Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SI T’I PĖRJASHTOJMĖ SHQIPTARO-TITISTĖT NGA POLITIKBĖRIA?
Publikuar më 08 mars, 2015 nė orėn 19:46 ( ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Bazuar nė gjendjen reale qė na imponohet dukshėm pėr tė keq, duke i parė zhvillimet negative dhe antishqiptare tė shqiptaro-titistėve&Co, tash e shtatėmbėdhjetė vjetė tė pasluftės sė lavdishme shqiptare pėr bashkim kombėtar, doemos, duhet ta shtrojmė njė pyetje themeltare dhe ajo ėshtė: Si t’i pėrjashtojmė shqiptaro-titistėt&Co nga politikbėria? Kjo pyetje kėrkon edhe pėrgjigje dhe veprime konkrete, bile, kėrkon njė pėrgjigje e veprim tė fortė shqiptar, pa tė cilėn pėrgjigje e veprim vendimtar, do tė pėsojmė ne, shqiptarėt, dhe Shqipėria shqiptare.

Sot, mė shumė se kurrė, para shqiptarėve, shtrohet domosdoja e pėrjashtimit tė shqiptaro-titistėve nga politikbėria shqiptare. Pse e themi kėtė? E themi pėr shumė arsye. E para, shqiptaro-titistėt dhe njė kategori e tyre e tė “burgosurve politikė shqiptarė”, sa qenė nė pushtetin kuisling tė Beogradit, bėnė mė zi sesa pushtuesit nė kurriz tė shqiptarėve, siē po bėjnė edhe sot e gjithė ditėn, bile, pa pardon fare. Zibėria e tyre nė kurriz tė shqiptarėve mė tė dėshmuar po shihet qartė, edhe nga qielli.

Ta marrim dhe ta analizojmė vetėm veprimin e djeshėm (5 mars 2015) antishqiptar tė kryemini(t)strit Isa Mustafa, gjatė mbajtjes sė ceremonisė pėr shėnimin e Epopesė sė UĒK-sė, nė kazermėn e Legjendarit Adem Jashari, nė Prishtinė, ku, besojmė fort, duke i njohur ata e kėta (shqiptaro-titistėt), se veprimi i moslejimnit tė intonimit tė himnit kombėtar (dhe vendosjes sė flamurit, njėkohėsisht), ishte jo vetėm fyerje, por, edhe njė skandal i paparė, nė pėrmasa kombėtare. Ajo qė e veēoi atė shėmti qe reagimi burrėror (edhe pse shumė i vonuar i Familjes Jashari) i Bekim Hamėz Jasharit, i cili, mjaftoi sa e tha e si e tha. Por, a kishte kujt t’ia thoshte? Ne shkruajmė me shekuj kundėr shqiptaro-titistėve dhe nuk marrin vesh apo nuk duan tė marrin vesh, ėshtė ēėshtje e tyre, e “pėrgjegjėsisė” sė tyre ‘kombėtare e shqiptare’.

A nuk qenė veprimet e derisotme tė LDK-sė shqiptaro-titiste, ato qė na mėsuan shumėēka pėr tė keqen shqiptaro-titiste qė i kanoset nė vazhdimėsi ēėshtjes dhe qenies sonė kombėtare. Apo, nuk qe dje, mė 5 mars 2015, kulmi i njė veprimi tė tillė, tė koordinuar, antishqiptar e shqiptaro-titist i LDK-sė&Co, kulmi dhe shkaku i fundmė pėr t’i pėrjashtuar njėherė e mirė, pėrgjithmonė, shqiptaro-titistėt (dhe katerogitė e tyre tė tė “burgosurve politikė shqiptarė”) nga politikbėria shqiptare?...

Gjatė luftės, lėdėkėistėt shqiptaro-titistė dėrdėllitnin: ”Drenicė, jemi me ty!” dhe Drenicės ia futėn thikėn pas supeve, shqiptaro-titistēe e ibrahimrugovēe. Pas luftės, kur Bacin e rrejshin pėr qielli, bėrtitėn nė kupė tė qiellit, e thanė: “Bac, u kry!”, nė vend qė t’i thoshin: BAC, S’U KRY – PO DOJMĖ ME T’RREJTĖ E ME T’MASHTUE NDĖR SY!… Gėnjeshtra e partisė mė tė madhe jugosllave tė shqiptaro-titistėve LDK-istė&Co, vazhdoi pa pushim, sidomos, me keqpėrdorimin e fotografisė sė Komandanit Legjendar, Adem Jashari. Mediat shqiptaro-titiste tė tė gjitha llojeve, spektrit dhe kohėve, promovojnė veten e tyre “patriotike” e “kombėtare”, si mos mė keq. “Analistė” tė ftuar nė tryezat e tyre tė “debatit” po e tregojnė fytyrėn e vėrtetė dhe mė tė shėmtuar se kurrė mė parė, tė shqiptaro-titistėve “kosovaristė”, sepse, projekti “Kosova Republikė”, nė fakt,nga vetė LDK-ja&Co, u kthye dhe u bė projekt antishqiptar, sipas ideatorit serbo-jugosllav dhe “prijėsit shpirtėror”, Dr. Ibrahim Rugova, tė cilin po e lėvdojnė vetėm pasardhėsit e tij nė Prishtinė, nė Shkup, nė Podgoricė e Ulqin, nė Tiranė e Preshevė(Sic!)…

U shantazhua dhe tradhėtua lufta e lavdishme e popullit shqiptar pėr liri e bashkim kombėtar. U shkel Betimi i veteranėve tė UĒK-sė, u ndryshua himni dhe flamuri dhe gjithēka shqiptare ka marrė teposhtėn theqafėse, falė politikave antishqiptare tė LDK-sė serbo-jugosllave&Co tė Ibrahim Rugovės dhe tė kategorive tė tij tė tė “burgosurve politikė shqiptarė”, petullave me ujė titistė tė Ibrahim Rugovės!…

Janė shqiptaro-tititėt LDK-istė me kompani ata qė shkatėrruan arsimin shqiptar, policinė, gjyqėsinė. Janė vetė ata qė shkatėrruan arsimin (parashkollor, fillor, tė mesėm, tė lartė dhe superior), shėndetėsinė, ekonominė dhe tė gjitha fushat e njė rėndėsie shqiptare. Janė LDK-istėt shqiptaro-titistė ata qė kanė vėnė nė lajthitje edhe Tiranėn shqiptare, tė cilėn po e shkatėrrojnė me PD-nė e Sali e Lulzim Berishės.

Janė shqiptaro-titistėt LDK-istė tė Ibrahim Rugovės ata qė vunė bazat e tyre tė UDB-sė edhe nė Tiranėn shqiptare. Dhe, Tirana, bėn sehir ende! A mund tė tolerohet mė sehirbėria shqiptare e Tiranės, karshi skandaloziteteve “patriotike” e “kombėtare” tė LDK-sė antishqiptare, pikėrisht, pėr gjendjen skandaloze qė ka krijuar nė vazhdimėsi, tash e njėzetekatėr vjetė, LDK-ja antishqiptare e Ibrahim Rugovės, tė cilėn politikė antiUĒK dhe antishqiptare po e vazhdon edhe Isa Mustafa!...

Prandaj, ėshtė tepėr e ēuditshme pse askush nuk po e sheh (apo, nuk don ta shohė) shkatėrrimin pėrfundimtar tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė shqiptare, qė po ndodhė para syve tanė. U shkatėrrua, tash e njėzetekatėr vjetė, Ushtria Shqiptare, ekonomia, turizmi, drejtėsia nga kėlyshi i Ibrahim Rugovės, Sali Berisha&Co… Ky i djeshmi ėshtė kulmi i faqeve tė zeza antishqiptare dhe antiuēkiste i LDK-sė antishqiptare tė Ibrahim Rugovės&Co. Dhe, thirrja ime ėshtė ajo e pėrhershmja: Mos u bashkoni me ata qė na mashtruan dhe po na mashtrojnė se na bashkojnė!... Bashkimi me ta ėshtė baras me tradhėti kombėtare.

Pyetjes, si t’i pėrjashtojmė shqiptaro-titistėt LDK-istė&Co e tyre tė tė “burgosurve politikė shqiptarė” nga politikbėria shqiptare, i ka ardhur fundi. Duhet t’i pėrgjigjemi rreptė, dhe tė themi se ka ardhur koha qė t’i pėrjashtojmė nga politikbėria e tyre shekullore antishqiptare, pėr faktin se pėr njė shekull e tepėr i kanė bėrė keq, dhe vetėm keq, popullit shqiptar nė trojet e veta etnike dhe kupa e tė keqes sė tyre ka zėnė tė derdhet hovshėm, he, thejua zot qafėn! E, zotit, duhet t’i ndihmojmė edhe ne (tė gjithė shqiptarėt), shumė biles! Me ēdo kusht, duhet tė pėrjashtohen shqiptaro-titistėt LDK-istė dhe kompanitė e tyre tė tė “burgosurve politikė shqiptarė” nga politikbėria shqiptare, nė mėnyrė qė ne si komb tė ecim vertikalisht, ballėlartė e ballėndritur, drejt cakut tonė shqiptar, pėr ta ēuar nė vend amanetin e shumė brezave pėr Shqipėrinė tonė tė pėrbashkėt, ku tradhtarėt nuk kanė vend(strehim).

Burojė, mė 7 mars 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 72 vizitorë
Lexuar: 777 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi