Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“FLAS ME HESHTJEN...”
Publikuar më 25 mars, 2015 nė orėn 22:00 ( ) Mustafė Krasniqi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Libri i autorit, Hasan Qyqalla, nė vete ngėrthen njė pėrmbledhje tė gjerė poetike tė poetėve mė tė ndryshėm tė tė gjitha viseve shqiptare tė migruar nė kontinentet e gjithė globit. Duke vėshtruar me njė kritikė realiste nė thelb poezinė e autorėve, qė e pėrmblidhen nė vėllimin poetik “Promenadė Mėrgimtare” pėrfshihen jo mė pak se 92 autor me vargjet e tyre.

E tėrė kjo galeri e poezive rrodhi thjesht nėpėr damarėt e mallit tė mėrgimtarit, nė kėtė verė nė trojet e shqipes, aty ku qėndron forca shpirtėrore e poetit, qoftė te balta, te kulla, apo edhe te djepi i heroit, mbase edhe atje ku u lind shpresa e u fikėn dritat..., agoi dielli dhe shpėrfaqja e rrezeve kishte shpėrthyer thellė te ndjenja e poetit, aq sa ishte e largėt ”tingulli i zemrės.... Dashuri, ... tingull i bekuar shqip”..., etj.
Nė kėtė pėrmbledhje poetike, frymėzimet e poetėve, pėrpos ndjenjės, dashurisė, mallit, lotit qė ėshtė njėra ndėr figurat mė tė shpeshta qė hasim, thua te tė gjithė poetėt e mėrgatės, siē ėshtė edhe figura tjetėr mallėngjimi, vendlindja, kulla, dhe krejt ajo qė e identifikon poetin ėshtė fuēia e gjuhės, sidomos te disa poet shkon pėrtej kėsaj fuēie dhe e gjen te figura e etnisė dhe sikur pas saj e shkrinė vargun duke thirrur me gjuhėn e dėshmisė sė dėshmorit, pra bashkimin e kombit, se: ... Ky djalė Llapi , bir Shqipėrie, ...sa mirė i rri hasmit pėrballė!.
Edhe pse disa poezi kanė njė ritėm tė kėndshėm dhe ikė nga kėngė popullore, nė brendėsinė e saj ėshtė e veshur me figuracione poetike, aq sa ka njė pėlcitje tė krehur mirė si nė pentagram.
Qė nga poezia e parė e librit e deri te poezia e fundit shohim se sa me pėrkushtim kanė pėrēuar porosinė e tyre pėr mėmėdheun, dashurinė dhe gjakimin e mishėrimin pėr heroin, etj. Ndėrkaq pėrmes kėtij vėllimi poetik “Promenadė Mėrgimtare”, autor i librit kanė sjellė nga njė copė ndjenje poetike tė autorėve, tė cilėt ishin frymėzuar me etjen pėr atdheun lart baltės sė fėmijėrisė sė tyre. Mbase po edhe deshėm nuk mund t’i ikim kėtyre vargjeve:

Oh...sa lot unė derdh pėr ty
O vendi im.
Nuk dua tė mė vajtoni
Unė kam shumė mall
Nė dhe tė huaj nuk mund mė t'ia dal.

Kur flasim pėr poezinė e autorėve, qė janė tė pranishėm nė kėtė libėr, shohim se kemi tė bėjmė me poezi tė larmishme, qė nga poezia figurative, metaforike, deri e ato tė pikturimit, muzikalitetit me njė stil tė tė shkruarit nė frymėn poetike tė njė poezie tė moderuar qė hasim nė brendėsin e saj. Meqė kjo pėrmbledhje pėrbėn njė gėrshetim poetik nga mė tė ndryshmet nxjerrė prej poetėve i tė tė gjitha trevave. Ky volum poezish, me motive tė ndryshme, pėrbėn njė koloritet pėr lexuesin. Pra nuk do tė ndihet i lodhur, edhe pse do ta prekė nė shpirt pesha e madhe emocionale qė pėrcjellin autorėt pra poetėt, siē ėshtė malli pėr atdheun, dashuria pėr “bregoret e Naimit” dhe kėngėtimi pėr heroin, ku dhe thotė:

Ti o hero, rreze e kombit
Rrugės sė lirisė i pandalur
Me pushkė mbi supe brohorit:
Liria nuk vjen, thyer e pėrkulur!.

Ky univers thjesht zbėrthehej te gurra e poetėve, qofshin ata tė mėrgatės, apo brenda gjeografisė etnike, Shqipėrisė natyrale; qė kalon nga njė poezi nė tjetrėn me ide dhe emocione tė ndryshme. Megjithatė kryemotivi i tyre poetik, spikat thjesht tek ndjenja e atdhedashurisė, ku i pėrulet me dhimbje shpirti atdheut, dhe i thotė:-
“Dua te jem valė e lumenjve tė tu, pėrplasmė shkėmbinjve po deshe”. Nga kjo madhėshti poetike, qė edhe rezulton si gurrė e pashterur, lexuesi i mirėfilltė do tė hasė edhe me vargun dialektor e popullor, qė shpesh nė kėtė rrugėtim vargu ngatėrrohet me vlerėn esenciale, pa e pėrjashtuar rregullėn e saj ashtu ēfarė duhet tė jetė. Duke hasur edhe te disa poezi tė cilat janė nė mes poezisė dhe prozės poetike, mbase ka edhe poezi qė lexuesi do t’i vėren nė shikim tė parė se ju mungon estetika, muzikaliteti, ndonėse edhe figuracioni, metafora shpesh kalon nė padukshmėrinė, apo zė njė vend qė e rėndon vargun, pa e pėrjashtuar edhe formėn, krahasimin, ... etj.
Megjithatė vlera e kėtij librit qėndron nė nivel, pėr lexuesin, ku edhe kritika do ta pranon si njė libėr me vlerė, nga fakti se kėtu zbėrthehet me bukurinė e vargjeve, motivin e atdhedashurisė, mozaikun e gjerė me koncepte ndėr mė tė ndryshmet tė vargėzimit qė e fusin lexuesin shpirtėrisht nė vargun e tyre.
Pėr fund do t’i pėrgėzoja autorin pėr kėtė pėrmbledhje, pa harruar qė njė meritė tė madhe e ka edhe Ministria e Diasporės pėr sponzorimin dhe koordinimin e mrekullueshėm organizativ me Lidhjen e Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė, e para e kėtij lloji.
Vėllimi poetik, “Promenadė Mėrgimtare” i autorit Hasan Qyqalla, del nė dritė dhe pasqyron rrugėtimin e pėrbashkėt tė tė gjithė poetėve shqiptar, qofshin ata nga Australia e largėt, apo nga trojet tona etnike.
Libri “Promenadė Mėrgimtare” pėrkon edhe pėr nder tė ditės sė mėrgimtarėve qė ndryshe njihen si “Ditėt e Diasporės dhe Mėrgatės”, qė nga ky vit shpallen Takime tradicionale tė krijuesve nga Diaspora dhe Mėrgata nėn ombrellėn e Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė, e sponzoruar nga Ministria e Diasporės dhe Mėrgatės tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 619 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi