Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
JU VRAFSHIN ZANAT, JUVE...!
Publikuar më 27 maj, 2015 nė orėn 20:16 ( ) Mustafė Krasniqi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.
JU VRAFSHIN ZANAT, JUVE...!
(Tė rėnėve nė Kumanovė)

Mirėserdhėt ju shqiponja
Nga Ilirida, Djepi i Pirros
Si engjėj buzėqeshur u kthyet
Pėr tė pushuar nė dardanin e vjetėr!

Shkuat dasmor se ėndrra ju thirri
Nė njė dasmė nė lagjen e trimave
Tė bėheni valltar si iu kishte hije
Me sy tė shkruar, tė bukur ishit.

Nė atė valle shqiponjash
Dikush ndjelli korbin
Tė qeshur si ishit ju engjėj
Pas shpine tradhtia u theri.

Zanat e malit mbi ju u luten
Me fustanella tė bardha
Plagėt ua lidhnin me lot
E mallkuan tradhtinė pas shpine.

Mirėserdhėt ju shqiponja
Loket po ju presin duar hapur
O engjėj tė tokės sė vjetėr, Ilire
Se, ju s’keni vdekur na tha Ilirida.

Ju vrafshin zanat juve...
Qė pas shpine engjėjt m’i qėlluat!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 522 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe n...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:03
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“ Hugo Wolf Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė,...
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ...
E dielė, 24 shtator 2017 - 18:10
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė ...
DĖSHMI TĖ VEPRIMTARISĖ SĖ MĖRGATĖS SHQIPTARE ...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 00:30
Fjalė nė pėrurimin e dy vėllimeve tė revistės Thesar kombėtar i mėrgatės shqiptare nė Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatės sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve Shqi...
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri ...
E hėnė, 18 shtator 2017 - 22:03
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrf...
Poezi satirike - TI, BAL, QĖ JE TOPALL…
E dielė, 17 shtator 2017 - 19:15
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi