Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FRONTI BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR
Publikuar më 26 maj, 2015 nė orėn 13:32 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mbi Testamentin e Shqiptarėsisė.
Pronocim i FBKSH-sė kundruall relacioneve dhe konteksteve gjeopolitike nė Rajon.
1.
Testamenti shpirtėror i shqiptarėsisė ndryen nė thelbin e vet njė tė vėrtetė madhore: Ribashkimin e Kombit.
Tė gjithė brezat e Shqipėrisė sė Pėrjetshme i janė falur njė pėrbetimi tė vetėm: Bashkimit tė Popullit Shqiptar.

Pytni Ju, tė shumė respektuar miq tė denjė tė kėtij populli antik, pyetni shlirshėm secilen shqiptare, dhe secilin shqiptar, pyetni se cfarė fshihet nė thelbin e zemrės sė tyre.Njė pėrgjigje tė vetme do ta keni: Pėrbashkimin e Shqiptarėve nė njė Kushtetutė tė vetme.
Pyetni Ju, pushtetarė aktual nėpėr qeveritė e kryeqendrave shqiptare, pyetni shlirshėm secilen shqiptare dhe secilin shqiptar, pyetni se ēfarė nėnkupton pėr ata Bashkimi Kombėtar. Shumė pėrgjigje do tė keni: mirėqenie, fuqi gjeopolitike nė rajonin e trandur tė Siujdhesės, sublimim i arritjeve nė shkencė, nė kulturė, koordinim i bashkėpunimit tė mirėfilltė me kryeqendrat europiane.

2.
Pėrballė gjykimit tė qartė, me premisa historike, qėndrojnė tė gjithė ata tė cilėt janė pėrbetuar mbi Testamentin e Shqiptarėsisė.
Ata kanė qenė dhe janė ajo konstanta qenėsore mbi tė cilėn ndėrtohet e ardhmja e njė kombi tė qytetėruar.
Tė tillė kanė qenė edhe ATA tė cilėt gjatė gjithė kėtyre viteve tė mbasluftės, larg kujės sė pėrditshmėrisė, me devotshmėri e vetėdije tė kulluar kombėtare, i kanė qėndruar nė besė pėrbetimit tė Ushtarit tė Ushtrisė Ēlirimtare: Bashkimit Shqiptar.
Pėrbetimi, dhembja, shqetėsimi, flijimi i Luftėtarit tė Bashkimit Kombėtar, kudo nėpėr truallin shqiptar, duhėt tė shėndrrohet nė detyrim pėr tė gjithė shqiptarėt.
Flijimi i Luftėtarit tė Bashkimit Kombėtar ėshtė akti mė madhor brenda tė vėrtetės sė pėrjetshme tė popullit shqiptar.
Pėrkushtimi dhe pėrulja ndaj njė akti tė kėtillė kaq sublim, nėnkupton vetėdije dhe rezonim tė qartė historik.E kundėrta e kėsaj nuk ėshtė tjetėr pos shfytyrim njerėzor e shkallmim kombėtar.

3.
FRONTI BASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR ua tėrheqė vėmendjen tė gjithė pushtetarėve, intelektualėve, shtresave nga mė tė ndryshmet tė shoqėrisė, se vetėm Ribashkimi i Kombit pėrmbledh nė vetvete platformėn e mirėqenies nė trojet shqiptare.
Tė pėrbetuarit mbi Testamentin e Shqiptarėsisė frymojnė kudo. Tė devotshėm, nė heshtje, tė pathyeshėm nė pėrbetimin e vet, ATA i nėnshtrohen vetėm thelbėsisė sė Testamentit tė Bashkimit Shqiptar. Ata janė konstanta qė gjėllon nėpėr histori, ata janė vetė kujtesa dhe identiteti i shqiptarėsisė. Ata janė determinuesit e sė ardhmes sė kombit tonė. Vizioni i tyre tejkalon secilėn rrokulli. Luftėtarėt e Bashkimit Kombėtar janė trajta metafizike e ekzistencės shqiptare.

Shqiptarėt, duke iu pėrmbajtur normave etike dhe juridike dhe tė pozicionuar qartė brenda rrjedhave gjeopolitike tė Aleancės Euro-Atlantike do tė dijnė ta pėrmbyllin procesin e gjatė historik tė Ēėshtjes Shqiptare.
Shqiptarėt, duke iu pėrmbajtur normave etike dhe juridike, duke iu pėrmbajtur tė gjitha akteve ndėrkombėtare, do ta pėrmbyllin dinjitetshėm procesin afatgjatė tė Bashkimit Kombėtar.
Kombi Shqiptar ka dėshmuar qartėsi monumentale nė tė orientuarit kulturo-politik e socio-psikologjik pėrmes vlerave tė qytetėrimit Euro-Antlantik.

Fronti Bashkimit Kombėtar Shqiptar.
Ismail Bajrakjtari, kryetar i FBKSH-sė pėr Kosovėn Historike.

Prishtinė, Maj 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 36 vizitorë
Lexuar: 678 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi