Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Regjistrimi i diasporės ka rėndėsi kombėtare
Publikuar më 01 maj, 2015 nė orėn 18:37 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Z. Mentor Burovci, (MD): “Asnjė komplikim ligjor nuk do ketė ai i cili regjistrohet, pa marr parasysh nėnshtetėsinė qė ka, shtetin ku ka lind, vendin ku jeton, regjistrimi ėshtė vetėm regjistėr i tė dhėnave numerike pėr qeverinė e Kosovės. Regjistrimi ėshtė akt vullnetar dhe jo i obligueshėm dhe do ishte dėm i madh largimi nga regjistrimi. Nė regjistrim mund tė marrin pjesė tė gjithė mėrgimtarėt nga tė gjitha trevave shqiptare”.

Nė lokalet e Ambasadės sė Republikės sė Kosovės tė enjten u mbajt takim informativ lidhur me procesin e regjistrimit tė diasporės i thirrur nga Ministria e Diasporės. Organizimi i bė nėn “Agjenda e Fokus Grupit” nga KosovoDiaspora me temėn “Qėllimet, Sfidat dhe Mundėsitė” Fjalėn pėrshėndetėse e mbajti z. Imer Lladrovi, konsull. “Diaspora ėshtė pjesė themeli e shtetit tė Kosovės, andaj dua ta pėrgėzoi Ministrinė e Diasporės pėr kėtė aktivitet me rėndėsi”. Znj. Linda Fetiu e drejtoj takimin, ajo dha disa informata rreth temės pėr diskutim. Z.Mentor Burovci, pėrfaqėsues i M.D. u foli tė pranishmėve lidhur me rrjedhėn e procesit tė regjistrimit. “Regjistrimin e mėrgimtarėve ėshtė duke u zhvilluar dhe si shtet kemi pėr herė tė parė tė dhėna lidhur me diasporėn. Kėto tė dhėna do na shėrbejnė shumė ne dhe qeverisė sė Kosovės nė ndėrtimin e politikave mė tė sakta shtetėrore pėr sa i pėrket diasporės dhe mėrgatės. Me tė dhėnat qė do i kemi nė tė ardhmen do mundemi t’i qasemi mė afėr diasporės sonė me rastin e hartimit tė planeve vjetore, aktiviteteve, projekteve qė i referohen mėrgatės sonė. Dua ta potencoi se hartimi i regjistrit ėshtė njė akt ligjor i cili na obligon dhe ėshtė dokument qeveritar pėr pesė vjet. Ju kisha apeluar tė gjithė mėrgimtarėve qė tė regjistrohen sepse do jetė me dobi tė shumėfishtė nė realizimin e programeve e projekteve tė rėndėsishme pėr diasporėn. Dhe, secili do jetė nė njė formė personalisht i promovuar”. Ndėrsa z.Lorik Pustina foli lidhur me aktivitetin e “Fokus Grupeve”. Ai falėnderoj organizatat ndėrkombėtare qė e kanė ndihmuar kėtė projekt sfidues. “Me regjistrimin e mėrgatės ne do ta dimė fuqinė reale, sa jemi ne nė diasporė, jashtė trojeve etnike shqiptare. Ne jemi duke punuar nė drejtimin e kartelės identifikuese dhe kjo do sjell pėrfitime tė ndryshme dhe besojmė se kjo ide do vjen pas regjistrimi”. Ai foli lidhur me ruajtjen e tė dhėnave duke pėrmendur ligjin mbi ruajtjen e privatėsisė sė shėnimeve. Tė dhėnat janė tė siguruara. Regjistrimi kalon nėpėr disa faza dhe tani jemi nė fazėn e mbledhjes sė tė dhėnave, regjistrimin dhe do pėrfundon me pastrimin (vėrtetimit) e tė dhėnave, formimi i buletinit e tė dhėnave. Tė dhėnat janė tė pėrditėsuara, regjistrimi do vazhdon. Tė dhėnat statistikore do i jepen edhe Republikės sė Shqipėrisė e cila e ndihmon po ashtu procesin e regjistrimit. Problemi mė i madh ėshtė kthimi i formularėve tė plotėsuar deri nė Ministrisė sė Diasporės, se sa shpėrndarja e tyre. Andaj, forma elektronike ėshtė mė e lehtė dhe mė e sigurt”
Nė diskutim u shtrua pyetja e nėnshtetėsive, kur dihet se Austria bie fjala, njeh vetėm njė nėnshtetėsi, a kanė pengesa ata qė regjistrohen. Ligji parasheh mundėsinė e regjistrimit pa marr parasysh ēfarė nėnshtetėsie ka dhe nė cilin vend ka lindur.
Asnjė komplikim ligjor nuk do ketė ai i cili regjistrohet, pa marr parasysh nėnshtetėsinė qė ka, shtetin ku ka lindė, vendin ku jeton, regjistrimi ėshtė vetėm regjistėr i tė dhėnave numerike pėr qeverinė e Kosovės. Regjistrimi ėshtė akt vullnetar dhe jo i obligueshėm dhe do ishte dėm i madh largimi nga regjistrimi. Nė regjistrim mund tė marrin pjesė tė gjithė mėrgimtarėt nga tė gjitha trevave shqiptare.
Regjistrimi fizik bėhet pėrmes formularėve tė cilėt i kemi gjithandej ku mėrgimtarėt gjendėn, udhėtojnė, nė komuna etj.
Regjistrimi O-line mė i lehtė dhe kėrkon vetėm disa minuta. http://rd.rks-gov.net/(S(fgjxqhvgtqdjjsejoky4siyj))/Home.aspx; rd.rks-gov.net/
Nga tė pranishmit kishte shumė pyetje, vėrejtje, sugjerime, kritika dhe propozime tė cilat u dėgjuan me vėmendje dhe u sqaruan me kujdes nga pėrfaqėsuesit zyrtar tė institucioneve.
Nė fund u dha njė koktej rasti pėr tė pranishmit.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 690 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi