Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
T’u njihet statusi tė gjithė dėshmorėve tė kombit!
Publikuar më 13 mars, 2015 nė orėn 02:27 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Reagim i Komisionit tė Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit lidhur me anashkalimin e dėshmorėve tė kombit tė rėnė gjatė viteve ’80-a e mė herėt, tė cilėve nuk iu njihet statusi i dėshmorit!

• Komisioni i Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit, seriozisht do tė shqyrtojė mundėsinė e organizimit tė protestave dhe formimin e Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit, qė pėrfshin tė gjithė dėshmorėt e periudhave tė ndryshme

Me indinjatė tė thellė kundėrshtojmė anashkalimin e dėshmorėve tė kombit nga ana e Komisionit qeveritar pėr verifikim, i cili nuk ua njeh statusin e dėshmorit tė kombit tė rėnėve tė rėnė nė periudha dhe rrethana tė ndryshme gjatė rezistencės kombėtare kundėr Serbisė pushtuese. Dėshmorėt e anashkaluar e qė ranė para luftės ēlirimtare nė Kosovė, ishin pararendėsit e Ushtrisė sė lavdishme Ēlirimtare tė Kosovės, tė kryekomandantit legjendar Adem Jashari, siē thotė edhe simboli dhe heroi i gjallė kombėtar Bacė Adem Demaēi. Prandaj, tingėllon paradoksale qė edhe tė rėnėve gjatė viteve tė mėhershme tė mos iu njihet statusi i dėshmorit.

Nė pėrvjetorin e 34 tė demonstratave historike gjithė popullore tė vitit 1981, tė cilat ia dridhen themelet e shtetit diktatorial okupues dhe burgut tė madh tė shqiptarėve, e quajtur “Jugosllavi”, Komisioni i Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit, seriozisht do tė shqyrtojė mundėsinė e organizimit tė protestave, tė cilat do tė zgjasin deri nė realizimin e kėrkesave pėr njohjen e statusit zyrtar tė dėshmorėve tė rėnė nė fushėn e nderit. Po ashtu do tė shqyrtohet edhe formimi i Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit, e cila nuk do t’i ndajė dėshmorėt nė periudha dhe vite, por do tė mbrojė tė drejtat e tė gjitha familjeve tė dėshmorėve bijtė dhe bijat e tė cilėve ranė nė mbrojtje tė atdheut dhe tė ēėshtjes kombėtare shqiptare kundėr okupatorit fashist serb nė tė gjitha periudhat e historisė sonė sa tė pėrgjakshme po aq tė lavdishme.

Ėshtė pikėrisht Ligji Nr. 04/L-054 PĖR STATUSIN DHE TĖ DREJTAT E DĖSHMORĖVE, INVALIDĖVE, VETERANĖVE, PJESĖTARĖVE TĖ USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS, VIKTIMAVE CIVILE DHE FAMILJEVE TĖ TYRE, gjegjėsisht neni 8 paragrafi 2 i kėtij Ligji qė thotė se: “Kėto tė drejta i realizojnė edhe tė gjitha familjet e dėshmorėve tė kombit, tė rėnė nė forma tė ndryshme pėr lirinė e vendit nė periudha te ndryshme historike”. Prandaj ėshtė e habitshme se si Komisioni Qeveritar pėr Verifikim i ka lėnė anash dėshmorėt e kombit qė ranė gjatė viteve ’80 dhe viteve tjera nė ballafaqim me forcat policore-ushtarake serbo-ēetnike.
Emrat e dėshmorėve tė kombit, tė rėnė nė periudha tė ndryshme tė rezistencės sonė kombėtare pėr ēlirim dhe pavarėsi kundėr okupatorit serb, janė:

1. Fazli Grajēevci, i vrarė mė 1964 nė burg
2. Shaban Shala, i vrarė mė 1964 nė burg
3. Murat Mehmeti, i vrarė nė demonstratat e vitit 1968 nė Prishtinė
4. Naser Hajrizi nga Prishtina, i vrarė nė demonstratė nė Prishtinė, mė 1981
5. Asllan Pireva nga Prishtina, i vrarė nė demonstratė nė Prishtinė, mė 1981
6. Sherif Frangu (i vrarė nė demonstrata) nė Ferizaj, mė 1981
7. Riza Matoshi (i vrarė nė demonstrata nė Ferizaj, mė 1981
8. Ruzhdi Hyseni (i vrarė mė 1981)
9. Xhelal Maliqi (i vrarė mė 1981)
10. Sali Abazi (i vrarė mė 1981)
11. Salih Maloku (i vrarė mė 1981)
12. Nesimi Dervish Dana (i vrarė mė 1981, nė Gjakovė)
13. Salih Zeka (i vrarė mė 1981)
14. Jusuf Gėrvalla, i vrarė me atentat, mė 17 janar 1982, nė Shtutgard
15. Bardhosh Gėrvalla, i vrarė me atentat, mė 17 janar 1982, nė Shtutgard
16. Kadri Zeka, i vrarė me atentat, mė 17 janar 1982, nė Shtutgard
17. Rexhep Mala, i vrarė duke luftuar, nė rrethim mė 11 janar 1984
18. Nuhi Berisha, i vrarė duke luftuar, nė rrethim mė 11 janar 1984
19. Bajram Bahtiri, i vrarė duke luftuar, nė rrethim mė 8 shkurt 1984, Prishtinė
20. Xhemajli Blakaj, nga Istogu, i mbytur nė torturė mė 1987
21. Ismet Krasniqi, veprimtar dhe organizator i demonstratave qė nga viti 1981, i vrarė nė demonstratėn e 27 marsit tė vitit 1989, nė Prishtinė
22. Afrim Zhitia, i vrarė duke luftuar nė rrethim, mė 2 nėntor 1989, Prishtinė
23. Fahri Fazliu, i vrarė duke luftuar, nė rrethim, mė 2 nėntor 1989, Prishtinė
24. Ali Ajeti, i vrarė duke luftuar, mė 1989, nė Shtedim tė Besianės
25. Tahir Meha, 13 maj 1981, i vrarė duke luftuar, Prekaz i Ulėt
26. Nebih Meha, 13 maj 1981, i vrarė duke luftuar, Prekaz i Ulėt
27. Besim Latifi, nga fshati Pollatė, Besianė, i vrarė nė rrethim mė 1990
28. Skėnder Monolli, nga fshati Pollatė, Besianė, vrarė nė rrethim mė 1990
29. Enver Hadri, i vrarė me atentat, mė 25 shkurt 1990, nė Bruksel
30. Tahir Lush Berisha (vrarė gjatė pėrpjekjes sė armatosur mė 1992, nė Leshan tė Pejės
31. Arim Abazi, i mbytur nė torturė nė burgun e Ferizajt
32. Zijah Shemsiu, i mbytur nė burg
33. Xhemajli Berisha (31 vjeē), profesor, nga fshati Brestovc Rahovec, i mbytur nė torturė nė burg tė Prizrenit
34. Nesimi Elshani (28 vjeē), student, Nagavc, Rahovec, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
35. Bedri Sokoli, vrarė nė vitin 1989
36. Ylfete Humolli, 17 vjeēe, (e rėnė nė demonstratat, nė Lupē i Ulėt i Besianės, mė 1990)
37. Agron Fetahu (23 vjeē), bujk fshati Celinė, Rahovec, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
38. Hilmi Krasniqi nga Hoēa e Vogėl, Rahovec, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
39. Halim Hoti nga Krusha e Madhe, Rahovec, vrarė mė 27.01.1990, nė Brestovc, Rahovec
40. Mehmet Ejupi (23 vjeē) fshati Sekiraēė, vrarė nė Besianė
41. Agim Rashiti, (19 vjeē), Dragash, vrarė nė Gjilan
42. Agim Kukleci (31 vjeē), punėtor, vrarė nė Isniq, Deēan
43. Basri Ibrahimi, nga fshati Smirė, vrarė nė Smirė, Viti
44. Xhymshit Ahmet Badallaj (24 vjeē), nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
45. Gjylbear Izet Badallaj (22 vjeē) bujk, nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
46. Hajrim Badallaj (10 vjeē), nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
47. Naim Qemajli, nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
48. Fatmir Hoxha, nga fshati Zhur, vrarė nė Zhur, Prizren
49. Haki Pavataj, Decan
50. Zyle Gashi (23 vjeē), vrarė nė Prishtinė
51. Mujė Berisha, nga fshati Maznik, vrarė nė Maznik, Deēan
52. Ismet Qorraj (21 vjeē), punėtor, vrarė nė Carrabreg, Deēan
53. Xhafer Qorraj, vrarė nė Carrabreg, Deēan
54. Selman Haxhosaj, nga fshati Pobėrxhė, vrarė nė Deēan
55. Musa Gashi, nxėnės, nga fshati Peēan, vrarė nė Suharekė
56. Mirvete Avdiu, nxėnėse, nga fshati Muzeqinė, vrarė nė Shtime
57. Mustafė Veselaj (23 vjeē), nga fshati Peēan, vrarė nė Suharekė
58. Hilmi Jashar Kajtazi (31 vjeē), teknik, nga fshati Vitak, vrarė nė Mitrovicė
59. Bedri Sergjonaj (19 vjeē), nga fshati Kllodernicė, vrarė nė Mitrovicė
60. Behram Saniēi, nga fshati Roshan, vrarė nė Mitrovicė
61. Hakif Bislimi (24 vjeē), i papunė, nga fshati Koshtovė e Vllahisė, vrarė nė Mitrovicė
62. Sali Hadėrgjonaj (19 vjeē), nxėnės, nga fshati Voksh, vrarė nė Deēan
63. Selat Berisha (28 vjeē), punėtor, nga fshati Barilevė, vrarė nė Prishtinė
64. Muharrem Kabashi (19 vjeē), i papunė, nga Dushanova, vrarė nė Dushanovė, Prizren
65. Idriz Rrahmani (41 vjeē), vrarė nė Gjilan
66. Rrahman Demaj, vrarė nė Skenderaj
67. Bedri Hasanaj (21 vjeē), vrarė nė Mitrovicė
68. Sevdat Xhafolli (25 vjeē), vrarė nė Prishtinė
69. Shukrije Obėrtinca (17 vjeēe), nxėnėse, nga fshati Lismir, vrarė mė 27 mars 1989 nė Prishtinė
70. Nufret Gashi (40 vjeē), vrarė nė Suharekė
71. Muhamet Imeri (19 vjeē), vrarė nė Dushanovė, Prizren
72. Ibrahim Krasniqi, vrarė nė Prishtinė
73. Ismet Curraj, vrarė nė Carrabreg, Deēan
74. Xhafer Curraj, vrarė nė Carrabreg, Deēan
75. Muhamet Bytyēi, nga fshati Dushanovė, vrarė nė Dushanovė, Prizren
76. Bujar Haxhimusa (24 vjeē), vrarė nė Mitrovicė
77. Riza Smajli, vrarė nė Gjilan
78. Betim Shala (21 vjeē), student, nga fshati Nashec, vrarė nė Prizren
79. Beqir Shimaniqi (41 vjeē), pensionist, nga fshati Roshan, vrarė nė Mitrovicė
80. Ramadan Zeqiri (34 vjeē), punėtor, nga fshati Kopiliē i Epėrm, vrarė nė Mitrovicė
81. Istref Gashi (42 vjeē), punėtor, vrarė nė Suharekė
82. Sakip Bislimi (33 vjeē), i papunė, fshati Koshtovė e Vllahisė, vrarė nė Leposaviq
83. Afrim Bytyēi (14 vjeē), vrarė nė Dushanovė, Prizren
84. Rrahman Sopa, Kaēanik, vrarė nė Prishtinė
85. Shefki Sejdiu, Ferizaj, vrarė nė Prishtinė
86. Shaip Bytyēi (30 vjeē), Dushanovė, vrarė nė Dushanovė, Prizren
87. Ali Ajeti (30 vjeē), nga fshati Sveēėl - Podujevė, vrarė nė Mitrovicė
88. Xhemajl Krasniqi, demonstrues, i burgosur, vrarė nė burg
89. Fatmir Hazir Ukaj (18 vjeē), Pejė
90. Agron Ukė Gashi, Celinė, Rahovec
91. Hilmi Rexhep Krasniqi (41 vjeē), Hoēė e Vogėl
92. Halim Malush Hoti (29 vjeē), Krushė e Vogėl, Rahovec
93. Nazim Qemal Elshani (28 vjeē), Nagavc
94. Reshat Ymeri (21 vjeē), Gjilan
95. Rexhep Aliu (43 vjeē), punėtor, Ferizaj
96. Bekim Ruzhdi Sejdiu (15 vjeē), Koshare, Ferizaj
97. Melit Kryeziu, Suharekė
98. Hysni Abdullah Mazrreku (15 vjeē), Bubavec, Malishevė
99. Ali Din Kryeziu (28 vjeē), Bubavec, Malishevė
100. Rexhep Selman Aliu,(36 vjeē), Bubavec, Malishevė
101. Sadik Malaj (23 vjeē), Stanovc i Poshtėm, Vushtrri
102. Sadri Maksuti (53 vjeē), Stanovc i Poshtėm, Vushtrri
103. Xhevat Hoxha (24 vjeē), Gjakovė
104. Fatmir Kėrleshi (20 vjeē), Gjakovė
105. Qamil Morina, Logjė, Pejė
106. Fadil Nazmi Talla (25 vjeē), Podujevė
107. Ragip Brahim Hasanmetaj (23 vjeē), Strellc, Deēan
108. Islam Morina (38 vjeē), Topanicė, Kamenicė
109. Sylė Hazir Ukėmetaj (23 vjeē), Strellc i Epėrm, Deēan
110. Nuhi Azemi (21 vjeē), Prelezi i Jerlive, Ferizaj
111. Xhevdet Breznica (22 vjeē), Magurė, Lypjan
112. Enver Morina (22 vjeē), Ēikatovė e Vjetėr, Drenas
113. Sahit Shala (25 vjeē), Krajkovė, Drenas
114. Gani Daci (22 vjeē), Nabėrgjan, Pejė
115. Ali Hysevukaj (19 vjeē), Pejė
116. Ali Isė Zuka, Pejė
117. Nazmi Tefiku, Dubravė, Kaēanik
118. Sadri Shoshi, Istog
119. Samedin Bylykbashi, Prishtinė
120. Agron Fetahu (23 vjeē), bujk, Rahovec
121. Milazim Karaxha, Ēikatovė, Drenas
122. Smajl Lladrovci, Gllanasellė, Drenas
123. Xhavit Lladrovci, Gllanasellė, Drenas
124. Shani Morina, Drenas
125. Bahtijar Gashi (52 vjeē), Prizren, mbytur nė Gjilan
126. Sylė Ukė Haxhaj (46 vjeē), Carrabreg, Deēan
127. Haziz Shora, Kaēanik
128. Qazim Shoshi, Istog
129. Ali Tafa, Shtime
130. Vehbi Shesholli, profesor, Zveēan, Mitrovicė
131. Rasim Sheqer Mulliqi, profesor, Beleg, Deēan
132. Osman Vokshi (66 vjeē), Pejė
133. Osė Muqaj
134. Ragip Hasanmetaj (23 vjeē), fshati Strellc i Epėrm, Deēan, vrarė mė 31.01.1990
135. Hasan Ramadani, nga Albaniku (ish-Shajkoc – Besianė), i vrarė nė luftim,1994.

Nė listė mungojnė ushtarėt e vrarė gjatė shėrbimit ushtarak nė ish-armatėn e ashtuquajtur popullore jugosllave.
P. S. Nėse eventualisht ka mbetur ndonjė dėshmor jashtė kėsaj liste, Komisioni paraprakisht u kėrkon falje familjeve tė tyre, dhe njėkohėsisht luten familjet e tyre tė na ofrojnė shėnimet pėr ta.

Duke ju pėrshėndetur,
Reagimi bėhet nga Komisioni i Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit, tė tė gjitha periudhave historike:

Naim Zhitia - kryesues
Behram Krasniqi - anėtar
Skender Berisha - anėtar
Vlora Humolli - anėtare
Rashit Ymeri - anėtar
Tafil Latifi - anėtar
Prishtinė, 11.03.2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 36 vizitorë
Lexuar: 716 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dosjet sekrete pėr Gjykatėn Speciale tė krye-...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:12
Te UDB-sė jeni, dhe tek ajo do tė ktheheni! Unė kam qenė nė favor tė jo vetėm njė, por tė 347 gjykatave speciale nė Kosovė pėr luftimin e krimit dhe rin...
Hapja e dosjeve: Infiltrimi i UDB-sė pėrmes I...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:19
Idriz Zeqiraj ėshtė nga fshati Studenicė, komuna e Istogut, pėrndryshe axha i Kosovė Zeqirajt. Kosova ishte shofer i Fadil Feratit dhe ėshtė vrarė nė Banjė...
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi