Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Beqir Elshani: Anekdota
Publikuar më 21 maj, 2015 nė orėn 18:47 ( ) Beqir Elshani | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
1. DALLIMI NĖ MES FANTAZISĖ DHE REALITETIT
- Ku ėshtė dallimi nė mes fantazisė dhe realitetit? - pyeti gazetari njė profesor tė vjetėr.
- Dallimi ėshtė se qeveria e sheh qė populli pjatat i ka mbi tryezė, kurse sindikata e sheh qė ato janė tė zbrazėta, - u pėrgjigj profesori.

2. KARIDBA NĖ QEVERI
- Arsimtar, nė veprėn e Homerit flitet pėr Karidbėn, mirėpo nuk di ku gjendet? - e pyeti nxėnėsi arsimtarin.
- Nė barkun e qeverisė gjendet, - tregoi arsimtari.

3. VARRIMI I MARRĖVESHJES
- Kush ka vdekur? - pyeti gazetari i huaj kur pa pushtetarėt me arkivol duke kaluar nė rrugėn qendrore tė Shkupit?
- Marrėveshja e Ohrit... - tregoi njė shkupjan.
- E gjora, ishte shumė e re, - shtoi gazetari i huaj.
- Iu sos infuzioni diplomatik, prandaj shkoi, - e pėrmbylli shkupjani.

4. HALLEMADHI
- Psikolog, kur flas pėr tė metat e mia, prej turpit flas me zė tė ulėt; kur flas pėr tė metat e tė tjerėve, flas me zė tė lartė, - u ankua hallemadhi.
- Kjo nuk ėshtė asgjė. Baca im kurrė nuk flet pėr tė metat e tij, kurse pėr tė metat e tė tjerėve flet me megafon, - ia ktheu psikologu, qė mundohej ta qetėsonte hallemadhin.

5. OFERTĖ NĖ TREG
- Dėshironi tė blini orė? Ua shes lirė... - tha njė qytetar nė treg.
- Ē'mė duhet ora, jam i papunė?! - ia ktheu me zemėrim i qytetari me duar nė xhepa.

6. QEVERIA E PANDJESHME
- Baba, pse qeveria ėshtė e pandjeshme ndaj vuajtjes sė popullit? - e pyeti i biri babain.
- Sepse pushtetarėt e qeverisė majmen me mish kau dhe mish bibani, prandaj bėhen tė pandjeshėm, - tregoi babai.

7. PARANDJENJA E KRYETARIT
Njė ditė kryetarit tė shteti i propozuan t'i bėnin njė shtatore nė qytet, mirėpo ai kundėrshtoi.
- Nuk pranoj, sepse pėr vuajtjet qė popullit i kam shkaktuar vite me radhė, njerėzit do tė shfryjnė mllefin ndaj meje, - tha kryetari i shtetit.

8. DĖSHIRA E FUNDIT
- Hoxha ma dha biletėn pėr xhenet, mirėpo nuk pranova, - kėshtu tregoi njė veteran i UĒK-sė.
- Sa mirė (...), pse nuk pranove? - e pyeti shoku i tij veteran.
- Mik i dashur, kur tė vdes, nuk dėshiroj tė m'i luajnė eshtrat njėqind herė, - ia ktheu i pari.

9. PULA MENDJEMADHE
Dy pula takohen pėr herė tė parė dhe bisedojnė.
- Unė jam shqiponja, po ti? - tha pula mendjemadhe duke kakarisur dhe i duke hapur krahėt pėr fluturim.
- Unė jam pula, ashtu siē je edhe ti pulė, - ia ktheu e dyta me gjakftohtėsi.

10. ANIJET KOZMIKE NĖ HAPĖSIRĖ
Njė grup qytetarėsh bisedojnė pėr fluturimet kozmike nė hapėsirė.
- Shumė anije kozmike po fluturojnė nė hapėsirė, - tregoi qytetari i parė.
- Sa mė shumė anije qė fluturojnė, aq mė shumė barku i popullit kėndon, - tha i tjetri prej revoltės.

11. MIKROFONI SPIUN
Gjatė mbledhjes nė parlament, njė ministėr me mikrofon nė qafė shkon nė nevojtore, dhe pas pak kthehet.
- Kujdes, zotėri ministėr, njė spiunė po tė pėrgjon, - tha njė deputete.
- E pabesueshme, kush duhet tė jetė? - pyeti me habi ministri.
- Mikrofoni yt na tregoi qė as duart nuk i ke pastruar... - tregoi deputetja.
- Ah, paskam harruar tė mbyll mikrofonin, - iu kujtua ministrit.

12. GOMARI I MREKULLUESHĖM
- A di kur mund tė bėhet gomari i mrekullueshėm? - pyeti njėri fqinjin e tij.
- Po, kur tė zhduket kali, - u pėrgjigj fqinji.
- Jo, kur njeriu e bėn punėn e gomarit, - ia ktheu i pari.

13. LIGJI PĖR MJEKĖR DHE OPINGA
"Tė gjithė njerėzit duhet tė lėshojnė mjekėr dhe tė mbathin opinga, pėrndryshe i pret gjoba pėr moszbatimin e ligjit", - kėshtu shkruante nė lajmin ditor.
- Kuku, ē'na gjeti! Pėr opinga ia bėj disi, mirėpo pėr mjekrėn duhet tė prishem me gruan! - tha qytetari i shqetėsuar kur lexoi shtypin.

14. SULM ME VIRUS
- Njė titistit i kishte djegur pse e kam sharė Titon, - i tregoi autori i shkrimit mikut tė tij.
- Mik i dashur, dy gjėra tė kesh kujdes: titistit mos ia shaj Titon, kurse bariut mos ia shaj qenin se tė zė belaja, - e kėshilloi miku i tij.

15. SHQETĖSIMI I MĖSUESES
- Korrier, njė nxėnėse mė mungon nė klasė; shikoni mos ka shkuar nė bibliotekė? - pyeti mėsuesja korrierin e shkollės fillore.
- Jo, mėsuese, nxėnėsja juaj nuk ka shkuar nė bibliotekė, por nė kafene tė qytetit, - ia ktheu korrieri.

16. GRINDJE FAMILJARE
- Baba, dje mė duhej ēelėsi i automobilit, gruaja mė tha qė nuk dinte ku gjendet, - u ankua i biri.
- Bir, mos ia zė pėr tė madhe, ajo gatuan dhe kujdeset pėr fėmijėt, - e qetėsoi babai.
- Por baba, po t’i thosha sillma kuletėn, pa dyshim qė do ta gjente, - ia ktheu i biri me zemėrim.

17. PLAĒKITJA E BANKĖS
Njė gazetar bisedon me pensionistin nė Tiranė.
- Cili lajm ju gėzon mė sė shumti? - pyeti gazetari pensionistin.
- Kur banka shtetėrore plaēkitet pa krismė e pa gjakderdhje, - u pėrgjigj pensionisti.
- ...kurse lajmi mė tronditės? - vazhdoi tė pyes gazetari.
- Kur nusja ditėn e dasmės thotė "dua njė tjetėr", - ia ktheu pensionisti.

18. QEVERIA ME GRAZHD
- A di pse qeveria nuk ėshtė e menēur? - pyeti qytetari fqinjin.
- Sepse ėshtė e pasur? - u pėrgjigj fqinji.
- Jo, sepse grazhdin e ka plotė, meqė ministrat punojnė sipas grazhdit, - ia ktheu i pari.

19. ULTIMATUMI I LOKES
"Serbia patjetėr ta njohė Kosovėn, nėse dėshiron tė shkojė nė Bashkimin Europian!" - jehoi zėri i njė burri nė kafene.
- Kush e ka dhėnė kėtė deklaratė kaq tė fortė? - pyeti njė kureshtar.
- Lokja ime, i nderuar, - u pėrgjigj i pari.

20. PASTRIMI SHQIP APO SERBISHT
- Shefit tė Zyrės sė BE-sė nė Kosovė dhe pėrfaqėsuesi special i BE-sė, thotė se Gjykata Speciale do tė pastrojė pėrfundimisht imazhin e Kosovės, prandaj gazetari i Kosovės ia parashtroi pyetjen:
- Zotėri shef, dėshiroj tė di se Gjykata Speciale do ta pastrojė shqip apo serbisht Kosovėn?
- Natyrisht shqip, mirėpo fshesa do tė jetė e Beogradit, - tregoi shefi i zyrės sė BE-sė nė Kosovė.

21. IRONIA DHE HIPERBOLIZMI
- Ēka do tė thotė fjala ironi? - pyeti arsimtari nxėnėsit.
- Ironi do tė thotė kur disfatistėt e duan pushtuesin, - u pėrgjigj nxėnėsi.
- Mirė, po hiperbolizėm ēka do tė thotė? - vazhdoi tė pyes arsimtari.
- Hiperbolizėm do tė thotė kur disa qytetarė, qė kurrė nuk e kanė prekur pushkėn me dorė, dalin oficerė, - u pėrgjigj nxėnėsi i dytė.

22. GJERMANIA LINDORE ME PERĖNDIMOREN
- Ēka ka ndodhur kur janė bashkuar gjermanolindorėt me gjermanoperėndimorėt? - pyeti njėri mikun e tij.
- Janė bėrė gjermanoperėndimorė, meqė janė mė shumė, - u pėrgjigj miku i tij.
- Jo, janė bėrė gjermanė, - plotėsoi i pari.

23. KOMUNISTI KOREAN ME KAPITALISTIN KOREAN
- Ēka ndodh kur tė bashkohen Republika Popullore Demokratike e Koresė me Republikėn e Koresė? - pyeti njėri mikun e tij.
- Bėhet shtet kapitalist, meqė jugkoreanėt janė mė shumė, - u pėrgjigj miku i tij.
- Jo, bėhen koreanė, - plotėsoi i pari.

24. BASHKIMI I KOSOVĖS ME SHQIPĖRINĖ
- Ēka ndodh kur tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė? - pyeti njė kureshtar shokun e tij.
- Pse, a nuk jemi bashkuar?! Unė pėrditė po shkoj nė Tiranė, - pyeti me habi i dyti.
- Me martesa jemi bashkuar, mirėpo bukėn e hamė veē, - ia ktheu i pari.

25. DĖSHMORĖT E KOSOVĖS
- Mixhė, ēka mendoni pėr statusin e dėshmorėve tė Kosovės? Gjatė luftės sė UĒK-sė flitet se nuk kanė qenė mė shumė se 30.000 ushtarė, kurse tani po paraqiten shumė veteranė? - pyeti gazetari plakun.
- Unė mendoj, tė gjithė qytetarėt prej moshės 18-vjeēare duhet tė gėzojnė tė drejtėn e statusit tė veteranėve. Ne duhet tė jemi krenarė qė kaq shumė po e duan UĒK-nė. Tekembramja, nė ēdo luftė ka dezertim e arratisje, mirėpo kur mbaron lufta, atėherė duhet regjistruar tė gjithė dashamirėt. Ata janė papunė, po tė punonin nuk do tė interesoheshin pėr statusin veteranit tė luftės, - u pėrgjigj plaku me keqardhje.

26. FEJA E RE
- Baba, po flitet qė do tė formohet njė fe e re pėrparimtare, - tha i biri sapo lexoi lajmin nė shtyp.
- Kjo fe e re me kanė e mirė, populli e prish, mirėpo me kanė e keqe, e prish popullin, - tregoi babai.

27. FJALA ZGĖRDHIJ
- Ēka do tė thotė fjala zgėrdhij? - pyeti arsimtari nxėnėsin.
- Zgėrdhij ėshtė shprehje administrative qė mė sė shumti pėrdoret nė parlament, e cila paraqitet duke shtrembėruar fytyrėn dhe duke nxjerrė dhėmbėt jashtė. Ky veprim bėhet kur kryeministri tregon mospėrfillje ndaj deputetėve, gjithashtu edhe ndaj popullit, - u pėrgjigj nxėnėsi.

28. BANKAT MĖ TĖ NJOHURA
- Agim, cilat janė tri bankat mė tė njohura nė botė? - pyeti arsimtari nxėnėsin.
- E para ėshtė banka e fajdexhinjve, e dyta, banka kombėtare, e treta ėshtė banka e politikanėve, - u pėrgjigj nxėnėsi.
- Mirėpo cili prej tyre fiton mė sė shumti? - vazhdoi tė pyes arsimtari.
- Banka e politikanėve, arsimtar, - tha me njė frymė nxėnėsi.

29. Ē'ĖSHTĖ PARAJSA?
- Ē'ėshtė parajsa? - kėshtu e pyeti nipi gjyshin.
- Parajsė ėshtė vendi ku rritet gruri, ku bluhet mielli dhe ku gatuhet buka, - ia ktheu gjyshi, tė cilin e kishte mėsuar pėrvoja e punės.

30. DALLIMI I VEZĖVE
- Tregtar, vezėt nė katalog tė artikujve ushqimor duken mė tė mėdha se kėto nė tezgė, - u ankua myshteriu.
- Ashtu ėshtė. Vezėt nė katalog janė zmadhuar me fotoshop, kurse kėta janė sipas pulave, - ia ktheu tregtari.

31. RRUSHI DHE LIMONI
- A gjendet ndonjė pemė qė ėshtė mė i thartė si limoni, - pyeti babai tė birin.
- Po, rrushi i verdhė ėshtė mė i thartė se limoni, - u pėrgjigj i biri.

32. PAKUJDESIA GJATĖ LEXIMIT
- "Harrohet nxjerrja e ligjit pėr elefantėt" - kėshtu i biri e lexoi shpejt lajmin nė shtypin ditor.
- Kujdes, mos po shkruan pėr referendum... - e qortoi babai.
- Mė falė baba, mendova se flitet pėr elefantėt, - kėrkoi falje i biri, qė u ngatėrrua me lajmin.

33. RRĖFIMI NĖ KISHĖ
- I nderuari prift! Ndėrkohė qė unė jam marrė me hajni, vėllai im ka shėrbyer prift, cili prej nesh e kemi vendin nė parajsė? - pyeti plaku priftin nė kishė.
- Tė dytė e keni vendin nė parajsė. Sepse ti me hajni e ke mbajtur familjen, kurse vėllai yt ėshtė lutur pėr faljen e mėkateve tua, - rrėfeu prifti

34. TATUAZHI NĖ TRUP
- Dėshironi tatuazh nė trup! - kėshtu u drejtohej vizatuesi i tatuazhit kalimtarėve nė rrugė.
- A hiqet gripi i derrit me vaksinėn tėnde? - e pyeti me ironi kalimtari.
- Zotėri, unė jam piktor, nuk jam veterinar, - ia ktheu me inat vizatuesi.
- As piktor nuk je… - tha kalimtari duke vazhduar rrugėn.

35. DALLIMI I BARTJES
- Ku ėshtė dallimi nė mes shoferit qė me kamion bart derra dhe atij qė bart gomarė? - pyeti njėri shokun e tij.
- Dallimi ėshtė se shoferi i parė duhet tė jetė i konfeksionit krishterė, kurse i dyti i konfeksionit mysliman, - u pėrgjigj shoku i tij.
- Megjithatė edhe derrat edhe gomarėt janė kafshė, ashtu siē jemi ne njerėz, - plotėsoi i pari.

36. QAFORJA E GRUAS
- Pse qaforen e gruas ia ke vėnė gomarit? - pyeti njė fshatar fqinjin e tij.
- Sepse ky gjithė ditėn punon, kurse gruaja fut rruaza nė pe, - u pėrgjigj fqinji i tij.

37. TIPARET E NJERĖZVE
Me njė kafene tė qytetit bisedojnė dy tė rinj dhe vlerėsojnė tiparet e tre qytetarėve qė janė ulur me njė tjetėr tryezė.
- A mund tė dish ēka kanė kėta tre qytetarė nė xhepa tė rrobave? - pyeti njėri kolegun e tij.
- Po. I pari ka njė kuti me cigare; i dyti ka telefonin celular dhe i treti ka… - ndėrkohė qė i riu deshi tė thotė "ka armė", qytetari papritmas prej xhepit nxori revolen dhe e shkrehu nė kafene.

38. PLAKU DHE PEMĖT
Njė plak i menēur po mbillte pemė nė kopsht, ndaj disa tė rinj e pyetėn:
- Pse po i mbjellė pemėt larg njėra tjetrės?
- Po i mbjell, nė mėnyrė qė kur tė rriten tė mos grinden, - tregoi plaku.

39. GJINIA GRAMATIKORE
- Astrit, sa gjini gramatikore i ka gjuha shqipe? - pyeti arsimtari i gjuhės shqipe.
- Gjuha shqipe ka tri gjini: gjininė mashkullore, femėrore dhe homoseksuale, - u pėrgjigj nxėnėsi nė vend se tė thoshte gjininė e tretė asnjanėse.

40. MIKROSKOPI
- Ē'ėshtė mikroskopi?- pyeti arsimtari i biologjisė nxėnėsin.
- Mikroskopi ėshtė mjet optik qė shėrben pėr tė zbuluar parazitin nė qeveri, qė nuk shihen dot me sy, - u pėrgjigj nxėnėsi.

41. SHAFITJA E ASFASLTIT NĖ RRUGĖ
- Cilėsia e asfaltit nė rrugė ėshtė e dobėt, prandaj ka shafitur, - tregoi njė fshatar.
- Cilėsia ėshtė e mirė, mirėpo nė vend tė bitumit kanė vėnė kashtė, prandaj ka shafitur rruga, - ia ktheu tjetri.

42. VESHĖT E GOMARIT
- Pse je nė burg? - e pyeti avokati klientin.
- Sepse kryetarit i thashė gomar, prandaj gjykata mė dėnoi, - tregoi i pandehuri.
- Unė do tė liroj... - tha avokati.
- Derisa kryetarit i mungojnė veshėt e gomarit, nuk mund tė mė lirosh prej burgut. - tha i akuzuar.

43. GOMARI DHE PARAZITI
- Sa bėjnė njė gomar dhe njė parazit? - pyeti njėri fqinjin e tij.
- Nėse paraziti gjendet nėn bisht, bėjnė njė kafshė, kurse bėjnė dy kafshė nėse paraziti gjendet mbi shpinė tė gomarit, - u pėrgjigj fqinji.

44. VEZA E STRUCIT
- Po qe se gjyshi i thotė nipit shko blej njė vezė tė strucit, parashtrohet pyetja ēka e ka porositur gjyshi? - pyeti mėsuesi nxėnėsin.
- Gjyshi e ka porositur tė blejė 18 kokrra vezė tė pulės, qė janė tė barabartė me njė vezė tė strucit, - u pėrgjigj nxėnėsi i zgjuar.

45. KEQDĖGJIMI I FJALĖS MULTIETNIKUM
- Duhet treguar respekt pėr multietnikumin nė vendin tonė! - kėshtu foli njė politikan para masės.
- Nip, ēka po thotė politikani? - pyeti xhaxhai, qė nuk dėgjonte mirė, ndaj djaloshi qė ishte pranė, i tregoi:
- Xhaxha, politikani po flet pėr multientikumin.
- E hangt mutin politikani, - ia ktheu plaku me inat duke i kthyer shpinėn tribunės.

46. MERHABA
Nė odė rrinin burrat, aty ishin edhe disa tė rinj qė shikonin programin televiziv; ndėrkohė hyn njė mik, i cili nė vend se tė thoshte "Tungjatjeta", thotė “Merhaba”, kurse tė rinjtė qė dinin anglisht ia kthyen: "Welcome". Prandaj burrat nga keqardhja tė rinjtė i nxorėn jashtė.
- Edhe miku qė pėrdori fjalėn e huaj duhet tė dalė jashtė, - tha me inat njė djalosh duke dalė prej odės.

47. KOMENTUESI
Njė komentues i gjuhės sė huaj kėrkon punė.
- Ē' profesion keni, ju lutem? - pyeti sekretarja e zyrės pėr punėsim.
- Jam komentues... - u pėrgjigj qytetari.
- I cilės gjuhė? - vazhdoi tė pyes sekretarja.
- I gjuhės sė kafshėve, zonjė, - tregoi komentuesi duke befasuar sekretaren.

48. REZULTATI I GRINDJES SĖ BASHKĖSHORTĖVE
- Rezultati i rrahjes sė bashkėshortėve me bashkėshortet ėshtė nė favor tė burrave, - kėshtu tregoi hulumtuesi pėr marrėdhėnie familjare.
- Prandaj duhet tė ndėrmarrim masa pėr pajtimin e tyre?! - tha kolegu i tij.
- Jo, duhet tė presim barazimin e rrahjes sė grave me burra, - shtoi i pari.

49. RROBA E PARĖ E ADAMIT DHE EVĖS
- A e dini cila ka qenė rroba e parė e Adamit dhe Evės? - pyeti arsimtari i lėndės sė religjionit.
- Gjethi i fikut... - u pėrgjigj nxėnėsi me ngurrim.
- Mirėpo cila rrobė e fundit ėshtė e trashėgimtarėve tė Adamit dhe Evės? - vazhdoi tė pyes arsimtari.
- Zhveshja, arsimtar, - u pėrgjigj nxėnėsi.

50. DITA E RRENĖS
- Lajm i ri, sot ndalet ngrohtorja e "Termokosit" nė Prishtinė, - tha njėra prej nxėnėsve nė klasė.
- Mos i besoni, sot ėshtė njė prill - dita e rrenės! - ndėrhyri nxėnėsi tjetėr.

Suedi, 18 maj 2015Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 670 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi