Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KOMITETI LETRAR I ULPIANĖS!
Publikuar më 25 mars, 2015 nė orėn 01:35 ( ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Sa keq e katrahurēe shkuan kėto shtatmbėdhjetė vjetė tė pasluftės sonė tė lavdishme pėr liri e pėr Shqipėri. Sa keq ėshtė gjendja sot. Madje, e keqja ka shkuar aq lart dhe aq larg, nė pikėpamjen e saj antishqiptare, sa po ēuditen thi e qen! Ēenēe po shkon e gjithė situata e pasluftės sonė. Po, pse, vallė?! Kush ėshtė fajtor i kėsaj tė keqeje qė na ka pėrtokur kėshtu? Mos, kjo e keqe ka pikur pingul, prej qielli? Nuk do ma merrte mendja se edhe kaq vjetė pas luftės sonė tė lavdishme pėr liri e pėr Shqipėri, do tė ndodhnin kėto qė po ndodhin e po i shohim me sytė tanė…

Nuk e paskemi ditur kurrė qė Komiteti Letrar i Ulpianės paska qenė aq aktiv, kombėtarisht(Sic!) Pėr ēudinė tonė shqiptare, gjithēka po ndodhė para syve tanė. Nuk ka pėrurim libri, nuk ka mbledhje komemorative, nuk ka takim ku nuk nderohen e ēohen nė qiell njerėzit e Komitetit Letrar tė Ulpianės, madje, me emėr e mbiemėr! Po prej komitetlinjve letrarė tė Ulpianės! Ata, nė ēdo takim, ta shurdhojnė prapanicėn!... Po themi tė Ulpianės, sepse, ata tė Prishtinės janė shumė mė shumė. Madje, ata qė i thurėn himne Titos e Jugosllavisė, nėpėr fakultetet “tona” politike dhe punuan tėrė jetėn e tyre kundėr shqiptarėve, sot janė bėrė mė tė zėshmit “atdhetarė”!...

Nė kohėn e Titos ata diskutonin kudo (nėpėr shtėpi, lagje, katunde e qytete, shkolla, fakultete dhe organizata) pėr Titon dhe Jugosllavinė Socialiste e Vetėqeverisėse, ndėrsa, sot, pa pikė turpi dalin e dėrdėllitin publikisht se nėpėr lagjet e tyre ėshtė diskutuar pėr ēėshtjen e pazgjidhur kombėtare(Bah!) Madje, marifetllėēe tė tilla po dėgjojmė pėrditė nga Komiteti Letrar i Ulpianės (Prishtinės) dhe nga komitetlinjtė mė nė zė tė atij Komiteti! Tė gjithė ata qė kanė qenė nė strukturat antishqiptare tė Rankoviēit, Titos e Millosheviēit, po dalin se kanė punuar pėr ēėshtjen tonė kombėtare! Ata, po ia pėrshkruajnė njėri-tjetrit tė gjitha “meritat” pėr komb e atdhe(Sic!)

Nga sa po shihet qartė, kudo paska pasur dhe paska gisht Komiteti Letrar i Ulpianės me komitetlinjtė letrarė e letraxhinj tė socrealizmit jugosllav nė krejt kėtė gjendje qė na ka mbėrthyer e katandisur nė kėto pėrmasa? A nuk paska gisht Komiteti Letrar i Ulpianės nė tė gjitha rrjedhat e kėqija nė kurriz tė luftės sė lavdishme tė popullit shqiptar pėr Liri e pėr Shqipėri? A nuk paska gisht Komiteti Letrar i Ulpianės nė sabotimin dhe pėrēmimin e luftės sė UĒK-sė? A nuk po i heq UĒK pasojat “shqiptare” tė Komitetit Letrar tė Ulpianės, me degėn e tij edhe nė Tiranė?... Kush dhe cili ėshtė ai qė nuk i ka kuptuar dhe mėsuar tė gjitha tė zezat qė ai Komitet ia ka kurdisur dhe ia kurdis UĒK-sė dhe veteranėve tė saj, pas shpine? A nuk ėshtė po ai Komitet Letrar i Ulpianės qė nuk e katandisi luftėn e luftėtarėt dhe nuk e solli luftėn e luftėtarėt nė kėtė derexhe? A nuk ėshtė ai Komitet Letrar (i Ulpianės-Prishtinės) qė nuk po i bėn karshillėk luftės sė popullit shqiptar pėr Liri e pėr Shqipėri shqiptare? A i di ai Komitet Letrar pasojat e politikave tė tij “patriotike” e “kombėtare”? A i di dhe a i sheh ai Komitet Letrar sjelljet e tij “patriotike” e “kombėtare”, kryekėput, antishqiptare?...

Madje, pėr ēka dhe pėr ēfarė na u dashka ai Komitet Letrar i Ulpianės? Pėr tė na i kujtuar me pietet komitetlinjtė letrarė e jashtėletrarė qė kanė pushtuar ēdo institucion “shtetėror” deri nė “Akademi”! Pėr ta lavdėruar secili vetveten dhe secili kolegėt e tij tė Komitetit Letrar tė Ulpianės?!... Kjo ėshtė tepėr e pabesueshme, por, qė po shihet pėrditė, kudo: solemniteteve, pėrurimeve, emisioneve dhe mediave destruktive, revistave (prej “Pionieri” e pėrpjetė) dhe librave (prej atyre pėr Shėn Abrahamin e teposhtė), edhe nėpėr mbledhjeve komemorative, etj.

Dhe, pėr fund, do ta shtronim vetėm njė pyetje: A nuk do ishte mė mirė qė Komiteti Letrar i Ulpianės ta ndėrpriste veprimtarinė e tij “patriotike” e “shqiptare”? Kjo, pėr ta kuptuar pėrfundimisht se ka kaluar koha e strukturave “shqiptare” tė nomenklaturave “shqiptare” tė Rankoviēit, tė Titos dhe tė Millosheviēit.

Prandaj, dhashtė Zoti e na i heq qafe, njėrin pas tjetrit, komitetlinjtė letrarė tė Ulpianės, qė tė lirohemi njėherė e mirė dhe njėherė e pėrgjithmonė prej shqiptaro-titistėve dhe sojit tė tyre “shqiptar”! Prej Komitetit Letrar tė Ulpianės dhe sojit tė atij Komiteti “shqiptar” nė trojet tona!...

Burojė, 17 mars 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 75 vizitorë
Lexuar: 611 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHE...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi