Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Plakut
Publikuar më 22 mars, 2015 nė orėn 23:52 ( ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.
Plakut
(Xheladin Gashit)

vendosmėrisht rrugėtoi
me kėmbėt e veta mbi prushin e lirisė
me vdekjen u mat sa herė
nė kopshtin e atdheut mbolli
trėndafilat e kuq

nė agimin e parė
kėngė pėr ne pėrcolli ėmbėlsisht
mbi telat e ēiftelisė
pėr ty
pėr mua
pėr brezin e ri
pėr tė nesėrmen e lirė
ku nuk do t’i vrasin tė merituarit
ku nuk do tė maten
tė paburrat
me hijen e burrit

Plaku
gjurmėt e tij la
shtigjeve tė atdheut
ku dikur kishte shkelur me kėmbė
kalldrėmeve tė qytetit tė vjetėr
me peshėn e tij
hequr rėndė
si asnjė gjurmė tjetėr

gjurmė urtie e plakut tonė
si atė kohė
edhe sot
heshtur e pa zhurmė
punės i dilte zot
mė ballin lartė
mė lartė se mali
njė fjalė tė ligė nuk e tha
dashuri pėr atdhe
fali

Plaku
para sė tė fliste
mendohej mirė
me dashje tė tjerėt nuk i lėndonte
as me tė bėma
as me fjalė
robėrinė shpirtėrore e kishte mundur
Plaku dinte
vetėm me falė

me besėn e dhėnė
nė mes tė lėndinės
sė lotėve tė atdheut
vėrshim lotėsh i paparė
njė shije e pėshtirė
mbi lėndinėn e madhe
ku po matej burrėria nė kandar
ku vallja jonė u pėrgjak
Plaku
atdheut nuk i hyri nė hak
dje ishte po ai
edhe sot
i urti
i madhi Plak

Plaku i djeshėm mė i ri se sot
si buka jonė e pėrditshme
qė s’na ngopė
jo
me ju
me krenarinė tuaj
me admirimin pėr Dėshmorėt e Kombit
nuk do tė ngopemi kurrė
dje plak
sot i ri
nesėr burrė

Mars 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 373 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe n...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:03
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“ Hugo Wolf Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė,...
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ...
E dielė, 24 shtator 2017 - 18:10
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė ...
DĖSHMI TĖ VEPRIMTARISĖ SĖ MĖRGATĖS SHQIPTARE ...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 00:30
Fjalė nė pėrurimin e dy vėllimeve tė revistės Thesar kombėtar i mėrgatės shqiptare nė Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatės sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve Shqi...
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri ...
E hėnė, 18 shtator 2017 - 22:03
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrf...
Poezi satirike - TI, BAL, QĖ JE TOPALL…
E dielė, 17 shtator 2017 - 19:15
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi