Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Sa pėr kujtesė Profesorit Nexhmedin Spahiu
Publikuar më 28 prill, 2015 nė orėn 18:34 ( ) Prof. Dr. Eshref Ymeri | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė faqen e internetit tė datės 27 prill 2015 tė portalit “Ēamėria”, Profesor Nexhmedin Spahiu, nė pėrforcim tė bindjeve tė veta pėr shpikjen e “kombit kosvar”, mė kishte dėrguar esenė e vet me titull “Koncepti i kombit”. Kush dėshiron, mund ta lexojė nė faqen e portalit tė lartpėrmendur. Mė poshtė vijon letra ime pėr Profesorin Nexhmedin Spahiu.

I nderuar Profesor Nexhmedini,
Faleminderit pėr dėrgimin e esesė suaj. E lexova me shumė kujdes.
Sa pėr shqipen e “Enver Hoxhės”, siē shkruani ju, mendoj se shpreheni gabim. Shqipen e njėsuar nuk e shpiku Enver Hoxha. Ajo erdhi e u kristalizua si rezultat i njė procesi tė gjatė historik. Unė nuk dua tė zgjatem nė kėtė pikė se pikėpamjet e mia pėr gjuhėn e njėsuar shqipe i kam shprehur nė njė ese tė posaēme, tė pėrgatitur enkas pėr kėtė problem, me titull “Rruga e mundimeve e ndėrakademikėve “tė papunė””, tė botuar nė internet mė 02 tetor 2013.
Pėr sa i pėrket termit tuaj tė parapėlqyer “kombi kosovar”, unė nuk mund tė bie nė njė mendje me ju pėr shpikjen e tij, meqenėse Gjergj Fishta, Branko Merxhani dhe Vangjel Koēoja e paskan pėrdorur atė dikur nė kalim e sipėr. Unė mendoj se ju, si njė intelektual me formim akademik, duhej tė merreshit me thelbin e problemit qė ėshtė mjaft shqetėsues pėr mbarė kombin shqiptar: me copėtimin e padrejtė qė u bėri shovinizmi evropian trojeve tona etnike nėn diktatin e armikut tonė tė tėrbuar, shovinizmit rusomadh, pėr tė kėnaqur epshet hegjemoniste tė ortodoksisė sllavogreke. Kaloi njė shekull dhe kjo padrejtėsi skandaloze duhej tė ishte zhbėrė, sikur nė mbarė trojet tona etnike ne tė kishim njė klasė politike atdhetare, me formim nacionalist, me dinjitet kombėtar.
Si ėshtė e mundur, ore Profesor Nexhmedini, qė juve nuk ju bėjnė pėrshtypje reagimet shoviniste tė Beogradit, tė Moskės dhe tė Athinės, sa herė qė nė Shqipėri dėgjohen zėra pėr ribashkimin e trojeve tona etnike? Vallė nuk ju shqetėsuaka fakti qė pikėrisht shovinistėt grekosllavė janė ata qė u bien kambanave kundėr kėtyre zėrave nė tė gjitha udhėkryqet e Evropės e deri nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, sepse pikėrisht ata vazhdojnė tė mbajnė ende tė kolonizuara njė pjesė tė mirė tė trojeve tona etnike? Vallė tė mos jeni i bindur ju qė fqinjėt tanė grekosllavė nuk e duan tė bashkuar kombin shqiptar, se gjatė njė periudhe mbinjėshekullore ata kanė pasur dhe vazhdojnė tė kenė si pikėsynim qė kombi shqiptar tė mos ngrihet kurrė mė kėmbė, por tė vazhdojė tė zvarritet, si deri tani? Rusisė shoviniste, pėr interesat e grekosllavizmit, i intereson njė komb shqiptar i pėrēarė, varfanjak, i telendisur, i nėpėrkėmbur se kėshtu krijohen kushtet pėr mpakjen ca nga ca tė kombit tonė dhe zbrazjen tėrėsore nė perspektivė tė trojeve tona etnike prej elementit shqiptar. Vallė nuk e kuptuakeni ju, ore Profesor Nexhmedini, qė Shqipėria sot, pėr fajin e klasės politike tė Tiranės, tėrhiqet zvarrė para shtetit mė paradoksal tė Evropės, i cili e ka emrin Greqi dhe qė pėrfaqėson njė ngrehinė tė kalbur me mendėsi mesjetare nė gjirin e Bashkimit Evropian? Po a ka turp mė tė madh pėr Shqipėrinė qė e nėpėrkėmb dhe tallet me tė pikėrisht njė shtet karagjoz grek qė sot pėrfaqėson turpin e Evropės? Dhe kjo pėr faj tė klasės politike tė Tiranės.
Po nė tė njėjtėn mėnyrė e nėpėrkėmb dhe tallet me Kosovėn edhe shteti kriminal serb, i cili ka nė krye nėpunėsit e regjur tė Millosheviēit, kriminelė me damkė tė popullit shqiptar tė Kosovės. Dhe kjo pėr faj tė klasės politike tė Prishtinės. Po nė tė njėjtėn mėnyrė nėpėrkėmb dhe tallet me popullin shqiptar nė Maqedoni njė kopilshtet, i krijuar fillimisht nė inkubatorin e Titos nė vitet e pasluftės. Dhe kjo pėr fajin e klasės politike shqiptare nė Maqedoni. Tė njėjtin poshtėrim po provojnė mbi kurriz shqiptarėt nė Mal tė Zi prej mikroshovinizmit malazias. Dhe kjo pėr faj tė klasės politike shqiptare nė Mal tė Zi.
Vallė tė mos ju bėj pėrshtypje juve, ore profesor i nderuar, qė nė mbarė trojet tona etnike, me pėrjashtim tė Ēamėrisė, janė tė regjistruara nė gjykata 90 parti politike? Juve, si intelektual, nuk ju shqetėsuaka vallė ky fakt skandaloz? Ndėrkohė qė Gjermania me 82 milionė banorė, ka gjithė-gjithė 5 parti politike?
Kjo pėrēarje e rėndė dhe me pasoja tragjike pėr tė ardhmen e mbarė kombit shqiptar, duhej tė pėrbėnte njė shqetėsim tė pėrhershėm pėr ju, nė mėnyrė qė, sė bashku me intelektualė tė tjerė, tė ngrinit zėrin tuaj tė fuqishėm pėr tė hequr dorė nga kjo pėrēarje skandaloze dhe e turpshme nė radhėt e kombit shqiptar, njė pėrēarje kjo qė na nxin faqen nė sytė e Evropės dhe i gėzon pa masė armiqtė tanė grekosllavė.
Unė habitem se si ėshtė e mundur qė njė intelektual me pėrgatitje akademike, si ju, tė merreni me shpikjen e “kombit kosovar”. Unė e kam theksuar nė analizat e mia tė mėparshme se prej korrikut deri nė dhjetor tė vitit 1999, Kosovėn e pata vizituar si pėrkthyes i gazetarėve ukrainas dhe rusė. Kudo qė shkelėm, qė nga Kaēaniku e deri nė Pejė, qė nga Prizreni e deri nė Podujevė, pyetja e vetme qė ata u drejtonin qytetarėve kosovarė, ishte:
“- Si e shikoni perspektivėn e Kosovės?”.
Dhe pėrgjigjet e tyre ishin absolutisht tė njėllojta:
“Ne duam qė Kosova tė shpallet e pavarur dhe mandej tė ribashkohet me Shqipėrinė”.
Prandaj, profesor i nderuar, si shqiptar, ju kėshilloj tė hiqni dorė nga shpikja e “kombit kosovar” dhe potencialin tuaj intelektual t’ua kushtoni pėrpjekjeve pėr ribashkimin e trojeve tona etnike nė njė shtet tė vetėm, me njė stemė dhe me njė flamur. Ju, po tė dėshironi, mund tė merreni me njė problem tė parrahur absolutisht deri tani dhe qė ėshtė mjaft shqetėsues pėr mbarė kombin shqiptar:
Si shpjegohet qė klasa politike shqiptare nė trekėndėshin Tiranė-Prishtinė-Shkup ėshtė njė klasė politike mercenare, e cila asnjėherė nuk ka kuturisur tė ngrejė zėrin pėr padrejtėsinė tragjike qė shovinizmi evropian, me nė krye shovinizmin rusomadh, i shkaktoi kombit shqiptar me copėtimin e trojeve tona etnike? Dhe sa kohė do tė vazhdojė tė mbahet mė kėmbė ky copėtim?
Nėse ju, profesor i nderuar, do t’i kushtonit vėmendjen e duhur kėtij problemi mjaft shqetėsues pėr kombin tonė, ju do tė jepnit njė kontribut tė shquar pėr zbulimin e arsyeve tė mercenarizmit tė lartpėrmendur dhe do tė linit gjurmė tė pashlyeshme nė kujtesėn e mbarė kombit shqiptar, duke ndikuar drejtpėrsėdrejti nė emancipimin e klasės politike shqiptare dhe pėr daljen nė skenė tė njė klase politike nacionaliste, me vetėdije tė lartė kombėtare.
Me kėtė rast, profesor i nderuar, dėshiroj tė nėnvizoj se nė rrugėn e mundimeve ku keni hyrė, pėr tė shpikur njė “komb kosovar”, keni vepruar shumė gabim dhe nė dėm tė interesave tona kombėtare. Sepse nė kėtė mėnyrė ju u vini nė osh interesave shoviniste tė fqinjėve sllavogrekė qė kombin tonė duan ta shikojnė sa mė tė pėrēarė. Unė nuk kam fakte se ju jeni i rekrutuar nga Beogradi dhe qė ky t’ju ketė caktuar pėr mision shpikjen e “kombit kosovar”. Por me nismėn qė keni ndėrmarrė pėr njė “shpikje” tė tillė, ju jeni vėnė kokė e kėmbė nė shėrbim tė armiqve tanė shekullorė - Athinės, Beogradit dhe Moskės. Unė dėshiroj me gjithė zemėr qė ju tė lini emėr nė historinė e kombit shqiptar, si njė intelektual me pėrgatitje akademike qė kontribuoi pėr ribashkimin e trojeve tona etnike. Unė nuk dėshiroj absolutisht qė ju tė lini njė emėr tė keq nė historinė e kombit shqiptar, si njė pėrēarės i zellshėm, nė shėrbim tė grekosllavizmit.
Ėshte nė dorėn tuaj tė zgjidhni rrugėn e nderit apo rrugėn e gabuar. Unė sa tė jem gjallė, nėse ju nuk do tė hiqni dorė nga rruga e gabuar ku keni hyrė, do t’ju kundėrvihem me vendosmėri, si pėrēarės i kombit shqiptar dhe si shėrbėtor i grekosllavizmit.

Eshref Ymeri
Charlotte, Karolina e Veriut
28 prill 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Eshref Ymeri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 678 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi