Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Austria e gatshme pėr “Evrovizionin 2015”
Publikuar më 10 maj, 2015 nė orėn 19:29 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mesazhi i Austrisė si organizatore ėshtė - toleranca

Emocione nė prag tė Evrovizioni nė Vjenė. Shtypi austriak shkruan pėr Elhaida Dani. pėrfaqėsuesen e Shqipėrisė. 58 kabina pėr gazetar, bina 44 m e gjerė, 26 kamera do sjellin pamje pėr 200 milion shikues. Shqipėria me nr.14 nė pjesėn e dytė tė natės sė parė

Shtypi austriak e pėrcjell nė ēdo hap pėrgatitjen pėr mbajtjen e garės mė tė popullarizuar tė kėngės nė kontinent. Salla e mrekullueshme “Wiener Stadhalle”, e njohur pėr manifestimet sportive e koncerteve ėshtė nė vlugun e punėve finale. Po nė kėtė sallė tė njohur mbajti koncertin e tij Ardian Bujupi dy vjet mė parė. Sipas gazetės sė njohur austriake “Die Presse” “Shqipėria kėsaj radhe ka shpresa pėr njė marshim drejt titullit me kėngėtaren Elhaida Dani. Shqipėria deri tani nuk ka festuar sukses tė madh nė Song Contest. Garuesja shqiptare nė Vjenė, Elhaida Dani. iu deshtė sė fundi ta ndėrronte titullin e kėngės”. Die Presse jep historikun e pjesėmarrjes sė Shqipėrisė nė Eurovision, pėr herė tė parė nė vitin 2004. “ Deri tani nga dymbėdhjetė konkurrimet, pesė herė nuk kalon nė pjesėn finale. Renditjen mė tė mirė Shqipėria e kishte nė Azerbajxhan me kėngėtaren Rona Nishliu me kėngėn “Suus” nė vendin e pestė tė finales. Renditja mė e dobėt ishte nė vitin 2008”. Gazeta jep disa nga renditjet e kėngėve shqiptare nga vitet e fundit. Nė vitin 2013, Adrian Lulgjuraj me kėngėn e Bledar Sejko, “Identiteti” vendi i 15 nė gjysmė finale, siē ishte dhe nė vitin e kaluar e pėrfaqėsuar nga Hersi po nė vendin e 15 –tė.

Elhaida Dani / Bild: (c) APA/EPA (SANDER KONING)

Gazeta tjetėr e njohur austriake „Der Standard“ ka nxjerr nė faqet e saja kėngėtarėt e mbrėmjes sė parė e cila do mbahet me 19 maj, ku Shqipėria ėshtė e 14- ta. Qė tani merret opinioni lidhur me plasimin e mundshėm nga nata e parė pėr finale e cila mbahet me 23 maj. Kėngėtarėt e natės sė parė: 1.Moldavia: Eduard Romanyatu - "I want your love".2.Armenia: Genealogy - "Face the shadow".3. Belgjika: Loļc Nottet - "Rythm Inside".4: Holanda: Trijntje Oosterhuis - "Walk Along"5.Finlanda: Pertti Kurikan Nimipäivät - "Aina mun pitää"6. Greqia: Maria Elena Kyriakou - "One Last Breath"7. Estonia: Elina Born und Stig Rästa - "Goodbye to Yesterday"8. Maqedonia: Daniel Kajmakoski - "Autumn Leaves"9. Serbia: Bojana Stamenov - "Beauty Never Lies"10. Hungaria: Boggie - "Wars for Nothing"11. Bjellorusia: Uzari und Maimuna - "Time"12. Rusia: Polina Gagarina - "A Million Voices"13. Danimarka: Anti Social Media - "The Way You Are" 14. Shqipėria: Elhaida Dani - "I'm Alive"15.Rumenia: Voltaj - "De la capăt – All Over Again". 16 Gjeorgjia: Nina Sublatti - "Warrior"
Gazetat japin informata tė shumta rreth aktiviteteve pėrcjellėse. Sipas gazetės tjetėr vjeneze “Wien heute”: “Nė shėtitoret e frekuentuar do vendosen gjashtė “kapakė altoparlantė” tė gropave septike mbi kanale tė cilėt do kėndojnė kėngėt e fituesit nė Eurovisionin e kaluar, austriaku Conchita dhe kėngė tjera pėr shėtitėsit e shumtė.

Pėr komentuesit nga vende tė ndryshme janė nė shfrytėzim 58 kabina pėrball tribunės. Ato do kenė tė ashtuquajturėn „hapėsirėn e gjelbėr“ prej nga do raportojnė pa pengesa reporterėt e vendeve tė ndryshme pėr televizionet e tyre. Siē lajmėron pėrgjegjėsi njėsitit tė kameramanėve z.Kurt Pongratz, pėr 200 milion shikues nga e gjithė bota. do jenė 26 kamera. Presqendra do hapet me 10 maj ku do jenė tė vendosura 350 kamion special me pajisje tė ndryshme teknike qė kapin peshė 3500 ton. Ēdo arkė pajisjesh do kalon nėpėr kontroll tė rreptė tė policisė dhe personat e sigurimit, Masat e sigurisė do tė jenė tė nivelit mė tė lartė tė mundshėm.
Programet dhe hapja e dyqaneve e muzeve ėshtė e veēantė, kur pritet njė ardhje e turistėve nga e gjithė bota. Qysh tani tė gjitha hotelet janė tė rezervuara pėr pesė ditėt e javės sė tretė tė majit. Numri i turistėve qė vizitojnė Vjenė do rritet shumė krahasuar me vitin e kaluar kur ishin 13,5 milion turist nga e gjithė bota. Austriakėt janė mjeshtėr nė shėrbimet hoteliere tė njė cilėsie tė lartė, kur dihet se 33 pėr qind e tė ardhurave kombėtare vijnė nga turizmi. Vetėm Vjena ka 96 muze me 950 salla muzesh. Shpresojmė se nga Vjena shqiptarėt do jenė fitues tė organizimit tė Evrovizionit pasues.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 622 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
E premtė, 23 shkurt 2018 - 01:04
.
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi