Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Tafil DURAKU: Poezi
Publikuar më 06 prill, 2015 nė orėn 17:33 ( ) Tafil Duraku | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.NJĖ KOKĖRR GRURI

1.

vargu i im
njė kokėrr
gruri

rritė zogj
e fluturojnė
horizonteve tė mia

e cicėrojnė liri
lartėsive
e rrinė ballė shtėpie

2.

vargu i im
gjuhė dheu
e sy shqiponjeje

stėrgjyshor lahet
deteve tė veta
gjakun pastron nė gjinjėt tu

3.

vargu i im
gjuhė qiejsh
fytyrė njerėzie

syshqiponjajsh
kėtu
krahėt e vet forcon

4.

plot guxim
ecėn
vargjeve tė mia

vargjeve tė dheut
lart
ku lindė liria

ecėn dhe piqet kokrra
kokrrėn kur sheh
dhe bėhet Shqipėria

5.

nė shpinė dallgėsh
vargu i im
vetveten gjen

varg e det ilirė
syrit tėnd piqet
njė kokėrr gruri

6.

vėshtroj nga afėr
ardhmėrinė time
kallinjve tė arės Alb

njė kokėrr gruri
vargu i im
lahet gjirit tėnd sy

Maldelenė
nė udhėtimin tonė shqiptar
udhė pėrjetė nuk then

7.

njė kokėrr gruri
vargjeve tė mia
arė e jetė

thithė shiun
e qiellit
tė vet

pushon
nė kraharor dielli
miklon ftonj mbi det

E PANJOHUR

e ngjet pėr zemėr
vargun tim
sy

me gjeth
i flet barit
njė shekull

nuk e zgjedh
kurrė
ėndrrėn

zgjohesh
siē lindė dielli
befasi

UDHĖ ZJARRI

ecėn
papushim
udhės sė zjarrit

bėn roje diku
qiellor mbi dete
ai sy

etjes sime
vjel buzėqeshje
qielli

FJALA IME

e mbėshtesė
mendimin
e rrafshtė

rrasapetė
mendjeje
ēdo fjalė

mendjebashkuar
kapėrcejmė
bjeshkė e det

Maldelenė
Shtėpi e gardh t’i ruajmė ne
vetė

DASHURI

njė trekėndėsh sy
Udhės sė Qumėshtit
qiellor horizonteve tė mia

plot sekrete
udhės sė dashurisė
a derdhė gėzim zemre

liqene
lumenj
dete

shtatė palė tokė
e qieje
bėj qejfe Shqipėrie

PARTI E VEZĖ KRIMI

degėve tė atdheut
dikush ngrohė
vezėt e krimit

kryeshtėpie
pikon gjak
vėllezėrish

e vezėt
herė i ngrohė nėna
e shpesh njerka kuku

sa shtrenjtė shiten
kėta zogj krimi
kudo

a ka hije krimi
qė bėn
politika

ē‘moshė ka
ē‘brirė po i mprehė
ē‘shtagė po i japė

kush po i ngrohė
vezėt e krimit
mbi Atdhe Shqipėrie

TOKĖ E RE

nė mungesė buke
ēelėm
toka tė reja

i bėmė krejt arė
edhe cunga e rrėnjė tė huaja
i hoqėm prej tyre

tokė buke
bėmė
pėr qejfi

sot
e atė ditė
merak kam

e ēelė
toka tė reja
se ara do farė

e fara pėr tė mbirė
do farė
tė mirė

nė butėsinė e syrit
lagėshtinė e do
ēdo arė pėr farė

NJĖ PIKĖ UJI

vargu im
njė pikė uji
kokrra gruri bėn

i pjekė
me rreze dielli
zogj atdheu rritė

NJĖ RREZE DIELLI

njė kokėrr gruri
vargu i im
sy

njė pikė uji
ti
nė vargun tim

njė rreze dielli
jep bukė
e ti gjinj

JETA ĖSHTĖ LUFTĖ

nė kėtė botė
luftė
hileqare

shekujsh
vjen
me dredhi

kush e ka bukėn
e fiton luftėn babėlok
mė thoshe TI

Burojė, mars 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 69 vizitorë
Lexuar: 842 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi