė momentalisht janė larguar nga ky rajon.Kėta kanė qenė parapagues tė 3% ndaj tani nuk kemi shėnime pėr ta.
I nderuar kryetar ju njoftoj se,tė gjithė kėta nuk janė anėtarė tė LDK-sė, ka edhe tė tė tjera partive, dhe qė nuk janė nė parti.Anėtarėt e Ldk-sė janė tė gjithė parapagues tė 3%.Nė Komisionin pėr 3% janė: Naim Marevci, Shkėlqim Krasniqi, Ejup Uka Raporti: Kryetari i aktivit tė LDKsė,
Sheremet Pantina
62.SCHWENINGEN,Weisloch,Mosbach,Haidelberg,Sinsheim,Schwetzingen, Hockenheim, Waldürn, Wenheim, Manheim, (pėrgjegjės Tefik Ramadani).Komisioni Lokal 3% 74821 Mosbach. 1.Arif Zukaj, 2.Beqė Lokaj, 3.Kadri Krivanjeva, 4.Haxhi Bega, 5.Abdullah Leci

***
MBLEDHJE E KOMISIONI PĖR FONDIN E
REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS PĖR LANDIN E B.W
Tė nderuar bashkatdhetarė!
Tė nderuar anėtarė tė Komisionit, pėr Landin e
Baden-Würtembergut!Ju pėrshėndes tė gjithėve!
Nė kėtė mbledhje janė tė pranishėm edhe Ministri i Financave i Qeverisė sė Kosovės, z. Mr.I.Mustafa, kryetari i KQ i 3% pėr Gjermani z.P.Coli dhe ish i burgosuri e ish kryetari i LDK-sė nė Kaēanik0, z.Naser Kuka, si dhe pjesėmarrėsit nė emrin tim dhe nė emėr tė Komisionit tė 3% pėr Baden-Würtemberg.
Mė lejoni qė sė pari tė ju njoftojė rendin e ditės:
1.Aksioni pėr nxitjen e kontribuesėve dhe detyrave pėr realizimin e grumbullimit tė kontributeve.
2.Ecurit e grumbullimit tė mjeteve financiare pėr Gjermani.
3.Tė ndryshme ose nėse keni pėr tė shtuar.
Nė pikėn njė do tė lexohet materiali i ardhur nga Republika e Kosovės, pra nga komisioni pėr Fondin e Republikės sė Kosovės. Pėr pikėn dy do tė na njoftojė kryetari i KQ pėr Gjermani z.Pjetėr Coli. Sė treti fjalėn e ka z.Isa Mustafa, i cili edhe do tė na pėrgjigjet nė pyetjet, qė do t’i shtrojmė ne.
Para se tė fillojmė me pikat e lartshėnuara, do tė ju lutesha qė, tė ju jap njė informacion pėr ecurit e punės dhe tė aktivitetit nė Baden-Wütemberg, si dhe pėr kryerjen e detyrave, qė i kemi ne anėtarėt e komisioneve nėteren.Poashtu dhe dobėsiė e pengesat qė po na dalin pėrpara.Pavarėsisht qė aktiviteti ka qenė i dobėt, ne nuk kemi ndenjur duarkryq!? Nė bazė tė raporteve nga terreni, qė i janė dėrguar komisionit rajonal nga anėtarėt aktivistė, tė cilėt i kanė vizituar mbi 10 mijė bashkatdhetarė,ku prej tyre janė deklaruar 1925 persona dhe 2678 nuk kanė dashur tė deklarohen as po e as jo.Por edhe pse janė shfytėzuar tė gjitha mundėsitė qė, si detyrė qė e ka pėrsipėr komisioni, nuk ka munguar as vullneti dhe angazhimi pėr t’i vizituar bashkatdhetarėt nėpėr banesa e kontiniera, ku njė pjesė e strehim kėrkuesėve e kalojnė jetėn e tyre.Shumė prej tyre banojnė nė kontiniera edhe me familje. Gjatė vizitave ju ka qėlluar qė, tė dėgjojnė edhe fjalė tė rėnda e fyese, gjė qė nuk ėshtė pritur ashtu nga bashkatdhetarėt tanė, duke menduar se, secili prej tyre e ka kuptuar kėtė obligim ashtu si duhet kuptuar dhe se, nuk ka pėr tė hasur nė asi fjalė tė rėnda! Kurse njė pjese as qė iu ka hyrė nė vesh! Zotėrinjtė, qė kanė dalė jashtė dhe janė vendosur kėtu, qoftė edhe me familje,gjė qė ėshtė shumica, e kanė harruar Kosovėn dhe ata, qė i kanė lėnė atje, vėllezėrit,motrat, miqtė, dashamirėt, shokėt etj tė pa punė e nė kushte tė mjeruara jetese. Disa tė tjerė e paguajnė me ndėrprerje sa pėr tu regjistruar emri i tij nė librin e madh. Disa e kanė ndėrprerė pagesėn, duke i humbur shpresat nė fitore. Kjo ndodhi edhe tek kryetari i Diasporės pėr LDK-nė, Hafiz Gagica! Ishte Hafiz Gagica qė e mbėshteste fort 3%, duke thėnė se, ėshtė i domosdoshėm dhe pikėrisht kėtė e bėnte me tė madhe tek anėtarėt e partisė sė LDK-sė,duke qenė kėmbėngulės se, po nuk i kreveobligimet ndaj 3%, nuk mund tė jesh as anėtar i LDK-sė!? Prandaj nuk mund kuptohet se,si mund tė arsyetohet se, tani ai vet e ka ndėrprerė, duke e tėrhequr “Dauerfertragun”?! A ka gjė mė tė turpėshme se, tė gjesh arsye justifikimi, kur nė formularėt e lėshuar pėr 3%, formularė shumė seriozė ėshtė emri dhe nėnshkrimi i vet!? Tashmė nuk ėshtė pėr tu habitur se, ai nuk e njeh Qeverinė e Bujar Bukoshit deri sa deklarohet se, nuk kanė ē’na duhen komisionet e trepėrqindshit 3%!? Pa dyshim se kėto deklarata tė Gagicės, ndikon te njė pjesė e bashkatdhetarėve, qė janė tė luhatur me dy mendje. Dobėsi pėr fat tė keq, ka edhe nė qendrėn e Bonit dhe pikėrisht pėr lėshimin e fletėdėshmive, pėr tė cilat ėshtė premtuar se, do t’i kenė pėr ēdo vit. Por edhe kur u janė lėshuar, kanė qenė me gabime aq tė mėdha, si nė emra e mbiemra ashtu edhe nė shumėn e tė hollave, pra pa asnjė kontroll verifikimi!Pėr kėtė ju ėshtė kėrkuar qė, mos tė bėhen gabimeaq tė mėdhasepse, tek njė pjesė e madhe e bashkėvendasve po ndikon negativisht dhe po humbet besimi.
Unė nuk e shoh tė drejtė qė, tė mos diskutohet pėr disa dukuri, qė janė shumė serioze dhe tė cilat po na brengosin dhe po na sjellin dėme neve nė teren.Duam apo nuk duam,i shohim apo nuk i shohim, ato sot janė nėpėr vende apo nė mesin e bashkatdhetarėve tanė. Ėshtė njė kohė e gjatė qė, po diskutohen kėto dukuri negative, por jo nė mėnyrė direkte nėpėr tubime e mbledhje tė partive, por edhe nga LDK-ja.Me kėto thashetheme u morr edhe shtypi, kėshtu qė shumė gjėra i qiti hapur nė opinion. Por kėtu ėshtė fjala mė sė shumti mes LDK-sė dhe Qeverisė sė Kosovės,sepse nuk i kanė marrėdhėniet e mira nė mesin e tyre. Pėr ta faktuar kėtė dukuri, qė ėshtė e padėshiruar pėr tė gjithė ne shqiptarėt, e para ia fillojė dega e LDK-sė, me seli nė Shtutgart, duke i nxjerrė nepėrmes komunikatave tė saj!? Dhe pėr ta bind edhe mė fort popullatėn mėrgimtare, ishte mosdhėnia e fjalės Ministrit tė Qeverisė sė Kosovės,dr. Muj Rugova, nė demonstratėn e Bonit, qė u organizua nga Dega e LDK-sė. Ky rast zgjoi shumė huti dhe mosbesim nė mes qeverisė dhe Ldk-sė se, si ka mundėsi qė mos t’i jepet fjala, pėr tė pėrcjellė ministri mesazhin e Qeverisė?!Dhe ja, tani sė fundi u nėnshkrua edhe marrėveshja nė mes dr.Rugovės dhe kryekriminelit ēetnik Sllobodan Millosheviē, pėr lirimin e objekteve shkollore tė Kosovės!? Kėtu doli edhe mosmarrėveshja se, Rugova kėtė e bėri vetėm, pa u konsultuar me asnjė...dhe kėtė marrėveshje nuk e kanė ditur shumė tė tjerė, madje figura kombėtare! Andaj zotėrinj, kjo nuk qenka njė gjė e thjeshtė, qė tė mos na brengosė tė gjithė neve, deri sa me fatin e Kosovės, po vazhdohet tė luhet sipas inateve apo sipas qejfit tė disave...!
Zotėri, tė titullit mė tė lartė tė Republikės sė Kosovės, juve nuk ju ka hije qė, nė interes tė ēėshtjes sė madhe tė Kosovės tė toleroni dhe mos ta dini se,ē’po pėrgatitet pa dijenin tuaj...!Kush nuk habitet e befasohet, qė presidenti i Kosovės,z.I.Rugova gjeti njė gjuhė tė pėrbashkėt me njė kryeēetnik serb e me te, tė miret vesh, kurse me njerėzit e vet nuk po gjeka mirėkuptim as dhe tė konsultohet!? Populli iu dha besimin,ju dha votėn, qė tė na prini ashtu si ishte fjala dhe jo kėshtu si po ndodhė, qė tė mos keni mirėkuptim e tė mos e gjeni gjuhėn e pėrbashkėt nė mes vete! Deri sa ju nukjeni tė bashkuar, atėhereē’mund tė presė populli nga ju kur jeni tė ndarė e tė pėrēarė e nuk bėheni bashkė, pėr t’i pėrballuar armikut antishqiptar?!
Deri sa ju nuk jeni tė bashkuar, nuk keni njė mirėkuptim atėhere as 3% tė lakmueshėm nuk ka pėr tė pasur dhe ē’ėshtė mė e keqja edhe lirinė larg do ta kemi! Megjithatė ne do t’i kryejmė obligimet dhe ju bėj thirrje tė gjithė bashkatdhetarėve qė, t’i kryejnė obligimet ndaj qeverisė e shtetit tonė! Patjetėr, do tė fitojmė me ēdo kusht edhe pse do tė na kushtojė shtrenjtė.Tė mos kursejmė asgjė sepse, pa liri e pavarėsi nuk vlen as pasuria!T’i kryejmė obligimet ndaj qeverisė sė Kosovės, tu kėrkojnė llogari deri nė njė, tė gjithė atyre, qė punojnė dhe veprojnė nė dėm tė popullit tonė tė shumėvuajtur dhe nė interes tė sllavofashistėve.
Anėtarėve tė Komisioneve Lokale, ju kisha lutur qė, mos tė venė asgjė mbi ēėshtjen e atdheut, pra tė mos tė kursejmė, duke ju ikur obligimeve. Tė angazhohemi tė gjithė qė, sa mė tepėr tė arrijmė rezultate nė informimin e 3% dhe tė fitojmė respekt me njė punė tė ndershme, me sjelljet e mira tonat dhe pa dyshim se, do tė kemi suksese. Tė bėhemi vėrtetė shėrbėtorė tė popullit dhe tė atdheut dhe jo pėr tė zėnė njė vend pune apo pėr tė fituar grada.Tė marrim shembullin e motrave tona dhe vėllezėrve tanė, qė vitet e rinisė, vitet mė tė bukura tė jetės i kanė kaluar nėpėr burgjet e ish-Jugosllavisė fashiste, nėn torturat mė ēnjerėzore dhe mbetėn shembull i papėrkulshmėrisė para armikut gjakatar, shkjaut fashist.
Sot flitet pėr demokraci, por nuk veprohet ashtu.Ja marrim njė rast shumė tė keq,ai i ish tė burgosurve politikė, tė cilėve nuk ju afrua ndihma nga Ldk-ja.Por ndodhi dhe po ndodh e kundėrta, ju afrua dhe po i afrohet ndihmė atyre,qė nuk e meritojnė. Andaj tė bėjmė ne atė, qė ka nevojė atdheu, por mos tė harrojmė se, na ka nevojė edhe koha. Kėtė amanet na e lanė edhe vėllezėrit Gėrvalla, Jusufi e Bardhoshi dhe Kadri Zeka, qė nuk
pushuan natė e ditė, duke punuar pa u lodhur pėr tė pėrmbushur detyrėn fisnike, atė tė BASHKIMIT dhe sidomos neve mėrgimtarėve, nė rrugėn e luftės pėr liri e Bashkim Kombėtar. Ata TRIMA, kurrė nuk u ndalėn sė vepruari, deri sa kriminelėt e UDB-sė ogurzezė i vranė nė pabesi,mė 17 janar 1982,nė Untergruppenbach,pranė Heilbronit.
Tė vazhdojmė punėn dhe aktivitetin tonė mė fort, edhe mė me intensitet se, e kemi bėrė deri mė sot, tė vazhdojmė pa u lodhur kurrė, deri nė fitore! Emri dhe mbiemri.F.T.Nėnshkrimi-Haiterbach,21.09.1996


*Zoti Faridin,
Ju pėrshėndes pėrzemėrsisht dhe njėherit ju kėrkoj falje qė, nuk munda tė marrė pjesė nė mbledhje me datė 17.09.94.Unė nė realitet isha marrė vesh me z.Dan Gashi qė, tė takohemi nė Karlsruhe.Unė dola nė Karlsruhe, z. Dan erdhi deri nė stacionin e trenit, por mė kėrkoj falje sepse,tha qė, nuk mund tė udhėtoj pėr nė mbledhje se, kam njė punė urgjente. Ishte ora 14 dhe qė, tė vija nga Karlsruhe me tren, nė atė orė, bėhej tepėr vonė, plus nuk e dija adresėn se, ku mbahet mbledhja.Kėshtu qesh i detyruar tė kthehem mbrapa dhe i harxhova kot 23 D.M pėr rrugė deri nė Karlsruhe. Kam edhe njė problem familjar, vajzėn e kam nė spital dhe kėto ditė nuk do tė kem shumė mundėsi me u angazhuar.Po jua dėrgoj listėn e komisioneve lokale tė3% nė tėrė RNKdhe Oberwaldkreis me adresat e kryetarėve tė komisioneve.Nė mbledhjen e ardhshme me siguri do tė vij.
Tė fala nga Tefiku.
***
Raporti mbi kryerjen e obligimit pėr Shkollėn Shqipe.

Aksionit pėr Shkollėn Shqipe, nga 166 obligues ju kanė pėrgjigjur deri mė tani 87 persona. Kanė mbetur pa i kryer obligimet edhe 79 persona, ndėrsa tetė persona kanė refuzuar t’i pėrgjigjen kėtij aksioni.Gjithsej pėr kėtė aksion janė paguar nė fondin e qeverisė 11.125 DM
Komisioni lokal i 3%, pėr Weisloch me rrethinė: Salih Bytyqi, Bedri Vojvoda, Ejup Sukaj- Nėnshkrimet.
Sqarim: Pėr opinionin e gjėrė dhe atyre tė interesuarėve, pėr raportet.Raportet vazhdojnė me emra e mbiemra, nė njė radhitje tė shkėlqyer, tė atyre personave, qė kanė kontribuar, me tė dhėna tė sakta nė DM, apo edhe nė valuta tė tjera, me numėr tė saktė tė atyre, qė i kanė kryer dhe tė atyre, qė nuk i kanė kryer obligimet, por edhe tė personave, qė nuk i janė pėrgjigjur obligimit. Ndaj mė vjen shumė keq qė nuk po mundem ti shėnojė tė gjithė ata obliguas qė u pėrgjigjėn, me po, por edhe pėr punėn e antarėve tė komisioneve qė e kanė bėrė gjithė atė rradhitje me emėra e mbiemėra, me adresa e me shumėn e pagesave. Pra vetėm mundem ti pėrshėndes duke i uruar qė atdheu tua shpėrblen me shumė tė mira!

65.TETNANG-RAVENSBURG me rrethinė,XhevatQerimi, (Ruzhdi Veseli) Fridrichschafen, Langen Argen,

*Letra e Ruzhdi Veselit.Tetnang, 01.11.1997
Komisionit rajonal tė Fondit tė Republikės sė Kosovės nė
Baden-Würtemberg.
E nderuara Kryesi,
I nderuar Kryetar, z.Tafallari.Si anėtar i komisionit Rajonal, pėr Baden-Würtemberg, qė nga viti 1992, jam munduar tė jap kontributin timmetė gjitha mundėsitė, qė kam pasur pėr kėtė detyrė tė shenjtė, por e kam tė pamundur, tė ushtrojė mė kėtė detyrė, pėr shkaqe shėndetsore tash sa kohė tė njohura. Jap dorėheqjen time dhe e liroj kėtė vend nė Komisionin Rajonal pėr 3%.
Zoti Kryetar, ju lutem qė ta merrni nė konsideratė dorėheqjen time dhe tė miratohet. Unė i kam njoftuar tė gjitha komisionet lokale pėr mbledhjen me datėn 09.11.97, dhe do tė jem edhe unė nė atė mbledhje.
Me nderime, Ruzhdi Veseli.
Aktvendimi Nr.4/1,i nėnshkruar nga Faridin Tafallari, nė Shtutgart, mė 21.11.1992. R. Veseli, dhe Nėnshkrimi.
Zoti Kryetar, po ua shkruaj emrat dhe mbiemrat e komisionit lokal, pėr kėtė territor:
1.Shaban Mehmeti Nr.4/22.Regjep Baftiu Nr.4/3 Ravensburg
3.Lah Qorraj Nr. 4/8 Ravensburg. 4.Qamil Mehmeti Nr. 4/5 Ravensburg
5.Ndue Berisha Nr.4/6 Wangen 6.Ashim Gashi Nr.4/9 Badwallsse
7.Ilmi Neziraj.Nr.4/4,Biberch 8.Miran Syla Nr.4/7 Merssburg
Kėshillit (Komision) tė 3% pėr Walldsuht, Tingen nga kryetari Shaban Haliti, tė gjithė tė regjistruarit 233 e kanė dėshmuar se, e kryen obligimin 158, ende nuk e kanė bėrė pagesėn por janė deklaruar pėr 75 vetė...
67.TRIBERG me rrethinė,Raport i KL tė 3%, nga Ekrem Lohaj,
gjithėsej -95-, po 74, jo 21
68.TRIBERG, me rrethinė, Fran Krasniqi…
69.TUTTLINGEN, me rrethinė, Imer Sylejmani…
70.TUTTLINGEN me rrethinė, Raport i 3%, gjithėsej -96-, po 86, jo 10.
Kėrkesė e Komisionit Rajonal pėr Tuttlingen.
Tė kemi mirėkuptim nė parashtresėn tonė, pėr vetdetyrimet dhe obligimet e marruna nga Ju apo nga kuvendi ynė, pėr hirė tė sinqeritetit edhe korrektesės si ne ashtu dhe para masės, ku do tė ballafaqohemi pėr ēėshtjen e 3%, si autorizim me vehte tė kemi “urdhėresėn” apo “autorizimin” tuaj!Pra,ju lutemi na nevojitet:
1.Autorizimet-Aktvendimet pėr: a)kryetarin pėr 3%. b) pėr 12 anėtarė tė komisionit lokal.
2.Fletėpagesat pėr parapagimin e 3%. Raport nga: 1.Ismet Vokshi kryetar, 2.Ymer Budrika, 3.Hysen Aliu, 4.Eshref Rushiti, 5.Nazmi Latifi, 6.Faik Ajeti, 7.Xhevdet Rrustemaj, 8.Emrush Zeqiri, 9.Mustaf Tafi, 10.Hasan Selaci, 11.Fikri Xheladini
71.ULM me rrethinė, Raport 3% KL nga pėrgjegjės Ajet Mehmeti Gjithėsej, -313-, po 311, jo 2
72.WALDSHUT me rrethinė, Beqir Morina…
73.WALLDÜRN me 10 qytete tė tjera.Raport 3% KL nga Jetullah Metolli,gjithsej -74- po 44, jo 30.
74.WALDÜRN, me rrethinė, Jashar Buja. Komisioni lokal i Fondit tė R. sė Kosovės pėr 3% nė Walldürn pėr vitin 1994
Raport: Komisioni i 3% nė Walldürn ka 3 anėtarė dhe vepron nė kuadėr tė aktivit tė Ldk-sė, sė Walldürnit. Aktivi gjithsej numėron 70 anėtarė, prej tyre janė 11 gra, pėr tė cilat obligimin e 3% e paguan kryetari, nga numri i pėrgjithshėm prej 70 anėtarėve, 31 janė pagues tė rregullt nė 3% dhe paguajnė 100% 13 janė duke paguar pjesėrisht, 70%.15 janė duke ju pėrgjigjur mė dobėt nė pėrgjigjet 10-20%. Nga numri i pėrgjithshėm i anėtarėve tė aktivit, 44 anėtarė i pėrgjigjen nė masė tė duhur dhe shprehen nė pėrgjigje diku rreth 90% dhe pėr vitin 1994 nga kėta anėtarė, nė bazė tė deshmive, qė kemi marrė prej tyre janė paguar gjithsej 15.151 DM. Sipas tė ardhurve dhe atyre anėtarėve, qė kanė ardhur kohė pas kohe rezulton se, nė komisionin, qė vepron nė kėtė lokalitet jemi thuaj tė kėnaqur nė pagesėn e 3% nga anėtarėt qė kemi.
Kryetari i komisionit tė 3%
Jetullah Metolli -Vula dhe Nėnshkrimi- Waldürn 19.02.1995
75.WAGHÄUSEL me rrethinė, Naser Hoxha…
76.WEINHEIM me rrethinė, Raport i 3% KL, nga Sali Shkreli
77.Weinheim me rrethinė, Bajram Xhafa…
Me rastin e organizimit festiv nga ana e njė Shoqate Gjermane e quajtur “Telefonkette”, janė grumbulluar afro 304 DM, saktėsisht 303.55 DM pėr Arsim dhe Shkollim nė gjuhėn shqipe. Kjo shpende i pėrfshin po ashtu, tė gjithė bashkatdhetarėt e Dossenheimit.
Si komision i kėtij aksioni kanė qenė Avdullah Asllani, Gazmend Ismajlaj, Burim Musaj.Pėr arsim gjithsej janė 563,55 DM.Nėnshkri.,i tyre.
78.WEISLOCH, me rrethinė, Raport i 3% i KL nga: 1.Muharrem Mavriqi 2.Nuhi Klokoqi.
VREJTJE:
a)Tė gjithė personat e lartshėnuar, tė cilėt janė tė obliguar t’i kryejnė punėt dhe detyrat rreth trepėrqindshit (3%), gjatė muajit duhet t’i raportojnė para Kryesisė sė Komisionit tė 3%. Si pėr ata,qė i kanė kryer obligimin e Q. sė Kosovės edhe pėr ata qė nuk e kryejnė, tė raportohet me emra konkretė.
b)Gjithashtu edhe personat, qė janė caktuar pėr grumbullimin nė Weisloch, tė hollat t’ia dorėzojnė arkėtarit Jahir Jahiri.
c)Tė gjithė ata, qė kanė shprehur dėshirėn tė ndihmojnė dhe tė jenė humanitarė nė NDIHMA SHOQERORE, tė ia dorėzojnė z.Sahit Kabashi.Pėr kėtė obligohen tė lartėshėnuarit qė, pėr organizim ndihmash me emra e mbiemra tė shėnuar si dhe adresėn pėrkatėse tė personit.
d)Ēdo punė e kryer pro apo kundėr 3%, apo tė anėtarsisė, duhet tė raportohet me DOKUMENTACION tė rregullt dhe tė qartė.

Ky vendim u morr nė mbledhjen e datės 26.09.1993 nė Weisloch. Kryetar Nuhi K.
Shėnimi F.T. Pėr punėn e kryer dhe gadishmėrinė e treguar,tė kėtyre bashkėkombasėve tė mi, flet Raporti, i cili vazhdon edhe mė tej me emra, adresa e numra telefonash,si dhe me shumėn e tė hollave, qė ata i kanė dhėnė pėr atdheun e tyre tė dashur e tė shtrenjtė
Kėtu po i shėnoj disa nga anėtarėt e KR dhe atij KL, tė cilėt kanė kontibuar pa u lodhur,ashtu si ata tė lart shėnuarit:1.Tefik Kallaba-METZINGEN, 2.Avdyl Muēiēi-BALINGEN, 3.Ekrem Lohaj, 4.Jusuf Alia, 5.Xhafer Syla, 6.Ramadan Kryeziu, 7.Avdullah Hasani, 8.Bedri Fazlija, 9.Mehė Brahimaj, 10.Hylmi Ymeri, 11.Bexhet Shijaku, 12.Emrush Ēeku, 13.Sami Elmazi, 14.Dan Istrefaj, 15.Dervish Qorraj, 16.Mentor Thaēi, 17,Nusret Kurtleshi, 18.Kadri Dema, 19.Ibrahim Rexhepi, 20.Ramir Ademaj, 21.Zenel Krasniqi, 22.Jahir Jahiri, 23. Asllan Dibrani, 24.Fetih Salihi, 25.Ilmi Neziraj, 26.Jahir Tėrmkolli, Halil Ēoēaj, Sefer Ēoēaj, etj.
Pėr lexuesin e vemendshėm dhe nė veēanti, pėr ata, tė interesuarit, po jap njė sqarim tė shkurtėr. RAPORTET e komisioneve tė 3% flasin vet, me fakte tė dokumentuara, por meqenėse, tė gjithė ato raporte janė dorėzuar tek unė (F.T.),si kryetar pėr Baden-Würtemberg dhe njėherit edhe anėtar i Komisionit Qendror, tė Fondit tė Qeverisė, sė Republikės sė Kosovės jashtė vendit,kush tė dėshirojė dhe kur tė dojė mundet t’i shikojė konkretisht raportet.
3-BAD CANSTADT-Gani Mehmeti, njė letėr dhe raporti 17.08.94
*I nderuar z.Faridin
Sė pari ju pėrshėndes, dėshiroj tė jeni mirė, unė jam mirė.Desha tė ju informoj diq me anė tė kėsaj letre se, unė isha nė njė rrugė pėr Suedi, por nuk mujta ta arrij qėllimin.Por unė para se, tė nisem pėr rrugė,ju kam dėrguar raportet pėr 3 mujorin e vitit 95. Tani i kam pėrgatitur raportet pėr 6 mujorin e 95, ndoshta me njė vonesė, por duke mė kuptuar se, kam pasur disa problem, tė Rahtausit (komunės), pėr shkak qė, kam kaluar zonėn 30 KM jashtė rregullave ligjore, dhe kur unė u nisa pėr rrugė, i pata shkyer tė gjithė dokumentacionet e mia, ashtu edhe tė familjes sime me ausvajza, biletat mujore, me kartele personale. Dhe pėr kėtė shumė kam qenė i zanun me disa termine me personalet e mi.Kėshtuqė,6 mujorshin pėr obligimet e bashkatdhetarėve tanė ndaj 3%, i kam krye, me pėrjashtim tė haimit SIEMENSSTER nė Pragstal, pėr shkak tė dorėheqjes sė njė anėtari tė komisionit po nė kėtė hajm, dhe hajmin FEUERBACH edhe anėtari i kėtij hajmi, i ka pasur disa raste sėmundje me bashkeshorten e vet, pėr shkak tė gurėve nė bubrek etj.
Por unė me pėrjashtim tė kėtyre 2 hajmeve do tė ua dėrgojė raportet pėr 6 mujorshin e kėtij viti, ku njė muaj e gjysėm do tė kaloj dhe do tė ju jap 9 mujorshin tė kėtij viti. Mė nė fund ju pėrshėndes dhe gjithashtu ju uroj punė tė mbarė dhe suksese.
Me nderime Gani Mehmeti,
kryetar i Komisionit pėr 3%, nė Bad-Canstatt.
P.S. Z. Faridin desha tė harroj, qė tė ju tregoj se, njė aktvendim, qė ma keni dėrguar, i cili shėrben si autorizim dhe mė keni thėnė se, me ua dhanė vetėm atyre, tė cilėt dėshmojnė me punė.Unė vendimin tuaj, d.m.th. orgjinalin, e kam shumėzuar nė tri kopje dhe ju kam dhėnė vetėm atyre,qė kanė kontribuar pėr kėt aksion,pra ashtu siē keni propozuar ju, ashtu kam vepruar, kurse origjinalin e kam tė ruajtur nė shtėpi, si dėshmi.
Tre anėtarėve tė komisionit, jau kam dhanė nga njė dhe i kam protokolluar: 1.Sokol Ramadani 01/1/94. 2.Sokol Morina 02/1/94.
3.Agim Jashari 03/1/94.- Nėnshkrimi-.

FREUDENSTAT - Raporti i Ragip Kryeziut.
*I nderuari zoti Faridin,po tė njoftoj se, i morra fletėdėshmitė pėr pagesėn e 3%, pėr Fondin e Republikės sė Kosovės dhe prej emrave nė fletėdėshmi, asnjė person nuk eshtė i panjohur. Mirėpo ne, nė listė i kemi edhe disa persona, tė cilėt punojnė e paguajnė obligimin e tyre me rregull,por fletėdėshmitė e tyre mungojnė. Kėta persona janė:
1.Gani Ismajli--------510 DM……….8.Arif Morina------- -840 DM
2.Can Krasniqi-----1220 DM……….9.Muj Halili-----------480 DM
3.Basri Idrizi--------- 600 DM………10.Vehbi Berisha-----600 DM
4.Sami Nuhiu-------- 600 DM………11.Naim Berisha------600 DM
5.Xhevdet Beqiraj---600 DM………12.Isa Berisha---------600 DM
6.Musli Krasniqi-----600 DM……....13.Naman Beqiraj---600 DM
7.Zymer Morina-----840 DM……….14.Fadil Morina------252 DM
Po ashtu nga fletėdėshmitė e dėrguara,3 prej tyre, nuk korrespondojnė me shėnimet tona. Kėto janė:
1.Zeqė Morina,sipas shėnimeve tuaja 660 DM-sipas shėnimeve tona 920 DM.
2.Dem Demaj, sipas shėnimeve tuaja 1100 DM-sipas shėnimeve tona 1200 DM
3.Avdullah Kryeziu, sipas shėnimeve tuaja 540 DM-sipas shėnimeve tona 720 DM.
*Zoti Faridin, sipas mundėsisė tuaj, fletėdeshmitė pėr kėta persona tė na i dėrgoni sa mė shpejtė. Po ashtu pėr fletėdėshmitė e dėrguara mė pare, ju falenderojmė pėrzemėrsisht si dhe ju pėrshėndesim ngrohtėsisht nga ana jonė. Me nderime Ragip Kryeziu, Sägmühleweg 9, 72270 Baiersbronn.


*AKSIONI “TE NDIHMOJME SHKOLLĖN SHQIPE”
NĖ REPUBLIKĖN E KOSOVĖS, PĖR RRETHINĖN E FREUDENSTADT
I ORGANIZUAR NGA KOMISIONI I 3%.
Pėr AKSIONIN “Tė ndihmojmė shkollėn shqipe” nė rrethinėn e Freudenstadt ndihmuan 97 bashkatdhetarė,ku prej tyre 87 janė refugjatė e 10 tė tjerė punėtorė tė pėrkohėshėm nė R.F.GJ. Shuma e pėrgjithshme, e dhėnė nga tė gjithė kėta bashkatdhetarė ėshtė: 4665 DM.Duhet cekur se, njė numėr i bashkatdhetarėve nuk iu pėrgjigjėn kėtij aksioni shumė tė rėndėsishėm.
Komisioni i 3% pėr Freudenstadt me rrethinė.
1. Ragip Kryeziu. Nėnshkrimi 2. Nezir Fejza. Nėnshkrimi
3. Emrush Nuhiu. Nėnshkrimi. Freudenstadt 01.02.1999


*Nga e majta1.Murat Kryeziu, 2.Avdyl Muqiqi,( i treti ?4. Lekė Preēi, Ulur i 5. Ekrem Lohaj,i 6.Faridin Tafallari, 7.Tefik Kallaba…

SHKOLLA SHQIPE U NDIHMUA EDHE ME LIBRA SHQIPE!
TITUJ SHQIP GJITHNJĖ E MĖ SHUMĖ

Nė Bibliotekėn e qytetit nė Rottweil.

Kohė mė parė, nė saje tė mirėkuptimit tė personelit tė bibliotekės sė qytetit nė Rottweil, nė vitrinat e kėtij institucioni kulturor, u vendosėn edhe afro 300 libra shqip, kryesisht lektyrė shkollore.Kjo ėshtė biblioteka e parė nė Baden-Würtemberg, e cila ėshtė e pasuruar me libra shqip. Librat e parė shqip (100 sish) kėsaj biblioteke ia dhuroi mėsuesi Ēerkin Bytiqi, kurse po kaq dhuruan edhe nxėnėsit e prindėrit e tyre.Aksionin pėr formimin e kthinės me libra shqip, nė bibliotekėn e qytetit nė Rotweil, hasi ne pėrkrahje tė gjerė. Kėshtu, numėri i tė interesuarėve qė kėsaj biblioteke t`ia dhurojnė librat shqip, po shtohet gjithnjė e mė shumė. Vlen t’i pėrmendim dhe t’i falenderojmė shkrimtarėt Zejnulla Halili dhe Fejzi Bojku, qė me rastin eqėndrimit nėRotweil dhuruan nga disa ekzemplarė, pastaj arsimtaren nga Kaseli Sevdie Brestovcin, qė bibliotekėn e begatoi me 20 libra nga literatura shkollore, arsimtarin Sylejman Muharremi nga Dortmundi, qė dhuroi 25 lektyra shkollore, si dhe drejtorin i shkollės tė Gramcelit Hysen Kasumaj. Bibliotekėn e ndihmuan edhe Avdyl Miēiēi, Fahredin Tafallari Nagold, arsimtari Lekė Preēi, si dhe Mustaf Shala e Hamid Krasniqi nga Albstadi.Aksioni pėr begatimin e fondit tė librave shqip, nė bibliotekėn e Rottweilit vazhdon edhe mė tej. Sė shpejti, kthinė me libra shqip do tė hapet edhe nė bibliotekėn e qytetit nė Singen.
Libri shqip edhe nė ALBSTAD
Nė vazhdėn e pėrhapjes sė librit shqip, dhe me qėllim qė ai tė jetė sa mė afėr nxėnėsve dhe punėtorėve shqiptarė, nė kuadrin e bibliotekės nė Teilfingen, u formua fondi i librave shqip, kryesisht me lektyrė shkollore. Librat e parė nė shqip kėsaj biblioteke ia dhuroi mėsuesi Lekė Preēi.

10.HERRENBERG-Raport nga Skėnder Krasniqi,anėtar i Komisionit Rajonal-lokal pėr zbatimin e Vendimit tė qeverisė, sė Republikės sė Kosovės, mbi grumbullimin e mjeteve financiare pėr Republikėn e Kosovės, nė territorin e Herrenbergut/Shtuttgart. Mė poshtė vijojnė shėnimet me emėr e mbiemėr dhe adresa e plotė e atyre, qė i kanė kryer(56) dhe tė atyre, qė nuk i janė pėrgjigjur qeverisė, gjegjsisht trepėrqindshit...Raporti vazhdon nė faqen 2-si vijon: Janė deklaruar se, nuk kanė filluar ende t’i zbatojnė obligimet e qeverisė sė Kosovės, gjegjsish trepėrqindshit...(Shėnimi im-Gjithėsej 26 persona)
Skender Krasniqi- Herrenberg

*Letėr nga Skėnder Krasniqi

I nderuar kryetar, z.Tafallari.Pėrmes kėsaj shkrese po ju njoftoj se, unė Skėnder Krasniqi, mė datėn 24.04.1995 jap dorėheqje nga posti i anėtarit tė komisionit, pėr kontrollimin e 3% (tre pėrqindshit) nė territorin e Herrenbergut. Duke u nisur nga detyra imemorale, pėr ndihmimin nė ēlirimin e atdheut tė okupuar, e pranova kėtė detyrė me peshė tė madhe dhe u pėrpjeka me gjithė qenien time pėr arritjen e rezultateve tė nevojshme, mirėpo pasiqė,nuk arrita as rezultatet minimale, po e shoh tė arsyeshme dhe tė domosdoshme largimin tim nga ky post.
Dėshira ime eshtė qė, ky post t’i besohet, njė intelektuali dhe punėtori tė palodhur, tė cilit do t’i dėshiroja nga zemra suksese tė shumta, nė kėtė rrugė me rėndėsi tė madhe kombėtare.
Nėnshkrimi i S.K. Oberjesingen, mė 23.04.1995
15.LACHINGEN,Raport nga M.Mėziu, Ismet Rugova, Agim Kadrija
Kėtė territor e mbulojnė 9 komisione lokale, me nga 3 anėtarė. Raporti mbi gjendjen e realizimit tė 3%,pėr territorin Konstanz-Singen.
Kėto komisione deri mė datėn 15.02.1993, kanė regjistruar kėto tė dhėna:
1.Singen 3 komisione i pėrgjigjen 56 veta
2.Radolfzell 1 komision i pėrgjigjen 15
3.Konstanz 2 komisione i pėrgjigjen 40
4.Bodense-Stokach 1 komision i pėrgjigjen 16
5.Rielingen 1 komision i pėrgjigjen 11
6.Überlingen 1 komision i pėrgjigjen 38
Gjithsej 175 veta. Numrin e saktė tė nėnshkruar, tė obligimit deri mė tani nuk e kemi konstatuar.
Nėnshkrimet: 1.Muharrem Mziu 2.Ismet Rugova 3.Agim Kadrija
P.S.Pėr tė gjithė personat e evidencuar posedojmė dėshmitė (fletėpagesat)

15.LACHINGEN-Raport i komisionit pėr 3%, pėr vitin 1994--26.02.1995.
Aktivi jonė numėron gjithsej 54 anėtarė, prej tyre 37 ju kanė pėrgjigjur obligimeve tė veta, ndaj qeverisė nė mėnyrė tė rregulltė, kurse 11 anėtarė ju kanė pėrgjigjuar nė mėnyrė tė pėrgjysmuar (50%) e vetėm 6 anėtarė nuk i kryejnė fare obligimet e veta ndaj qeverisė.Nė vazhdim do t’i shėnojmė emrat dhe mbiemrat, si dhe shumat e atyre, qė paguajnė si dhe emėrat e mbiemrat e atyre, qė fare nuk paguajnė borxhin etyre ndaj qeverisė.
Pagues pėr 3% 54 veta,shuma gjithsej nė DM 10.675
Raporti vazhdon. Lista e atyre, qė ju pėrgjigjėn AKSIONIT “Pėr SHKOLLĖN SHQIPE” Gjithsej 56 veta,shuma gjithsej nė DM 5360.
*17. LUDSWIGSBURG, Raporti nga Ramadan Potera. Prej 53 tė regjistruarėve, 47 persona janė tė rregullt, paguajnė nė DM 2890. Gjashtė(6)s’paguajnė fare. Ramadan Potera.

18. METZINGEN, ROITLINGEN-Komisioni i 3%, Isuf Aliu, Fevzi Mehmeti, N.Muxhallaj, kanė dhėnė kėtė Raport:Obligimeve tė Qeverisė, sė Republikės sė Kosovės, 3% ju kanė pėrgjigjur deri mė tash me sa vijon:Punėtorėt me status tė rregullt janė gjithsej 90.Pozitivisht iu pėrgjigjėn 80 punėtorė, qė shumėn mujore nė pėrgjithėsi e arrijnė 4940 DM, kurse shumėn vjetore 59.280DM. Punėtorėt me status tė pėrhershėm “Duldung” ose status ”azikėrkues” janė 35,qė pagėn mujore bėjnė mė shumė prej 1910 DM,atėvjetore 22.920 DM.Gjithsej nė Metzingen obligimet tė Qeverisė sė Kosovės iu pėrgjigjen nė shumėn prej 82.200 DM. Prej tė gjithė bashkatdhetarėve, pėr 41 prej tyre nuk kemi kurrfarė dėshmie pėr pagesėn e obligimit.
19.MOSBACH-Raport i punės sė Komisionit pėr 3%, tė rrethit Mosbachut. Nė bazė tė dispozitave tė ligjit mbi 3%, tė nxjerrė nga Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe formimin e komisioneve Rajonale, me formimin e aktivit tė Ldk-sė, nė Mosbach, nė muajin prill, tė vitit tė kaluar u formua edhe komisioni 3 anėtarėsh, qė do tė pėrkujdesej, pėr mbikqyrjen dhe realizimin e detyrimeve pėr grumbullimit tė mjeteve, pėr financim tė republikės sė Kosovės respektivisht 3%.
Para formimit tė aktivit tė Ldk-sė, nė Mosbach mund tė themi se, ka qenė i pakėnaqshėm, sepse nėse e marrim numrin e pėrgjithshėm tė bashkatdhetarėve tanė, nga shėnimet dhe verifikimet, nga ana e Komisionit, obligimet nuk i kanė pėrmbush as 10%, kurse pas formimit tė aktivit tė Ldk-sė dhe komisionit pėrgjegjės, pėr pėrcjelljen e 3%, rezultati nuk mungon dhe nga ai 10% tani janė 82-87%, qė i kryejnė obligimet ndaj Qeverisė sė R.Kosovės,(kėtė detyrė mund ta dokumentojmė, me anė tė shėnimeve, qė i posedojmė e tė marra nė terren).
Raporti ėshtė dėrguar pa emrin e anėtarit tė Komisionit. (Shėnimi imF.T.) Zenel Krasniqi, Friedrichstr.6,73262 Reichenbach.
Gjithsej 154 aktivistė tė 3% pėr Badenwürtemberg-Gjermani
Anėtarėt e Komisionit tė 3% pėr Nagold dhe rrethinė, janė kėta:Rrustem Bajraktari dhe Samidin Emini-Nagold.Skėnder Krasniqi, Binak Morina dhe Fetih Salihu-Herrenberg. Jahir Jahiri –Pfalzgrafenweiler. Sylejman Krasniqi-Altensteig...
Anėtarėt e Komisionit lokal, pėr 3% nė Esslingen janė:
1.Ibush Sala me Aktvendim nr.1/25, 2.Abdullah Fejzullahu me Aktvendim nr. 1/26, 3.Nuredin Ahmeti me Aktvendimi nr.1/27, 4.Rafet Ismaili me Aktvendim nr. 1/28, 5.Avdyl Ismaili me Aktvendim nr.1/29
Anėtarėt e Komisionit lokal, pėr 3% nė Metzingen janė: Tefik Kallaba, Isuf Alia, Ramadan Kryeziu, Xhafer Syla, Avdullah Hasani, Bedri Fazlija, Mehė Brahimaj, Hylmi Ymeri...Pėr Müsingen Ismer Ibrahimi.
Anėtarėt e Komisionit lokal, pėr 3% nė Balingen janė: Avdyl Muqiqi, Bexhet Shijaku, Emrush Ēeku, Sami Elmazi...
Anėtarėt e Komisionit lokal, pėr 3% nė Heilbronn janė: Abaz Imeri nr.0167, Qazim Gashi nr.0154, Bedri Januzi nr.0166, Agim Hoti nr.0163, Ismet Delija 0162, Lulzim Rahimi nr.0161,Ramadan Mehmetaj 0155, Besim Broqa 0155, Zenun Gashi. Koordinator i Komisionit 3%. Kemajl Ēollaku...
Anėtarėt e Komisionit lokal tė 3% nė Biberach.
Janė: Jahir Tėrmkolli dhe Ilmi Neziraj.
Jahir Tėrmkolli, nga Mavriqi me punė nė Leitkirchen-Gjermani, ky shok ishte njė aktivist i dalluar, i cili bėri shumė e punoi pa u lodhur kurrė, duke dhėnė kontributin e tij tepėr me vlerė! Njeri i punės dhe aktivitetit, jo i fjalėve tė mėdha, por me punė e angazhim tė madh i ka kryer detyrat, qė ju besuan. Jahiri, ishte njė bashkėveprimtar i devotshėm, njė shok i sinqert dhe shumė korrekt, i dashur dhe njė bashkėveprimtar i imi, si para luftės ashtu dhe gjatė luftės, i nderuar dhe i respektuar!
Ja si mė shkruan Jahiri, nė njė letėr, qė ma dėrgojė pas njė bashkatdhetari, Muhamet Rexha,i cili banon nė Nagold.
Baca Fahredin! Tė pėrshėndes pėrzemėrsisht, nė mendje dhe zemėr ke qenė ēdo herė!Ruaj kujtimet mė tė mira dhe njėherit jam shumė i lumtur qė, kisha fatin tė jam bashkėveprimtar i yti. Mė vjen shumė keq qė numrat mė patėn humbur.Ja numri im i Tel:0756...30 Tė lutem mė lajmėro. Mirė u dėgjofshim! Jahir Tėrmkolli. 07.06.2014

Anėtarėt e Komisionit lokal pėr 3% nė St.Georgen.
Janė: Ekrem Lohaj, Dan Istrefaj, Dervish Qorraj, Mentor Thaēi, Nisrete Kurtleshi, Kadri Dema, Ibrahim Rexhepi, Ramiz Ademaj…
***


*TUBIM I KOMISIONIT RAJONAL TĖ 3%,NE LANDIN E
BADEN-WURTEMBERGUT 19.02.1995

TĖ NDERUAR BASHKATDHETARE, MOTĖRA DHE VĖLLEZĖR, TĖ GJITHĖ JU, QĖ I KRYENI OBLIGIMET E QEVERISĖ SĖ KOSOVĖS!
TĖ NDERUAR ANETARĖ TĖ KOMISIONIT RAJONAL DHE TĖ KOMISIONEVE LOKALE TĖ 3% NĖ LANDIN E B.W!

Nė emėr tė Komisionit tė 3% nė Baden-Würtemberg e pėrshėndes kėtė tubim madhėshtor dhe iu uroj pėr mirėseardhjen Tuaj! Kam nderin qė, nė emėr tė Komisionit tė 3% nė B-W dhe nė emrin tim pėrzemėrsisht t’i pėrshėndes zotin Kryeministėr, tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Dr.Bujar Bukoshin, z.Ministėr tė Financave tė Qeverisė sė Kosovės, Mr. Isa Mustafa dhe kryetarin e komisionit Qendror tė 3% pėr Gjermani z. Pjetėr Coli,si dhe miq e mysafirė tė tjerė!
Pėr kėtė tubim, tė kėtij niveli madhėshtor me pjesėmarrje kaq tė gjėrė, kemi pėrgatitur kėtė rend dite:
1-Raport tė shkurtėr pėr Baden-Würtemberg, nga kryetari Faridin Tafallari
2-Situata aktuale nė Republikėn e Kosovės dhe mė gjerė, nga Dr. Bujar Bukoshi, Kryeministėr i Qeverisė sė Kosovės.
3-Informim pėr gjendjen e Fondit tė Qeverisė nė pėrgjithėsi, nga Mr.Isa Mustafa, Ministėr i Financave, i Qeverisė sė Kosovės.
4-Rreth rezultateve pėr mbarėvajtjen e 3% pėr Gjermani, nga z. Pjetėr Coli, kryetar i komisionit Qendror tė 3% pėr Gjermani
5-Ēėshtje tė ndryshme rreth aktivitetit nė terren, nga anėtarėt e komisioneve.
6-Raport me shkrim pėr kryarjen e obligimeve ndaj fondit tė qeverisė pėr vitin 1994, po ashtu edhe shėnime tė sakta (me shkrim) pėr “Aksionin ta ndihmojm shkollėn shqipe”
7-Tė ndryshme.
Tė nderuar bashkatdhetarė, para se tė kalojmė nė pikat e rendit tė ditės, kėrkoj nga ju qė, me njė minutė heshtje, t’i nderojmė tė gjithė ata, qė ranė nė beteja pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės! LAVDI E PĖRJETĖSHME!!!
Nė fillim po jap njė raport nė pika tė shkurtėra, pėr veprimtarinė e Komisionit Rajonal pėr Baden-Würtemberg, duke u nisur qė nga formimi i tij. Pas formimit tė komisionit pėr BW dhe sipas rregullave tė Qeverisė, u muarėn hapa konkretė, pėr tė zbatuar detyrat, qė i morėn mbi supe dhe duke mos kursyer veten,nga mundimet dhe vėshtirėsitė.Pa vonesė formuan edhe komisionet lokale nėpėr tė gjitha vendet, ku punojnė e jetojnė bashkatdhetarėt tanė, nė landin e BW. Komisioni Rajonal nė bashkėpunim edhe me komisionet lokale, duke qenė i lidhur edhe me Komisionin Qendror dhe komisionet e tjera nė Gjermani treguan dhe dhanė njė kontribut, i cili zė njė vend tė merituar nė mbarė hapėsirėn e Baden-Würtembergut. Komisioni Rajonal nė bashkėpunim me vullnetin e shumė veprimtarėve, tė komisioneve lokale, duke i gjetur tė gjitha vendbanimet me shqiptarė,formuan thuajse, nėtėrė territorin e BW, komisione lokale, ku tani numėron mbi 100 komisione lokale.Nė Komisionin Rajonal dhe nėpėr komisionet lokale u futėn anėtarė tė tė gjitha partive, shoqatave, klubeve, pra pa dallim bindjesh politike apo fetare. Nė komisione ekziston vetėm njė fe, njė Qeveri, Qeveria e Republikės sė Kosovės me Kryeministėr tė Qeverisė, Dr. Bujar Bukoshin!
Nė bazė tė raporteve,qė kanė arritur shihet kjartė, sesa me vullnet tė shkėlqyer dhe pėrpikmėri e kanė bėrė punėn dhe i kanė kryer detyrat, qė u janė ngarkuar komisionet lokale. Vėrtet del ashtu si ėshtė diskutuar nėpėr tubime tė ndryshme tė komisioneve, sepse ne na duhet qė, detyrat t’i kryejmė jo qind pėr qind por edhe dyqind e treqind pėrqind! Kur them kėshtu nisem nga vizitat e anėtarėve tė komisioneve, qė kanė shkuar nė shumė individ e edhe atyre me familje,tė cilėt e kanė bėrė veshin tė shurdhėr dhe nuk duan qė t’i pėrgjigjen kėtij obligimi, qė ėshtė edhe vullnetarisht. Por atyre iu ėshtė thėnė se, obligimet ndaj Fondit tė Qeverisė, duhet t’i kryejnė tė gjithė. Kosova ėshtė e tė gjithėve dhe tė gjithė sė bashku ta ndihmojmė! Por pėr fat tė keq, akoma po kemi edhe nga ata, qė as dje e as sot nuk treguan gadishmėri, pėr t’i afruar ndihmėn qė iu takon!!! Ėshtė shumė e kjartė dhe dihet prej tė gjithėve, se Kosova sot ka nevojė pėr ndihmė.Por pėr disa individė akoma po pritet dhe ajo, qė eshtė mė e keqja se, dikush me dashje apo pa dashje po e pengon ēėshtjen e 3%!? Por le ta dinė mirė tė gjithė ata, qė akoma po presin se, ē’po ndodh me Kosovėn, apo ēlirohet a...!? Tė gjithėve jua bėjmė me dije se, asnjė nuk ka pėr t’i ikur anėtarėve (DHE ASHTU KA NDODHUR, QĖ TĖ GJITHĖ JANĖ TĖ SHĖNUAR SI ATA, QĖ U JANĖ PĖRGJIGJUR ME PO SI ATA ME JO, E EDHE ATA QĖ JANĖ BĖRĖ SI TĖ SHURDHET) tė gjithė janė tė shėnuar tek komisionet pėrgjegjės nuk ka emėr qė nuk ėshtė shėnuar!
Nė bazė tė shėnimeve dhe nga raportet e komisioneve, na del se pėr vitin 1994, ēėshtja e 3% ėshtė shtuar dhe kemi arritur qė mbi 70% t’i pėrgjigjen obligimeve. Por a do tė thotė qė ne tė kėnaqemi me kėtė, me siguri qė JO!!!
Fakti tė len qė tė mendosh se, shumė nga ata, punėtorėt e vjetėr, qė kanė kaluar mbi 20 vite nė Gjermani, nuk i kryejnė obligimet!?
Aksioni, ta ndihmojmė shkollėn shqipe, u pėrkrah nė mbarė globin, ku punojnė e jetojnė shqiptarėt.Po ashtu edhe kėtu tek ne, nė Baden-Würtemberg, ku nga bashkatdhetarėt tanė u ndihmua me mbi 1.000.000 DM!!!
Pra edhe njėherė pėrfitoj nga rasti qė, t’i pėrshėndes tė gjithė anėtarėt e komisioneve dhe tė gjithė obliguesit, qė po i pėrgjigjen obligimit tė 3%, duke u dėshiruar suksese e punė tė mbarė, qė kėtė detyrė tė shenjtė, tė cilėn e kemi marrė, ta kryejmė me punė tė palodhur e me nder dhe tė arrijmė nė realizimin e bashkimit 100% pėrqind tė 3%pėrqindshit.
Pėr kryesi pune u propozuan:1.Shaban Bobaj 2.Nebi Hoxha 3.Tefik Ramadani.Drejtues i tubimit, Faridin Tafallari kryetar, Qė tė gjithė ishin dakord me kryesinė dhe me rendin e ditės.Pėr mbajtjen e procesverbalit u caktua Kemajl Ēollaku.
19.02.1995. Leonberg-Shtutgart

Emrat dhe adresat e vendbanimit tė bashkatdhetarėve,
qė i kanė kryer obligimet pėr vitin 1996.
Tė gjithė bashkatdhetarėt, qė i kryen obligimet pėr vitin 1996, emėr, mbiemėr dhe vendbanimi i tyre (ata,qė i kanė dhėnė emrat dhe adresat) si dhe ata, qė iu janė pėrgjigjur obligimeve, po ashtu edhe shuma e pagesės, sė kryerjes tė 3%. Por ka edhe nga ata qė, herė i janė pėrgjigjur e herė i kanė ndėrprerė edhe e kanė ndėrruar shumėn e pagesės?!Pra dua tė them se, gjatė gjithė kohės ka pasur rritje dhe zbritje tek individėtdhe se numri i paguesėve nuk ka qenė gjithmonė i njėjtė, por herė herė ka lėvizur…
Tė shėnuar janė edhe ata, qė nuk i janė pėrgjigjur obligimeve pėr Fondin e Qeverisė, sė Republikės sė Kosovės, nė Gjermani, gjegjėsisht nė landin e Baden-Würtembergut.Njėherit ua kam kėrkuar edhe fletėdėshmitė nga qendra e qeverisė nė ekzil, pėr tua kthyer tatimin qeveria gjermane, sepse kėshtu ka qenė deklaruar qeveria e Kosovės. Por duke e gjykuar drejtė janė shėnuar edhe emrat e mbiemrat dhe tė atyre, qė nuk i kryejnė obligimet sepse,anėtarėt kompetentė tė komisioneve pėrkatėse, iu kanė trokitur tek dera, gjithatij shqiptari, qė ka punuar dhe jetuar nėpėr ato qytete, por edhe nėpėr fshatra...Por iu ka trokitur edhe atyre, qė kanė kėrkuar azil, si atyre me duldung. Me Duldung ishin ata nė njė shkallė mė tė ulėt se, ata, qė ishin refugjatė,azilkėrkues. Nuk i kanė lėnė anash as ata, qė kanė qenė nėpėr zanate dhe qė kanė marrė rrogė...
Pėr t’i shėnuar tė gjithė ata, qė janė vizituar dhe ata qė i janė pėrgjigjur, do tė duhet jo vetėm njė libėr, dy a tre, por edhe mė shumė! Sepse nuk do tė mund tė pėrfshihen tė gjithė edhe pse tė gjithė e meritojnė,kanė kontribuar nga djersa e tyre pėr atdheun,pėr KOSOVĖN e dashur!
Prandaj kėrkoj ndjesė, nga tė gjithė bashkatdhetarėt e bashkėkombasit e mi dhe tė mė falin pėr shkak tė pa mundėsive. Po i shėnoj vetėm ata, qė kanė punuar dhe jetuar nė njė rreth mė tė gjerė, nga ku banoj unė (F.T.) U mundova sa munda, duke i pėrshkruar emrat dhe mbiemrat, me gjithė tė dhėnat e tjera, si janė nė origjinal.Ndryshimi i vetėm ėshtė radhitja e emrave sipas alfabetit. Por pėr ēdo rast do tu kėrkoja falje edhe nėse mė ka ikur apo kam bėrė ndonjė gabim pa dashje dhe pa qėllim ndaj ju lutem tė mė mirėkuptoni nė shkrimin e emrave tė bashkatdhetarėve!
Emri mbiemri dhe qyteti i vendbanimit:
Emri dhe mbiemėri i atyre qė i kryajn dhe ata qė nuk i kryajn obligimet…!?
Abdurrahman Orlishta,----7…. Nagold --
Adem Gjyliqi,-----------------7.…? Schönbron --
Adil Halimi,--------------------72202 Nagold -- --
Adi Ademi,---------------------7….Rotfelden-----
Agron Krasniqi,--------------7…. Egenhausen……….DM-45
Agron Vatova,-----------------7.......? -- --
Agush Samidini,--------------7…... Nagold, -- --
Agim Duraku,-----------------7….. Getringen, -- --
Ahmet Ibushi,------------------7…. Freudenstadt -- --
Ahmet Muharremaj,---------70318 Mötzingen,mujor..DM-12x60
Ahmet Zeqaj,-------------------7….. Unterjetingen, -- --
Ahmet Blakaj,------------------72202 Nagold -- --
Ahmet Hoti,---------------------? nuk u deklarua?
Ahmet Ibushi,-------------------7…. Freudenstadt……….DM 2x 60
Amir (Baki) Kadriu,-----------7…. Behingen (duldung)
Armend F. Misini,--------------7….Nagold (zanat)
Ali Berisha,-----------------------
Ali Binaj,-------------------------?……DM-12x100
Ali Murati------------------------7…..Unterjatingen, nuk udeklaruar?
Ali Nuhiu,------------------------7…..Unterjetingen,…..DM-25
Alush Ferati,--------------------70318 Metzingen……..DM-45
Ali Duraku,------------------7…… Götringen……...DM-100
Ali Gllogjani,----------------72221 Haiterbach -- --
Avdi Morina,----------------7…… Mötzingen……...DM-60
Avdyl Kadriu,---------------7…Pfalzgrafenweiler…DM-50
Avdullah H.Kryeziu,------7……. Beisbron……….DM-60
Avni (Rr) Bajraktaraj,----7….Spilberg…………..DM-10x60
Avni Saliu,--------------------7…. Nagold, (refugjat)
Azbi Ademi,------------------7…. Rotfelden -- --
Azem Halili,------------------72202 Nagold………….DM-80
Azem Gjura,-----------------7…… Schitingen -- --
Bafti Ademaj,---------------7….. Bondorf nuk u deklarua?
Bajram Duraku,-----------7…. Gentringen (didg)
Bajram Uka,----------------7….. Nagold.…………..DM-60
Bajram Ahmetaj,----------7….. Metzingen………..DM-90
Bajram Shala,--------------7…. Calw………………DM-100
Baki Kadriu,----------------7…. Pfalzgrafenweiler…DM-50
Baki Reshovica,------------7…. Haiterb.mefam.refugj. -- --
Bekim Dreshaj,-------------7…. Rotfelden………….DM-50
Bekim Gacaferi,------------7….Nagold……………..DM-120
Bekim Malsori,-------------7…. Schenei? -- --
Besim Tafallari,------------7…. Nagold…………….DM-25
Besim Nezi, ------------------7….? -- --
Begi Ahmetaj,---------------7….Metzingen nuk u deklaru?
Begzat Duraku,-------------7….Getringen -- --
Begjet Bojaxhiu,------------7…. Simmozheim………DM-100
Beqir Ahmetaj,--------------7…. Motzingen…………DM-80
Bushra Veliu,----------------7…. Nagold -- --
Canė Krasniqi,------------- 7….Freudenstadt DM-50
Daut Omaj,------------------? -- --
Dervish Jusaj,---------------7…. Calw……….DM-90
Deli Muēaj,-------------------7…. Calw………DM-100
Deli Fetahi, (Verbani)------7….Haiterbach...DM-50
Dem Demaj,------------------7….. Rotfelden…DM-100
Dibran Sheremeti,----------7…. Altensteig…..DM-50
Driton Orlishta,-------------7…. Nagold -- --
Ehat….?-----------------------7…. Nagold (duldg) -- --
Ejup Berbatovci,------------7…. ? …...………DM-90
Elsadat Uka,-----------------7…. Nagold (zanat) -- --
Elmas Bojaxhiu,------------7…. ? -- --
Enver Hoxha,----------------7…. Pf-Weiler (refugjat) -- --
Emin Samidini,--------------7…. Nagold…… DM-100
Fatmir Duraku,-------------7…. Getringen (duldg) -- --
Fatmir Misini,---------------7…. Nagold……DM-100
Fadil Morina,----------------7….?...................DM-50
Faridin Tafallari,-----------7…. Nagold…….DM-80+1500
Fehmi Berhami,-------------7…. Haiterbach -- --
Fetah Hysenaj,---------------7…. Pf.Weile…...DM-50
Fetah Krasniqi,--------------7…. Mötzingen...DM-1x50?
Fetah Salihi,------------------7…. Dekenpfron.DM-70
Ferat Shabani,--------------7…. Lutzenhard -- --
Gani Ademaj,---------------7…. Pf.Weiler -- --
Gani Gashi,-----------------7…. Nagold……… DM-40
Gani Zogaj,-----------------7…. Calw………… DM-70
Gazmend F. Misini,-------7…. Nagold (zanat) -- --
Gėzim Shabani,------------7…. Mötzingen….. DM-60
Gjafer Bytyqi,--------------7…. Besenfeld -- --
Habit Rexha,---------------7…. Pf.Weiler…….. DM-30
Habip Bojaxhiu,----------7…. Calw -- --
Haki Shala,-----------------7…. Alpisbach……. DM-60
Halil Berhami,-------------7…. Calw -- --
Halil Kasolli,---------------7…. Dekenpfronn… DM-60
Halil Alijaj,-----------------7…. Calw…………. DM-78
Hasan Neziri,--------------7…. Pf.Weiler -- --
Hasan Sereme,------------7…. Rotfelden -- --
Hasllan Krasniqi,---------7…. Mötzingen -- --
Hamz Kurtaliqi,-----------7…. Pf.Weiler -- --
Hazir Shala,----------------7…. Wal der Stadt… DM-80
Hazir Kaēandolli,---------7…. Calw…………... DM-90
Haxhė Duraku,------------7….Getringen (duldg) -- --
Hebib Bojaxhiu,-----------7….? -- --
Heqref Pireci,---------------7….H.O-Schwandorf..DM-60
Hysen Erlishta,-------------7…. ? -- --
Hyzri Frangu,---------------7…. Rotfelden (zanat) -- --
Ilir Abazi,--------------------7…. ? -- --
Ibrahim Kryeziu,----------7…. Horb…………….DM-80
Isamidin Emini,------------7…. Nagold…………..DM-80
Isah Demi,-------------------7…. Dekenpfronn…...DM-50
Isak Ejupi,-------------------7…. ?............................DM-82
Isa Vllasi,---------------------7…. Luzenhard………DM-50
Ismet Ukaj,-------------------7…. Nagold…………..DM-90
Ismet Kastrati,---------------7….? -- --
Jahir Jahiri,------------------7…. Pf.Weiler………...DM-60
Jusuf Berisha,---------------7…. ?...........................DM-50
Jusuf Kadria,---------------7…. Gehingen………..DM-80
Jusuf Morina,---------------7….? -- --
Martin Matiēi,---------------7…. H-Rxsingen -- --
Maliq Kurtaj,----------------7…. Mötzingen……. DM-80
Mejdi Duraku,---------------7…. Getringen……..DM-60
Mėrgim Duraku,------------7…. Getringen (duldg)pu -- --
Milazim Duraku,------------7…. Getringen (duldg)pu -- --
Misini Veza,-------------------7…. ? -- --
Musa Frangu,----------------7…. Rotfelden (zanat)pu -- --
Musa Zela,--------------------7…. Rotfelden…….. DM-80
Muhamet Bajraktari,------7…. Nagold…………DM-60
Muharrem Dallaveraj,-----7…. Getelfingen -- --
Muharrem Bajrami,--------7…. Haiterbach -- --
Mustaf Avdullahu,----------7…. Calw…………..DM-100
Musli Lokaj,-------------------7…. Haiterbach (azil)pu -- --
Naim Duraku,-----------------7…. Getringen (duldung) -- --
Naim Morina,------------------7….? -- --
Nasip Zeqiri,--------------------7…. Nagold…………DM-80
Nazmi Avdullahu,-------------7….? -- --
Nazmi Tafallari,---------------7….? -- --
Ndue Krasniqi,-----------------7…. H-Rexsigen -- --
Nebih Kryeziu,-----------------7…. Beisbron -- --
Nexhmi Avdullahu,-----------7…. Altensteten…….DM-100
Nexhmi Zylfallari,-------------7…. Dekenpfronn….DM-60
Nezir Fejza,----------------------7…. Beisbronn……..1x200 DM
Palė Krasniqi,-------------------7…. H-Rexsingen…..DM-80
Pjetėr Krasniqi,----------------7…. H-Rexsingen…..DM-70
Pren Prenaj,---------------------7…. H-Rexsingen…..DM-80
Osman Halili,-------------------7…. Nagold…………DM-80
Qamil Duraku,-----------------7…. Getringen -- --
Qazim Hoxhaj,-----------------7…. Metzingen………DM-65
Qemal Haxhillari,-------------7….O-Schwandorf…..DM-50
Kamer Baraliu,----------------7…. Pf.Weiler………...DM-30
Ramė Avdullahu,-------------7…. Geh.-Atensteig DM-70
Ramė Gashi, 7…. ?
Ramadan Hasani,-------------7… Calw……………DM-90
Ramadan Sadiku,-------------7…. Calw……………DM-30
Raif Gashi,----------------------7….? -- --
Rexhep Morina,---------------7….? -- --
Rexhep Gashi,------------------7….? -- --
Rexhė Morina,------------------7…. Freudenstadt……DM-60
Rexhep Kapiti,-----------------7…. Nagold -- --
Reshat Kurtaj,------------------7…. Mötzingen………..DM-80
Rustem Bajraktaraj,----------7…. Altensteg-Spilbrg...DM-60
Rizah Hoxha,-------------------7…. Pf-Weiler…………DM-70
Sabaidin Qafleshi,------------7…. ? -- --
Sabri Duraku,-----------------7…. Getringen (duldung)? -- --
Sadik Hoxha,------------------7…. Haiterbach (zanat)? -- --
Sadik Remzi-Tafallari,------7…. Nagold -- --
Sadik Gashi,--------------------7…. ? -- --
Sahit Sahiti,---------------------7…. Wildberg……….DM-70
Salih Bytyqi,--------------------7…. Besenfeld -- --
Salih Hasani,-------------------7…. Calw…………….DM-100
Sefer Gashi,---------------------7…. Nagold………….DM-60
Selam Trinaku-----------------7…. Kölsbron………..DM-100
Selman Gashi,------------------7…. Mötzingen………DM-30
Selim Neziri,---------------------7…. Ebhausen -- --
Selim Bytyqi,-------------------7…. ? -- --
Smail Qafleshi,-----------------7…. Nagold -- --
Sokol Bytyqi,-------------------7…. Beisfeld -- --
Sokol Dobraj,------------------7…. Altstig-Spilberg…DM-30
Shaban Sejdiu,----------------7…. Pf-Weiler………...DM-42
Shaban Hysenaj,--------------7…. Pf-Weiler………1x300 DM
Shefqet Hasani,--------------- 7…. Calw………………DM-90
Shkėlqim Januzi,--------------7…. ? -- --
Shpendim Hyseni,-------------7…. Metzingen -- --
Shukri Morina,----------------7…. Dekenpfronn……..DM-80
Tafil Gegaj,---------------------7…. ? -- --
Tahir Duraku,-----------------7…. Getringen -- --
Tasim Frangu,-----------------7…. Rotfelden -- --
Uka Balaj,----------------------7…. Ostelsheim………...DM-100
Vezir Kelmendi,---------------7…. Nagold -- --
Vehbi Berisha,-----------------7…..Rotfelden (duldg)pu.DM-50
Xhevdet Lokaj,----------------7…. Haiterbach 2x50….DM-50
Zebil Pireci,---------------------7…. Oberschwandorf…DM-60
Zenun Berhamaj,-------------7…. Calw……………….DM-60?
Ymeri (te uka)------------------7…. Nagold (duldung)pu -- --
Zeqir Morina,------------------7…. Leonberg………….DM-60
Zymer Bajraktaraj,----------7…. Nagold……………..DM-60
Zymer Kaēanolli,-------------7…. Calw………………..DM-90

(VIJON...)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 52 vizitorë
Lexuar: 4,371 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
BETEJA E 22 SHKURTIT 1999 TREGOI SE LUFTETARĖ...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:37
Beteja e lavdishme e UĒK-sė, nė mbrojtje tė Shtruerės (Shtitaricės),Lugmirit (Dalakut) Akrashticės, Bukoshit,Liqenjėve dhe Taraxhės sė Vushtrrisė Pas ofanz...
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi