Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pasuria e Kosovės, ėshtė “kryemanastiri” i Serbisė, jo as Graēanica, as Patrikana e Pejės e as Manastiri i Deēanit!
Publikuar më 23 maj, 2015 nė orėn 19:31 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

*** S’ka dyshim se, sikur tė gjithė kolonistėt e tjerė serbomėdhenj, qė sė fundi e patėn mbėshtetur regjimin ēetniko-fashist barbar tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit pėr ripushtimin dhe pėr rikolonizimin e Kosovės shqiptare(1989-1999), edhe akademiku Mateja Beqkoviq (njėri nga ideologėt dhe mbėshtetėsit mė lojalė tė regjimit ēetniko-fashist antikroat, antimysliman boshnjak dhe antishqiptar), edhe sot, lufton qė ta rikthejė Kosovėn shqiptare nėn sovranitetin kolonial tė Serbisė, ashtu siē thotė Kushtetuta e Serbisė (2006), si dhe Platforma mė e re pėr Kosovėn, e hartuar nga presidenti i Serbisė, Tomislav Nikoliq, e cila, sė shpejti, kėto ditė, do tė miratohet nga qeveria e Serbisė.

Kėtė tė vėrtetė, para ca ditėsh e ka pohuar, edhe akademiku serbomadh, Matija Beqkoviq, se: “ Pasuria e Kosovės vlen mė shumė se krejt BE-ja. Nuk mendoj nė vlerėn shpirtėrore, e cila ėshtė e paēmueshme, por nė vlerėn materiale, e cila, leht mund tė llogaritet. Dhe, askush nuk mund tė na japė mė shumė sesa tė na marrė.” (http://www.blic.rs/Vesti/Politika/555017/Matija-Beckovic-Ako-Vucic--kaze-ne--Putinu-bice--novi-Tito).

Nė kėtė pikėvėshtrim, akademiku beogradas Beqkoviq ka plotėsisht tė drejtė, sepse ky ėshtė shkaku kryesor, pse, edhe sot, pas pavarėsimit tė Kosovės (17 shkurt 2008) Serbia “vajton” dhe harton plane, platforma, memorandume, kurtha dhe gracka ndėr mė tė rafinuarat dhe mė tė rrezikshmet, qė krahas Rusisė, tė pėrfitojė, edhe aleatė tė tjerė tė fuqive tė mėdha evropiane pėr tė rikthyer sovranitetin kolonial tė saj nė Kosovė, ashtu siē dikton Kushtetuta nė fuqi e Serbisė (2006), si dhe Platforma mė e re e presidendit tė Serbisė, Tomislav Nikoliq, dorėzuar qeverisė sė kryeministrit Aleksandar Vuēiq, e cila, sė shpejti pritet tė miratohet nga qeveria e Serbisė.

Kjo ėshtė njė e vėrtetė e pakontestueshme se Kosova ėshtė shumė e pasur. Dhe, vėrtet, sikur Kosova tė mos zotėronte njė pasuri me rezerva tė shumta nėntokėsore, sigurisht se okupatorėt dhe agresorėt serbė, kurrė nuk do e kolonizonin Kosovėn me forcė dhe me gjenocid (1912-1999).

Pra, ky ėshtė shkaku dhe motivi kryesor, pse Kisha Ortodokse, politika, shkenca dhe propaganda serbe janė shėrbyer me teza falsifikatore historiografike, etnike dhe gjeopolitike, gjoja se Kosova “ėshtė djepi i Serbisė”, duke u thirrur nė emėr tė rremė dhe tė falsifikuar tė kishave dhe tė manastireve tė “tyre” nė Kosovė, tė cilat janė ngritur mbi muret dhe mbi rrėnojat e kishave dhe manastireve ilire shqiptare, vetėm pėr tė shpėrfytyruar identitetin religjoz, mitilogjik, etnik, historic, gjeopolitik dhe kulturor tė kombit dhe tė atdheut shqiptar.

Ku ishte deri mė sot, akademiku Beqkoviq?

Pse kėtė tė vėrtetė nuk e pohoi para mė se gjysmė shekulli (1945-1999) nė kohėn e regjimit titoist, as nė dhjetė vitet e regjimit kriminel gjenocidal tė Slobodan Milosheviqit (1989-1999)?

– Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė, sepse atėbotėbotė Kosova nuk ishte e rrezikuar, por ishte koloni e dyfishtė nėn Serbi dhe nėn Jugosllavi. Si rrjedhim e tėrė pasuria e saj e madhe pėr ēdo vit ndėrtonte nga njė qytet tė ri modern jo vetėm nė territorin e Serbisė, por nė gjithė territorin e Jugosllavisė (nga Trigllavi nė Slloveni deri nė Gjevgjelinė e Maqedonisė), si dhe siguronte tė gjitha tė ardhurat, zhvillimin dhe pėrparimin e ekonomisė, tė tregtisė, investimin dhe ndėrtimin e indujstrisė sė rėndė dhe tė lehtė etj. Ndėrkaq, Kosova sipas ligjeve serbo-federative , trajtohej si rajon i pazhvilluar dhe i varfur nė shkallėn serbo-jugosllave, tė cilės i akordonin “ndihma sociale”, duke e lėnė me qėllim, tė pazhvillar, sepse e dinin, qė kjo, njė ditė, do tė dilte nga kthetart e sundimit dhe tė shfrytėzimit tė egėr kolonial serbo-jugosllav. Dhe, vėrtet, pas njė shekulli, me shembjen e Murit tė Berlinit (nėntor 1989), me ē’rast u zhbė perandoria e kuqe totalitare socialiste-komuniste-BRSS-ja si superfjuqi botėrore, me agresion, me tanke, me terror, me vrasje dhe me gjenocid, regjimimi barbar ēetniko-fashist (paramilitar, militar dhe policor) i Serbisė sė Slobodan Milosheviqit e rikolonizoi Kosovėn shqiptare. Mirėpo, sė fundi, e humbi pėrgjithmonė pėr shkak se shqiptarėt, tė organizuar nė lėvizjen e pėrgjithshme tė rezistencės gjithėpopullore me nė krye UĒK-nė sė bashku me Amerikėn dhe me NATO-n, ia kthyen pushkėn, topat dhe tomahovkat, e bombarduan, e ndoqėn me ”bisht ndėr kėmbė” dhe e detyruan tė kapitullonte Serbia nė Kosovė (24 mars – 12 qershor 1999).

-E, tash, post festum (pas 15 vitesh) nė momentin mė kritik pėr Serbinė, e cila, duhet tė vendosė, nėse do aderim nė BE-, nolens volens, ėshtė e detyruar , qė tė pajtohet me fatin-realitetin, qė ta njohė Republikėn e Kosovės, ndryshe nuk do tė ketė BE pėr tė.

Pikėrisht, akademiku shovinist Beqkoviq, duke e parė se, Serbia ndodhet nė potezin “shah-mat” para BE-sė, i sugjeron qeverisė sė Serbisė, se me hyrjen nė BE, mė shumė do tė humbiste sesa do tė fitonte ngaqė humbja e Kosovės pėr tė, do tė ishte njė “gur i rėndė nė qafė” pėr serbėt dhe pėr Serbinė, sepse sipas tij, hyrja e Serbisė nė BE, pa Kosovėn, ėshtė humbje e pakompensueshme, nuk vlen asgjė, sepse Serbia, pėrgjithmonė, do tė humbiste “identitetin”, siē “njihej dikur moti me varret e trimave tė saj. E, kush ka besuar se nė Kosovė nuk do tė ketė mė trima serbė e as varre tė tyre”.

Edhe kjo tezė vajtuese e Beqkoviqit ėshtė e papranueshme (pavarėsisht nga dėshira e tij iluzioniste, qė Serbia, edhe mė tej ta “kulloste” Kosovėn si “livadh” tė saj), sepse Serbia me me hyrjen e saj nė BE, nuk do tė humbiste Kosovėn, por vetėm njė koloni tė saj 100-vjeēare (1912-1999), e cila, kurrėnjėherė nuk ka qenė pronė legale e Serbisė, as e serbėve, por e Shqipėrisė Etnike dhe e shqiptarėve.

Me kėtė realitet tė gjenealogjisė sė Kosovės shqiptare, duhet pajtuar, jo vetėm akademikėt beqkoviqė, liderėt politikė-drejtues tė Serbisė: Tomislav Nikoliq(president), Aleksandar Vuēiq (kryeministėr) dhe Ivica Daēiq (nėnkryeministėr dhe ministėr Jashtėm), por edhe liderėt politikė tė Kishės Ortodokse Serbe, tė cilėt sė bashku me mitropolitin e tyre Slavko Gavriloviq-Irinej, edhe sot, pas pavarėsimit tė Kosovės shqiptare, me “kėngėt” e tyre liturgjike dhe me fjalimet e deklaratat e tyre politiko-propagandistike tė rreme dhe falsifikatore antishqiptare po e gėnjejnė dhe po e mashtrojnė popullin serb, Ballkanin, Evropėn dhe botėn, se Kosova “ėshtė koka, djepi dhe zemra” e Serbisė!?

Sipas Irinejt :“Srbia pa Kosovėn, ėshtė njė trup pa kokė, pa zemėr dhe pa shpirt”!!!

Kėshtu, pėr t’i “trimėruarz” kolonėt e minoritet serb nė Kosovė, ka deklaruar “politikani i hollė” dhe “engjulli i butė” serbomadh, Irineji, me rastin e kremtimit tė Vidovdanit nė Gazimedstan dhe nė Graēanicė, mė 28 qershor 2011, se “Srbia pa Kosovėn, ėshtė njė trup pa kokė, pa zemėr dhe pa shpirt”!?( http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/147519/Bez-Kosova-smo-kao-telo-bez-glave)

-Gėnjeshtėr dhe falsifikat “mė original” historik, religjioz, politik, propagandistik , poetik dhe mitologjik –credo quia absurdum ky, i sajuar nga “politikani” dhe “engjulli” Irinej, nuk kam pasur rast tė lexoj deri tash, kur ėshtė fjala pėr mohimin e identitetit shqiptar tė Kosovės sė Shqipėrisė Etnike.

Kjo ėshtė gėnjeshtra, manipulimi, falsfikimi dhe mashtrimi mė i madh shumėshekullorė (1389-2015), qė i ėshtė bėrė popullit serb, historisė sė Ballkanit, historisė sė Evropės dhe historisė sė gjithė botės, njė pjesė e sė cilės, fatkeqėsisht, edhe sot jeton, duke i besuar historisė falsifikatore tė kuazishkencės, tė shtetit dhe tė Kishės Ortodokse Serbe, se gjoja nė Kosovė, Serbia “po e mbron krishterimin sllavo-biznatin”!?

Ky ėshtė mashtrimi mė skandsaloz dhe mė i pafalshėm i historiografisė sė rreme serbomadhe, qė i ėshtė bėrė Evropės dhe botės nga ana e shtetit, e kishės dhe e kuazishkencės serbe (1389-2015), me qėllim qė shqiptarėt t’i demonizojnė dhe t’i fajėsojnė para botės si “shkatėrrimtarė” tė kulturės dhe qytetėrimit tė krishter sllavo-bizantin, duke i paraqitur si tė “egėr”, tė “paemancipuar” dhe si “nomadė”, tė ngulitur dhe tė degdisur nėpėr “tokat e sllavėve “tė Ballkanit, pa rrėnjė dhe pa lozė gjenetike tė etnisė, tė gjuhės, pėrkatėsisht tė kombit, tė atdheut dhe tė shtetit tė tyre, qė daton qysh nga epoka e pellazgėve, e ilirėve dhe e romakėve tė lashtė.

Ja, kjo ėshtė sėmundja shekullore psikopatologjike dhe mitologjike dhe paranoja kolektive serbosllave ballkanike, qė shkaqet e dėshtmeve tė tyre i kėrkojnė nė tė kaluarėn e tyre tė errėt mesjetare, tė falsifikuar brez pas brezi, qė nga shekulli VII, kur pėr herė tė parė kanė shkelur nė tokat e buta tė Gadishullit Pellazgo-Ilirik, ku gjetėn shqiptarėt e lashtė, me histori, me gjak, me gjuhė, me etni dhe me territoret e tyre autoktone, tė trashėhguara nga pellazgėt dhe ilirėt me nė krye Aleksandrin e Madh dhe me Teutėn…etj.

Mirėpo, historia faktografike objektive flet krejtėsisht ndryshe, duke pėrgėnjeshtruar nė tėrėsi tezat e ndėrruara tė kolonialistėve shekullorė serbomėdhenj, se gjoja, siē ėshtė shprehur mitropoliti Irinej, me rastin e inaugurimit tė tij si kryepeshkop serb nė Beograd, mė 23 janar 2010 : “Kosova gjithmonė ka qenė serbe, ėshtė Jerusalemi serb”!?( http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:263169-Pomoci-drzavi-da-sacuva-Kosovo).

Pėrkundrazi, Kosova-Dardania, qė nga koha e pellazgjisė dhe e Ilirisė, ishte e banuar me shqiptarė, tė cilėt si etni, identifikohen qė nė shekullin II, para erės sė re. Ndėrkaq, hordhitė sllave tė Irinejt, me dyndjet dhe me barbaritė e tyre (vėrtet si helmues dhe shkatėrrues tė kulturės dhe tė qytetėrimit perėndimor), pushtojnė dhe kolonizojnė tokat e buta tė Ballkanit, sė kėndejmi edhe Dardaninė shqiptare.

Sė fundi, pavarėsisht nga ambiciet dhe pretendimet territoriale tė Serbisė, qė ta copėtojė Kosovėn nė kantone serbe, si dhe Veriun e saj, t’i bashkngjesė Serbisė si entitet serb sipas modelit tė “Repubika srpska” tė Bosnjės, nuk mund tė pranohet si kėshillė e mirė dhe e dobishme teza mė e re politike e akademikut Matija Beqkoviq, qė e thėrret kreun e politikės shtetėrore tė Serbisė, tė “mos hyjė nė BE pa Kosovėn”.

Mirėpo, megjithatė, akademiku Beqkoviq shpreh dyshimin se, njė kryeministėr i qeverisė sė Serbisė, siē ėshtė Aleksandar Vuēiq, do ta ketė atė guxim dhe atė aftėsi politike dhe diplomatike tė Titos, qė t’i thoshte Vladimir Putinit (presidentit tė Rusisė) “NJET”, nuk duam Rusi, por Evropė, ashtu siē ia bėri dikur Tito –Stralinit, “atėherė Vuēiqi ose njė tjetėr, do tė ishte njė Tito i ri” .\


Edhe nga ky konstatim i Beqkoviqit, rezulton se, ai ėshtė tejet i vetėdijshėm se , Serbia e ka humbur pėrgjithmonė Kosovėn-koloninė 100-vjeēare tė saj. Mirėpo, ėshtė kontradiktor dhe aspak realist, qė nuk e kėshillon drejt udhėheqjen e Serbisė, qė ta njohė Republikėn e pavarur tė Kosovės, kur e di se, ky realitet, nuk ka kthim prapa, duke qenė se deri tani Kosovėn e kanė njohur 1o9 shtete tė OKB-sė.

Sė fundi, nuk pėrjashtohet mundėsia, qė tė shpėrthejė lufta e tretė botėrore, pėr shkak tė kėrcėnimeve dhe pretendimeve tė vazhdueshme kolonialiste tė Serbisė ndaj territorit tė Kosovės, por Kosova nuk do tė jetė mė kurrė pronė koloniale e Serbisė, as e serbėve . Kėtė do tė duhej ta mbante parasysh edhe akademiku serbomadh Matija Beqkoviq, para se ta kėshillonte treshėn drejtuese tė Serbisė: Tomislav Nikoliq, Aleksandar Vuēiq dhe Ivica Daēiq, se gjoja pėr Serbinė, mė mirė do tė kishte qenė dhe, mė shumė do tė kishte fituar, sikur tė rreshtohej nė aleancėn tradicionale tė amalgamės sllave me nė krye Rusinė (duke parė ėndrra tė kota, se Moska do ta ndihmonte Beogradin, qė tė rikthente Kosovėn nėn sundimin kolonial paraprak tė Serbisė 1912-1999-MH), sesa me atė Perėndimore tė BE-sė nga e cila "Serbia mė shumė do tė humbsite sesa do tė fitonte" ngaqė nė kėtė rast, Serbia dhe serbėt, do tė duhej tė "pėrshėndeteshin" pėrgjithmonė me Kosovėn. -Po, nuk mund ndryshe, sepse ēdo sundim kolonial (sado i gjatė dhe i egėr qoftė ai) ka edhe fundin e tij, ashtu siē ka ndodhur me shumė koloni nė Afrikė, nė Azi dhe nė Amerikėn Latine etj.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 44 vizitorë
Lexuar: 556 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi