Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KAH PO SHKOJNĖ SHQIPTARĖT?
Publikuar më 21 mars, 2015 nė orėn 14:46 ( ) Tafil Duraku | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Duke e parė me vėmendje emisionin “Gjeniu i vogėl 6” tė TV KLAN tė Tiranės, para ca ditėsh, doemos, se mė mbėrthyen nė vorbullėn e tyre mendime nga mė tė ndryshmet. Nuk duam tė flasim pėr dimensionin e shumė emisioneve, tashmė tė njohura, si “Ethet e sė premtės”, “The voice of Albania”, “X Factor Albania” etj., tė cilat, vėrtetė, janė tė njė shkalle tė lartė organizimi evropian dhe botėror. Nuk duam tė flasim as pėr njė pjesė tė “jurive” skandaloze(Sic!) dhe mangėsi tė tjera profesionale spektaklesh e sprovash tė tilla.

Ajo qė na shqetėson tej mase ėshtė fakti se ēfarė pėrēojnė tek teleshikuesi i ri (i paformuar intelektualisht) ato emisione mė shumė se skandaloze!?! Pse e themi kėtė? E themi pėr faktin e vetėm se nga ato emisione kemi filluar tė vetėtjetėrsohemi e tė shkundemi nga ēdo vlerė e jona themeltare, tė bėhemi mė gjermanė se vetė gjermanėt, mė anglezė se vetė anglezėt, me amerikanė se vetė amerikanėt, mė francezė se vetė francezėt, mė italianė se vetė italianėt, me grekėr se vetė grekėrit, etj. Po, a po veprojnė ata popuj njėsoj me kulturėn dhe muzikėn tonė, siē po veprojmė ne me tė tyren? A po e pėrfaqėsojnė ata popuj muzikėn tonė, sikurse ne tė tyren? A po e ngrisin ata nė piedestal muzikėn dhe kulturėn tonė, siē po veprojmė ne me tė tyret? A po vrapojnė ata theqafas pas kulturės dhe muzikės sonė, duke e zhvlerėsuar vetveten e tyre, siē po e zhvlerėsojmė ne vetveten?...

Cila ėshtė “pjekuria” e jonė e pėrfaqėsimit tė muzikės sė huaj nė shkallė dhe pėrmasa tė tilla, vetėshkatėrruese? A po veprojnė dhe a po garojnė popujt e tjerė me muzikėn tonė origjinale, autoktone, shqiptare, qoftė me atė tė eposit dhe folklorit tonė shumė tė pasur, qoftė me kėngėn popullore shqiptare?... Bile, popujve tė tjerė, as qė u intereson dhe as qė u shkon mendja tė bėjnė diēka tė tillė, sepse, edhe ata e dinė dhe janė shumė tė vetėdijshėm se nuk mund tė jenė mė shqiptarė se vetė shqiptarėt!…

Prandaj, ēfarė do tė duhej tė bėnin, tė organizonin, tė pėrfaqėsonin dhe t’i ofronin (tele)publikut shqiptar juritė tona profesionale, nė rastin konkret, njerėzit e muzikės dhe tė fushave tė tjera tė kulturės e tė artit? Ato, do duhej tė organizonin dhe tė pėrgatisnin kuadro, duke filluar nga “Gjeniu i vogėl”, dhe, vėrtetė, tė nxirrnin gjeni tė traditės sė eposit tonė iliro-shqiptar, gjė qė do tė na bėnte krenarė para popujve tė botės, diēka qė do na radhitė krah kulturave tė tyre, e, besa, do tė na ngritė lart sipėr tyre, pikėrisht, pėr begatinė e kulturės sonė tradicionale, pėr tė cilėn duhet tė pėrgatiten njerėz tė rinj, duke filluar qė nga fėmijėt tanė tė mrekullueshėm, parashkollorė e shkollorė (t’i quajmė gjeni tė vegjėl), tė cilėt, duke i pėrgatitur me profesionalizėm, do tė na pėrfaqėsonin kudo me nder e dinjitet. Do tė na pėrfaqėsonin para botės me muzikėn tonė tė begatshme, sidomos, me kėngėt tona tė lashta tė kreshnikėve tanė tė njohur, me kėngėn tonė epike legjendare, me atė folklorike, me kėngėn tonė popullore, me doke e zakone tonat!…

E, si arrihet e tėrė kjo? Kjo arrihet me pjekurinė e shtetit tonė shqiptar (tė kolektivitetit tonė shqiptar), nė tė gjitha fushat ku duhet tė pėrfaqėsohemi fort e denjėsisht. Kjo arrihet duke formėsuar kuadro profesionale qė do duhet tė punojnė shumė dhe pa kursyer asgjė nga vetja e tyre pėr krijimin dhe formėsimin e brezave tė rinj shqiptarė, duke nisur nga parashkollarėt, nėpėr ēerdhe fėmijėsh, nė shkolla fillore, tė mesme dhe universitete. Pse tė mos mėsohen brezat tanė tė rinj qė t’i bien lahutės, t’u bien fyllave, kavallėve, nrrojsave, ēiftelive dhe veglave tona tė lashta muzikore, dhe t’i krijojnė (punojnė) ato vegla me duart e tyre tė arta, me pėrkushtim njerėzor e kombėtar? Pse tė mos organizohen festivale kėngėsh tona epike tė kreshinkėve tanė? Pse tė mos pėrzgjedhen perla nga ato “krahina” e kėngė kreshnikėsh tanė? Pse tė mos i mbėshtesė Ministria e Kulturės nismat tona shqiptare?... Nuk do thotė kjo se fėmijėt dhe tė rinjtė tanė (gjenitė e vegjėl) duhet ta mėsojnė njė “krahinė” tė tėrė. Mjaftojnė dy-tre strofa perlash tė epikės sonė legjendare, sepse, vetėm nė kėtė mėnyrė ruhet kultura e lashtėsisė sonė, siē e ruajtėn dhe kultivuan atė brez pas brezi, gjenerata tė tėra lahutarėsh e rapsodėsh tanė, qė, falė tyre, sot mburremi para gjithė botės me eposin tonė tė kreshinikėve, me kėngėt tona origjinale, autoktone. Madje, nė kėtė drejtim, njė falėnderim i madh dhe i veēantė shkon pėr Zymer Nezirin, i cili ėshtė bartės i projektit pėr Eposin e Kreshnikėve, i cili projekt duhet ta gėzojė mbėshtetjen e shtetit shqiptar, por, ja qė nuk gėzon mbėshtetje nga asnjė shtet, qė po u thonė: “shqiptarė”!...

Vėrtetė, kah po shkojnė shqiptarėt? Ėshtė koha e fundit tė dimė se ē‘rrugė po zgjedhin shqiptarėt dhe cilėt janė ata e kėta “shqiptarė” qė (pėr)zgjedhin rrugė tė tilla (vetė)tjetėrsimi, vetėpėrbuzjeje, vetėshkatėrrimi, vetėdegjenerimi, sikurse nė rastet qė pėrmendėm mė lart. Ku do t’i shpjerė vrapi theqafas pas (vetė)tjetėrsimit kulturor, zakonor, dokanor?... Cilėt janė hapat qė duhet ndėrmarrė pėr tė mos u shuar pėrgjithmonė doket, zakonet dhe traditat tona tė lashta, pėr tė mos u shuar edhe eposi i ynė i jashtėzakonshėm, tė cilin, nė pėrmasat qė e kemi ne nuk e ka asnjė popull tjetėr nė rruzullin tokėsor, kaq unik dhe me kaq shtrirje tė gjerė gjeoautoktone?...

Mendojmė, se, pėr ta ndryshuar gjendjen pėr tė mirė duhet tė krijohen ekipe tė tėra profesionistėsh, sidomos, nė lėmin e muzikės, pėr ta ndėrruar rrugėn dhe drejtimin theqafėsh qė kanė marrė disa juri, tok me tė rinjtė tanė, pas kėngėve tė huaja (pas kėngėve qė nuk nderojnė askė), pas kėngėve qė nuk na shpiejnė askund, vetėm nė (vetė)tjetėrsim dhe (vetė)shkatėrrim pėrfundimtar, si popull dhe si komb. Prandaj, ėshtė koha e fundit qė lypset tė krijohen ekipe e juri profesionale qė duhet tė punojnė me fėmijėt dhe me tė rinjtė tanė, me pėrkushtim shumė tė madh e tė pakursyer, qė ata tė ushtrohen qė nga institucionet parashkollore, shkollore (fillore, tė mesme, tė larta dhe superirore) qė tė ruhen me fanatizėm dhe tė kultivohen traditat e lashtėsisė sonė dhe me to tė konkurrohet para gjithė botės, sidomos, kur ėshtė fjala pėr eposin tonė legjendar tė kreshnikėve tanė paraardhės, qė vjen prej kohės parahomerike e homerike. Kjo bėhet duke zgjedhur e seleksionuar perla tekstesh tė eposit tonė legjendar. Madje, tė rinjtė tanė duhet tė mėsojnė pėr lahutėn, pėr nrrojcėn, pėr fyllin, kavallin, fletėn dhe vegla tjera muzikore, t’u bien atyre (tė ekzekutojnė me to) dhe tė marrin pjesė nė tė gjitha festivalet, pse jo rajonale, evropiane dhe botėrore, ku duhet ta pėrfaqėsojnė kulturėn dhe traditat tona origjinale dhe unike nė gjithė globin.

Pse tė mos mėsohen (ushtrohen) fėmijėt tanė, nė shkollat tona, t’i bien lahutės, siē mėsohen t’i bien pianos, fizarmonikės, violinės, etj.? Pse, pra?! Kah po shkojnė shqiptarėt, me kėto juri dhe me kėtė vrap theqafės qė kanė marrė pas kulturave tė huaja?... A ka ardhur koha qė tė dimė t’i respektojmė dhe vlerėsojmė drejt vlerat tona e t’i stimulojmė ato?...

Burojė, shkurt 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 62 vizitorë
Lexuar: 602 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
E premtė, 23 shkurt 2018 - 01:04
.
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi