Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Shkolla shqipe nė mėrgim “Ēerdhe e Diturisė” pėr brezat e rinj!
Publikuar më 19 mars, 2015 nė orėn 01:50 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Reportazh nga Shtutgardi:

U festua nė mėnyrė madhėshtore 7-Vjetori i Pavarėsisė sė Rep. sė Kosovės, nė Stuttgart, nga Shkollat shqipe:”Migjeni” Shtutgard, “Shpresa”Ruit-Ostfildern dhe “Shqiponja”Wernau tė arsimtarėve: Zejnije & Zeqir Asllanit.

Me 28.02.2015, nė Shtutgard tė Gjermanisė, nxėnėsit e kėtyre shkollave Shqipe, me paraqitjen e tyre para publikut e madhėshtuan mbrėmjen festive-kulturore dhe familjare me rastin e 7-Vjetorit tė Pavarėsisė sė Rep. sė Kosovės,
5,6 dhe 7-Marsi, Epopeja e Lavdishme e UĒK-sė
7- Marsi, Dita e Mėsuesit, si dhe
8-Marsi, Festa ndėrkombėtare e Gruas.

Mbrėmja festive-kulturore dhe familjare u organizua, falė bashkėpunimit tė ngushtė qė kanė prindėrit e nxėnėsve tė shkollave shqipe me arsimtarėt ēiftin bashkėshortor, Zejnije & Zeqir Asllani, tė cilėt po lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė edukimin dhe arsimimin e gjeneratave tė reja, qė kanė lindur dhe po edukohen kėtu nė mėrgim. Kėta mėsues, pedagog, intelektual tė zellshėm, qė nxėnėsit e tyre po i edukojnė nė frymėn e patriotizmit tė Rilindėsve tanė, qė me punėn e tyre tė suksesshme po tregohen, Rilindės tė vėrtet tė shkollave shqipe kėtu nė mėrgim, pėr edukimin dhe arsimimin e brezave tė rinj. Nė programet festive ēdo herė janė tė mrekullueshėm tė pazėvendėsueshėm, sepse janė tė pėrkushtuar nė punėn e tyre, qė nxėnėsit tė paraqiten sa mė mirė,qė ėshtė e mundshme para publikut tė mrekullueshėm,qė tani e sa vite radhazi janė mishėruar me skenėn e kėtyre aktorėve tė vegjėl tė Stuttgartit me rrethinė. Gjithė ēka ishte pėrgatitur nė mėnyrė profesionale, me hapjen e perdeve nė skenė, buzėqeshnin fytyrat e nxėnėsve tė cilėt me veshjet e tyre Kombėtare reflektuan si rrezet e diellit nė sallėn e cila ishte e stėrmbushur me prindėrit e tyre, tė afėrmit, fare fisi, por kishte tė atillė qė kishin ardhur edhe nga Kosova, Zvicrra, Karlshrue, Spajeri, Bruchsalci, Weingarten,Freiburgu,Esslingeni, Muchingeni, Winindeni, Weiblingeni, Wendlingeni, Fellbachu, Ludwigsburgu, Boblingeni si dhe nga tė gjitha qytetet pėrreth Stuttgartit.

Nxėnėsit e shkollės shqipe, Valdrin Asllani dhe Saranda Elezaj, ftuan tė pranishmit, qė tė nderojnė Flamurin Kombėtar dhe atė tė Rep. sė Kosovės, ku mė pastaj, u nderuan “Dėshmorėt e Lirisė” me njė minutė heshtje. Kėta dy nxėnės tė shkėlqyeshėm nė cilėsinė e moderatorit i pėrshėndeten tė pranishmit dhe ju dėshiruan tė gjithėve mirėseardhje nė mbrėmjen Festive-Kulturore dhe familjare me rastin e 7-Vjetorit tė Pavarėsisė sė Rep. sė Kosovės. Ku ndėr tė tjera shtuan pėr : Rolin dhe rėndėsinė e shkollės shqipe kėtu nė mėrgim i cili ėshtė i pazėvendėsueshėm pėr brezat e rinj, sepse ajo po bėnė njė punė Kolosale pėr t“a gjallėruar, gjuhėn e ėmbėl shqipe tė Rilindėsve tanė! Shkolla shqipe ėshtė i vetmi mjet kundėr asimilimit nė, “Detin e Kulturės” ku ne po jetojmė sot, ėshtė mėsimi i gjuhės shqipe nėpėr shkollat shqipe.

Njė rolė tė veēantė pėr vijimin e fėmijėve Shqiptar nė shkollėn shqipe e luajnė: Prindėrit, Mėsuesit dhe Institucionet tona! Vetėm kėshtu tė bashkuar rreth Flamurit Kombėtar dhe shkollės shqipe mund t“a ruajmė Identitetin tonė Kombėtar! Kėto ishin thirrjet e nxėnėsve tė shkollės shqipe pėr bashkėmoshatarėt e tyre, qė ende nuk vijojnė mėsimin nė gjuhėn shqipe, nė Stuttgart me rrethinė.

Falėnderuan pėrzemėrsisht arsimtarėt e tyre: Zejnije dhe Zeqir Asllanin, pėr punėn e tyre tė palodhshme tė cilėt nuk kursejnė mundin dhe dijen e tyre qė kanė, pėr tė mėsuar gjuhėn shqipe, ne nxėnėsit e shkollės shqipe kėtu nė mėrgim!

Ftuan Arsimtarėt e tyre tė nderuar dhe shumė tė respektuar: Zejnije & Zeqir Asllanin, qė tė bėjnė hapjen e kėsaj mbrėmje festive!

zot.Asllani, ju drejtua tė pranishmėve me kėto fjalė:

Tė nderuar bashkatdhetar,zonja dhe zotėrinj, fėmijė tė dashur, si dhe ju tė gjithė tė pranishėm. Mirė se keni ardhur nė kėtė Mbrėmje Festive- Kulturore dhe Familjare me rastin e

-7-Vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės!

Njė pėrshėndetje e veēantė i“u bė pėr Konsullatėn e Rep. sė Kosovės nė Stuttgart. Shefin e Konsullatės zot. Faket Kajtazin, si dhe stafin Konsullor. Vitor Spaqin, Kryetar i Qendrės Kulturore nė Stuttgart , sė bashku me stafin e Shoqatės. zot. Rexhep Shala, Specialist i Urologjisė nė Goppingen si dhe zot. Arsim Matoshin, Kirurg. Ramiz Dermaku, Gazetar dhe veprimtar. Neki Lulaj, nėnkryetar i LKSH- nė Gjermani. Zef Prenka, nga portali i Rrezores, Muhamet Hoxhaj, nga portali KosovariMedia, Qani Rexhepi,nga Radio Kosova, Hazir Beqaj, nga Shoqata Malėsia, Avdullah Pireva,Veterani i arsimit nga Gjilani. Mėsuesit nė Landin e BW: Lekė Preqi, Sabit Muli, Vjollca Islami-Koliqi, Sabrije Shaqiri dhe Lule Krasniqi, tė cilėt ishin tė shoqėruar me nxėnėsit dhe prindėrit e shkollave shqipe. Pėrshėndeti edhe kėngėtarin tonė tė muzikės sė mirėfilltė Shqiptare, zot. Sabri Fejzullahun, Benita Pula dhe Vėllezėrit Gjocaj me sint.

zot. Asllani, pasi qė i pėrshėndeti tė pranishmit nė sallė i“u drejtua me kėto fjalė: Mė lejoni tė shpallim kėtė Mbrėmje Festive-Kulturore dhe Familjare tė hapur!

Pėr kėtė Mbrėmje Festive janė pėrkujdesur prindėrit e shkollave shqipe “Migjeni”,”Shpresa” dhe “Shqiponja” s“bashku me ne arsimtarėt: Zejnije & Zeqir Asllani. Rruga tė cilėn e kaloi Populli i Kosovės, deri te Dita e Pavarėsisė, ishte e mundimshme dhe shumė e gjatė, por duke i“u falėnderuar tė gjithė Dėshmorėve tė Kombit Shqiptar, ne sot po gėzojmė Lirinė e Kosovės! Ai pėrshkroi rrugėn qė nga, 28. Nėntori i vitit 1443, ku Heroi ynė Kombėtar,Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, ngriti Flamurin nė Krujė, dhe solli porosi tė qarta se Shqipėria duhet tė jetė njė dhe e bashkuar! Lidhja Shqiptare e Prizrenit e cila u formua nė vitin 1878, u hodh nė mbrojtje tė Aspiratave tė Popullit Shqiptar, pėr Liri dhe Arsim Kombėtar! 7-Marsin e vitit 1887, nė Korēė hapjen e shkollės sė parė nė gjuhėn shqipe, me mėsuesin Pandeli Sotirin. 28. Nėntorin nė Vlorė, tė vitit 1912, ku diplomati i shquar Shqiptar, Ismail Qemaili,e ngriti Flamurin e Skėnderbeut dhe njoftuan botėn se Shqipėria dhe Shqiptarėt u bėnė tė lirė dhe tė Pavarur. Demonstratat e popullit tė Kosovės tė vitit 1968 , 11. Marsin i vitit 1981, qė shėnuan epokėn e rikthimit tė Shqiptarėve nė identitet tė mirėfilltė Kombėtar! Greva e minatorėve e vitit 1989, Nėntori i vitit 1998 i Komandantit Legjendar, Adem Jashari, Marsi Epopeja e lavdishme e UĒK-sė, Marsi qė njihet si muaj i ringjalljes, muaji i luleve dhe i shpresės, muaji i qėndresės dhe sakrificės, muaji i dhembjes dhe krenarisė, muaji i Lavdisė sė Adem Jasharit, muaji i sė parės shkollė shqipe, e cila skaliti fytyrėn e kombit, muaji i ngjarjeve Kombėtare, tė cilat bashkėjetojnė brenda nesh! Si rezultat i tė gjitha kėtyre me 17,shkurt tė vitit 2008, Kuvendi i Kosovės, nė mėnyrė Solemne,shpalli shtet tė Pavarur dhe Sovran, Republikėn e Kosovės ! Tani kjo datė historike,festohet nė mėnyrė madhėshtore nė tėrė botėn aty ku jetojnė dhe veprojnė shqiptarėt.

Roli dhe rėndėsia e Shkollės shqipe kėtu nė mėrgim: E cila ėshtė njė vatėr e diturisė ,ka pėr qėllim ruajtjen e gjuhės, kulturės dhe traditave tona Kombėtare, tė cilėn e trashėguam nėpėr shekuj, brez pas brezi gjerė nė ditėt e sotme. Mėsimi i gjuhės gjermane pėr fėmijėt tanė: ėshtė i domosdoshėm pėr tė ardhmen e tyre, por krahas gj. gjermane duhet t“a mėsojnė edhe gjuhėn e origjinės sė prindėrve tė tyre: Gjuhėn shqipe. Pėr kėtė njė rolė tė veēantė luajnė Prindėrit,Mėsuesit dhe Institucionet! Ne kemi obligim moral dhe Kombėtar, tė pėrmbushim amanetin e dėshmorėve tanė e kjo arrihet vetėm me punė dhe pėrkushtim ndaj Atdheut! Nė fund mė lejoni, qė nė emėr tė kėshillit organizativ tė kėsaj Mbrėmje Festive-Kulturore dhe Familjare tė shkollave shqipe “Migjeni”, “Shpresa” dhe “Shqiponja” dhe ne arsimtarėve: Zejnije & Zeqir Asllanit, t“iu urojmė pėrzemėrsisht: Ditėn e Pavarėsisė sė Kosovės! Gėzuar Pavarėsinė Kosovės!

Mė pastaj, tė pranishmėve ju drejtua Konsulli zot. Faket Kajtazi, i cili pėrshkoi rrugėn tė cilėn kaloi populli i Kosovės deri te Dita e Pavarėsisė. Luftėn e lavdishme tė UĒK-sė me Komandantin Adem Jasharin, si dhe ndihmėn e miqve ndėrkombėtar. Zoti Kajtazi, i falėnderoi ēiftin bashkėshortor Zejnije & Zeqir Asllanin, pėr pėrkushtimin e tyre ndaj shkollės shqipe, dhe i pėrgėzoi pėr punėn shumė me vlerė, qė janė duke bėrė me nxėnėsit e shkollės shqipe. Vitor Spaqi, shtoi se parafolėsit e mi e shprehen atė qė kisha ndėrmend t“iu them edhe unė, por ai vazhdoi nė pėrkrahje tė vlerave tė mirėfillta tė ēiftit bashkėshortor Zejnije &Zeqir Asllanit me nxėnėsit e tyre tė cilėt me prezantimet e tyre janė nė vijėn Kombėtare, po ruajnė gjuhėn, kulturėn dhe traditat tona Kombėtare. Ne ēdo herė do tė jemi nė pėrkrahjen tuaj, ju pėrgėzojmė pėr sukseset tuaja.

Neki Lulaj, pėrshėndeti tė pranishmit me rastin e Pavarėsisė sė Kosovės, ku u paraqit me njė poezi. Moderatorėt ftuan “Ansamblin e valleve tė shkollės shqipe” tė paraqitet me Vallen e Pavarėsisė, ku tė gjithė tė pranishmit i duartrokiten gjatė pėr paraqitjen e mrekullueshme tė tyre, qė ēdo herė janė tė pėrkryer nė festat tona Kombėtare dhe shtetėrore. Vallja e Pavarėsisė ishte ēelėsi i hapjes sė programit tė pėrgatitur nga nxėnėsit e shkollės shqipe, tė cilėt begatuan mbrėmjen festive-kulturore dhe familjare me rastin e Pavarėsisė sė Kosovės! Skena ishte e zbukuruar me Flamuj Kombėtar dhe shtetėror, Figurėn e Heroit tonė Kombėtar, Skėnderbeut, Ismail Qemailit dhe mbi tė gjitha Harta e Trojeve Etnike duke pėrfshirė tė gjitha qytetet e banuara me Shqiptarė. Veshjet Kombėtare tė nxėnėsve me Plisin e Bardhė mbi kokė, na rikujtonin festat tona Kombėtare nė vendlindje! Mė pastaj u ftuan tė gjithė nxėnėsit e shkollave shqipe tė paraqiteshin nė skenė sipas skenarit tė para pėrgatitur ku i kėnduan, recituan: Atdheut, Flamurit Kombėtar, Gjuhės sė ėmbėl Shqipe, Rilindėsve tanė, Dėshmorėve tė Lirisė, Lidhjes sė Prizrenit, Korēės Legjendare me Mėsuesin e parė tė shkollės shqipe Pandeli Sotirin, Dheut tė Kosovės, Nėnės Shqiptare, Krujės sė Skėnderbeut, Ushtrisė Ēlirimtare, Vlorės sė Ismail Qemailit, Prekazit tė Adem Jasharit, Tiranės, Prishtinės, Shkupit, Preshevės, Prizrenit, Plavės e Gucisė, Ēamėrisė, Janinės, Kaēanikut tė Idriz Seferit, Isa Boletinit, Bajram Currit, Sali Ēekajt, Agim Ramadanit, Zahir Pajazitit, Afrim Zhitisė dhe tė gjithė Dėshmorėve tė Kombit Shqiptar! Kulminacioni i kėsaj mbrėmje festive ishte me paraqitjen e nxėnėsve tė shkollės shqipe, me Dramėn:

“Sofra Shqiptare”

Njė Komb, Njė Gjuhė, Njė Atdhe nė njė Sofėr rreth Flamurit Kuq e Zi tė Bashkuar! “Sofra Shqiptare” me bukė e krip e zemėr bujare, ku arsimtarja e shkollės shqipe, Zejnije Asllani edhe pėrkundėr angazhimit qė kishte me nxėnėsit e saj nė shkollė, ajo prapė se prapė kishte gjetur kohė tė lirė, qė tė sjellė me vete edhe njė Bakllavė dhe ushqimet tona tradicionale, qė nė fund u shėrbyen tė gjithė tė ftuarit e kėsaj mbrėmje. Kjo mbrėmje ishte e veēantė dhe publiku i pėrcolli me njė vėmendje tė posaēme, gjithēka ishte e pėrkryer nga nxėnėsit e shkollave shqipe tė cilėt dita-ditės po shkėlqejnė nė Festat tona Kombėtare dhe shtetėrore! Nė pėrmbyllje tė programit Kulturo-Artistikė tė pėrgatitur nga nxėnėsit e shkollave Shqipe ” Migjeni” ,”Shpresa” dhe “Shqiponja” u ftua“ Ansambli i Valleve shqipe “,tė paraqitėn me vallen: “Kam qėndisur njė Shami”

Pas programit tė nxėnėsve u paraqit me njė kėngė folklorike, Rapsodi ynė nga Stuttgarti zot. Shaban Qelaj i shoqėruar nga nipėrit dhe mbesat e tij. Programi nė vazhdim ishte i rezervuar pėr Kėngėtarin e muzikės Shqiptare zot. Sabri Fejzullahun dhe Benita Pulen tė shoqėruar nga Vėllezėrit Gjocaj me sint. Tė pranishmit patėn rastin tė argėtoheshin deri nė orėt e vona. Pėr kėtė mbrėmje festive njė kontribut tė madh e dhanė sidomos prindėrit e shkollės shqipe, tė cilėt shėrbyen me gjithė zemėr tė pranishmit me pije dhe ushqimet tona tė kuzhinės shqiptare, tė cilat u sollėn nga Mishtorja e Gėzim Gashit. I falėnderojmė tė gjithė ata qė ndihmuan shkollat shqipe, pėr realizimin e kėsaj mbrėmje festive-kulturore dhe familjare me rastin e 7-Vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės!

Mbrojtja e shkollės shqipe dhe pėrkrahja e saj, nga asimilimi i fėmijėve tanė kėtu nė mėrgim, ėshtė obligim moral dhe Kombėtar, pėr ēdo Shqiptar, qė nė trupin e tij ka Gjak Shqiptari!
Lumturia mė e madhe ėshtė ? Tė jesh i dobishėm pėr tė tjerėt!

Pėrgatiti: Ramiz Dermaku

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 966 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dosjet sekrete pėr Gjykatėn Speciale tė krye-...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:12
Te UDB-sė jeni, dhe tek ajo do tė ktheheni! Unė kam qenė nė favor tė jo vetėm njė, por tė 347 gjykatave speciale nė Kosovė pėr luftimin e krimit dhe rin...
Hapja e dosjeve: Infiltrimi i UDB-sė pėrmes I...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:19
Idriz Zeqiraj ėshtė nga fshati Studenicė, komuna e Istogut, pėrndryshe axha i Kosovė Zeqirajt. Kosova ishte shofer i Fadil Feratit dhe ėshtė vrarė nė Banjė...
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi