Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mendja e madhe ėshtė e zeza e tė zot
Publikuar më 30 mars, 2015 nė orėn 02:00 ( ) Avdi Ibrahimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kam pare e takuar nė jetėn e pėrditshme njerėz me karaktere tė ndryshme, por shpesh mė ka rastisur tė takoj njerėz me mendje tė madhe. Sipas pikpamjės time mendjemadhėsia ėshtė njė fenomen qė mund tė dallohet fare qartė nė gjeste tė njė mendjemadhi apo mendjemadhe, nė tė folur, dhe nė mėnyrėn se si qėndron pranė njė shoqėrie. Kam lexuar shkrime tė ndryshme nga e kaluara ėshtė mbase interesante se nė kohėrta e mėhershme sikur mendjemadhesi kane shfaqur vetėm tė pasurit, se ata gjithnji e kanė ndier vetėn se janė njė shoqėri mė e lartė nga tė varfėrit, por sot kjo shfaqje ėshtė shumė e rrezikshme, sepse kjo sėmundje shpirtėrore njeriun mendjemadh e bėnė t’i duket vetja se ėshtė mė i dalluar se tė tjerėt nė atė mes njerėzish ku ai jeton e punon, kujton pse ka mė shumė para, pse ka pozit shtetėrore, mendon se ėshtė mė i ditur, e ka mė shumė force mbi tė tjerėt.

Janė kėto mbase arsyet, qė ai kurrsesi nuk pranon tė jetė i thjesht e tė ndjejė keqardhje pėr tė tjerėt, pėr kėtė ai nuk brengoset qė mė sjelljen e tij lėndon tė tjerėt.

Ky fenomen ligėsie nuk duhej tė ndodhte nė asnjė rast nga raca njerėzore, sado e vogėl tė jetė ajo mendjemadhėsi kujtoj se ėshtė njė sėmundje patologjike e rrezikshme shoqėrore dhe shkatėrruese e shpirtit, ku nga njė grimcė, sado e vogėl tė jetė, mjafton qė dale nga dale tė gjejė terren tė pėrshtatshėm pėr tė livadhisur nė shpirt, i cili mėpastaj mbizotėrohet nga dėshirat shfrenuese tė egoizmit e injorancės. Kjo dukuri negative mendjemadhėsie pastaj kalon nė vesin e njeriut, si dukuri e shėmtuar qė pėrdorėt si armė e tė ligut e injorantit, e disa nga kėta njerėz injorant mundohen ta paraqesin veten me njė madheshti qėnuk e kanė, kjo tregon se ky tip njeriu ėshtė pa pike civilizimi e kulture, nuk e kanė vetėdijen e duhur, nuk kanė asfarė vizioni, njėkohėsisht nuk ėshtė ashtu si paraqitet. Kjo formė aktruese ėshtė njė lloj maskarade e paraqitjes sė jashtme, pėr tu dukur se ėshtė i ngritur, edhe pse nuk posedon asfarė vlere, ėshtė tėrėsisht i papaėrgaditur profesionalisht dhe nuk qonė asfarė peshe nė shoqėri, por me anėn e mendjemadhėsisė mundohet tė shfaqėt kinse ėshtė dikushi, kinse ėshtė njėfarė faktori edhe ay.

Kėshtu mė ėshtė krijuar pėrshtypja se mendjemadhi e ka tė humbur aftėsinė e tė menduarit, e ka humbur aftėsinė njohjės pėr tė pasqyruar botėn e realės, pėr tė arsyetuar e gjykuar drejtė, ay ashtu siē njifet nė shoqėri ashtu edhe mbetėt, atij edhe kur ti vie pleqėria, plaket me njė pale mend, mendjemadhi gjithnji mendon sit ė pėrfitoj nga tė tjerėt pėr vetėn e tij. Kėshtu atij i ėshtė bėrė mendja veri, thotė urtia jonė popullore, ėshtė trullosur fare, s’ėshtė fare nė vete, i ėshtė rritur mendja, i duket vetja se ay ėshtė njėshi e s’ka mė tė tjerė?! Ay del mendje mbi mendje, po del mbi tė gjithė, urdhėron gjitha ata qė ka nėn vete, po e bėnė vetėn sikur ėshtė mė i zgjuari, por ata tė gjorėt qė I servilosėn kėtij mendjemadhi tė pamend, ndryshe u thuhet nė zhargonin popullor, gjeti mendja mendjen, mendojnė se janė dikushi, si njėri si tjetri, mendojnė tė pėrfitojnė, tė zhvatin sa ma shumė pėr vetėn e tyre aty ku gjejnė terren pėr tė livadhisur, kėshtu atij mendjemadhit i ka hipur mendja nė qiell, i ėshtė rritur aq shumė mendja si i duket vetja se ėshtė i pazėvėnsueshėm, ay ėshtė aq shumė mendjemadh sa i duket vetja si narcisoid se vetėm ay ėshtė mbi kėtė tokė e s’ka tjetėr. Por unė i them kėtij mendjemadhi e llaskucave tė tij mendjemdhenjė, mbani mendjen, mos e humbasni! Ejani nė vete! Ecni pėr toke, se mendja e madhe ėshtė e zeza e tė zot, more mendjeveri.

Pėrvoja jetėsore na tregon se njeriu i thjesht, njeriu modest, nė dukje e nė praktik, ka mė shumė vlera, se sa njė mendjemadh, kjo ėshtė e dėshmuar nė praktikėn njerėzore.

Mė 24.03.2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 570 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi