Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FARIDIN TAFALLARI: PĖR KOHĖN E ARTĖ... (XI)
Publikuar më 04 shkurt, 2015 nė orėn 20:14 ( ) Faridin Tafallari | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
PJESA E NJĖMBĖDHJETĖ)

FARIDIN TAFALLARI

KUJTIMET E VEPRIMTARISĖ SIME DHE SHOKĖVE TĖ MI, QĖ NĖ MOSHĖN E RINISĖ SĖ HERESHME, VEPRIMTARI ATDHETARE, E NISUR QĖ NGA VENDLINDJA DHE DUKE VAZHDUAR NĖ MĖRGIM, KONTAKTET ME BASHKĖVEPRIMTARE, KORRESPONDENCA IME ME RĖNDĖSI TĖ VEĒANTĖ, ME TĖ MADHIN JUSUF GĖRVALLA DHETĖTJERĖT...

FJALA E GĖZIM AJGERAJT…
(Recenzent i librit)

Ju pėrshėndes tė gjithėve, njėherit edhe autorin z.Faridin Tafallarin. Unė pata nderin tė jem recenzent i kėtij libri, sepse ėshtė njė libėr, qė mua mė ka lėnė mbresa tė veēanta. Pėr kėtė libėr e kam bėrė njė recenzent tė shkurtėr, por tue marrė dimensonin e librit edhe madhėshtinė e tij e kam bėrė njė recension tė shkurtėr, ndaj edhe e kam quajtur kėshtu.
Njė vėshtrim tė shkurtėr tė kėtij libri “Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne” tė autorit Faridin Tafallari botuar nė Prizren, nė prill 2003. Njė zė i ēiltėrt i vertikales sė atdheut. Faridin Tafallari bashkėveprimtar i Jusuf e Bardhosh Gėrvallės, Kadri Zekės e Remzi Ademajt, atdhetar i dėshmuar deri nė vetė flijim pranė kėtyre dėshmorėve bart me vete aktivitet tė ngjeshur nė shėrbim tė atdheut, me njė seriziotet e vendosmėri tė dėshmuar pėr ēėshtjen kombėtare, tė cilės nuk iu nda asnjėhere. Krahas aktivitetit ai me pėrkushtim i ka dokumentuar ngjarjet datat e i ka arkivuar. Ato tani po e gjejnė dritėn. Njė pjesė e bukur, e mirė, e aktivitetit tė tij ėshtė prezantuar nė librat e tij “Terror Dhimbje Qėndresė” dhe “Dhimbje Krenare”, ndėrsa ky ėshtė libri i tretė i tij “Zot Tė Kėsaj Toke Jemi Ne”, kujtime dhe pėrjetime ėshtė dėshmija plotėsuese e aktivitetit tė gjerė, nė shėrbim tė kombit dhe sė fundi edhe tė luftės sė armatosur pėr liri. Libri i fundit ėshtė pasqyrė e angazhimit tė pėrpjekjes pėr ta ndihmuar luftėn e lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare, njė pjesė bukur e mire kap zhvillimin e pasluftės ngjarjet e pėrceptuara nga bota e autorit atdhetar e jetuar nė formėn e kujtimeve dhe pėrjetimeve. Ideali tė jesh nė vertikalen e atdheut do tė thotė tė kesh vetėdije kombėtare, vijė tė sė cilės do t’i shėrbesh me besnikėri pamvarėsisht vuajtjeve dhe sakrificės qė duhet tė bėhen nė kėtė drejtim. Ēėshtja e atdheut, nė veēanti ēėshtja shqiptare jashtė trojeve etnike tė Shqipėrisė lodineze, ka qenė gjithmonė edhe dikur njė nga etjet e hegjemonizmit sllav, nė veēanti nė ato serbo-malazezo-maqedon. Tė vėsh veten nė shėrbim tė kėsaj ēėshtje, duhet ta duash atdheun, kombin, lirinė dhe tė gjitha kėto virtyte e karakterizojnė personalitetin atdhetar tė Faridin Tafallarit, i lindur dhe i rritur nė njė familje me ndjenja tė zgjuara kombėtare, i edukuar nė frymėn e atdheut, i rritur brenda vuajtje tė vetė popullit tė tij, qė ua sjellte okupatori serb. Ai u kalit nė frymėn mė tė shėndoshė kombėtare, me tė cilėn e ndėrtoj idealin e tij dhe i qėndroj besnik gjithmonė. Kėto virtyte tė zgjuara kombėtare ai i vuri nė shėrbim tė atdheut. I ri ishte, kur arriti ta kuptojė dhunėn serbe mbi popullin e tij. Krajatat e liga, qė i kishin pėrcjellė shqiptarėt, kishin arritur deri nė majat e Sharrit, atje ku Faridini i kishte vur hapat e para mbi tokėn e Kosovės. Dhuna serbe e kishte bėrė, qė xhaxhai i tij tė dergjej gjatė nė lėkurėn e bullit, siē i thotė populli…
Peticionet janė forma tjetėr e aktivitetit. Do tė jetė e pamundur tė pėrmblidhen tė gjitha format e aktivitetit pėr njė pjesė, por njė pjesė tė tyre ai e ka prezantuar pėrpara lexuesit me tre librat voluminoz, qė ai i ka botuar. Kėtu dėshmohet puna dhe aktiviteti i tij. Atė e bėjnė edhe mė tė qėndrueshėm dokumentacioni dhe faktet, qė i pėrcjellin ato. Pra si thamė mė lart aktiviteti i tij ėshtė kapitulli i gjerė, qė i mbėrthen nė vete tri dekada nė shėrbim tė atdheut dhe qė eshtė njė kapitull i gjėrė brenda kėsaj kohe, gjithmonė tri dekada jashtė atdheut, por asnjėherė nuk u thye nė idealin e vizionin e tij, gjithherė mbeti besnik nė vertikalen kombėtare, deri nė ēlirimin e atdheut. Kėsisoj duke pasur nė detaje aktivitetin e tij, na del njė aktivitet me figurat e dėshmorėve tė kombit, pjesė e tė cilės ishte edhe mbeti Faridin Tafallari. Aktiviteti i gjithanshėm aty ku e kėrkoj nevoja dhe atdheu tregojė gadishmėrinė e tij pėr tė dhėnė nė shėrbim sa herė ta kėrkon nevoja pėr ēėshtjen kombėtare, gjithmonė nė vizion tė ēėshtjes kombėtare.
Duke qenė dėshmi e gjallė pėr brezat se. si duhet punuar nė shėrbim tė atdheut dhe kombit dhe, duke qenė gati pėr tri dekada nė shėrbim tė ēėshtjes edhe nė fillim tė luftės sė Kosovės, ai kthehet nė atdheun amė dhe nga atje pėrpiqet ta ndihmoi luftėn ēlirimtare nė Kosovė. Kjo mė sė miri shihet brenda kopertinave tė librit, ku pasqyrohen ngjarjet me data, qė trajtesė kanė nė shėrbim te atdheut. Do tė duhej shumė kohė pėr trajtesė tė gjėrė, vetėm shfletimi me kujdes i librit do ta pasqyronte mė tė plotė kėtė aktivitet. Ai edhe sot e kėsaj dite angazhohet nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare, jashtė kyqit tė rregulltė nė politikė institucionale, por gjithmonė, duke qenė vizionar nė mesin e popullit, sepse vetėm nė mesin e tij e gjen fuqin e lirinė. Qėndresa dashuria pėr atdheun dhe kombit janė virtytet, qė e kanė bėrė tė qėndroj i pathyeshėm nė ideal Faridin Tafallarin! Janė kėto virtyte tė larta, qė i qėndrojnė personalitetit tė tij pėr kundėr sfidave mbijetėsore problemeve tė jetės, problemeve dhe vuajtjeve, qė i shkaktojnė okupatori nė ndalesė tė tri dekadave tė shkele nė atdhe. Vuajtjeve tė tė afėrmėve tė tij nga pushteti, ai i qendroj dhe nuk u thye kurrė. I qėndrojė besnik idealit tė atdheut, pėr tė cilin u angazhua me pėrkushtim prej patrioti, qė sdin tė ndalet nė shėrbim tė kombit. Qėndresa na del si njė mision i librit, nga i cili duhet tė mėsoj secili se, si duhet qėndruar ne vijėn e idealit tė atdheut. Ajo argumentohet pėrmes figurave kombėtare, qė janė pjesė e historisė dhe e qėndresės sonė, brenda kesaj qėndrese ėshtė kryetrimi luftės ēlirimtare Adem Jashari, ai qė i ndėrroi rrjedhat e historisė sonė kombėtare, dėshmia e qėndresės sonė kombėtare, kėsaj vije rrodhėn ideal tė shumėt tė dėshmorėve tė kombit, qė flijuan nė altarin e lirisė.
Brenda librit edhe pse janė tė paraqitura pjesėrisht, ato e ndėrtojnė kalanė e qėndresės shqiptare, pėr tė cilėn punojė e veproi edhe vet Faridini. Edhe tani kur dihet botėrisht se, nė cilėn pozitė ndodhet ēėshtja shqiptare nė ballkan, ai mbetet i pėrkushtuar vijės, tė cilėn e ndoqi gjithė jetės, gjithmonė nė shėrbim tė atdheut dhe kombit! Pra ai ishte edhe nė vijėn e vertikalit tė atdhetarėve, qė atdheut dhe kombit i janė pėrkushtuar gjatė gjithė jetės. Kėtyre rreshtave tė qėndresės radhitet Faridin Tafallari, vertikali i atdheut. Mbijetesa nė fund mbijetesa e shqiptarėve nė trojet e veta stėrgjyshore vije nė saje tė qėndresės qė e bėri populli ynė nė veēanti ai i Kosovės. A nuk ėshtė dėshmi se Zot tė kėsaj toke jemi ne, mbijetesa e Kosovės. Zotit Tafallari i uroj shėndet dhe suksese!

Abdyl Krasniqi, Faridin Tafallari, Gėzim Ajgeraj, 6 prill 2004 Prizren
FJALA E ABDYL KRASNIQIT, NĖ PĖRURIMIN
E LIBRIT “ZOT TĖ KĖSAJ TOKE JEMI NE”
PRIZREN, 6 PRILL, 2004

Tė nderuar veprimtarė, vėllezėr e motra, ju pėrshėndes gjithė, qė morėn pjesė, Pėrshėndes zotin Tafallari, pėr veprat e tija madhore, qė kanė vlera tė larta tė mėdha, po shumė me forca tė larta morale, politike kombėtare, historike. Dhe si tė tilla na japin njė kapital, na japin materje tė gjallė, nė shėrbim tė lirisė tė kombit tonė pėr ēlirimin definitiv tė trojeve tona, qė akoma kullojnė lot e gjak. Kėshtu qė forcat mendore letrare historike kombėtare politike tė Tafallarit, mirė pasqyrohen dhe reflektohen shumė bukur nė ecje drejt asaj madhoreje, kullore tė shumė pritur tė kombit tonė, ate kullore qė vėrtetė tani kemi bazat e forta pėr ndėrtimin dhe renovimin tė njė kulmi tė pastėr tė shėndetshm, tė qėndrueshėm nga se edhe ne jemi njerėz, si popull qė jemi.
Mė vjen keq ngase e kanė obligim detyrė edhe pėr nder para vitit 1990, qė tė shprehin, qė tė shkruajn, nuk ka munguar pena, koka. Shqiptarėt pėr ta shpreh vullnetin, aftėsit e tij, dėshirėn e tij nė shėrbim tė ēlirimit tė trojeve, nė shėrbim tė liris. Por ata pėr fat tė keq kanė shkruar me mundime tė larta nėpėr burgje me pika gjaku kanė shkruar tė urrejtur, tė pėrndjekur tė pėrsekutuar. Pra kanė shkruar, ishin tė gjall ata, ndėr ta ishte i gjallė edhe Tafallari nė atė botė tė vdekur, tė gjithė shkruanin si tė gjall pėr botėn e vdekur, tė gjall ishin pėr njė botė tė heshtur apo Tafallari me hixqindra e mijėra tė tjer nuk pranuan tė jenė tė nėnshtruar apo tė poshtruar, por i tregojė botės se edhe ne jemi njerzė, ndaj aftėsin e tyre e treguan fort mirė me kohė dhe hapėn rrugė me opsione tė shėndosha tė fort tė menēur dhe i treguan botės sė vėrtetė se jemi pasarrdhėsit e Ilirėve.
Kurse pas `99 pas kėsaj periudhe fillojė njė botė e gjall. Ata qė shkruan pas kėsaj kohe shkruan nė mesin e tė gjallėve, pėr tė gjallėt shkruan pėr tė vdekurit, pra dikur shkruan pėr tė vdekurit nė shėrbim tė tė gjallėve. Zoti Tafallari, ishte nė dy botėt, nė atė botė si personazh i gjallė por shkruante pėr atė botė tė vdekur nė robėri, por ai ėshtė qė sot i gjallė shkruan pėr tė gjallėt, pra kjo ėshtė njė arritje e madhe se kohėt po ndryshojn nuk jemi nė ato parametra si dikur por jemi nė ato baza, tė cilėt lirshėm edhe i shprehim mendimet tona, aftesit tona ndjenjat tona nė shėrbim tė shumė fushave tė jetės. Nga kėta si i gjallė ndėr tė gjallėt, si personazh i njoftur me forca tė larta mendore e patriotike Tafallari, kėshtu qė e pershėndesim fortė e mirė, duke kėrkuar nga Tafallari, qė akoma kur jeton nė mesin e tė gjallėve qė tė jep rezultate akoma mė tė efekshme ma tė frutshme nė shėrbim tė ndėrtimit tė trojeve etnike shqiptare se, ka nevojė akoma e do tė ket akoma nevojė t’i dilet zot kėsaj toke, kėshtu qė armiku vėrtet ka thyer dhėmbėt nė Kosovė Serbija, ndaj Serbija nuk mund tė ia thej ndaj edhe duhet tė shkruhet nuk mund tė ia thejė as Europa, as keshilli i sigurimit, askush tjetėr, pra kėta dhėmbė tė thyar mund tė ia thelloj vetėm bota jonė shqiptare, dhėmt e thyar serbija nė Kosovė nuk mund t’i kthej tjetėr kėta dhėmb mund te ia kthejm vetėm ne, kurrė atėhere nėse nuk jemi unik, nuk kemi strategji tė caktuar, nuk kemi njė qėllim tė caktuar, nuk kemi korrent nė vazhdim tė punėve bollshme tė pėrbashkta, qe kemi pėrpara, duke mos kursyar asgjė si tė parėt tanė, ateherė pra Serbija nuk mund t’i rikthej shqiptarėt. Ajo edhe pas njiqind vjetėve ta fitojnė pavarsin shqiptarėt ajo nuk heq dorė, mė djallzore apo shovene mė mirė tė thom ndaj popullit shqiptar nga se jo sot po gjithmon e ka munduar mundimi ndaj njė populli tjetėr. Serbija qė kur arriti zvarraniti nė ballkan gjithmon e ka munduar sindromi i popujve tjer, ndaj ky sindrom fashist, shoven, sllavo borgjezė e tė gjitha kėto forma mė tė ulta tė format politike e veprimi nė ballkan pėr t’i trazuar popujt tjer, pėr t’i robėruar, pėr tė qenė parazit mbi popujt tjerė, pra nuk ka vend nė trojet tona, pra ata dhėmb pėrnjėherė e pėrgjithmon ju kan vdek, por me kusht qė ne tė jemi samė tė pregaditur, samė tė lexuar, samė tė edukuar, samė shumė pra ta ngjeshim punėn tonė me punė politike e diplomatike pra si ivestim drejt fitores, drejt lirisė tė plotė, gjė qė akoma nuk e kemi, pra akoma duhet punė, pra gjith ato shkojn nė shėrbim veprat letrare Tafallarit e shumė tė tjerėve bashkatdhetarėve tanė nė Kosovė. Edhe jashtė, duhet tė jenė pasionim apo afrim, qė ta ndėrtojm dhe t’i plotsojm gjitha ato shprasti nėse kemi, duke i paraqitur ne me mendimet tona, qė janė tė drejta dhe tė bollshme pėr me i treguar botės se, vėrtet jemi tė Zot tė kėsaj toke vet! Kėshtu qė sa jemi afėr njėri tjetrit pasionet nė shėrbim ēelikosur tė lirisė sapo tė jesim nė vendosmėrin si popull pėr sa investojm nė politik do ta kemi pavarsin, pra besoj se deficit nuk do tė ngelim, por do tė ecim nė sherbim tė kesaj, qė vėrtet nuk ka zgjatė pak por shumė nė shėrbim tė pavarsis, lirisė nė shėrbim tė vendosjes, tė vetėvendosjes pėr popullin tonė pėr liri e pavarsi.
Kėshtu qė pėrshėndes Tafallarin, pėrshėndes gjithė pjesmarrėsit. I uroj Tafallarit, shėndet suksese, edhe shumė botime tjera nė shėrbim dhe nė kuadėr tė literaturės edhe rrethė edukimit tė brezave edhe opsionet, qė i kemi pėrpara qė duhet zgjidhen pa tjetėr pėr ate qė kemi nevojė.

*Nė tė majtė Prof. Bajram Kurti, F. Tafallari, Avdi Ibrahimi
FJALA E AVDI IBRAHIMIT…
VĖSHTRIM LIBRI“ZOT TĖ KĖSAJ TOKE JEMI NE”
Njė libėr i veshur me kujtime dhe pėrjetime,i autorit F. TAFALLARIT
Faridin Tafallari ėshtė autor i librave “Terror, Dhimbje, Qėndresė” dhe “Dhimbje Krenare”, qė i takojnė gjinisė sė letėrsisė shqipe tė dokumentuar. Veprave tė kėtij autori ju shtua dhe libri i tretė “Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne” ( kujtime dhe pėrjetime) i pėrbėrė nga 10 kapituj, ku nė 295 faqe ėshtė trajtuar me argumente bindėse dokumentimi i ngjarjeve historike, ku si pjesėmarrės i tyre ėshtė dhe vetė autori.
Libri i botuar nė Prizren nė vitin 2003, i ėshtė kushtuar veprimtarisė sė gjallė, tė autorit, i cili eci me vėshtirėsi nė rrugėn e gjatė e tė rrezikshme pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar.
Libri me kujtime e pėrjetime, ėshtė i mbushur me tė dhėna reale. Autori duke qenė pjesėmarrės aktiv i atyre ngjarjeve sjell nė shkrimet e tij, dokumente historike tė kohės, qė lamė prapa dhe asaj qė sjell e ardhmja. Ai duke qenė tepėr realist pėrshkruan qartė e me vėrtetėsi ngjarje tė mėdha tė dramės shqiptare.
Qė nė kapitullin e parė “Takime nė Shqipėri mė 1997” autori pėrjeton atė, luftėn ēlirimtare, qė kish shpėrthyer nė Kosovėn e tij. “Mė 29.11 isha nė Shqipėri nė Pėrfaqėsinė e Kosovės nė Tiranė, tė Qeverisė sė Rugovės nė ekzil, pėr tė biseduar me Bukoshin rreth ndihmės sė luftės ēlirimtare, qė kishte shpėrthyer nė Kosovė… Bukoshi ishte shumė i rezervuar dhe nuk besonte se egzistonte Ushtria Ēlirimtare…” Ai nuk ndalet nė misionin e tij, pėr tė gjetur mundėsi tė tjera, pėr t’i dalė zot tokės, qė tashmė ishte pėrfshirė nga stuhitė e zjarrta tė luftės ēlirimtare.
Nė kapitujt pasues, autori i librit nė fjalė, do tė veēojė edhe ēėshtje organizative tė “ilegales”, qė nga vitet e 70-tė. Ai vetė kishte ecur nėpėr labirinthet e kėtyre shtigjeve. Kėshtu, nė kapitullin e tretė, shtjellohen ngjarje tė rėndėsishme, pėr fatin e atdheut nėn ndikimin e faktorėve, brenda vendit e jashtė vendit. Ajo ēfarė sillet pėrjetueshėm nė kėtė libėr ėshtė vėrtet njė dokumentar i guximshėm, qė tenton tė zbulojė nė thellėsi krajatat e atdhetarėve nė vija fronti, nė njė anė dhe nė anėn tjetėr intrigat e pushtuesit sllavomadh, ligėsinė qyqare tė tradhėtarėve. Pėr kėtė autori rrėfen: “Bajram Shala, i ashtuquajturi inxhinier , i diplomuar, qė nuk dha asnjė fening, merr guximin tė flasė e tė marrė nėpėr gojė emrin e poetit, bilbilit e atdhetarit tė madh, Jusuf Gėrvalla. Po ky njeri, filloi tė organizojė tubime, kundėr Ushtrisė Ēlirimtare. Ai nė njė mbledhje tė bashkatdhetarėve, nė Nagold tė Gjermanisė, pat deklaruar: Mė mirė i dėrgoj ndihmat nė njė fond tė Serbisė, se sa nė fondin “Vendlindja thėrret” Kosova ishte arenė e betejave tė pėrgjakshme nė mes Ushtrisė Ēlirimtare Shqiptare dhe pushtuesit serb. Pushtuesi vrastar serb i ndihmuar edhe nga pacifizmi mjeran; plumbat e armėve tė zjarrta dhe granatat e artilerisė shtrinė pėrtokė, fėmijėn, plakėn, gruan shtatzėnė dhe nuk kursyen askėnd…
Ata menduan ta nėnshtroshin shpejt Kosovėn, ta fusin nė njė sundim edhe mė tė egėr. Sė bashku me tradhėtarėt shqipfolės, tė krijonin njė qeveri kuislinge, me nė krye Ibrahim Rugovėn, qė toka shqiptare tė shfrytėzohej barbarisht, tė shėndrohej ajo, pjesėrisht nė djepin serb. Pėr kėtė, zgėrdhihej nė Beograd te Millosheviēi njėfarė, i ashtuquajturi “ kryetar i Kosovės”… ata donin t’i zhduknin Kosovės gjuhėn shqipe, kulturėn, artin, letėrsinė, kėngėt, simbolin kombėtar dhe tė harrohej pėrgjithmonė historia e Shqipėrisė Etnike, qė ne pastaj tė quheshim njė farė komuniteti i ri nė Europė me njė termė bastard “kosovari”. Por pushtuesit dhe kolaboracionistėt shqipfolės harruan se, bij dhe bijat e Shqipėrisė kanė ndjenjė tė zjarrtė atdhetarie pėr lirinė dhe ribashkimin e Shqipėrisė… Pėr kėtė ideal, kombi shqiptar nxorri nga gjiri i tij shumė heronj dhe heroina. Pėr kėtė ideal u flijua heroikisht familja Jashari, sė bashku me legjendėn e legjendave kryekomandantin e Ushtrisė Ēlirimtare Adem Jasharin; pėr kėtė ideal ranė dhe djemtė tanė, dėshmorėt e luftės ēlirimtare: Shaban Polluzha, Tahir Meha, Rexhep Mala, Besim Ndreca, Zahir Pajazit, Luan Haradinaj, Ismet Jashari, Fehmi e Xheva Lladrovci, Mujė Krasniqi, Ilir Konushevci, Tahir Sinani, Islam Berisha e tė tjerė… Autori ka sens politik dhe largpamės, ku mes tė tjerash shprehet bindshėm, nė kreun e tetė tė kėtij libri: “… Jemi nė vazhdimėsi tė rrugės, deri nė lirinė e plotė. Kemi thėnė dhe do ta bėjmė, se pa lirinė e popullit shqiptar nė Jugosllavi, s’ka pėr tė patur Jugosllavi. Dhe kjo u arrit! Kurse, tani jemi nė rrugėn e bashkimit dhe pa bashkim kombėtar shqiptar s’ka pėr tė pasur Ballkan nė qetėsi…” Kėshtu ky libėr i Faridin Tafallarit le tė jetė udhėzues pėr studjuesit e rinj tė historiografisė sė vėrtetė!. Autori ka bėrė njė kronologji tė mirėfilltė ngjarjesh, meqė siē e thash mė lart ai shquhet edhe vetė si njohės i mirė i veprimtarisė ilegale.
Nė prozėn e Faridin Tafallarit ka tė diferencuar vetėnjohjen dhe mosnjohjen e ngjarjeve, sepse kėto dy proēese lidhen midis tyre duke e zbuluar, herė subjektin, herė realitetin, meqė nuk kemi tė bėjmė me apstrakcione, me koncepte filozofike, por mė shumė me argumentimin e fakteve ku ngjarjet lidhen me njėra tjetrėn nė njė hierarki vlerash tė reja.
Prizren Avdi Ibrahimi, Shkrimtar zemėr tė madhe…

*Para mikrofonit Shaip Zeqiri, Nexhat Ēoēaj, Abdyl Krasniqi, F. Tafallari
FJALA E SHAIP ZEQIRIT…
(Para tė pranishmeve, e lexoi vetė autori Shaip Zeqiri)

6 Prill 2004, Prizren

Vepra e Faridin Tafallarit. „Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne“ tė kujton veprėn e tė famshit Sami Frashėri: „Shqipėria ēka qenė, Ē’ėshtė dhe ēdo tė bėhet, por thellėsisht nė njė realitet tė ri, ku aroma e Lirisė ėshtė mė e afėrt, mė e prekshme. Sepse, ndėrgjegja kombėtare, troket fuqishėm nė zemrat dhe mendjet e tė gjithė shqiptarėve pėr tė bashkuar njėherė e pėrgjithmon diturin dhe guximin rreth njė qėllimi tė pėrbashkėt, kėtė e gjejmė sheshazi nė veprėn e lartėpėrmendur, faqe 44 „Veprim e jo fjalė Bashkim e jo pėrēarje“ nė mesazhin e Hasan Prishtinės, qė mbetet amanet i brezave dhe kėrkon realizim, me ēdo ēmim.
Pėrsa i pėrket tė vėrtetės, autori i veprės i ngjan njė Migjeni tė ditėve tona, edhe pse ngjarjet i rrėfen nė formė tregimesh, tė kuptueshme pėr tė gjithė ata, qė duan t`i kuptojnė. Shpesh i kamgjikos ata, qė kanė pasė mundėsi tė bėjnė mė shumė pėr ēėshtjen e shenjtė kombėtare, por kanė hezituar tė ndihmojnė nga interesat e ngushta grupore, apo partiake. Faridini ka tė drejtė pėr njė gjė tė tillė, sepse shpesh ka takuar luftėtarėt e Lirisė tė orėve tė para, siq ishin Ilir Konushevci dhe Ardian Krasniqi me shokėt e tyre, Ali Januzi e tė tjerė, tė cilėt i ndihmonte jo vetėm moralisht, por edhe ekonomkisht, sepse shpesh kishin mungesė mjetesh. Kėtė jam i sigurt, qė e dėshmojnė edhe Ismet Abdullahu, Qerim Halilaj, Selim Haziri, Ramadan Manolli etj.
Pra Faridinin e bėn madhėshtor pėrshkrimi i ngjarjeve nga fusha e veprimit, d.m.th. mė konkret tė drejtėpėrdrejt me luftėtarėt e Lirisė, dhe jo siq bėjnė disa autorė, qė pėrshkruajnė gjėrat nga sallonet e ndryshme, nė bazė tė gojdhėnave, apo grupore. Kėtu pra qėndron freskia dhe e vėrteta e veprės „Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne“, qė i ngjan njė peme krejt natyrale, qė ska se si tė mos lulėzoj dhe tė jap fruta tė shėndetshme.
E pėrgėzoj autorin dhe i uroj suksese nė veprat e tij tė ardhshme, sepse ēdo njėna sjell fakte mė bindėse dhe mė tė dobishme se tjetėra, nė shėrbim tė kombit dhe Lirisė! Shaip Zeqiri. F. Orllan-Besjanė. Kosovė e Shqipėrisė

*Para mikrofonit Rizah Graiēevci, Nexhat Ēoēaj, Abdyl KrasniqiFJALA E RIZAH GRAIĒEVCIT…..

Jam i ndėrgjegjshėm te ju them vellėzrisht se, jam i priviligjuar qė sot gjendem mes jush dhe tu tregoj sinqerisht se, me kėtė vello me kėt pend shqiptare me Faredin Tafallarin, jam takuar qe njėzetvjet, por me sy e fizikisht jem pėrqafuar nė ditėn e sotme! Ju pėrshėndes nė kėte promovim tė kėtij libri historik, nė emėr lidhjes shkrimtarėve tė Kosovės dhe nė emėr tė familjes time tė ngushtė, e cila kėsaj lufte tė fundit i dha njėmdhjet trima. A ta quaj (librin nuk e kam lexuar sot e kam marrė) Tafallarin bletė, qė e grumbullon nėpėr lule mjalt por nuk e han vetėm, a ta quaj Hasan Prishtina, qė e shiti tėrė pasurin, qė e pat ai drenicar dhe nė fund u vra pabesisht e kėte nuk e pritja t’i ndodhte kėtij, a ta quaj mė mirė nė emrin tuaj luftėtar me pend i luftės Ēlirimtare tė Kosovės, dhe ushtar i Adem Jasharit. Pasi nuk e kam lexuar librin, do tu lodhi me vargje tė shkurtra nga libri im Oso Kuka i Prekazit, dhe vjersha mban titullin Kushtrimi. Lartso ballin, shtėrngo pushkėn, merr me vete zjarrin bukėn, shpejto burrė me besa besė, pėr Shqipėrin me dash me vdek. Kush s’tė bashkon Kosovė ty, nėnė tokė pėr varr ti mos me i dhan, atdhei tė parėve dheu i Shqipes nder e djepė fushė e shqipes, pushkė e nder njė Shqipėri, me tosk e gegė trung ilir me shumė deg. Kush nuk vdes pėr ty moj nėn tokė pėr varr ti mos me i dhanė, larso ballin trim me flet, pėr bashkim eja me vdek, nė se ti vet shqipėtari huaj zoti e fej ju kan lakmuar, kush se don shhqipėri dy fej ai se don fėmij e prind tė vet. Para trima njė gjak jemi, njė Shqipėri atdhe e kemi, vllazėr tė arbrit gjithė na jemi, Shqipėri kishim Shqipėri kemi, kusht tė bėn hile Shqipėri, nėn helm prej gjarprit ke me i dhanė, tė bekoft zoti, udhė bashkimi nė gryk tė pushkės, matet trimi, nxito burrė me besa besė, pėr Shqipėri nė daq me vdek, kush nuk vdes pėr ty moj, nėn turpi botės ka me zėnė, kush tė ngjet Shqipėri pas shpine, ai tradhtar i kėsaj Prishtine, bashkim bashkim u lartsove s’ka Shqipėri pa djem Kosove, s’ka Kosovė pa njė Shqipėri, jemi motėra jem vllazni!Falemenderit.

FJALĖN E KA NEXHAT ĒOĒAJ…

Nė se mė lejoni edhe mua si recenzent i librit, t’i them dy tre fjalė nė se nuk bėhem i tepėrt, po besoj se do ta shkurtoi. Libri i tretė, i Faridin Tafallarit „Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne“ qė tashmė besoj se, secili nga ju, qė jeni kėtu e keni lexuar ėshtė nė njė vazhdimsi e udhėtimit nėpėr rrugėn mė tė ndritshme, qė ka kaluar populli ynė nė shekullin e njėzetė, nė shekullin e pėrgjakur, kur ēdo pėllėmbė e atdheut u la me gjak. Ky rrugėtim i prezantuar nė kėtė libėr nė fakt ėshtė i dekadės sė fundit tė shekullit, qė e lamė pas, me pak fjalė mund te themi se, ndahet nė dy pjesė, pėrkatėsisht ėshtė i prezantuar nė dy binar tė rrugės, tė cilėt fatėkeqsisht ndoqėn dy kahje krejtsisht tjera. Nė pjesėn e parė, nė se kėshtu mund te themi edhe pse libri ndahet nė dhjetė kapituj apo siq e quajtėm ne, nė binarin e mashtrimit themeltarėt shqiptar nė mėrgim nga ana e qeveris nė ekzil dhe binari i dytė lindja dhe rritja e Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės, Ushtrisė mė tė lavdishme nė Europė dhe lufta e saj heroike pėr ēlirimin e Kosovės. Ngjarjet e martirizimit tė Kosovės njėmi e nėnd qind e nėnddhjet e shtatė njėmijė e nėnd qind e nėnddhjetenėnd, pėr mes tė kėtij libri, kėtė herė na vijn pėr mes kujtimeve dhe pėrjetimeve te vet autorit, tė cilat siq e tham i ndan nė dy binar, qė ecin paralelisht njėri me tjetrin nė tė njėjtėn kohė, mandej herė herė edhe nė tė njėjtėn hapsirė, por qė i kanė secili stacionet veq e veq dhe kur stacionoheshin veq e veq me ndihmat e kėtyre binarėve. Autori kėtij libri, jo vetėm se nė fillim tė kėsaj rruge ishte shtegtar i binarit tė parė, i mashtrimit, por se, ishte njė ndėr nė thojza viktimat e kėtij mashtrimi, i cili pėr disa vite me radhė u vu nė mashtrim tė kėtij binari se, gjoja me tė hollat, qė do tė mblidhen nga mėrgimtarėt shqiptarė do tė shpenzohen nė mbrojtje tė atdheut, pėrkatsisht nė blerjen e armatimit dhe nė forcimin e ideve tė bashkėluftėtarėve tė autorit Jusuf e Bardhosh Gėrvalla e Kadri Zeka e shumė bashkėveprimtarėve tė tjerė nė Perendim. E kėto tema demagogjike ua forconte qeveria nė ekzil bashkveprimtarėve, bashkqytetarėve shqiptarė, qė punonin e vepronin nė Perendim, duke i shterrur ata nė ideologji, nė xhepa, nė mendje, mandej siq thot autori, duke ua thartuar trutė me fjalė tė mėdhaja e me veprime tepėr tė vogėla.
Duke mos u ndalur shumė meq edhe parafolsit folėn, unė do ta shkurtoi pak kėtė recension. Autori i kėtij libri „Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne“ pėrveq kujtimeve tė tija, sikur nuk pajtohet me realitetin e hidhur, pėrkatsisht me qėndrimin e qeveris nė ekzil dhe siq shihet, i bėn edhe pėrpjekjet e fundit pėr t’i bindur krerėt e kėsaj qeverie inekzistente se, djersa e kėtyre…(Takimi me gjeneral Ahmet Krasniqin pėr tė kėrkuar armė …por se si pas tij, nuk duhet ngutet UĒK-ja, para se tė arrijn armėt moderne nga vendet tjera tė botės, sepse armėt e Shqipėris nuk janė armė, me tė cilat mund tė luftohet....F.T.)
Autori nė kėto takime me krerėt e qeveris sė Kosovės, i fiton bindjet e reja dhe zgjedh rrugėn tjetėr pėr tė ndihmuar Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės, dhe pėr tu ndarė pėrgjithėnji shpirtrisht e fizikisht nga qeveria nė ekzil. Prandaj fillon pėrpjekjet me Abdyl Krasniqin, pėr tė themeluar njė fondacion te ri nė Tiranė. Fondacioni i quajtur „Jusuf Gėrvalla“ vetėm e vetėm pėr t’i dalur nė ndihmė Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės, e cila ishte nė vijat e frontit, ishte nė zbatim tė kėrkesave dhe tė ideleve tė kombit shqiptar.
Kujtimet dhe pėrjetimet e autorit, qė janė prezantuar nė kėtė libėr janė mė tė ndryshmet dhe mund tė them se tė gjitha ngjarjet qė autori i mbledh nė kėtė libėr janė njė konglomerat ngjarjesh, tė cilat ngjarje e preokupojn autorin prandaj edhe merr mundimin qė t’i shenojė, herė herė edhe atherė kur nuk ka marr pjesė vet autori nė ato ngjarje, siq janė ngjarjet tė rėndėsishme tė Rambuje ku u vulos fati i Kosovės, pėrkatsisht marrėveshja pėr ndėrhyrjen e NATOS, dhe bashkpunimi i Natos me Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės, qė autori nė librin e tij kėtė ndėrhyrje e sheh si njė ngadhnjim i Kosovės. Dhe nė kėtė ndėrhyrje ai e sheh ardhmėrin e sigurt tė Kosovės, vetėm duke bashkėpunuar Nato me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Njė specifik e veēant nė kujtimet e pėrjetimet e autorit, qė zen vend nė kėtė libėr, janė takimet e tij me bashkėveprimtarėt mėrgimtarė nė vijat e frontit, pastaj ardhja e tij nė Kosovė pas gati tridhjetėvjetėve nė mėrgim, pėrshtypjet e tij pėr Kosovėn gjysėm tė ēliruar dhe fakti se, edhe pas gjakosjes nė Kosovė, pas rėnjes e mijėra tė dėshmorėve nė altarin e lirisė, qė i kushtohet para luftės dhe me ngjyrat e kuqe tė gjakut periudhės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Megjithate edhe ky libėr pėr mos tė thėnė vetėm fjalė tė mira ka mangsit dhe dobesit e veta, por shpresoj qė nė librin e tij tė ardhshėm qė presim qė shumė shpejt pėrsėri tė na afroi neve lexuesve njė libėr besojm se tė gjitha ato lėshime do t’i pėrmirėsoi nė librin e tij tė ardhshėm.
Ne i urojmė sukses dhe sė shpejti ta kemi nė dorė librin e tij tė ardhshėm Falemenderit

Prezantimi i Nexhat Ēoēajt si vijon:
Nė vazhdim ftoj njėrin nga veprimtarėt e hershėm, bashkėveprimtarėt e autorit nė Gjermani, qė hap pas hapi punuan pėr idealet e ēėshtjes kombėtare, organizuan protesta, ishin nė ballė tė tė gjitha organizimeve nė Perendim qė, pėr ndryshe ambasadori i parė i shqiptarėve nė Perendim ishte Jusuf Gėrvalla e kėta pas tij e nė mesin e tyre, qė ishte nė ēdo veprim tė ambasadorit tė parė Jusuf Gėrvalla ishte edhe Shaip Zeqiri, ishte dhe mbajti betimin para Jusuf Gėrvallės se, do tė ishte ushtar i Ushtris tė Kosovės, erdhi nė Kosovė me uniformėn e Ushtris Ēlirimtare tė Kosoves, sot erdhi pėr ta pėrshendetur Faridin Tafallarin

Fotografuar pranė monumentit Mic Sokoli dhe Sefė Kosharja
Nga e djathta Prof. Bajram Kurti dhe F. Tafallari

FJALA E PROFESOR BAJRAM KURTIT…

Me prof.Bajram Kurtin, jam njohur pas vitit 2000. U lidhėm shumė dhe nė idealin e pėrbashkėt, me profesorin kemi bėrė disa takime, qė nuk janė tė pakėta. Kemi biseduar gjėregjatė pėr situatėn nė Kosovė dhe nė mbarė trojet shqiptare, tė uzurpuara dhe tė okupuara nga shovenistėt sllavė tė jugut. Profesori i nderuar dhe i rrespektuar ishte njė simpatizant dhe shumė i afėrt nė tė madhin Jusuf Gėrvalla!
Pėr profesor Kurtin ėshtė tepėr pak tė shkruhet, sepse i nderuari Bajram Kurti ka bėrė shumė pėr ēėshtjen Mbarėkombėtare…Ai vdiq nė shtator tė vitit 2009 para derės sė shtėpisė,. Po Bajram Kurti nuk ka vdekje se, ai ka lėnė vepėr tė shkėlqyer nė tė mirė tė Shqiptarisė… Nga profesori i paharruar Bajram Kurti kam vetėm njė letėr tė shkurtėr, tė shkruar nga dora e tij,e cila shkroi shumė vepra pėr shumė dėshmorė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Preshevės Bujanovcit dhe Medvegjės, si dhe tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Ato pak rreshta pėr mua janė dhe do tė mbeten njė kujtim i paharruar.

Letra e profesorit:
I nderuar Faridin, erdha t`iu vizitoj, por nuk iu gjeta nė shtėpi. Nė telefon nuk kishte qasje! Lajmėrohu! Tė fala nga Bajram Kurti.
ora 13 e 35 - Prizren, 6.9.2009
Fjala e prof.Bajram Kurtit, nė pėrurimin e librit
“Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne”
Tė nderuar vėllezėr e motra,
I nderuari Faridin Tafallari, autor i librit, i cili na i mbushi zemėrat me shpresa tė reja se, pėr sa kohė kemi ksi veprimtar, pėrsa kohė kemi ksi djem, qė me penė ashtu si me pushkė Adem Jashari, edhe gjithė plejada e deshmorėve tė kombit, penda e Faridin Tafallarit, na e kujtoj Shaip Kolonjėn, na i kujtoj atje nė Romani gjithė ata tė plejadės sė kohės, kur krijuan abetaret e para Naim Frashrit dhe na i plotsoi zemėrat se, nga mėrgimi nuk jenė ato degė tė thata, si i quante Jusuf Gėrvalla, por janė mė tė forta degė, ma tė fortat lule, lulekuqet e Kosovės, tė cilat nga stuhit dhe furtuna e barbarit serb vetėm pėr njė ēast u larguan dhe nga ato gaca e ato flakadana atje u kallė lufta nė Kosovė, u frymzua lufta nė Kosovė, u vazhdua lufta nė Kosovė, dhe pėr sa kohė dhe pėr sa kohė Kosova do te jetė e kolonizuar do tė vazhdoi dot dalin Jusufa Gėrvalla tė ri, dot dalin Kadri Zeka tė ri, dot dalin Xheva Lladrovca e Fehmi Lladrovca tė ri, dot dalin tė gjithė heroit e kombit edhe do tė thonė, ashtu siq e tha njė fjalė Faridini i madh, drit e lavdi pėr sė gjalli “Zot tė Kėsaj Toke jemi Ne”shumė thjesht shumė qart, prandaj ne tė zgjatemi edhe tė flasim e tė flasim pėr librin mund tė bėjmė edhe gabime. Nuk mund t’i thom edhe tė gjitha, mė la pėrshtypje Rizah Graiēevci, sot tha e njohfta, po e paske njoh shumė herėt, janė rrėnjėt e Fazli Graiēevcit, jenė athtari dhe filizi aty, i cili ne poezin e tije e ka thene shumė bukur, ne secilėn pikė tė gjakut tim dhe trupit tim ėshtė e shkruar fjala qebe Fazli Graiēevci. Edhe kur e lexova librin gjatė tėr kohės mė bėhej se e shoh Fazli Graiqevcin, njė pjesė e Fazli Graiqevcit, njė pjese tė tė madhit Luigj Gurakuqit, po ashtu me fjalėn qebe, kur thoshte Gurakuqi madh se, vetėm me qenė i lart me qendrua lart zemrėn ma forconė, me kundėrshtime kur vyan me u ligshtue njė here trimi qėndron, prandaj nuk ishte vetėm njėra pati trima. Kur e pyesin kush tė bėri ty kaq patriot e atdhetar, thot mė bėn deshmorėt e kombit, mė bėri takimi me Jusuf Gėrvallėn, mė bėri takimi me Kadri Zekėn, mė bėri takimi me gjithė ate plejad e atyre djemėve, dhe ato fortuna e demonstrata, nė gjithė ato perleshje, po ashtu me policin, po ashtu me ato banda atje ne Shtutgart e nė ato ku mori pjesė e t’i meshoj atij sahanlepirsit, atij Bashkim Hisarit, udbashėve tė konsullates atje nė kokė deri sa kane ardhur edhe qent me i nxjerr nga kthetrat tė policis gjermane, ju lutem, ėshtė njė akuz pėr gjermant se, ai mban pėrgjegjesi, para atyre tė konsullatat me tė drejtė i formuan brigadat nė Kroaci, dhe prej Kroacis parapregaditėn, qė kur tė fillon lufta pėr betej tė jenė tė gatshėm, prandaj ju lutem kjo ishte njė luftė e madhe nė tė gjitha fushat, nė tė gjitha dimensionet, nė tė gjitha horizontet. Nuk ishte vetėm njė luftė, luftė me pend, luftė me politikė luftė me tė gjithat kjo nga tė gjitha luftat ishte me pa dituri, ishte lufta me racione brenda nesh me konzervatizimin brenda nesh, neufaudalizmi qė ėshtė krye flaka ju lutem sot po na kryhet pseudonimi, ne ua kemi thėnė aty nė parlament ne ua kemi thėnė tuten tri herė syt me dhimtė aty e shoh lotin e Faridinit kur del triherė aty nė parlament kurrė nuk fiton vota e kontioneri i Kosovės edhe tash ju lutem me kėto trillina deri kur kėshtu! Prandaj ėshtė ajo e keqja jonė, ėshtė fati ynė kėtu ėshtė ajo e zeza brenda trupit tonė, kjo ėshtė investuar me shekuj tė bėhet njė investim do me thėnė tė ruhet kontionjer kėtu, prandaj tė bėhemi laborator kėtu e tė tjerėt tė luajn me ne. Noli nuk e thoshte kotė, do me thėnė kėtu kryhej njė veprim tejet dimensional. Akti parė i ēfarosjes ishte prej Grashaninit njėzetekatėr programe ishte e akti parė ishte i kėsaj drame ishte vrasja e tre fisht e atyre fėmijėve nga plumbat kforit edhe tė atyre fashistve tė unmikut edhe nga plumbat e atyre ēakejve serb e tė bandave tė atyre, ju lutem natyrisht unė nuk e pata leht tė flas, tash nė Qabėr isha edhe kur ai Fitimi vogėl tha, o i lum profesori po unė shpėtova mė mirė tash nga dy vdekjet dhėmbėt e qenit thikat e ēetnikėve, zgjodha tha lumin valėt e lumit Ibėr, shpetuam shpėtuam, mora tha Florencin tim nė disa metėr tha na kaploi valėt menxi shpetova. Prandaj nuk e di deri kur ne do tė mesohemi kur televizori Norvegjez vetėm pėr vrasjen e qenėve, Kfori Norvegjez vetėm pėr vrasjen e qenėve ka vra disa qenė tė kontinierve dhe atje kann bo u alarmin si mundni ju tė vritni ju. Kurse vriten tre fėmijė mė barbare mė mizore dhe mė trishtushme dhe askush pėr me qenė edhe mė e turpi edhe mė i madh nuk reagon parlamenti me menjėherė e mbyllė atje do me thėnė i kemi aty pa gojė, ne i kemi pa sy, ne i kemi pa vesh do me thėnė kukulla e qė do tė thot kjo nė Kosovė e shfrytzuat, e tradhtuat e shfrytzuat e turpruat e pėrdhunuat e ata tė gjitha i ke nė librin e Tafallarit. Pra ky e sfidoj edhe ata stop e atyre ēaratajve stop atyre, qė mė kėrcnojn se, e kanė kėrcnuar me plumbė se i kanė thėnė ti i thua tė vėrtetat, ti ke thėn kėshtu po kuse ti ia ke bėrė vetes pse mos ta thom edhe unė. Prandaj kėtu kishte tre guxime nė librin e Tafallarit. Ky nuk ka akademi nė recet e kontrat ky kishte kryar privatisht shkollėn e mesme qysh e ka krye i lumt por edhe si nėn autodiak e kemi ni Maksim Gorkin, kurr ska qenė nė universitet po ka bėrė veprat mė tė mira ka shkruar univerzitetet e mia pra vet puna e tij, vet njersa e tij, vet pėrpjekjet e tij e kanė bėrė kėte nė njė akademi tė lartė. Kėtu ka tri guxime mirė guximi po qytetar, guximin e dytė po atdhetar, guximin e tretė intelektual e qekjo i mungon intelektualve tonė akademikėve tonė pėr turpin tonė akademija e shkencave, tė lutem as kush nuk bėri zė as kush nuk reagoj kėte na tregoj Agim Vinca, kur e bėm pėr atė magjistrin po tė lutem e kam bėrė njė shkrim a mund tė ma shkruni u vra gjeneral Ahmet Krasniqi…Po pa e marr na rrezatimin rreth jetės edhe rrugėn dialektit , dikush e keq kupton dialektikėn Nė mesin e intelektualve nuk gjeta me shkrua ēka do me thėnė kjo… Kėto tė gjitha i ke nė librin e Tafallarit “Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne”!

Fjala e Bislim Bislimajt…
Invalid i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe ish i burgosur politik nga Vitia!

Pėrshėndes publikisht zotin Faridin pėr veprėn, qė ka dhėnė e falenderojmė, ēdo ushtar qė ka qenė vullnetar i saj, ne kemi pasur ushtri tė mirėfillt, kena qenė tė obliguar, tė mundshėm kush ka mujt, kush ka dasht edhe kemi pas vullnet, ata kanė shkuar. Ne kemi mendu se, do tė kemi njerzė mbrapa, qė do tė na japin bukė edhe qė do tė shkruajn pėr ata njerzė, tė cilėt kanė punuar pėr ēėshtjen kombėtare. Faridini hyn aty nė mesin e atyre, qė me lapsin e tij e ka pėrshkruar krejt rjedhėn e historis, ashtu qysh ka ndodh edhe njė pjesė tė shkurt tė historis si ka lind Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Prandaj si pjestar i luftės dhe veteran i luftės ēlirimtare tė lirisė, do tė thot nė emėr tė shoqatės ēlirimtare tė Kosovės, do ta falenderoj pėr punėn, qė e ka bėrė. Nuk deshta mė shumė tė iu marr kohė, falemenderit shumė.

Prekaz nė Odėn e Nebi dhe Tahir Mehės, pėr vizitė me Avdi Ibrahimin nė tė djathtė dhe Prof. Bajram Kurtin, i 4 nė kėmbė F. Tafallari dhe tė afėrmit e Mehajve.

KONTRIBUTI IM NĖ TĖ HOLLA, PĖR FONDIN
KOMBĖTAR SHQIPTAR (AKSH)

...Nė Gjermani kontaktova me Idajet Beqirin,kryesues i FBKSH.U takuam disa herė, pa ndonjė veprim konkret!?... Nė Tiranė u takuam edhe me kryetarin e FBKSH,z.Gafur Adili. Mė pastaj, nėpėrmes Sheremet Pantinės(vėllai i tij Rexha) mė vuri nė kontakt,pra mė lidhi me Avdi Ibrahimin nė Prizren. Nė disa vende nė Kosovė,u takuam me disa luftėtarė tė AKSH-sė,por qė mbahej nė konspiracion emri dhe mbiemri,prandaj edhe unė nuk po i jap me emra...!? Me anė tė shokėve dhe me Avdi Ibrahimin kontaktova edhe me drejtuesit e AKSH-ARMATĖS KOMBĖTARE SHQIPTARE.Me dėshirė u inkuadrova nė kėtė organizatė, pėr tė dhėnė kontributin tim, sepse ishte pėr RIBASHKIMIN e tė gjitha trojeve shqiptare,duke menduar e shpresuar qė e gjeta vendin...U mbajtėn disa takime me shokė nė Gjermani, por edhe brenda shqiptarisė, por nuk di si tė them mė tutje... Kėshtuqė shpresova shumė dhe nuk kurseva asgjė, pėr tė dhėnė atė, qė munda dhe ashtu edhe u bė!
Unė si individ, pėr shėrbim shokėve brenda, iu solla njė makinė VOlSWAGEN nga Gjermania, qė e kam blerė vetė personalisht dhe ia (dhurova) dorėzova Profesorit A. I., meqenėse ai ishte pėrgjegjės pėr aktivitetet brenda nė Kosovė. Kam dhėnė tė holla vetė unė, por edhe me shokė, kur bėmė disa aktivitete, ku edhe ndihmuam me mjete materiale aq sa u kėrkuan. Prandaj vendosa t’i shėnoj ato tė holla, qė i dhashė unė, si edhe ato, qė dhanė shokėt, pėr Fondin Kombėtar Shqiptar (AKSH), tė cilat u grumbulluan nė Prizren, mė 15.08.2003:
1.Faridin N.Tafallari 500 euro……….5. Reiz Feta Pireci 100 euro
2. Bekim F.Tafallari 100 euro………..6. Dehar I. Haxhillari 100 euro
3. Xhafer A.Haxhillari 100 euro……..7. Dursim I. Haxhillari 50 euro
4. Enver I.Haxhillari 100 euro……...8. Muharrem F. Pireci 100 euro

*Gjithsej 1150 Euro

1150 Euro. I dorėzoi Faridin Tafallari, mė 15.08.2003 nė Prizren. Pėr Fondin Kombėtar Shqiptar(AKSH). I pranojė Sheremet Pantina nė prezencėn e Shpend Kabashit.
Nėnshkrimi i pranuesit. P.S. Dhėnėsve tė ndihmave nė tė holla, iu dha secilit nga njė kopje nga origjinali i bllokut tė ndihmave, Nr. 0341/? me nėnshkrimin e Faridin Tafallarit.
1-Fondi Kombėtar Shqiptar 500 euro-Shuma me shkronja: Pesėqind euro
Pagoi: Faridin Tafallari pėr ndihma. Blloku Nr. 0341/01. VULA e F.K.SH. Data dhe vendi i pranimit tė mjeteve: 15.08.2003 Prizren. Nėnshkrimi F. Tafallari.
2-Fondi Kombėtar Shqiptar (Pėr shtypin) 10 euro
10 euro-Shuma me shkronja: Dhjetė euro.
Pagoi: Faridin Tafallari pėr gazetėn. Blloku Nr.0134/01. Data dhe vendi i pranimit tė mjeteve: 12.04.2003. VULA: Fondi Kombėtar Shqiptar.
Nėnshkrimi: K. Veselaj
3. Fondi Kombėtar Shqiptar 100 Euro-Shuma me shkronja: Njeqind euro
Pagoi: Faridin Tafallari. Blloku Nr.0134/30. Data dhe vendi i pranimit tė mjeteve: Bruchköbel. VULA e Fondit Kombėtar Shqiptar.
Nėnshkrimi: K.Veselaj*6. Faturė - Hilfe Für Kosova Kathrin Asal 25-45475 Biel CH- Biel-Bienne 1000 DM, me VULĖN e Rohrdorf b Nagold.

***

SHOQATA “MIQTĖ E TRUPAVE TĖ MBROJTJES SĖ KOSOVĖS” NE GJERMANIDĖSHMI
FALENDERIM
Z. Faridin dhe Zade Tafallari. Dėshmohet se, kontributi i juaj mujor prej Euro apo vjetor prej 100+100=200 Euro, kanė, hyrė nė Fondin e MIQVE TĖ TMK-SĖ TMK-sė sot mė shumė se kurrė i duhet ndihma dhe mbėshtetja Juaj dhe ne besojmė se, JU nuk do ta kurseni atė. Duke ndihmuar TMK-nė ndihmojmė tė ardhmen e Kosovės, tė ardhmen e fėmijėve tanė. Me Miqtė e TMK-sė, TMK-ja ėshtė shumė mė e fortė.Kurse TMK-ja e fortė ėshtė mbrojtja mė e mirė e Kosovės.
Kontributin Tuaj mund t‘i derdhni: in Deutschland. Humaniter V. Freunde D.Kosovoschutzkorps TMK, Sparkasse Pforzheim Calw.Bankleitzahl: 66650085. Konto Numer: 739081. SPENDE.
Kėshilli Qendror: MIQVE tė TMK-sė.
VULA E TMK-sė.


...KĖSHTU NDODH,“KUR TĖ HUMB
GOMARI NĖ OBORR”...!?

SHKRIMI I SKĖNDER BLAKAJT NĖ WWW.KOHA.NET, I BOTUAR ME 16 GUSHT 2014,”JUSUF GĖRVALLA KISHTE KĖRKUAR STREHIM NĖ SHQIPĖRI…” MĖ SHTYRI T’I THEM DISA FJALĖ ATIJ SE, SI DUKET E PASKA PAS ”...TĖ HUMBUR GOMARIN NĖ OBORR!...”
...Sepse, zotnia e tij Skėnder Blakaj,titist i mykur, paska harruar se, JUSUF GĖRVALLA ka pasur pranė,kėtu nė mėrgim,shokė besnikė e tė devotshėm, mbi tė gjitha ka pas me vete popullin e tij liridashės e bashkimkombėdashės!!! Dhe nga ai gjiri i kėtij lloj shqiptarėsh kombėdashės e atdhedashės i ka edhe dy shokėt e tij mė tė dashur edhe mė tė afėrt,XHAFER DURMISHIN e FARIDIN TAFALLARIN, bashkėluftėtarėt mė besnikė,qė e ngritėn dhe po e ngrejnė zėrin e tyre me tė madhe, pėr figurėn patriotike tė luftėtarit tė paepur, TĖ MADHIT JUSUFGĖRVALLA, duke shkruar e publikuar nė shkrimet e tyre, jetėn dhe veprėn e pavdekėshme tė heroit!
SHKRIMET E JUSUF GĖRVALLĖS, FJALA E TIJ E THĖNĖ DHE E SHKRUAR, E PATJETĖRSUESHME, JANĖ THESARE TĖ PAĒMUAR PĖR HISTORINĖ E KOMBIT SHQIPTAR, KOSOVĖN, SHQIPĖRINĖ DHE MBARĖ TROJET TONA SHQIPTARE, NĖ VEĒANTI PĖR BREZAT E ARDHESHĖM! JUSUFI ISHTE I MADH, I MADH DHE I PAZĖVENDĖSUESHĖM DO TĖ MBETET NĖ HISTORINĖ E KOMBIT SHQIPTAR!
Prandaj kėtij titisti e shumė tė tjerėve tė sojit tė tij, nuk iu pėlqen. Me siguri, kėtij shėrbėtori tė Tito shkjaut i ranė si bombė, shkrimet letrat dhe tė gjitha ato dokumente, qė dolėn nė dritė dhe u publikuan, tė paprekėshme dhe aspak tė ndryshuara nga duart e pastra tė bashkėluftėtarėve tė tij, Xhafer Durmishit dhe tė mijat,Faridin Tafallarit! Po, ishte vėrtet fat i madh, qė ato dokumente nuk ranė nė duar tė pista, qė t’i pėrlyenin e t’i bėnin sipas qejfeve tė tyre,sidomos tė kėtyre titistave, qė po dalin tash ashiqare fare nė mejdan e po kakarisin si po ju konvenon interesi i tyre!? Koha jonė ishte koha e JUSUF GĖRVALLĖS,njė kohė e artė e bashkimit me njėri tjetrin,kohė e besės, e luftės pėr liri e pavarėsi,njė luftė pėr idealin e madh tė BASHKIMIT MBARĖKOMBĖTAR! Ndaj dokumentet e asaj kohe i ruajtėm si sytė e ballit,mefanatizmin mė tė madh,pėr tė dėshmuar tė vėrtetėn dhe pėr ta shkruar historinė e asaj kohe tė artė,ashtu si duhet e si ka qenė realiteti!
Skėnderi, mesa duket nuk e di se, Historia Kombėtare, ėshtė ajo histori e vertetė,e dokumentuar dhe e dėshmuar, e cila studion historinė e njė kombi! Pra Historia e kombit tonė, quhet “Historia e popullit Shqiptar”...dhe HISTORINĖ e mėsojmė qė, ta kuptojmė mė mirė kohėn e tashme dhe tė pėrgatitemi pėr tė ardhmen.Pa histori nuk do t’i dinim veprat mė tė mėdha tė tė parėve tanė, as kush janė heronjtė e tė kaluarės sonė dhe ēfarė ka qenė mė e rėndėsishme nė jetėn e tyre…!
Jo, jo,as ti o Skėnder Blakaj e askush tjetėr, cilido qoftė, nuk mundet tė dalė kundėr kėtyre shkrimeve faktike! Kur ėshtė fjala pėr JUSUF GĖRVALLĖN dhe ata tė cilėt dėshirojnė tė shkruajnė pėr tė, duhet tė maten mirė dhe tė dinė se, ēfarė shkruajnė!?Sepse,pėr mua,dėshmitarin e gjallė tė kohės sė JUSUF GĖRVALLĖS,ky gazepi titist, Skėnder Blakaj,ja ka kaluar edhe atyre tė Beogradit, ku me gojėn e tij, po jua bėn qejfin udbashėve titistė,qė e vranė JUSUFIN E MADH!
Tash,mbas luftės sė UĒK-sė,po del e po shihet mjaft qartė se,sa shumė “intelektualė” i paskan shėrbyer me devotshmėri shkinės Serbi dhe shokut Tito!? Ndėrsa “LĖVIZJA E JUSUF GĖRVALLĖS” i solli fundin Jugosllavisė titiste...Dhe sipas Skėnder Blakajt, kjo “Lėvizje” revolucionare ju paska prish”Bashkimvllaznimin” titistėve e udbashėve, dhe atyre qė ju hyri nė qejf kombi jugosllavė. Po vall mos tė ishte ngritur rinia revolucionare e Kosovės dhe trojeve etnike shqiptare nė demonstratat e pranveres sė vitit 1981 me siguri se shumė prej tyre sot do tė ishin bėrė jugosllavė!!! Prandaj Jusufi dhe “Lėvizja” e tij padyshim jua paska prish kėtė dėshirė atyre maskarenjėve. Po ju paska prishur rehatinė kėtyre horrave tradhėtarė,pseudopatriotė,qė pa pikė turpi e quajnė veten “shokė” tė JUSUF GĖRVALLĖS! Sipas kėtij pseudoshoku tė JUSUFIT, heroi ynė na paska dashtė ENVER HOXHĖN dhe na paska sulmuar Tito shkjaun…dhe ėshtė dashtė me i thurr lavde Titos,si shumė mjerana tė tjerė...e me sulmu ENVERIN...pra JUSUFI e paska mbėshtetė e dashtė Enverin vetėm nga frika!?! Ky mjeran na akuzon edhe ne, shokėt e bashkėluftėtarėt mė tė ngushtė tė JUSUF GĖRVALLĖS se,gjoja po ja “keqpėrdorim”letrat dhe dokumentet e JUSUFIT...se, nuk e kemi kuptuar mirė JUSUFIN se..se...Dhe ky farė titisti e paska kuptuar!!!
E vėrteta e patjetėrsueshme pėr JUSUF GĖRVALLĖN,JETĖN dhe VEPRĖN e tij ėshtė e shkruar me vėrtetėsi reale nė librat dhe shkrimet e Xhafer Durmishit,si dhe nė librat dhe shkrimet e mija!

PO E PĖRSĖRIS EDHE NJĖ HERĖ ATE, QĖ E KAM DEKLARUAR ME FORCĖ, NĖ GJITHĖ SHKRIMET E MIA, SI DHE NĖ LIBRAT E MI TĖ BOTUAR TASHMĖ SE, JUSUF GĖRVALLA ISHTE LUFTĖTARI I PAEPUR I LUFTĖS PĖR LIRI E BASHKIM KOMĖTAR! DHE AS DJE, AS SOT DHE ASKURRĖ NUK MUND TĖ TJETĖRSOHET VEPRA DHE VEPRIMTARIA E TIJ ATDHETARE! ASKUSH NUK MUND TA ZĖVENDĖSOJĖ JUSUF GĖRVALLĖN!!!
PĖR JU LEXUES TĖ NDERUAR TĖ “ALBANIAPRESSIT”,po i bashkangjis shkrimit tim edhe “Fjalėn”e titistit Skėnder Blakaj…

Fjala e Skėnder Blakajt

Jusuf Gėrvalla kishte kėrkuar strehim nė Shqipėri
-www.koha.net 16gusht 2014

Patrioti i shquar shqiptar, Jusuf Gėrvalla, i vrarė nė janar tė vitit 1982, duket se kishte krijuar disa raporte me Shtetin Shqiptar tė asaj kohe gjatė periudhės sa gjendej i strehuar nė Gjermani. Gėrvalla, ashtu sikurse patriotėt tjerė shqiptarė, ēmonte diktatorin Enver Hoxha. Kėtė e bėnte si duket pėr shkak tė mungesės sė informacioneve qė kishin, pėr atė se ēfarė shtypje po i bėnte Hoxha popullit tė tij.
“I dashur shoku Enver! Ne shqiptarėt e shkėputur nga atdheu i lirė dhe tė mbėrthyer me dhunė brenda kufijve politikė tė Jugosllavisė, ndjekim me krenari ēdo hap tė Shqipėrisė mėmė me pėrforcimin dhe pėrparimit tė atdheut”, shkruante Gėrvalla.
E pėr ēfarė tjetėr do tė mund ta ēmonte Hoxhėn, njė njėri qė tėrė jetėn e tij ia ka kushtuar lirisė nga shtypja.Njė njohės i mirė i Gėrvallės, mik i tij i afėrt gjatė kohės qė i ndjeri ka jetuar nė Kosovė, Skėnder Blakaj, thotė se kjo letėr u shkrua pėr shkaqe krejt tjera, nga ato qė ne mendojmė sot.
“Dikush po i keqpėrdor kėto letra tė Jusuf Gėrvallės. Por nuk po duan me kuptua nė ēfarė rrethana i ka shkruar ai ato”, deklaron Blakaj.
Gjatė pėrurimit tė librit “Shtėpia nė rrugė”, e autorit, vėllait mė tė vogėl tė Jusufit, Avdyl Gėrvalla, Blakaj deklaron se i ndjeri ka kėrkuar disa herė qė ta vizitoj Shqipėrinė, por njė gjė e tillė nuk i ėshtė pranuar. E kur Gėrvalla ka ikur nė mėrgim, nuk ėshtė pritur mirė nga shqiptarėt, madje prej tyre ka pas edhe pėrfaqėsues tė Republikės Popullore tė Shqipėrisė qė i kanė bėrė presion tė madh atij.
“Jusuf Gėrvalla i shkroi Enver Hoxhės, sepse problemi kryesor ishte ndėrmjet enveristėve tė djegur nė perėndim nga tė cilėt ishte i kėrcėnuar dhe nė fund ne nuk e dimė sa ėshtė e madhe pjesėmarrja e Tiranės nė likuidimin e atyre djemve. Ka sinjale pėr kėtė. Prandaj e bėri qė tė mbrohej nga kėta vėrsulės. Unė njoh dy dėshmitar nė njė grindje tė jashtėzakonshme, pėrfaqėsuesi i Shqipėrisė nė ambasadėn e Vjenės dhe njė tjetėr i njohur si patriot, me grindje tė tillė e presion tė jashtėzakonshėm ndaj Jusuf Gėrvallės. E kush mund tė ishte ai qė do ta mbronte Jusufin nga kėta, pos Enver Hoxhės. Ai nuk mund t’i thoshte Hoxhės se demokracia ėshtė sistemi mė i mirė. Ai shkroi atė letėr si kėrkesė pėr strehimin e tij”, ka shtuar Blakaj.
Ai shton pėr Gėrvallėn se ka qenė njėri i kulturės e politikės, shkrimtar, publicist e kantautor. Blakaj rrėfen kohėn kur me veturėn e tij ėshtė nisur sė bashku me Jusuf Gėrvallėn pėr tė ikur nė Gjermani.
“Jusufi kujtonte dialogjet e Platonit pėr Sokratin dhe tha: ‘Unė di shumė dhe nuk do ta qė tė zhburrnohem nga torturat nė burg. Mė mirė tė mė vrasin diku’. Kur Sokrati kishte ikur nga njė betejė, ishte pyetur si mund tė tė ndodhė ty njė gjė e tillė, vazhdon Blakaj, ‘Po largohem se do tė bėjė ndonjė betejė tjetėr pėr Greqinė’”, ishte pėrgjigjur Sokrati, citon Blakaj.
E fjalė tė njėjta i kishte lėnė edhe Gėrvalla pėr Kosovėn.(www.koha.ne)

(VIJON...)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 1,584 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
BETEJA E 22 SHKURTIT 1999 TREGOI SE LUFTETARĖ...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:37
Beteja e lavdishme e UĒK-sė, nė mbrojtje tė Shtruerės (Shtitaricės),Lugmirit (Dalakut) Akrashticės, Bukoshit,Liqenjėve dhe Taraxhės sė Vushtrrisė Pas ofanz...
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi