Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MJAFT MĖ SE NA KENI SJELL SHPIRTIN NĖ MAJE TĖ HUNDĖS!
Publikuar më 02 shkurt, 2015 nė orėn 22:37 ( ) Avdi Ibrahimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ēfarė ēmendurie! Mė ka rastisur tė dėgjoj e lexoj gati ēdo ditė disa njerėz qė janė tė apasionuar pas liderit tė tyre partiak sa konfuzioni i tyre moral, sikur na kujton atė trajtimin e mendimit apsurd, ku dita nuk mund tė jetė assesi mė e ngrohtė se nata, ku drita pėr ta assesi nuk ėshtė mė e ndritshme se errėsira, ku toka assesi nuk ėshtė mė e thatė se deti, atėherė ėshtė mbase e qartė se njerėzit e tillė e kanė humbur aftėsin pėr tė shquar dallimin.
Qysh nga kohėra tė lashta njerėzit qė bėnin biznes e pastaj disa edhe bėheshin “udhėheqės” qė nėpėrmjet parasė e mashtrimit, tė atij apo kėtij populli, tani tė kėtij apo atij shteti, kanė keqpėrdorur emrin e “Udhėheqėsit” pėr qėllime personale, kėshtu ata tė mėparshmit, po edhe kėta tė sotshmit pėr tė justifikuar tė pajustifikueshmen.

Mbase besimi tek lideri partiak i takon kohės sė re. Njerėzit, duke qenė inferior dhe te varur drejtėpėrdrejtė nga lideri i tyre partiak, e ngritin nė kult atė, duke i dhėnė atributin e tė paprekshmit... Tė besosh nė njė lider nuk dėmton askėnd dhe ėshtė tejet personale, por tė jeshė i vetėmashtruar, e pastaj t’i mashtrosh tė tjerėt, ėshtė spekulim, ėshtė pandershmėri, ėshtė apsurde, ėshtė mbase edhe ēmenduri! Ėshtė e kuptueshme se ka njerėz qė kanė nevojė pėr njė kult frike apo adhurimi, ka njerėz qė besimin nė liderin e tyre e ndjejnė si shpresė dhe forcė pėr tė pėrballuar dhe realizuar qėllimet e tė jetuarit.

Po ju kujtojmė kėtyre servilėve tė vetėmashtruar se, tė luftosh pushtuesin e kombit shqiptar me penė e pushkė nuk ėshtė diktaturė, por edhe tė jeshė kundėr keqeverisjes sė pushtetarėve tė tanishėm nuk ėshtė antiatdhetarizėm, por pėrkundrazi ėshtė tė jeshė i ditur dhe i kulturuar njėkohėsisht tė jeshė me ndjenja tė larta atdhetare. Kėtė ndjenjė tė lart kulture dhe atdhetarie e tregun me vepra heronjtė e heroinat e Kombit Shqiptar nėpėr shekujt e pėrflakur. Kėtė ndjenjė tė lartė atdhetarie dhe kulture e pati edhe Komandanti legjendar i UĒK-sė Adem Jashari bashkė me luftėtarėt e lirisė e natyrisht as kjo nuk quhet diktaturė.

Politika e rezistencės pasive nuk ėshtė asfarė shenje e qytetrimit evropian, nėse nuk e mbron dinjitetin kombėtar, por ėshtė dukuri e vetėnėnshtrimit dhe fyerje kombėtare. Por as politika e "nacionalizmit si kapital politik", nuk ėshtė asfarė shenje e atdhedashurisė, por dukuri e nėnshtrimit politik. Politika e "integrimeve" e "hapsirave demokratike", e "kompromiseve", e "qarkullimit tė lirė tė njerėzve", nuk ėshtė asfarė premise politike, por mohim i dinjitetit kombėtar.

Jemi dėshmitar se sot, nė Qeverinė e Kosovės tė Isa Mustafės e Hashim Thaēit, ndodhet nė bashkėqeverisje njė Ministėr pėr Kthim, nga Lista Sėrbska, njėfar Aleksandri i quajti “egėrsira” familjaret e tė zhdukurve shqiptar nga Gjakova, qė gjakuan pėr liri... qė Shteti terrorist serb i Aleksandrit bėri gjenocit mbi popullin shqiptar, para disa viteve, ku ende kullojnė gjak plagėt shqiptare.

Si qytetar shqiptar i Republikės Shqiptare tė Kosovės, apeloj tė reflektoj Qeveria e Kosovės, sa s’ėshtė bėrė vonė, ti plotėsoj kėto tri kėrkesa jetike tė popullit:
1. Ta shkarkoj sa mė parė Jabllanoviqin nga kabineti qeveritar i Isa Mustafės.
2. Trepēa gjigandi ynė ekonomik tė bėhet ndėrmarrje publike.
3. Tė ndaloj me tė gjitha mjetet paqėsore largimin e qytetarėve shqiptar nga Kosova.

Kjo ėshtė mbase detyrė mbi detyrat e Qeverisė sė Ksovės, qė kėrkon situata aktuale, mos pėrfillja e kėtyre kėrkesave gjithpopullore na bėnė tė ju themi: Mjaftė mė se na keni sjellė shpirtin nė maje tė hundės, nuk beson mė asnjė qytetar i Kosovės nė kėta politikan idhuj pakrena, qė vazhdimisht bėnė kompromise politike nė dėm tė shqiptarėve tė Kosovės, e durimit i ka ardhur fundi... Qeveria t’i kėrkoj llogari Aleksandrit, e tė bėjė largimin e menjėhershėm, nga pozitat e larta nė Republikėn Shqiptare tė Kosovės, tė kėtij Aleksandri dhe gjith, aleksandrave qė hanė bukėn e Shtetit Shqiptar tė Kosovės, por qe punojnė e veprojnė pėr Serbinė gjenocidiste!

Prizren, 2 shkurt 2015.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 545 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHE...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi