Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SHPĖTIM IDRIZI TRADHTOI ĒAMĖT
Publikuar më 13 prill, 2015 nė orėn 16:09 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ēamėt kanė kritika tė forta pėr kreun e partisė sė tyre, Shpėtim Idrizi. Gjatė njė mbledhje tė Senatit Ēam nė Durrės, janė kėrkuar zgjedhje pėr strukturat e PDIU-sė, ndėrsa nė adresė tė kreut tė partisė janė hedhur shumė akuza, pėr mėnyrėn e keqe tė drejtimit dhe vonesėn nė dorėzimin e Rezolutės Ēame nė Kuvend. Gjithashtu, ēamėt akuzojnė kryetarin e PDIU, Shpėtim Idrizi, se ka mashtruar nė lidhje me punėsimin e njė studioje ligjore, qė do tė trajtojė ēėshtjen ēame nė nivel ndėrkombėtar nė Britani dhe nga njė senator nė kongresin
Amerikan.

Pėrfaqėsuesit e kėsaj lėvizjeje, sulmojnė kryetarin e PDIU-sė, Shpėtim Idrizi, se deri tani nuk ka bėre asgjė pėr kėtė komunitet dhe shprehin shqetėsimin se "pėrfaqėsuesit ēam nė politikė, shitėn detin me votat tona. “Shpėtim Idrizi shiti ēėshtjen ēame, u mor vetėm me targa e patenta dhe bėri PDIU-nė si doganat.
Rezoluta Ēame nė Kuvend ėshtė tepėr e vonuar”, thanė pėrfaqėsuesit e komunitetit ēam. Teksti i Rezolutės nuk ėshtė botuar akoma nė “Fletoren Zyrtare. Pra, me kėtė zvarritje tė rezolutės, vazhdon talljen Shpėtim Idrizi. Aleanca Kuq e Zi i fton ēamėt tė votojnė pėr kėtė parti, duke e cilėsuar pa parime koalicionin e PDIU-sė me Ramėn.
Kryetari i PDIU-sė, Shpėtim Idrizi, firmosi pak ditė mė parė marrėveshjen me kryeministrin Rama pėr pėrfshirje nė qeveri, si dhe pėr zgjedhjet e 21 qershorit. Kjo ulje ne kolltukė tė pėrbashkėt me partinė e grekut Vangjel Dule, ėshtė njė tradhti e hapur ndaj ēėshtjes Ēame.
Edhe Kryetari i Aleancės Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, e ka cilėsuar koalicionin, pa parime dhe tradhti ndaj komunitetit ēam. vendimin e PDIU-sė pėr tė hyrė nė koalicion me Ramėn. Nė njė deklarim pėr mediat, AK e ka cilėsuar paradoks marrėveshjen e PDIU-sė me PBDNJ, drejtuar nga Vangjel Dule.
Poshtėrsia e Shpėtim Idrizit, ka arritur kulmin, kur kėrkon kandidimin e Fatos Nanos pėr president, kėtij, “mohuesi tė kombit, kėtij tradhtari tė kombit, qė mė 2004 urdhėroi largimin e deputetėve socialit nga parlamenti, tė mos votonin “Rezolutėn Ēame”. Shpėtim Idrizi, pjellė bastarde e Fatos Nanos, po bėhet njė armik i Shqipėrisė, mė i keq se vetė greku, (shėn im). Tani Shpėtim Idrizi bashkohet me Dulen, se tani ėshtė koha tė propozohet Nano si president. Shpėtim Idrizi ka deklaruar konkretisht: “Nė diskutimin tim kėrkova qė kandidat pėr President tė jetė Fatos Nano, njė figurė e spikatur, qė ka marrė dakordėsi dhe ka axhendė nė BE … Do preferonim qė si kandidat sa mė konsensual i PS, tė kandidoje liderin e saj historik”. (nga gazeta “DITA”)
Ja ēfarė ka ndodhur kėto ditė me komunitetin ēam, me pasojat qė kanė sjellė veprimet nervoze tė kreut tė PDIU-sė Idrizi: “Tė ashtuquajturit pėrfaqėsuesit tanė, na premtuan Ēamėrinė, na thanė qė do tė shkonim sė shpejti nė Ēamėri, madje u caktua edhe 27 Qershori i vitit tė kaluar, qė do tė mblidheshim nė Gumenicė, na premtuan qė tė moshuarit tanė s’do t’i ndalonte mė njėri nė kufi, madje na thanė, qė tė gjithė sė bashku tė organizuar me autobusė, do t’i ēonin ata drejt e nė Ēamėri. Premtuan qė kėtė Vit tė Ri do tė ishte gati Memoriali i Varrezave tė Kllogjėrit dhe shtėpia e Hasan Tahsinit, e shumė fjalė e premtime tė tjera si kėto, veēse pėr konsum publik. Premtuan qė progresi drejt Ēamėrisė do tė ishte i pakthyeshėm dhe do tė ishte i prekshėm pėr tė gjithė.”
Plot 100 milionė lekė tė reja, ose e thėnė ndryshe, 1 milion dollarė fitoi mė 13 Shtator njė kompani e quajtur “Blumar” pėr ndėrtimin e varrezave monumentale tė ēamėve nė fshatin Kllogjer tė Sarandės. Njė investim i majmė, por i duhur, pėr komunėn “Markat” e cila drejtohet nga PDIU. Por, sikurse zbuloi dhe vizita e zotit Idrizi, punimet pėr kėto varreza kishin degraduar nė njė “punė rutinė” madje ende tė papėrfunduar edhe pse zoti Idrizi shkoi gjithė pompozitet dhe me “gėrshėrė nė dorė” dy ditė mė parė.” Gazeta “DITA” “I rikthehet sot ēėshtjes sė kėtyre varrezave, pasi sikundėr referojnė njė sėrė dokumentesh zyrtare, rezulton se zoti Idrizi dhe lidershipi i PDIU-sė, ndonėse rrahin fort ēėshtjen ēame, por demagogjia kėsaj here ka kaluar caqet e lakmisė sė tė gjallėve, lakmia ėshtė shtrirė edhe nė territorin e tė vdekurve, dhe martirėve tė vdekur ēame.”

Ulliri i tharė i “ēėshtjes ēame”

Nė 30 qershor 2012 nė Qafė-Botė, tė Kllogjėrit, u zhvillua ceremonia e fillimit tė ndėrtimeve tė varrezave tė 2960 viktimave tė Ēamėrisė. Nė pėrurim tė punimeve pėr ndėrtimin e varrezave, pėrfaqėsues tė PDIU-sė, Shpėtim Idrizi, Dashamir Tahiri dhe kreu i Vetėvendosjes, Albin Kurti mbollėn njė rrėnjė ulliri, si guri i parė i themelimit tė Ēėshtjes Ēame”. Kėto varreza, ka thėnė atėherė Idrizi, janė detyrimi moral pėr paraardhėsit, prandaj ai i quajti kėto varreza, “pikė kthese pėr Ēėshtjen Ēame”. Por siē dėshmon kjo foto e shpėrndarė online nga tė rinj tė komunitetit ēam, ajo rrėnjė ulliri, e mbjellė pėr tė pėrkujtuar gjenocidin grek ndaj popullsisė ēame, ėshtė tharė. “Nga thatėsira e harresės, e shpėrfilljes, dhe fidani i ullirit tė tharė ėshtė njė gur varri i…pa varr!” – shkruajnė tė rinjtė e Lėvizjes Ēame dhe shtojnė: “67 vjet mė parė, nė tokėn e tyre, Ēamėri, u vranė rreth 3000 vetė, kryesisht gra, pleq e fėmijė, ndėrsa rreth 2960 tė tjerė vdiqėn nė kufirin e Ēamėrisė me Shqipėrinė, nė Kllogjėr. Ēfarė ka penguar deri mė sot, qė tė vazhdohen punimet pėr ndėrtimin e varrezave tė viktimave tė gjenocidit grek?... Dhe ku? Nė tokėn tonė. Ndėrkohė, kur grekėt, pėr tė respektuar tė vrarėt e tyre, po bėjnė gjithēka nė tokėn tonė, zhvarrosin tė parėt tanė nė Boboshticė e Kosinė dhe me kockat e tyre po rindėrtojnė varreza tė ushtarėve tė tyre? Tharja e ullirit simbolik vetėm 6 muaj pas mbjelljes nga thatėsira e harresės dhe e shpėrfilljes, ėshtė plagė e rėndė e turpit qė bie mbi udhėheqėsit e PDIU-sė”.
Senati Ēam, njė organizatė ombrellė, qė grumbullon tė gjithė komunitetin ēam, ėshtė mbledhur mė pas nė Durrės, pėr tė diskutuar situatėn e krijuar nė Partinė pėr Drejtėsi, Integrim dhe Unitet. Ky senat vendosi: Mandatimin e “Lėvizjes Ēame” pėr marrjen e tė gjithave masave pėr pėrfaqėsimin politik tė komuniteti Ēam nė zgjedhjet e 23 Qershorit. Koordinimin e tė gjithė aktorėve politik brenda komunitetit Ēam, me njė qėllim tė vetėm: pėr tu pėrfaqėsuar tė bashkuar nė zgjedhjet e ardhshme elektorale. Senati Ēam ėshtė i bindur se mungesa e deritanishme e koordinimit mes pėrfaqėsuesve tė tij politik, ka rezultuar si hapa prapa nė rrugėn e zgjidhjes tė ēėshtjes ēame. Me besimin se Lėvizja Ēame ka pjekurin, energjinė dhe patriotizmin, pėr pėrfaqėsimin dinjitoz tė komunitetit ēam dhe i kėrkohet qė nė mėnyrė tė menjėhershme tė angazhohet nė plotėsimin e detyrave tė ngarkuara nga Senati.
Por tėrhiqet Idrizi, dėshton pėrballja televizive Dojaka-Idrizi qė duhej tė transmetohej nė Ora News. Tė premten nė darkė, njė panel gazetarėsh dhe Pėllumb Xhufi, Artur Dojaka dhe Tahir Muhedini kanė diskutuar mbi ēėshtjen ēame dhe hapat politikė tė pamjaftueshėm qė po ndėrmerren nė kėtė drejtim. Gjatė debatit televiziv ka pasur njė kėrkesė pėr pėrballje mes kreut tė PDIU-sė Idrizi dhe kreut tė Lėvizjes Ēame tė mandatuar nga komuniteti pėr pėrfaqėsim politik nė 23 Qershor, Artur Dojaka. Ora News, pranė stafit tė emisionit tė Tares kanė konfirmuar pėr gazetėn “DITA” se Idrizi ėshtė tėrhequr nga pėrballja televizive.Sipas Senatit Ēam nė Durrės , ēėshtja e rezolutės ēame ėshtė e vonuar. Ndėrkohė ata akuzojnė kryetarin e PDIU, Shpėtim Idrizi se ka mashtruar nė lidhje me punėsimin e njė studioje ligjore qė do tė trajtojė ēėshtjen ēame nė nivel ndėrkombėtar. Senati kėrkon qė brenda PDIU tė ketė zgjedhje tė reja pėr strukturat, duke akuzuar se kryetari Idrizi ka e ka shitur ēėshtjen ēame. Sipas tyre, Idrizi e ka kthyer PDIU-nė si doganat dhe po merret vetėm me targa e patenta.
Kandidati ēam pėr Fierin nė takimin e Fierit, ėshtė shpallur kandidati pėr deputet i ēamėve nė kėtė qark, qė do pėrfaqėsojė Lėvizjen Ēame nė zgjedhjet e ardhshme. Quhet Nimet Musaj. “Ju kujtohet studioja ligjore e huaj qė do mbronte ēėshtjen ēame? Ku ėshtė tani? Shpėtim Idrizi e di, por edhe ne e dimė tė vėrtetėn. Ėshtė mirė qė ai ta sqarojė se pėrse keqpėrdori emocionet e komunitetit ēam pėr njė ēėshtje kaq tė ndjeshme! – akuzuan tė pranishmit nė takimin e Fierit”. “Fokusim nė 5 qarqet ku ka pėrqendrim tė komunitetit ēam dhe tė hapur pėr koalicionet para dhe pas zgjedhore” – janė synimet politike tė Lėvizjes Ēame pėr 23 Qershorin. Deklaratat e para politike erdhėn pasi Senati Ēam e mandatoi Lėvizjen Ēame tė pėrfaqėsonte politikisht komunitetin nė 23 qershor.
“Duke pasur parasysh situatėn e vėshtirė, konfuze dhe tė pėrēarė nė tė cilėn gjendet Komunitetin Ēam aktualisht, duke pasur parasysh mungesėn e rezultateve tė prekshme nga pėrfaqėsimi i deritanishėm politik, si mosparaqitja e Rezolutės pėr Ēamėrinė nė kohėn e duhur dhe vonesa e aprovimit tė saj, dėshtimi i pėrpjekjeve tė deritanishme pėr tė filluar ndjekjen juridike ndėrkombėtare tė Ēėshtjes Ēame, mbetjen nė minorancė dhe pas dore tė komunitetit Ēam nė administratėn shtetėrore, mungesa e strukturave tė mirėfillta politike, duke vėrejtur me dhimbje mungesėn fizike dhe shpirtėrore tė Shoqatės Ēamėria, aktiviteteve dhe strukturave tė saj: Senati Ēam sot vendosi: Mandatimin e Lėvizjes Ēame pėr marrjen e tė gjithave masave pėr pėrfaqėsimin politik tė komuniteti Ēam nė zgjedhjet e 23 Qershorit. Koordinimin e tė gjithė aktorėve politik brenda komunitetit Ēam me njė qėllim tė vetėm: pėr tu pėrfaqėsuar tė bashkuar nė zgjedhjet e ardhshme elektorale – thuhet nė deklaratėn e Senatit...
Presim, duke ju uruar sukse dhe dalēi me faqe tė bardhė pėr ĒAMĖRINĖ ZONJĖ!

Rasim Bebo
Addison Chikago, prill 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 482 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dosjet sekrete pėr Gjykatėn Speciale tė krye-...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:12
Te UDB-sė jeni, dhe tek ajo do tė ktheheni! Unė kam qenė nė favor tė jo vetėm njė, por tė 347 gjykatave speciale nė Kosovė pėr luftimin e krimit dhe rin...
Hapja e dosjeve: Infiltrimi i UDB-sė pėrmes I...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:19
Idriz Zeqiraj ėshtė nga fshati Studenicė, komuna e Istogut, pėrndryshe axha i Kosovė Zeqirajt. Kosova ishte shofer i Fadil Feratit dhe ėshtė vrarė nė Banjė...
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi