Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mehmet Bislimi: Kohė e pakohė
Publikuar më 04 mars, 2015 nė orėn 10:41 ( ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.Kohė e pakohė

kohė dimri
bora qė nuk po bie
nė vaktin e vet
banalitet anakronik

kohė vere
shiu qė harron tokėn e vet
bari qė thahet pėr njė pikė uji
ndėshkim modern
tė dobėtit qė i sundon ligji i huaj

gjithė ky zhvillim shkencor
qiellin hallakatin me zbulimin e galaktikave tė reja
shpresė e njerėzimit pėr tė gjetur shpėtimin e premtuar
vetėtinė e nuk na vret rrufeja
kėtu e pesėqind milion vite mė vonė
ushqehemi me tė arriturat e shkencės
botė fantastike
qė tė sotmen vret me helm e barot
me peshėn e atomit
me ngjyrėn e gjakut
me kripėn e lotit
planeti mars
shpėtimi i popullit tokėsorė

skelete tė shkapėrderdhura gjithandej
mbi dhe mbetur
tė vrarė
djegur e therur
kjo botė moderne
tė ardhmen premton
premtim i tretur
pėr ta zhvendosur vėmendjen jashtė galaktikės sonė
atje ku mund tė arrijmė
pesėqind milion vite mė vonė
ku njerėzia shpėtimin do gjejnė
kokėn do ta mbėshtesin mbi yllin polarė
gjumin rehat do bėjnė
do bėjnė pallė
qė nga tani tė pambrojturi po i therorizojnė

bora qė nuk po ngrin nė kohėn e vet
moti i thatė qė shi nuk po sjell
rrufeja qė ku duhet nuk po godet
zoti nga trishtimi i tė pabėrave tė njerėzve
askėnd nuk po vret
lulja me buzėt e plasaritura
nė vend tė aromės
tym e flakė po nxjerr

uroj qė mė nė fund tė shfaqet zoti
mė tha miku im
tė na dėshmojė ekzistencėn e tij
pėr faktin se si lejon
qė injoranca tė ēmohet si menēuri
makutėria si virtyt
grabitja si zotėsi
cubnia si trimėri
anarkia si rregull
tirania si rend
imoraliteti si normė
pabesia si shkathtėsi
hipokrizia si ēiltėrsi
mes hamendjes sė ekzistimit tė tij
e paēa gabim
amen

Mars, 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 463 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe n...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:03
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“ Hugo Wolf Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė,...
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ...
E dielė, 24 shtator 2017 - 18:10
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė ...
DĖSHMI TĖ VEPRIMTARISĖ SĖ MĖRGATĖS SHQIPTARE ...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 00:30
Fjalė nė pėrurimin e dy vėllimeve tė revistės Thesar kombėtar i mėrgatės shqiptare nė Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatės sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve Shqi...
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri ...
E hėnė, 18 shtator 2017 - 22:03
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrf...
Poezi satirike - TI, BAL, QĖ JE TOPALL…
E dielė, 17 shtator 2017 - 19:15
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi