Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FUNDOSJA E ANIJES TURISTIKE DHE PASOJAT NJERĖZORE
Publikuar më 18 prill, 2015 nė orėn 13:31 ( ) Beqir Elshani | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė anije turistike "Kosta Konkordia" (italisht: Costa Concordia) mė 13 janar 2012 u fundos nė perėndim tė bregdetit italian, nė tė cilėn 32 udhėtarė humbėn jetėn. Sipas shtypit botėror flitet pėr pakujdesinė e kapitenit tė anijes luksoze, Francesko Shetino, Anija e tė cilit lundroi mbi shkėmbinj tė ishullit Giglio nė Toskanė. Ndėrkohė qė anija po fundosej, kapiten Shetino po darkonte me balerinėn moldaviane. Nė anijen "Kosta Konkordia", pėr tė cilėn flitet se ishte dy herė e gjysmė mė e madhe se anija e mirėnjohur britanike "Titanik", gjendeshin 3780 udhėtarė dhe 1100 anėtarė tė ekuipazhit.

Kjo fundosje e anijes luksoze tė pėrkujton Luftėn e Trojės, e cila u zhvillua pėr shkak tė grabitjes sė Helenės sė bukur nga Parisi, i biri trojan, po kėshtu ngjau edhe me kapitenin italian, Shetino, pėr shkak se u dashurua nė moldavianen e bukur, qė e ka mahnitur kapitenin sylesh, kėshtu e quan shtypi italian, duke harruar detyrėn e shenjtė tė anijes plotė me udhėtarė. Pėr fatkeqėsinė mė tė madhe, tė dyja ishin tė martuara: e para (Helena) ishte nusja e Menelaut, mbretit tė grekėve, e dyta (Domnica) (ishte nusja e njė burri nga Moldavia. Ajo qė mė shtyri tė shkruaj, ėshtė se synimi i anijes luksoze Konkordia, (shqip thuhet harmonia), ka qenė pėr tė treguar harmoninė, bashkimin dhe paqen nė mes kombeve europiane. Me sa kuptova, atė bashkim qė diplomacia erupiane nuk mund ta arrij nė vende tė ndryshme tė Europės, siē janė Kosova dhe Bosnja Hercegovina, vende nė tė cilat makina ushtarake serbe masakroi me miliona njerėz, pastaj pushtimi i Krimesė ukrainase nga agresioni rus, tani me dhjetėra qytetarė, po ashtu tė zgjedhur na vende tė ndryshme tė Europės, mundohen qė me anėn e bredhjes turistike t'u hedhin hi syve popujve tė shtypur nė Europė.
Duket qartė se po tė kishte ndodhur fundosja e anijes turistike "Kosta Konkordia" nė kohėn e mesjetės, nuk do tė dėnohej kapiteni, por do tė dėnohej gruaja moldaviane, kinse me qėllim e ka magjepsur kapitenin pėr tė shkaktuar tragjedinė. Mbase mund tė jetė ndonjė sirenė e vonuar, qė ka dalė prej epokės homerike, dhe sakaq e ka magjepsur kapitenin italian. Mirėpo, pėr fat tė keq, disfatėn nuk e pėrjetoi protagonisti i magjepsur pas sirenės moldaviane, por e pėsuan udhėtarėt e pafajshėm. Duhet pasur parasysh se nė mesjetė ka qenė e ndaluar qė lundruesi tė marrė me vete ndonjė femėr apo prift, pėr shkak se sipas paragjykimeve tė asaj kohe, sillnin fatkeqėsi. Nuk thonė kot dijetarėt, se ligjin e bėjnė tė fortėt, por edhe e shkelin tė fortėt. Duket qartė qė nuk ka rėndėsi koha e feudalizmit me kohėn e sotme, atėherė kishte skllevėr qė shfrytėzoheshin nga pronarėt, edhe sot ka skllevėr, qė gjithashtu shfrytėzohen nga pronarėt modernė. Njė gjė dihet, nėse njė bankė plaēkitet, e pėsojnė tė varfrit, jo tė pasurit. Konkretisht, derisa pasanikėt janė hajdutė zyrtarė, hajdutėt jozyrtarė bėhen pasanikė, dhe si tė tillė mund tė dėnohen. Sa fabrika kanė falimentuar nė botė, mirėpo kurrė klasa politike nuk ka pėsuar, por vetėm klasa punėtore ka mbetur nė rrugė, sepse ėshtė pa pushtet, pa pėrkrahje, pa mjete tė punės, (qė mė nė fund, mund tė hapte ndonjė punėtori pėr nevoja tė veta), ndaj i mbetet gjithqysh tė sigurojė bukėn, ndėrkohė qė pushtetmbajtėsit nė duart e tyre i kanė tė gjitha mundėsitė politike dhe financiare. Kėshtu anija luksoze qė kishte mbledhur turistėt nga vendet e ndryshme europiane pėr tė vizituar vendet turistike nė bregdetin e Tirrenit pėr pak minuta nė detin e qetė, si vetė mesnata, u shndėrrua nė fantazmė.
Dallimi nė mes fundosjes sė anijes estoneze ”Estonia” nė detin Baltik mė 28 shtator 1994, nė tė cilėn u mbytėn 852 udhėtarė nė mes tė anijes luksoze "Kosta Konkordia" nė perėndim tė bregdetit italian mė 13 janar 2012, ėshtė se e para u fundos pėr shkak tė motit tė keq, kurse e dyta u fundos pėr shkak tė pakujdesisė sė ekuipazhit tė anijes nė krye me kapitenin. Dallimi tjetėr ėshtė se derisa nė vitin 1912 "Titaniku" nė tė cilėn prej 1495 udhėtarėve shpėtuan vetėm 712, u pėrplas nė akullnajė nė veri tė oqeanit Atlantik, ndėrkaq fundosja e anijes "Kosta Konkordia" ndodhi pranė brigjeve nė perėndim tė Italisė, kur dihet qė deti i Toskanės ėshtė basen kundrejt oqeanit Atlantik. Jo vetėm kaq, sepse kapiteni italian me gjithė ekuipazhin prej 1100 inxhinierėsh dhe ekspertė tė veprimtarive tė ndryshme turistike duhet tė turpėrohen edhe prej Farit tė Aleksandrisė, i cili para erės sonė ėshtė ndėrtuar pėr tė ndihmuar anijet tė mos qėllojnė nė vendet shkėmbore gjatė natės, kur tė kihet parasysh shumė shekuj me radhė dhe me teknikė tė lartė nė shekullin 21, anija gjigante "Konkordia" dukej sikur donte tė ēante ishullin Giglio. Kėshtu udhėtimi romantik i kapitenit italian me balerinėn moldaviane, pėr udhėtarėt dhe pėr mbarė popullin u shndėrrua nė katastrofė tė turpshme. Duhet pasur parasysh se tė gjitha detet nė Europėn jugore janė pjesė e Detit tė Madh, (kėshtu e quanin hebrenjtė detin Mesdhe), prandaj kudo qė tė ndotet mjedisi ujor, ndikon edhe nė dėmtimin e mjedisit tė mbarė detit Mesdhe. Pėrveē kėsaj, derisa shekullin e kaluar vetėm kapiteni i “Titanikut” ka pasur tejqyrė, anija turistike "Kosta Konkordia" fabrikimi i sė cilės nė vitin 2006 ka kushtuar 450 milionė euro, i ka pasur tė gjitha kushtet dhe mjetet vrojtuese me llamba, me radarė e me telefon tė shumtė, pa llogaritur ekspertėt e ekuipazhit tė anijes qė kishin telefona celularė nė cep tė anijes, tė cilėn me tė drejtė mbarė shtypi botėror e quante anije luksoze. Nė fund, vlen tė pėrmendet se shtypi botėror shkruante se superanija tani e vdekjes "Kosta Konkordia" kishte njė ngarkesė tė madhe tė kokainės nė udhėtimin e tij tė fundit. Prandaj e vetmja gjė qė anijes "Kosta Konkordia" i ka munguar agjenti, Xhems Bond, qė me shkathtėsinė e tij filmike i kalonte me dhjetėra ishuj nė det. Prandaj ashtu siē ėshtė fundosur anija luksoze e harmonisė, bashkimit dhe paqes nė mes kombeve europiane, po fundoset edhe demokracia e brishtė europiane.

Suedi, 15. 04. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 798 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dosjet sekrete pėr Gjykatėn Speciale tė krye-...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:12
Te UDB-sė jeni, dhe tek ajo do tė ktheheni! Unė kam qenė nė favor tė jo vetėm njė, por tė 347 gjykatave speciale nė Kosovė pėr luftimin e krimit dhe rin...
Hapja e dosjeve: Infiltrimi i UDB-sė pėrmes I...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:19
Idriz Zeqiraj ėshtė nga fshati Studenicė, komuna e Istogut, pėrndryshe axha i Kosovė Zeqirajt. Kosova ishte shofer i Fadil Feratit dhe ėshtė vrarė nė Banjė...
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi