Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ankesa e kolonel Dilaver Goxhajt, drejtuar Komisionit pėr verifikimin e statusit....
Publikuar më 01 maj, 2015 nė orėn 18:20 ( ) Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kryetari i shoqatės, “Vullnetari i lirisė”, kolonel Dilaver Goxhai, i njohur gjatė luftės nė Kosovė si Shpėtim Golemi, ėshtė anashkaluar nga Komisioni qeveritar pėr njohjen e statusit tė veteranit, edhe pse ka qenė pjesė e luftės sė UĒK-sė, prej fillimit tė saj. Nė reagimin e tij ai ka evidentuar edhe shkelje tė tjera dhe padrejtėsi qė iu kanė bėrė oficerėve nga Shqipėria, tė cilėt kanė marrė pjesė drejt pėr drejtė nė luftė, deri nė mbarimin e saj. Goxhaj nė ankesėn drejtuar Komisionit Qeveritar ka shkruar:

Ashtu si pasqyrimi gabim i z. Bardhyl Tahiri, por edhe mospasqyrimi i z. Dilaver Goxhaj nė listat tuaja Refuzuese, mendojmė se do tė jetė thjeshtė njė ngatėresė e zakonshme e antarėve tė atij komisioni dhe nuk duam ta besojmė se mund tė jenė veprime tė qėllimshme ndaj tyre, po ashtu edhe ndaj shokėve tė tjerė qė nuk i kemi vėnė re nė shpalljet tuaja.
Lutemi shikojeni me kujdes kėtė ankesė, pasi ka tė bėjė me vėrtetėsinė historike dhe seriozitetin e punės suaj, duke mbetur nė pritje tė pėrgjigjes suaj...-KOMISIONIT QEVERITAR PĖR NJOHJEN DHE VERIFIKIMIN E STATUSIT TĖ DĖSHMORIT TĖ KOMBIT, INVALIDIT, VETERANIT, PJESĖTARIT APO TĖ INTERNUARIT TĖ UĒK-sė
A N K E S Ė

Drejtuar Komisionit Qeveritar pėr shqyrtimin e Ankesave
Prej : Shoqata “Vullnetari i Lirisė”
E-mail: lavergoxhai@yahoo.com
Tel: ++355 68 22 01 446
Tiranė, 27 Prill 2015
Prot. Nr. 175-5

Zotėrinj tė Komisionit Qeveritar tė Kosovės qė shqyrtoni ankesat e ish luftėtarėve pjesmarrės nė Luftėn pėr Ēlirimin e Kosovės, tė rreshtuar fizikisht nė radhėt e formacineve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), me shqetėsim po u rishkruajmė pėr mos ekzistencėn e njė pjese tė vullnetarėve nga Republika e Shqipėrisė nė radhėt e formacioneve tė UĒK-sė, nė listat e miratuara prej Jush. Mė konkretisht: z. Bardhyl Tahiri e keni pasqyruar nė listat e nėnreparteve autonome tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, ndėrkohė qė ai prej ditės sė parė tė angazhimit fizikisht nė atė luftė, nė Kosovė, ka kryer detyrėn e Shefit tė Sektorit tė Xhenjos (Inxhinjerisė) sė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė. Kėtė funksion tė tij e keni tė pasqyruar edhe nė listėn e vullnetarėve nga Republika e Shqipėrisė, dėrguar nė adresėn tuaj nga ana e jonė, nė datėn 21 Shkurt 2015.
Njėkohėsishtė, tė shqetėsuar pėr mos-saktėsinė e pasqyrimit tė kėtyre vullnetarėve, ne u kemi tėrhequr vemendjen edhe me shkresėn tonė Nr.175-3, datė 18 Shkurt 2015.Po ashtu, nė listat e shpallura nė media nga ana e Juaj, pėr vullnetarėt veteranė, nė pėrbėrje tė Komandės apo tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, nuk po gjejmė as edhe emėrin e z. Dilaver Goxhaj, (i njohur gjatė luftės me emėrin Shpėtim Golemi), i cili, prej ditės sė parė qė u angazhua fizikisht nė atė luftė, nė Kosovė, ka kryer detyrėn e zevendės Shefit tė Shtabit tė UĒK-sė si dhe ka mbajtur nė mėnyrė permanente bashkėveprimin luftarak midis Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe Shtabeve tė Aviacionit tė NATO-s, tė disllokuar nė Kumanovė (Maqedoni) dhe nė Kukės, (por edhe nismėtari dhe autori i letrave dėrguar personalisht Komandantit tė NATO-s, z. Wesli Klark nė emėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė), deri nė momentin e ndėrprerjes sė atij bashkėveprimi, qė do tė thotė: deri nė momentin kur u deklarua ndėrprerja e asaj lufte.
Pėr dijeninė, z. Dilaver ka aplikuar pranė jush me Aplikacionin Nr: 032373, tė plotėsuar nė datėn 05 / 01 / 2013, duke ia dorėzuar pėrfaqėsuesit tuaj zyrtar nė Tiranė, z. Gjon Lleshaj.
Ashtu si pasqyrimi gabim i z. Bardhyl Tahiri, por edhe mospasqyrimi i z. Dilaver Goxhaj nė listat tuaja Refuzuese, mendojmė se do tė jetė thjeshtė njė ngatėresė e zakonshme e antarėve tė atij komisioni dhe nuk duam ta besojmė se mund tė jenė veprime tė qėllimshme ndaj tyre, po ashtu edhe ndaj shokėve tė tjerė qė nuk i kemi vėnė re nė shpalljet tuaja.
Lutemi shikojeni me kujdes kėtė ankesė, pasi ka tė bėjė me vėrtetėsnė historike dhe seriozitetin e punės suaj, duke qenė nė pritje tė pėrgjigjes suaj.
PER KRYESINE E SHOQATĖS
Dilaver Rezo GOXHAI )d.v. Adem Qerim SHEHI )d.v.
Kryetari Sekretari
(Shpėtim GOLEMI)

Bashkngjitur po u ridėrgojmė edhe njė herė Listėn e plotė tė Vullnetarėve nga Republika e Shqipėrisė nė radhėt e formacioneve tė UĒK-sė, tė cilėn ua kemi dėrguar edhe nė 21 Shkurt 2015

SHOQATA
“VULLNETARI I LIRISE”

Adresa: Rruga Bardhyl, P. 16/5/1, Tirane
E-mail: lavergoxhai@yahoo.com
Cel. +355/68 22 01 446
Tel. +355 423 60 458

LISTA E VULLNETAREVE NGA REPUBLIKA E SHQIPERISĖ, PJESĖMARRĖS ME ARMĖ NĖ DORĖ NĖ FORMACIONET E USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS

KANE VEPRUAR NE SHTABIN E PERGJITHESHEM TE U Ē K-sė
1. Dilaver Rezo GOXHAJ (Shpėtim Golemi), zv. Shef Sht.Pėrgj.
2. Bardhyl Tahir TAHIRI,Tiranė, antar i SH.P, shef pėr Xhenjon.
3. Indrit Lulzim CARA, Kavaja, Oficer, kom. kom. Aut, Dėshmor

KANE VEPRUAR NE ZONEN II OPERATIVE “PASHTRIKU”
4. Tahir Malė SINANI, Tropoja, Oficer,kom. Zonės, Dėshmor
5. Dine Alush KOLECI, Kishaj -Krume, Dėshmor
6. Arian Qamil BRAHIMI, Shkodėr, Dėshmor.

KANE VEPRUAR NE ZONEN III OPERATIVE TE DUKAGJINIT(ZO-3)
7. Agron Hasan HAJDARI, qyteti Librazhdit
8. Shaban TAFĒIU, Klloboēisht- Peshkopi
9. Artan Sali MANI , Shkodėr
10.Ymer Ali COKA Tiranė (Kuksian )
11. Sami Cen COKA Tiranė –Bathore (Kuksian)
12. Raimonda B. MALEĒKA,Tiranaė, (1998), nė Junik
13. Halil Riza COKA , nga Tirana-Bathore(Kuksian), Dėshmor
14. Fatmir Rexhep DOĒI, Tropojė, Dėshmor

NĖ ZONĖN VI OPERATIVE TĖ NERODIMĖS (ZO. 6)
15. Fatos Behxhet AHMETI,Tiranė (1998) dhe nė Br.138

NE ZONEN OPERATIVE TE LLAPIT( zo -5)
16. Adem Qerim SHEHI -Oficer,Farkė- Tiranė, Kom.Br.153
17. Dashamir Aqif ALLIU, Hotolisht - Librazhd

KANE MARRE PJESE NE OPERACIONIN ” SHIGJETA”
(Nė Koshare dhe nė malin e Pashtrikut)
18. Skerdilajd B. LLAGAMI, Tiranė, Dėshmor
19. Enver VILA, Tiranė, Dėshmor
20. Altin Ramazan YMERI, Tiranė.
21. Adem DAHRI, Ēamėri, Oficer, shef operativ Br.138
22. Ali SPAHIU, Tirana, Rr. H. Tasim
23. Myftar Q. SFARĒA, b4Br.138, Lushnjė
24. Agim Ismail SALLAKU, Tirana, Oficer, kom. Batal.
25. Ibrahim A. RUDI,Tiranė, Br.138
26. Fatbardh Liman KRASNIQI, Shijak
27. Refai Hysni TIVARI, Durrės
28. Shkėlqim Mehmet SEJDINI, Durrės
29. Ali ALIAJ, Durrės
30. Dritan Laver GOXHAJ, Gjirokastėr, Oficer, (shoqėrues
i misionit ushtarak amerikan)
31. Ylli Eqerem DASHAJ, Gjirokastėr, F.K. Delta
32. Alban Murat SELKU, Piskupat–Pogradec, Br 138
33. Dritan S. DURMISHI, Tepelenė,Oficer, kom.batal.
34. Ermir A. BEGA, Tepelena, Oficer, kom.Bat.
35. Bastri MYFTARI, Deshan-Peshkopi, Br.138
36. Meēan Isa ZORBAJ, nga Mallakastra
37, Genci Behar SEFA, Lushnjė, invalid lufte
38. Klodian Sotir GJIKA, nga Lushnja
39. Fatmir Isuf KADRIJAJ, nga Lushnja
40. Bledian Agim ZAIMI, Pluku i Lushnjės
41. Mejdi A. THAĒI, Lushnjė, Br.138, logjistikė
42. Ervis Karafil MALASI, nga Berati
43. Astrit Hekuran SULI, Berat, Dėshmor,
44. Rasim Ismet REXHA, nga Kukėsi
45. Agron Feim AXHAMI, Kukes, Oficer
46. Gani Ibrahim THAĒI , Kukės
47. Arjan Rexhė ZHUBI, Kukės, Pashtrik
48. Dashnor Rustem ONUZI, Bicaj – Kukės
49. Adem Xhelal SHEHU, Bicaj-Kukės,Oficer, Dėshmor
50. Artan Xhemė KOVAĒI, Vllahanė - Krumė, Dėshmor
51. Ramė Must GECAJ, Ferkaj- Krumė, Dėshmor
52. Ylli SOKOLI, Vllahanė -Krumė
53. Haki XHEPAXHIA, Krumė
54. Kujtim PECAKU, Krumė
55. Ali Bajram ĒOKO, Tropojė, Oficer, Br.138
56. Gėzim BERISHA, Tropojė
57. Ragib Kadri SADIKAJ, Bajram Curri
58. Hysni DUSHI, Tropojė
59. Avdyl Qerim TERZHNJEVA, Tropojė
60. Xhevahir Bajram SELMANI, Tropojė
61. Feris TERSHNJEVA, Tropojė, Oficer, k.k. Br 138
62. Sadik BAJRAMI, Padesh-Tropojė
63. Avdi HAXHIAJ, Popaj -Tropojė
64. Halil DEMAJ, Padesh-Tropojė
65. Shpend DEMAJ, Padesh-Tropojė
66. Xajė Selim ĒELA, B.Curri, invalid lufte
67. Bylbyl Hazir BREĒANI, Markaj-Tropojė, Dėshmor
68. Qazim Hazir DAUTAJ, Tropojė, Dėshmor
69. Arif Shpend DAUTAJ, Tropojė, Dėshmor
70. Isa Sherif BREĒANI, Markaj - Tropojė
71. Hysni Qazim NEZIRI, nga Kasaj- Tropojė
72. Avni MEMIAJ, Myhejan-Tropojė, Br.138, invalid lufte
73. Sadik Tahir ALIAJ, Sopot- Tropojė
74. Mustaf Tahir ALIAJ, Sopot- Tropojė
75. Agim KRASNIQI, Tropojė
76. Tahir Ramė MEMIA, Tropojė, Dėshmor
77. Ramiz Ramė MEMIA,Tropojė, Dėshmor
78. Mehmet Ramė DEZDARI, Shkėlzen-Tropojė, Dėshmor
79. Afrim Jashar DRAGOSHI , nga Kukėsi
80. Jetmir ELEZI, nga Kuksi
81. Safet KOVAĒI, nga Kuksi
82. Vehxhi Qerim HALILI, nga Kuksi
83. Fatmir Shaban SALLOHI, Kamenicė–Tropojė, Br.138
84. Vasel Petėr LULGJURAJ,Grudė-Shkodėr, b2Br.138
85. Fadil A. XHAFA, Br.138
86. Besim A. RESHANI, Br.138
87. Luigj Nikollė PALUCA, Br.138
88. Marjan Pren MARKU, Br.138
89. Mark Pash COLI, Br.138
90. Muharrem Fadil MEHMETI, Br.138
91. Robert Mikel GJERGJI, Br.138
92. Sali Hysen KUKALA, Br.138
93. Selver Jahir SHKODRA, Br.138
94. Tomė Nikoll GJERGJI, Br.138, FK Delta
95. Anton Mėhill LLESHI, Br.138
96. Xhavit Rexhep IBRAJ, Br.138, F.K Delta
97. Xhelal Shaban MUSTAFA, Br. 138
98. Zaim A. RAMA, Br.138
99. Agron Zehir SELIMI, Br.138
100. Hasan A. LATIFI, Br.138
101. Oltion Hetem IGRISHTI, Elbasani, Br.138
102. Adem Bajram SELMANI, Tropoja e vjeter, Dėshmor

FURNIZUES DHE SHOQĖRUES (Nė luftėn e Kosovės)
103. Mitat Jonuz BOGDANI, nga Prenjasi (Rajcė)
104. Hazir Abdyl MALAJ, Tropoja,Mjek, Dėshmor
105. Shkėlzen Mehmet DALLAPAJ, nga Tropoja
106. Fidaji Ali DIDA, nga Popbregu, Kukės
107. Ajet Ali KOVAĒI, fsh.Popbreg, Kukės
108. Sami Lutfi NERGUTI, fsh.Popbreg, Kukės
109. Bilbil Ahmet VESELI, fsh.Morin, Kukės,
110. Agim Ismail MUJA, nga Kruma, Deshmor
111. Hamdi Muharrem MUJA, nga Dobruna-Krume, Deshmor
112. Xhemė Sadri BARDHOSHI nga Letaj, Krumė, Dėshmor,
113. Xheladin Ajet DAUTAJ, nga Golaj-Krumė, Deshmor
114. Mehriman Ukė DAUTAJ, nga Zahrishta-Krumė,Deshmor
115. Adem Ukė MAZREKU, nga Vranishti-Krumė, Deshmor
116. Xhevat Ajet LLESHI, nga Kishaj-Krume, Deshmor
117. Isa Peshk MALAJ, nga Peraj(Letaj)-Krumė, Deshmor
118. Besnik Azem BRATI, nga Kruma , Dėshmor
119. Naim Hajdar CEMA, nga Kruma, Dėshmor
120. Astrit Selman PRUSHI, nga Kruma, Dėshmor
121. Kujtim Ibish LLESHI, nga Kishaj – Krumė
122. Mentor Xhemal MUHADRI, nga Vllahanė – Krumė
123. Asllan Rasim MUHADRI, nga Vllahanė – Krumė
124. Agron CAHANI, nga Kruma
125. Bedri CAHANI, nga Kruma
126. Hamdi CAHANI, nga Kruma
127. Qamil CAHANI, nga Kruma
128. Gėzim CAHANI, nga Kruma
129. Elez CAHANI, nga Kruma
130. Brahim DAUTI, nga Kruma
131. Ismail Halim DAUTI, nga Golaj - Krumė
132. Xhemal MUHEDARI, nga Vlahėn-Krumė
133. Hajdin MUHADARI, nga Vlahėn-Krumė
134. Bardhok KRAJA, nga Vlahėn-Krumė
135. Vesel GOĒA, nga Cahani-Krumė
136. Xhavit GOĒA, nga Cahani-Krumė
137. Gentian Din BUĒA, Tropoje e Vjeter
138. Sadri Azem MALA, Tropa e Vjeter
139. Gramoz Sherif BUĒA, Tropoja e vjeter
140. Hysni Salih PAPAj, Tropoja e vjeter
141. Rexhep Sadik PAPAJ, Tropojė e vjetėr
142. Arber Skender HAJDARI, fsh.Degė-B.Curri,invalid
143. Agim Sadik PAPAJ, Tropoja e Vjeter
144. Qamil Selim HAJDARI, Dega
145. Ali ĒEKU, oficer, Br.138, Tropoja e vjeter
146. Alfred Jakup GELA, Koēana-B. Curri (Komuna Markgegaj)
147. Riza Ali HAXHIA, Shipshan Tropoje
148. Nazmi ADEMI, nga Kuksi

Sqarim:
1. Nė kėtė listė, sikundėr shihet, pėrfshihen vetėm ata persona, Vullnetarė pėr Ēlirimin e Kosovės, tė reshtuar nė radhėt e formacioneve tė UĒK-sė, brenda nė Kosovė dhe ata qė kanė furnizuar ato formacione.
2. Nė datėn 04 Janar 2001 ėshtė botuar nė gazetėn “Koha Jonė” njė listė me rreth 40 emėra, nė tė cilėn theksohet se kanė qenė pjesmarrės nė radhėt e UĒK-sė, nga Republika e Shqipėrisė. Ajo listė ėshtė e pasaktė pasi vetėm 15% e tyre kanė qenė furnitorė e luftėtarė nė radhėt e UĒK-sė, pavarėsishtė se si autor kanė vendosur emėrin e ish Shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, z. Bislim Zyrapi.

PER KRYESINE E SHOQATĖS

Dilaver Rezo GOXHAI )d.v.
Kryetari
(Shpėtim GOLEMI)

Adem Qerim SHEHu )d.v.
Sekretari

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 58 vizitorë
Lexuar: 2,170 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
BETEJA E 22 SHKURTIT 1999 TREGOI SE LUFTETARĖ...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:37
Beteja e lavdishme e UĒK-sė, nė mbrojtje tė Shtruerės (Shtitaricės),Lugmirit (Dalakut) Akrashticės, Bukoshit,Liqenjėve dhe Taraxhės sė Vushtrrisė Pas ofanz...
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi