Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Sa peshon Jabllanoviqi?
Publikuar më 04 shkurt, 2015 nė orėn 18:07 ( ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Protestat evropianizojnė Kosovėn

Opozita vazhdimisht, pėr 6-7 muaj, rresht kėrkonte tė debatohet nė Kuvend pėr krijimin e institucioneve qeveritare, por kot, PDK-ja pėrmes kuvendares mė tė vjetėrz. Flora Brovina futi vendin ne krizė-ngėrq politik dhe institucional,duke rrezikuar subjektivitetin juridik tė Trepēės, fare nuk u interesonte Trepēa, por xhepat e tyre tė thellė..., dhe “komandanjtja” e parlamentit nuk pranonte as tė hapen dyert, tash kur u kurdisė koalicionii ashtu si deshėn, tash flasin pėr debatin e munguar nė parlament, ashtu si duan, jo tė debatohet pėr probleme konkrete tė grumbulluara, dy pika Jabllanoviqi dhe Trepēa, pse nuk u konvokua seanca e jashtėzakonshme pėr t’u paraqitur deri mė tash nė rend dite fjalori fyes i ministrit per minoritete???

Mė mire do t'ishte pėr vendin tė rrėzohen liderėt e numrave, nė Kuvend, refren i PDK-sė ishte "i kemi numrat" dhe pėrgjigjuni tash ēka paraqisnin ata numrat tuaj, ju shtruat asfaltin por kėshtu krijuat kushtet pėr ikje massive tė qytetarėve, duke ua grabitur edhe shpresėn.

Protestat e drejtė demokratike

Demokracia nė Amerikė ėshtė zhvilluar pėrmes protestave, Bill of Rights, pastaj e drejta qytetare e zezakėve per te votuar, pastaj reatė drejtave tė barabarta tė femrės me mashkullin, barazia gjinore, keni harruar demonstrimin dinjitoz kundėr segregacionit i Rosa Parks, Malkolm X, Martin Luter Kingun dhe thėnien e tij profetike “I have a dream”; protestat e mėdha anti qeveritare kundėr luftės nė Vietnam, ato gjatė krizės financiare te paluajtshmėrive para Ėall Street, e shume e shume protesta tė pėrditshme.., keni harruar si erdhėn shqiptaret deri kėtu, pėrmes protestave, protesta tė vazhdueshme nė SHBA, para OKB-sė, nė Ėashington DC, e kudo gjetkė nėpėr Amerikė, si u ndėrrua pushteti pro-putinist nė Ukrainė, pastaj protestat nė Greqi, kudo nė Evropė... kėshtu po evropianizohet Kosova, jo pėrmes qyqarllėkut dhe makinerisė votuese, shpeshherė e perfolur pėr vjedhje votash... detyrė e qeverisė para se gjithash ėshtė konkretizoni premtimeve tė dhėna elektoratit, mė pak politikė, mė shumė punė dhe rezulatate konkrete... Nuk realizohen detyrat qeveritare keshtu.

Saatchi & Saatch, para tė humbura…

Saatchi & Saatchi ėshtė kompani globale e komunikimit dhe reklamave, deri mė 2005 ishte Ndermarrje publike pastaj kaloi nė atė private, ėshtė e njohur pėr 7 million euro, tė cilat u paguan me kėrkesen e Thaēit, qė kishte si qėllim ngritjen e imazhit tė Kosovės nė botė...
Pagesa milionėshe pėr Saatchi & Saatchi nuk kishte ndonjė efekt, e cila perveq fytyrave tė qeshura tė tė rinjėve dhe shiqimit drejt lartėsive nuk tėrhoqi interesimin e tė huajve pėr tė investuar nė Kosovė... Kosova njihet mė tepėr pėrmes xhudistes Majlinda Kelmendi, e cila u laurua me dy medalie tė arta nga Kampionati Botėrorė dhe u zgjodhė xhudistja mė e mirė nė botė pėr vitin 2014. Majlinda dhe tė rinjt tjerė tė sukseshėm nė botė po bėjnė shumė mė tepėr nė ngritjen e imazhit tė Kosovės, sesa qė bėri Thaēi dhe 7 milionė tė hedhura kot sė koti. Athua ku do t'ishin rezultatet e tė rinjėve kosovarė po tė ndaheshin 7 milion euro nė fushėn e sportit dhe nė lėmine e patenteve dhe novatorėve tė rinj qe do te shquheshin me teknologjinė “know-how”.

Sa peshon Jabllanoviqi?

Lista Sėrbe po e lufton Republikėn me tė gjitha mjetet dhe gjithandej. Fatkeqėsisht deri mė tani KQZ-ja nė shumė raste e ka toleruar njė sjellje tė tillė tė Listės Sėrbe e cila edhe komunat e Kosovės po i trajton si komuna tė Sėrbisė nė Kosovė
Kush do t'i mbroj policėt, sigurisht jo Vulin, dhe a do tė bie nė zgrace gjyqi me shpifjet e ēetnikeve sėrb, tė cilėt Kosovėn e konsiderojnė "Hashim begova slama-Kashta e Hashim begut"...
Sa peshon Jabllanoviqi? Janė nėpėrkemburi zerat e rreth 40.000 protestuesve, dhe tėra nėnave shqiptare, i kujt je ti biri i nėnės? Apo nuk ke nėnė fare! Aq lehtė duhet tė tejkalohet ky skandal pėrmasash globale-shqiptare, qeveria as nuk guxoi t’i bėjė nje kritikė verbale nė qeveri fjalorit fyes tė tij... tė past nėna, quni im, ndihej gjėma e nėnave shqiptare nė protestė.

Zbrazja e Kosovės dhe “marksitėt”

Kosova po zbrazet, autobusėt drejt Beogradit janė plotė! Biletat nė drejtim tė Beogradit po shiten si hallva, ėshtė kohė e pėrfitimit tė agjensioneve tallava Kosova shqiptare-serbe-hungareze, biletat janė tė rezervuara.Thaēi akuzon marksistėt..., ideolog i fortė, nuk i sheh ēetniket qė i ka nė koalicion, asnje fjale te vetme per ta, por akuzon shqiptaret pėr marksizem, ky njeri eshtė i “sėmurė”, duhet domosdo tė kontrollohet tė mjeku, ka zjarmi tė pėrhershme elektorale, mund ta ket kapur gripi i derrit

Deputetet “sahanlėpirėse”

Derisa pėrfaqėsuesit e Vetėvėndosjes i treguan Pėrfaqėsuesit tė BE-sė pėr qėndrimin tashmė tė njohur publik tė Vetėvėndosjes karshi kėtyre dy ēėshtjeve: qė Aleksandėr Jabllanoviq duhet shkarkuar pėr shkak tė sulmeve tė tij ndaj historisė sė Kosovės, pėrmes mohimit tė krimeve tė kryera nga forcat e armatosura tė Sėrbisė nė Kosovė, pėr kėto devijime shoqėrore nuk u dėgjua zėri nga deputetet sahanlepirese. Disa deputete shqiptare shanin femrat shqiptare qė me veshje tregonin pėrkatėsinė fetare, tash heshtin kur Jabllanoviqi i quante egėrisira (fatkeqėsisht) femrat shqiptare, nėnat gjakovare, lere qė tash nuk flasin por bashkeqėvėrisin me tė, a keshtu duhet mbyllur gojen atyre...

Kundėrshtoj dhe protestoj ēdo fyerje tė femrave, sidomos ndaj atyre shqiptare qėpėsuan me sė shumti, gjate luftes dhe pas luftes, pse nuk distancohen ato dhe nuk kerkojnė doreheqjen e tij, ku eshtė Flora Brovina, psė nuk adreson mocionin kundėr fjalorit fyes tė bashke-puntorit nė koalicion Jabllanoviqit, nė anėn tjetėr ajo me fanatizem mbajti vėndin 6 muaj nė ngėrq...
Tash u hapė letrat dhe secili po deshmon sinqeritetin e vet, athua aq lehtė u shitėn pėr nje pagė deputeti, tė tillat nuk duhet ta pėrfaqėsojnė vendin, janė tė deshtuara…

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 555 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi