Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare
Publikuar më 14 maj, 2015 nė orėn 23:31 ( ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.
Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare

ranė dhe u ngritėn
mbi hirin tonė tė fashitur
urėzat e vjetra nė pritje
me zjarrin nė gji
atdhe
po digjen pėr ty
bijtė tanė

prapė
dikush po vritet
dikush po pėrgjaket
dikush po zgėrdhihet
dikush po pėrjargėt

Kumanovė
me dhimbje mbi shtat
pėr sė mbari
nė rrugėn e gjatė
tė bashkimit tonė mbarėkombėtarė
ti zjarr lirie
nga urėzat e hirit
Kumanovė
ti zonjė e parė

kambanat pėr mortin
nuk po pushojnė
dikė do ta shajmė me breshėri
dikė me breshėri do ta nderojmė
rrugė tė gjata janė kėto
kanė nisur e nuk kanė tė sosur
lirinė e atdheut kėrkojnė

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 525 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dallgė poetike
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:23
(Duke lexuar vėllimin “Thashė, tė bėhem edhe unė poet!” tė shkrimtarit Viron Kona). Kėto ditė lexuesit dhe kritika u njohėn me vėllimin poetik “Thashė,...
MOTI I VOCĖRR I CEN DESKUT
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:48
Nė shenjė rrespekti pėr herojntė tė cilėt shtrinė dorėn e pajtimit nė vitin 1990, reagoj ndaj librit Pajtimet nė Motin e Madh. Cen Desku pasi k...
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 05 dhjetor 2017 - 19:40
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Orė letrare festive me rastin e Ditės sė Flam...
E dielė, 03 dhjetor 2017 - 22:51
Njė kurorėzim afirmativ i konkursit letrar mbėshtetur nga Ministria e Diasporės. Nė prozė, tregimi “I huaj” me autor Hazir Mehmetin, ēmimi i parė. Nė ...
Nėnė Shqipėri
E merkurė, 29 nėntor 2017 - 06:32
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi